הקיץ הוא עונה של טמפרטורות גבוהות, ים, יתושים ואבטיח, אבל גם של מעברי דירה ועיר. תוסיפו לזה אנשים שמעדיפים לגור בדירה קטנה יותר כדי לעמוד בתשלומי המשכנתא והשכירות, ועבור חלקם אופציית השיפוץ בדירה נראית רחוקה מתמיד. מי שלא מוותר על נראות הבית ולא מוכן להשלים עם מטבח מיושן או רצפה שידעה ימים יפים יותר, עדיין יכול להגשים לעצמו חלומות עיצוביים בעזרת חומרים, צבעים ורהיטים מוזלים.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> חתונמי: תומר עבר ליואנה וככה היא גורמת לו להרגיש בבית

>> מומחית פנג שואי: האלמנטים העיצוביים שתוקעים לכם את האנרגיה בבית

 

"כדי לשפץ בית בתקציב מוגבל צריך להחליט מה המקום הכי חשוב לטיפול ולהתמקד בו", אומרים ליהיא ונאור, מעצבת פנים ושיפוצניק, בעלי "קצת שיפוץ". "לא תמיד חייבים להחליף את המטבח, גם לצבוע אותו ולהחליף ידיות, להשתמש בחומרים לא יקרים כמו פרקט ואפילו PVC לרצפה יעשו את העבודה במחיר נעים יותר לכיס. כל עוד הכיור משופשף והאמבטיה מוכתמת בחלודה אבל לא שבורים, יש אפשרות לתקן, למלא חריצים וסדקים ולצבוע אותם בטכניקה שתצפה אותם בגלזורה להחזרת הברק, וכמובן לתקן חורים בקיר ולצבוע בצבע לא שגרתי כדי לרענן את המראה, ולהלביש את הבית עם כריות, שטיח או תאורה".

מעבר דירה, ג, שיפוץ פיויסי במראה פרקט לפני (צילום: ליהיא אלון)
שיפוץ פיויסי במראה פרקט לפני | צילום: ליהיא אלון

מעבר דירה, שיפוץ פיויסי במראה פרקט אחרי (צילום: ליהיא אלון)
שיפוץ פיויסי במראה פרקט אחרי | צילום: ליהיא אלון

צביעת קירות הבית

פתרון זול לשדרוג יכול להיות באמצעות צביעה עצמית של קירות בבית. אחרי שבוחרים את הצבע הרצוי מהמניפה, יש לחשב את כמות הצבע שתידרש בעזרת נוסחה פשוטה שמציע גיל כהן, יועץ בנירלט: מודדים את רוחב הקיר, מכפילים בגובהו ומפחיתים את שטח החלונות והדלתות מהסכום המתקבל. מומלץ לרכוש כמות צבע הגדולה בכ-30 אחוזים מהתוצאה, לבחור צבע בעל כושר כיסוי גבוה, רחיץ ומתנקה בקלות ללא פגיעה במרקם. לפני שניגשים למלאכה, יש להכין את החלל ולכסות בניילונים רצפה ואזורים אחרים. מתקנים סדקים וחורים בעזרת שפכטל וממתינים לייבוש מלא ואז מלטשים, מנקים את האבק והלכלוך מהקיר ומורחים שכבה של פריימר. חשוב לאוורר את החדר כדי לזרז את זמן ייבוש הצבע, לצבוע בשתי שכבות לפחות ולהמתין בין שכבה לשכבה לייבוש מלא. כיוון הצביעה הנכון, הוא מוסיף, הוא מלמעלה כלפי מטה.

מעבר דירה, ג, נירלט (צילום: באדיבות נירלט)
נירלט | צילום: באדיבות נירלט

צביעת רהיטים וארונות

גם את הריהוט הקיים אפשר לחדש בלי להיכנס להוצאות מיותרות באמצעות צביעה מחדש. כדי לחדש רהיטי עץ ממליצים בנירלט על אוניאור על בסיס מים, צבע אטום וידידותי לסביבה במבחר גוונים. כדי לשמור על גוון העץ הטבעי אפשר להשתמש בלזור על בסיס מים, צבע חצי שקוף שמיועד לחידוש וריענון, ותמיד קיימת האופציה לחדש רהיטים עם תרסיס צבע – מנקים את הרהיט, מלטשים קלות ואז מרססים עם מינימום מאמץ. חידוש רהיט מתכת קצת יותר מורכב: לאחר ניקוי יסודי באמצעות מדלל ושיוף חלקי צבע רופפים, צובעים בצבע ייעודי למתכת (DTM+) על בסיס מים, המשמש גם כצבע יסוד וגם עליון במוצר אחד. שוב, חשוב להקפיד על שתי שכבות עם ייבוש מלא ביניהן.

בזמן שיפוץ מטבח קיים בביתם החליטו עדי סוויסה ובעלה יוחאי להפוך שתי יחידות לשידה לחדר השינה. בהתחלה הם שייפו את היחידות, צבעו אותן בעזרת מברשות שהיו בבית בצבע יסוד 1-2-3 ואחר כך הוסיפו שכבה של צבע שאבי שיק בגוון כחול רויאל שמיועד לעץ. כדי לאחד בין שתי היחידות הוסיפו פלטת עץ פשוטה שתשמש כמשטח עליון וצבעו גם אותה בכחול רויאל. רגליים הזמינו מאלי אקספרס ואת הידיות הקיימות מברונזה שייפו לקבלת צבע זהב.

מייקאובר לשידה,  (צילום: עדי סוויסה)
צילום: עדי סוויסה

כך זה נראה קודם לכן, כששתי היחידות הן חלק מהארונות העליונים

מייקאובר לשידה, המטבח הישן 2,  (צילום: עדי סוויסה)
המטבח הישן | צילום: עדי סוויסה

בדרך דומה שיפצה אילאיל ירושלמי את המטבח שלה ושל בן זוגה והפכה אותו מאפור מונוכרומטי לירוק מרווה. לאחר שפירקה ידיות ודלתות ושייפה אותן, מרחה פריימר וצבעה בצבעי מניפה עם מיני רולר פרווה, שאת שניהם רכשה בטמבוריה. לאחר הצבע היא מרחה סילר כשכבה סופית.

מייקאובר אילאיל ירושלמי, ג, לפני - 2 (צילום: אילאיל ירושלמי)
אילאיל ירושלמי, לפני | צילום: אילאיל ירושלמי

מייקאובר אילאיל ירושלמי, ג - 1 (צילום: אילאיל ירושלמי)
אילאיל ירושלמי | צילום: אילאיל ירושלמי

מטבח שנצבע ללא פירוק דלתות, ובמקום האריחים המקוריים הדביקו לנה פיבניק ובעלה נרי אלבז אריחי טפט בדוגמת סאבוויי שנרכשו מאלי אקספרס. לפני ההדבקה לנה ניקתה היטב את האריחים המקוריים, והשתמשה במספריים, סכין יפנית ומטר כדי להדביק במדויק.

שיפוץ מטבח בקיבוץ - 15 (צילום: לנה פיבניק)
צילום: לנה פיבניק

אפילו צביעה של קרמיקה

יפעת בזר שיפצה בעצמה את המקלחת בהשראת חדרי רחצה שאהבה בארץ ובעולם. היא ניקתה את הקרמיקה היטב עם סמרטוט ספוג באצטון תעשייתי כדי להסיר שומנים, ובעזרת ספוג ליטוש  שפשפה להוצאת השומנים. לאחר מכן כיסתה עם דבק נייר וניילון אזורים שלא מיועדים לצביעה והשתמשה בצבע שחור לרצפות וקרמיקה, לאחר שהוסיפה לו תוסף צבע מקדם הידבקות לצבע שמונע קילופים. היא צבעה במברשת איכותית לצביעת פינות, ואז בעזרת רולר ספוג שכבה ראשונה דקה מאוד, המתינה לייבוש כשעתיים וצבעה שכבה נוספת. בזמן שחיכתה לייבוש של 24 שעות עברה לרצפה באותו תהליך בדיוק: שפשוף עם ספוג שיוף, ניקוי עם אצטון וצביעה עם מברשת ורולר.

שיפוץ שירוקלחת, ג, עיצוב יפעת בזר,  (צילום: יפעת בזר)
עיצוב יפעת בזר | צילום: יפעת בזר
שיפוץ שירוקלחת, ג, עיצוב יפעת בזר,  (צילום: יפעת בזר)
עיצוב יפעת בזר | צילום: יפעת בזר

דלתות

דלתות ישנות הן לא פריט שחייב להישאר בטווח הראייה ולגרום לנקיפות מצפון. כדי לשדרג את דלת הפלדלת החומה שלה, צבעה אותה חנה שפירא בצבע מנטה בסגנון כפרי. היא ניקתה אותה היטב במים וסבון, הסירה שרידי מדבקות והקיפה את הדלת מסביב לידיות בנייר דבק. את הידיות ריססה צבע שחור ולאחר הייבוש הסירה את נייר הדבק. לאחר מכן כיסתה כך את המשקופים והידיות הצבועות כדי שלא יתלכלכו בצבע, הדביקה על הדלת קרניזים בדבק סופר 7 וצבעה אותה. אחרי שלוש שעות צבעה שכבה נוספת.

שיפוץ דלת, ג, צביעה (צילום: חנה שפירא)
צילום: חנה שפירא

חוץ מצביעה של דלת, יש אופציה להחליף את הידית.

@drfeelingsfordecor Replacing your door handles is easy. It makes a difference in your home. #diy #diyproject #homerenovation #homedetails #homedecorideas #renovacion #stylingtips #doorhandle ♬ Funny Song - Cavendish Music

@leonashome #renovation #interiordesign #construction #homedecor #homerepair #leonashome #apartment #apartmentdecor #blackhomes #blackhomesuk ♬ original sound - leonashome

מי שכבר בונה על החלפת דלתות פנים, יכול לשדרג אותן בעזרת ידית מעוצבת שנמכרת בחנויות פרזול וחומרי בניין במחירים שנעים בין כ-60 ל-400 שקלים, ולפעמים הן מגיעות הביתה עם שליח. "כפי שבוחרים דגם דלת וגוון, ניתן גם להתאים ולשלב ידיות שנראות כתכשיטים על הדלת", אומרים ברב בריח, שם נמכרות ידיות בתוספת של 390-290 שקלים בקניית דלת חדשה. "לעיתים שינוי צבע או עיצוב של ידיות סטנדרטיות יוצר את כל ההבדל ומוביל למראה עיצובי, אישי ובעל אמירה. ניתן לשלב דלת פנים לבנה סטנדרטית עם ידית מעוצבת בצבע שחור, זהב, ברונזה ועוד, לפי העיצוב הכללי של הבית. אם לקוח ירצה לעדכן את העיצוב אחרי כמה שנים, החלפת ידית הוא יוכל לעשות זאת בעצמו יחסית בקלות ובעלויות סבירות".

מעבר דירה, רב בריח (צילום: מיכה לבוטון)
רב בריח | צילום: מיכה לבוטון

שינוי וחידוש באמצעות מדבקות וטפטים

נעמה וייס החליטה לחפות את קיר אריחי המטבח בדירה השכורה שאליה עברה בטפט עם דוגמה של אריחי סאבוויי קלאסיים מאלי אקספרס. היא ניקתה את הקרמיקה וייבשה היטב והתחילה בהדבקה מהקצה התחתון. מסביב לפינות ולפריטים שקבועים בקיר חתכה ודחסה קצת את המדבקה ובסופו החליקה עם הידיים.

המטבח של נעמה (צילום: נעמה וייס)
המטבח של נעמה, לפני | צילום: נעמה וייס

המטבח של נעמה (צילום: נעמה וייס)
המטבח של נעמה | צילום: נעמה וייס

גם ארונות יכולים לקבל לוק חדש בעזרת טפט, כפי ששודרג מטבחה של הקונדיטורית אור שפיץ.

טפט ורוד בארונות המטבח של אור שפיץ (צילום: שני שוופל)
ארונות המטבח של אור שפיץ | צילום: שני שוופל

ואם במטבח, למה לא בחדר הרחצה, שם הכניסה אוריין בן הרוש פסים שחתכה מטפט שרכשה בחנות כלבו. הפסים מוסיפים נגיעה במראה עץ בוצ'ר כדי שחדר הרחצה הלבן לא ייראה אנמי מדי.

טפט, ג,  שירותים (צילום: אוריין בן הרוש)
טפט בשירותים | צילום: אוריין בן הרוש

במקום להחליף ריצוף

שטיח ופרקט לטשטוש

ריצוף דירה הוא עסק יקר ומסובך להחלפה, אבל גם לשיפור מראהו יש כמה פתרונות. הפשוט ביותר הוא לפרוס שטיח גדול שיטשטש עד כמה שניתן את מה שמתחתיו וימקד אליו את תשומת הלב. הנחת פרקט זו אופציה נוספת, יקרה מעט יותר משום השטח הגדול שיש להכיל. "פרקט ניתן לפרק בקלות ולהחליפו בדגם אחר לאחר מספר שנים, או לחלופין אם שוב עוברים דירה", אומרים ב"שטיחי כרמל". "ההתקנה קלה מאוד בפרקט מסוג SPC משום שזו שיטת קליק שאחד שמתחבר לשני ואין צורך בספוג ודבק. החיבור צריך להיות על רצפה ישרה. אם מדובר בפרקט למינציה בשיטת הקליק, יש צורך בספוג". הם ממליצים לרצף חדרי אמבטיה במשטחי דק, בדומה לאלה שמשמשים במרפסת שמש, בשל הטמפרטורה המשתנה בחדר. בקבוצות עשה זאת בעצמך בפייסבוק מדווחים דיירים שכבר ניסו את רצפות הדק במרפסת, כי אין צורך בהכנות נוספות למעט רצפה כבסיס. כדי לשמור על הדק לאורך זמן מספיקה שטיפה עם מים וסבון. 

שטיחי כרמל SPC פרקט עמיד במים לאמבטיה (צילום:  צילום מנחם עוז)
צילום: צילום מנחם עוז

דשא סינתטי

במרפסת ניתן גם להניח דשא סינתטי: יש לוודא שהמשטח ישר ובעל שיפוע המאפשר ניקוז מים, לנקות את המשטח מלכלוך, לשטוף ולייבש. לאחר מדידה וחיתוך הגודל המדויק מורחים מתחת למשטח ולאורך הצדדים וכן בפסי החיבור דבק להדבקת דשא סינתטי ומיישרים.

@tdlandscapes installing some artificial grass ✂️ #fyp #foryou #howto #artificialgrass #landscaping #satisfying #northernireland #porcelain ♬ I Don't Wanna Go To Heaven - Nate Smith

PVC או צבע לרצפה

אביה מג'הז מראש העין הדביקה על הרצפה משטח PVC למרות שבחנות אמרו לה שזה לא החומר האידיאלי לחיפוי מקלחון. היא לקחת את הסיכון, שטפה את הרצפה היטב וייבשה, הניחה יריעות לפי המידות ומרחה כמות נדיבה של סיליקון סופר 7 בחיבורים בין היריעות ובשולי היריעות הצמודים אל הקיר. במקלחון עצמו מרחה יותר סיליקון כדי למנוע נזילות והצטברות מים כדי למנוע עובש. לסיום, מרחה עוד סיליקון בחיבורים בין הטפטים ליריעות ה-PVC ומסביב לכל האלמנטים במקלחת - כיור, אסלה ופתחי ניקוז וסיימה עם פסי סיליקון לבנים כדי להגיע למראה מאוחד וחלק.

שירוקלחת - 4 (צילום: אביה חרזי)
צילום: אביה חרזי

גם איילה יוסף שדרגה את חדר הרחצה בביתה, בין היתר באמצעות PVC בדוגמה אוריינטלית שהדביקה על הרצפה בדבק מגע. את החיבורים בין האמבטיה והאסלה אטמה עם סיליקון כדי שלא יחדרו מים.

מייקאובר אמבטיה בדירה שכורה איילה יוסף אחרי (צילום: איילה יוסף)
איילה יוסף | צילום: איילה יוסף

חוכמת ההמונים ברשתות ממליצה על PVC לרצפת השירותים במקום שאין מים זורמים, או לקירות, ומי שניסה בעצמו העדיף את צביעת הרצפה בצבע צבע רצפות של ראסטוליאום:

לרהט את הבית במחירי מציאה

צבענו מה שאפשר, כיסינו את הרצפה ואת הקירות בדרך כזו או אחרת והגענו לשלב הקניות. כדי לרהט את הבית אפשר לגשת לחנויות אאוטלט, לחכות לעונת המבצעים או לרכוש מתצוגה. אפשרות אחרת, שתופסת תאוצה לאחרונה, היא להיכנס לרשת אונליין לרהיטים שמציעה עולם ומלואו בלחיצת כפתור. napo הוא מותג אונליין שהוקם לפני כשנה מתוך הבנה שהעולם הולך לדיגיטל. הוא פונה בין היתר למי שרק יצאו מהבית של ההורים, זוגות צעירים, סטודנטים והורים טריים ומציע לצרכן מזרנים שמיוצרים במפעל ד"ר גב, בסיסי מיטה, ספות, כורסאות מעוצבות, ספות נפתחות למיטה, שולחנות סלון, מצעים במחירים נוחים: ספה תלת מושבית FOXY בקווים סימטריים ורגלי עץ 2,632 שקלים, כורסת ROMEO בריפוד בוקלה 1,791 שקלים, מיטה LORD NAPO עם בסיס מעץ סנדוויץ’, ראש מיטה מרופד ורגלי מתכת החל מ-2,961 שקלים. "היום אפשר לרכוש ספות שנפתחות למיטה שהן גם מעוצבות וגם פונקציונליות, כדי לשמור על עיצוב הבית ביום יום ולנצל את המרחב בלילה, במיוחד בדירות עם חדרים קטנים יותר", אומרת קרן חוגי, סמנכ"ל השיווק של קבוצת קאופמן, המשווקת את napo ו"ד"ר גב".

מעבר דירה, נאפו ספת FOXY (צילום: יחצ)
נאפו ספת FOXY | צילום: יחצ

OMEOCHAIR מעבר דירה (צילום: נאפו)
נאפו ספת OMEOCHAIR | צילום: נאפו

ספת מיטה FUN של ד"ר גב בסגנון אלגנטי, ריפוד בד ורגליים בסגנון אורבני 2,590 שקל, להשיג בסניפי ובאתר ד"ר גב.

מעבר דירה, ספה נפתחת למיטה של דר גב (צילום: יחצ)
ספה נפתחת למיטה, דר גב | צילום: יחצ

רשת ZAGA השיקה לאחרונה מותג עיצוב צעיר ZAGAMIX באונליין, המיועד לחללי האירוח בבית. יש בו יותר מ-150 פריטים כמו שולחנות קפה וסלון, קונסולות, ארונות לפינת האוכל, הדומים, ריהוט לגן ולמרפסת בטווח מחירים של 4,000-250 שקלים, למשל שולחן סלון ב-2,470 שקלים או כיסא פינת אוכל ב-390 שקלים.

מעבר דירה, זגה מיקס, שולחן סלון (צילום: יחצ)
זגה מיקס | צילום: יחצ

מעבר דירה, זגה מיקס, כסא פינת אוכל (צילום: יחצ)
זגה מיקס | צילום: יחצ

באון ליין מצאנו גם פינת אוכל עגולה בקוטר 120 ס"מ עם ארבעה כיסאות מרופדים ב-HOME DECOR בראשון לציון, שמוצריה נמכרים גם באתר. מחיר הפינה 1,790 שקלים כולל הרכבה.

מעבר דירה, הום דקור פינת אוכל (צילום: מתוך האתר)
הום דקור | צילום: מתוך האתר

חובבי ה-DIY שלא חוסכים בשיטוטים יכולים למצוא מציאות ברחוב, שכן ידוע שזבל של האחד הוא אוצרו של השני, בתנאי שהוא יידע מה לעשות איתו.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Country Homes (@countryhomes.charm)

 

כך עשתה דילה הס, שקיבלה מחברתה כוננית טלוויזיה והפכה אותה לשידה משודרגת לסלון. את החזית המעניינת יצרה מסל כביסה ישן שרכשה בעבר בחנות סטוק, פירקה את רצועות הבמבוק שלו והדביקה על הדלתות.

מייקאובר לשידה דילה הס  (צילום: דילה הס)
דילה הס | צילום: דילה הס

שחר גולדברג מתל אביב, נגר חובב, נוהג להסתכל סביבו ברחוב וחוזר הביתה עם שלל מציאות בלי להוציא שקל. באחת הפעמים מצא תריסים פגומים ליד בניין ישן שעבר שיפוץ ובנה מהם מתקן נעליים יפהפה.

פרויקט שחר גולדברג - 1 (צילום: שחר גולדברג)
שחר גולדברג | צילום: שחר גולדברג

בשורה התחתונה יש שפע של אפשרויות, עכשיו רק נותר להחליט באיזה חלק מהבית מטפלים קודם.