אחד הפלאים הארכיטקטוניים היותר מרהיבים הוא גשר, גוף הבנוי לשאת משאות ולהעביר בני אדם ורכבים שונים מעל איזורים שקודם לכן לא היה באפשרותם לחצות בקו ישר. גשרים מספקים גם הזדמנות לביטוי ויצירה עבור הארכיטקטים שבונים אותם. לאחרונה נחנך גשר הלולאה המרשים בסרייאבו, ובשבילנו זו הזדמנות להעלות אתכם על עוד כמה גשרים שכבר הפכו לאירועים עיצוביים בפני עצמם - כאלו שאנשים מגיעים מכל העולם כדי להשקיף עליהם ומהם.

1. לופ במרכז: גשר "להזדרז לאט"

גשר הולכי הרגל החדש של סרייאבו, בירת בוסניה והרצגובינה נחנך לאחרונה לקול התלהבות רבה. הגשר, ששמו הרשמי הוא "להזדרז לאט", קיבל כבר את הכינוי גשר הלופ בגלל הלולאה שבמרכזו, המכריחה את ההולכים להאט ולהביט סביב. אורכו של הגשר 38 מטרים, והוא מחבר בין האקדמיה לאמנות של העיר לבין הכנסייה. את הגשר עיצבו סטודנטים של האקדמיה אשר זכו במכרז לפני חמש שנים וכעת זוכים לראותו קם לחיים.

אין תמונה
זה הלופ שלו

2. מזרקה אחת גדולה: גשר בנפו

הגשר, שהוא גם מזרקה עצומה, נחנך בשנת 2008 בסיאול, דרום קוריאה. המדובר בגשר ישן שעבר חידוש ומתיחת פנים רצינית, והוזרקו לתוכו צינורות הממחזרים ומשפריצים 190 טון של מים בדקה מתוך הנהר שמתחתיו לשני צדדיו, מה שיוצר מראה דרמטי. עם חניכתו הפך הגשר לאטרקציה תיירותית של ממש. בלילות נדלקת תאורה ססגונית, והמים מוארים בכל צבעי הקשת.

אין תמונה
190 טון של מים בדקה

3. עושה גלים: גשר גלי הנדרסון

גשר זה, שנחנך בשנת 2008 לאחר ארבע שנות עבודה, בגובה בניין בן 12 קומות בסינגפור, הוא גשר להולכי רגל, באורך 300 מטרים המחבר את העיר לאחד הפארקים הגדולים בה. צורתו הייחודית מזכירה גלים העשויים משבעה עיקולים גדולים של צלעות ברזל, העולים ויורדים מעל ומתחת למפלס ההליכה.

אין תמונה
תופסים גלים

4. כמו שבלול: הגשר המתגלגל

רולינג ברידג' הוא גשר בריטי, הנמצא בשכונת פדינגטון בלונדון, שאינו נסגר ונפתח כמו גשרים אחרים, אלא מתגלגל לתוך עצמו על מנת לאפשר לסירות לעבור בנהר. הגשר נחנך ב-2004 ובצורתו הפתוחה נראה כמו יתר הגשרים, עשוי עץ ופלדה, אורכו 12 מטרים בלבד. כשהוא מתגלגל הוא כבר מזכיר חיה משתבללת או חצי גלגל ענק. הגלגול המיוחד מתאפשר על ידי מערכת של רמפות הידראוליות שנמצאות על מסילה מתחת לחלקי הגשר השונים.

הגשר המתגלגל, בריטניה (צילום: סטיב ספלר)
ככה זה נראה כשהסירות צריכות לעבור בנהר | צילום: סטיב ספלר
הגשר המתגלגל, פתוח (צילום: סטיב ספלר)
עכשיו כולם יכולים לעבור | צילום: סטיב ספלר

5. הגדול בעולם: גשר המים

הגשר, הנחנך ב-2003, מחבר בין מזרח למערב גרמניה מעל לנהר אלבה, והוא גשר המים הגדול בעולם. אורכו קילומטר שלם, והוא נועד לקצר את מסלולן של סירות הנהר. לצד הסירות שעוברות בגשר המים, עוברים גם הולכי רגל, מה שמייצר למטייל חוויה מיוחדת של מים מעל מים. עומק הנהר באקוודוקט הזה הוא 4.24 מטרים, ורוחבו 35 מטרים.

אין תמונה
מים מעל מים

6. מלמעלה עד למטה: גשר פיתונבורג

גשר הפיתון של אמסטרדם מחבר בין שכונת ספורנבורג בעיר לבין האי בורנאו. אורכו מאה מטר, והוא נחנך בשנת 2001 לצד שבעה גשרים נוספים. מדובר בגשר המודרני באמסטרדם, הידועה בגשריה ותעלותיה הרבות. בניגוד לגשר גלי הנדרסון, שמייצר אשליה של גלים, הגשר הזה באמת עולה ויורד, ויש סביבו ויכוח תמידי, מאחר שאינו עומד בתקנים בעבור שימוש של נכים ובעלי מגבלויות.

אין תמונה
עולה ואז יורד

7. מעפעף: גשר המילניום

גשר המילניום הוא גשר הידראולי מרהיב ביופיו המשתרע מעל נהר הטייד בגייטסהד, בריטניה. אורכו 126 מטרים, והוא נחנך בשנת 2001 והוקדש למלכה אליזבת כמתנה למילניום החדש. על מנת להציבו במקומו, נדרשו המתכננים להשתמש במנוף הגדול ביותר בעולם, וכדי להיפתח ולהיסגר על מנת לאפשר תנועת אוניות בנהר, מנצל הגשר את כוחם של שישה מנועים המזיזים רמפות ענק בזווית של 40 מעלות. תנועת הגשר אמורה להזכיר עפעף, עין הנפתחת ונסגרת באיטיות רבה. כל פתיחה או סגירה של הגשר אורכת חמש דקות.

אין תמונה
לפקוח את העיניים

עברתם על כל הגשרים, תראו את הגשר שעף על עצמו
ובין כל מבני הלגו המשגעים, תמצאו גם גשר מרהיב