מה צריך לעשות כדי לתת לבית גוון רומנטי, כזה שיהפוך לפינה פרטית שנעים לחזור אליה? מה נדרש בשיפוץ כזה ובאיזו השקעה מדובר? בית קסום, הממוקם בקיבוץ ובסמוך לים, הוא דוגמה נהדרת לשינוי שאפשר לעשות באמצעות שילובי צבעי הקירות, עם הרהיטים והטקסטיל, כמעט מבלי לזרוק שום דבר. הפעם חרגתי ממנהגי וצירפתי את השם והמספר המדויק של כל גוון שבו השתמשתי. אהבתם? רשמו לפניכם וצאו להזמין בטמבורייה הקרובה.

כניסה לבית (צילום: שי אדם)
ברוכים הבאים לממלכת הרומנטיקנים | צילום: שי אדם

בבואנו לבחור שילובי צבעים, יש לקחת בחשבון שאין חוקים ברורים ומוגמרים, אבל חשוב לשמור על הרמוניה על ידי בחירת גוונים באותו הטון, או לחילופין, באותה הסקאלה (למשל, חום כהה עם חום יותר בהיר). יחד עם זאת, יש מקרים שבהם שילובים שנראים "לא חוקיים", יכולים דווקא לעבוד ביחד.

לרצפת הבית ולקירות יש להתייחס כאל רקע טוב. גם אם אין הרבה רהיטים בבית - אם נטפל כהלכה ברצפה ובצבעי הקירות – כל מה שנוסיף אחרי זה, תהיה לו מסגרת טובה.

צביעת הקירות: תכלת אפרפר וירוק מעושן

נתחיל בצבעים שנבחרו לעטר את הקירות. החלל המרכזי של הבית נצבע כולו בצבע תכלת אפרפר בהיר והמטבח בירוק מעושן. כל חדר שינה קיבל טיפול נפרד, ממש לפי הטמפרמנט של בעל החדר. על הקיר בחלל הסמוך למדרגות העולות לחדרים - הודבק טפט של ציפורים ופרחים על רקע טורקיז כהה. בתוך כל זה שולבו הרהיטים, שרובם שופצו, רופדו ונצבעו מחדש, בהתאמה לגווני הקירות השולטים בחלל.

מדרגות לצד פינת ישיבה (צילום: שי אדם)
ציפורים ופרחים לצד תכלת וירוק מעושן | צילום: שי אדם

המטבח: תכלת, ורוד ושמנת

הכיסאות הישנים במטבח נצבעו כל אחד בצבע שונה: גווני תכלת, ורוד ושמנת, בהתאמה לקירות בבית. שולחן האוכל נקנה מסוחר בשוק ונצבע בשמנת – כך קיבלנו שולחן יפה ועל הדרך גם שמרנו על הסביבה. הווילון במטבח נתפר מבד עם משבצות גדולות ואווריריות בגוונים של ורוד וירוק על רקע לבן, ובצורה כזו, שתאפשר איסוף שלו על ידי קשירת רצועות בד. בסופו של תהליך המטבח הפך לשמימי וקסום.

פינת אוכל בלב המטבח (צילום: שי אדם)
שולחן האוכל נצבע בשמנת | צילום: שי אדם

מטבח עם אריחים ירוקיים (צילום: שי אדם)
אריחים בירוק וורוד שולבו על הקיר | צילום: שי אדם

סלון: פרחים על הכורסה

כורסה ישנה שהיתה ממוקמת בסלון רופדה בבד תכלת שעליו הדפסי סלי פרחים. לספה הקיימת רק הוספנו כריות ורכשנו שזלונג חדש. רגלי שולחן הסלון, שהיה גבוה מדי, קוצרו והוא נצבע מחדש. הווילונות הלבנים שבחרנו (מרוזבד) נתלו על ידי טבעות עץ, בכדי לתת להם מראה קליל ואוורירי.

טאפט רקע ירוק (צילום: שי אדם)
וילונות אווריריים וכורסה שרופדה מחדש | צילום: שי אדם

כרית ציבעונית (צילום: שי אדם)
ובהתאמה: כריות פרחוניות | צילום: שי אדם

חדר הורים: טפט מעוטר

לטובת הרומנטיקה, עוצב חדר השינה בהשראת מלון ישן בפריז. הקירות חופו בטפט בעיטור קלאסי ומיטת חדר השינה, עשויה עץ כהה, חודשה על ידי הדבקת אלמנט דקורטיבי על ראש המיטה וצביעתה בצבע שמנת. הכיסא הישן נצבע ורופד בבד שהתאמתי לגווני החדר. וכך, בלי להוציא הרבה כסף ובלי לזרוק שום דבר, התקבל חדר שינה קסום.

חדר שינה (צילום: שי אדם)
מרגישים את הטאץ' הפריזאי? | צילום: שי אדם

כיסא פרחוני (צילום: שי אדם)
בד הריפוד הותאם לגווני החדר | צילום: שי אדם

חדרי הבנות: צבע לפי הטמפרמנט

יהלי היא טיפוס רגוע ולכן בחרנו לצבוע את החדר שלה בצבעים רכים. הדבקנו על קיר אחד טפט בסגנון רומנטי בגווני פסטל (עם פרחים וסרטים). שאר הקירות נצבעו בצבע סגול לבנדר, כדי ליצור הרמוניה עם הטפט. שולחן הכתיבה נקנה משוק הפשפשים ונצבע בצבע תכלת. כיסא ישן רופד בבדים שהותאמו לגוונים בחדר: בד סגול עם פרח רקום ומושב משובץ.

חדר שינה בשילוב שטיח סרוג (צילום: שי אדם)
צבעים רכים והרמוניה עם הטפט | צילום: שי אדם

מנורה מעוצבת (צילום: שי אדם)
מנורה ושעון בגווני ורוד תואמים | צילום: שי אדם

לחדר של שירה הסוערת, שאוהבת צבעים עזים, נבחרו הוורוד כהה והטורקיז. ובין שני הגוונים שבהם נצבעו הקירות, הודבק קרניז דקורטיבי צבוע בכתום. הטקסטיל בחדר נבחר בצבעוניות דומה. הצבעים במקרה הזה הינם בעלי אותו הטון – צבעים רוויים שעובדים יפה ביחד.

מבט לחדר שינה (צילום: שי אדם)
צבעים רוויים שעובדים טוב יחדיו | צילום: שי אדם

שידה מעוצבת (צילום: שי אדם)
קרניז דקורטיבי כתום מפריד בין שני הגוונים הנועזים | צילום: שי אדם

פינת קריאה: ירוק ושמנת

כאן עבדנו עך נוסטלגיה זהירה. שתי כורסאות שהיו במחסן זכו לחיים חדשים אחרי ריפוד בבד משבצות ירוק-שמנת, ששמר על אופיים הישן. במקרה הזה שמרתי את מראה העץ ורק חידשתי אותו ללא צביעה. ביניהן הצבנו שרפרף-שולחן להנחת הספרים ומנורת קריאה עם ראש מזכוכית, שנרכשה בשוק הפשפשים.

טפט לאורך הקיר (צילום: שי אדם)
נוסטלגיה וניחוח של פעם בפינת הקריאה | צילום: שי אדם

ריהוט הגן

מי אמר שצריך לקנות ריהוט גן ישר מהקטלוג? בעלי הבית הזה מצאו ספה ברחובות הקיבוץ, היא נצבעה בצבע שמנת ורופדה בבדים בגוונים של תכלת, לבן וקצת פרחוני. אל הספה צורפו כורסאות קיימות, שנצבעו אף הן בשמנת. ובקלי קלות קיבלנו פינת חמד חמימה ומלאת אופי בחצר הבית.

פינת ישיבה (צילום: שי אדם)
ממש מציאה. פינת ישיבה בחצר | צילום: שי אדם

מספרי הגוונים

הספה בחצר: שמנת: פוליאור בגוון OW11P.
החלל המרכזי: תכלת אפרפר בהיר: גוון P3243.
המטבח: ירוק מעושן: גוון P3125.
החדר של יהלי: קירות בצבע סגול לבנדר: גוון P4161.
החדר של שירה: ורוד כהה: גוון A272, טורקיז: גוון P3171, קרניז דקורטיבי: כתום: גוון D7073.

במדור הקודם: עיין ערך ג'ירפה
לכל המדורים של החיים בצבע

כאן תמצאו טיפים נוספים לעיצוב חדר שינה רומנטי
ועוד בענייני רומנטיקה: מתנות לט"ו באב

אהבתם את השילובים? רוצו לספר בפייסבוק

ענת סגל, מומחית בצבע ובהום-סטיילינג, מחברת הספרים "עיצוב בצבע" ו "שדרוג בצבע", ובעלת סטודיו לצביעה שדרוג והלבשת הבית