כ-8 מיליון תרנגולות חיות בישראל בצפיפות ובדוחק. הן גרות בכלובים שנקראים "כלובי סוללה", כלוב תיל צר שבו כולן דחוסות יחד, בלי יכולת ללכת או אפילו לעמוד במלוא קומתן. הן לא זוכות לפרוש את כנפיהן, לחוש את האדמה תחת רגליהן, לבצע פעילות גופנית אלמנטרית, או לברור לעצמן מזון. במקום זה הן נאלצות להיות קורבן של שיטות אכזריות להגדלת תפוקת הביצים. 

בעוד שביותר מ-30 מדינות הוציאו את כלובי הסוללה אל מחוץ לחוק ועברו לשימוש בשיטות מתקדמות יותר, התרנגולות בארץ ממשיכות לחיות בצפיפות. בעמותת אנונימוס לזכויות בעלי החיים מנסים לרתום את הציבור הישראלי למאבק  על את כספי הרפורמה שהוקצו לבניית לולים ללא כלובים. איך עושים את זה? הנה דוגמאות מרחבי העולם ללולים איכותיים ואסתטיים שמאפשרים לחיות לחיות. הם אמנם פרטיים ולא תעשיתיים, אבל בהחלט מעוררים השראה.

תרנגולוץ אוכלות אבטיח (צילום: מתוך האתר - theartofdoingstuff com)
יוצאות לאכול אבטיח | צילום: מתוך האתר - theartofdoingstuff com

KIPPEN HOUSE: לולים בהזמנה אישית

מה שהתחיל כפרויקט משפחתי עבור החצר האחורית הפך לעסק של ממש. בחברת KIPPEN (תרנגולת בשפה הדנית), מעצבים לולים בהזמנה אישית לקהל הרחב. הלול שמעוצב בסגנון מודרני משלב אסתטיקה סקנדינבית עם סביבה אורבנית. הוא מאפשר גידול תרנגולות על גגות והוא גם משמש כמבודד טבעי לצינון הלול בימות הקיץ החמים.

לול אדום (צילום: מתוך האתר kippenhouse.com)
הסגנון המודרני | צילום: מתוך האתר kippenhouse.com
לול ירוק (צילום: מתוך האתר -kippenhouse.com)
תזמינו מה שמתאים לכם | צילום: מתוך האתר -kippenhouse.com

קוקוריקו: בואו לחללית

פרוייקט הגמר בבית הספר שבו למד מקסים אוורארד, עסק בעיצוב מחדש של אוביקט מוכר. המעצב החליט לתכנן לול שנראה כמו חללית ולצדו אוהל לשיטוט מסודר של התרנגולות. הלול המודרני מאפשר גידול תרנגולות בסטייל.

chicken-coops-cocorico Maxime Evrard
ביצים מהחלל החיצון

BREED RETREAT: בחזרה לטבע

המעצב ההולנדי פרידריך רוי'ג, הציג את הלול המעוצב במהלך שבוע העיצוב במילאנו לפני כשנתיים, במטרה להשיב לאנשים במאה ה-21 את שורשיהם האבודים ואת זיקתם לטבע. הלול המעוצב עשוי מעץ מצופה בשכבה מגנה ובנוי בקומות ובהתאמה לחיים האורבניים.

לול מדרגות שחור (צילום: מתוך האתר roije.com)
מתאים גם לחצר האורבנית | צילום: מתוך האתר roije.com

הלול של כריס: כמו בכנסייה

האתר המופלא BACKYARD CHICKEN, מאגד קהילה שלמה של אוהבי תרנגולות. כריס, חבר באתר, הציג את הלול המושקע שבנה עבור התרנגולות שלו. למבנה המושקע שנראה מבחוץ כמו כנסייה מפוארת יש גם חצר מכובדת שסגורה כחממה, לרווחת התרנגולות. מבט אל תוך הלול הותיר אותנו פעורי פה. כריס עיטר את הקירות הפנימיים בציורי קיר מרהיבים שצייר במו ידיו. הוא מספר שאשתו חשבה שהוא השתגע אבל זה לא הניע אותו מלבנות את לול חלומותיו.

בית עם רעפים אדומים (צילום: מתוך האתר backyardchickens com)
מראה של כנסייה | צילום: מתוך האתר backyardchickens com
בית לבן (צילום: מתוך האתר backyardchickens com)
עם ציורי קיר בפנים | צילום: מתוך האתר backyardchickens com
תרנגולו בלול (צילום: מתוך האתר backyardchickens com)
כי קצת תרבות לא תזיק להן | צילום: מתוך האתר backyardchickens com

העיר הגדולה: לולים אורבניים

עוד לולים מרשימים ולא שגרתיים מוצגים באתר BACKYARD CHICKENS ונקראים "העיר הגדולה". הם בנויים מדגמים של מבנים מנייטוריים שנמצאים בעיר והפכו למשכנן של התרנגולות השמחות, שיכולות לשוטט בחופשיות בחצר ולשוב אל "בית המלון", או אפילו ל"בית הכלא" העירוני.

לולי ה עיר הגדולה (צילום: מתוך האתר - backyardchickens.com)
טייל בחצר "בית הכלא" | צילום: מתוך האתר - backyardchickens.com

עשה זאת בעצמך: הלול של קרן ברטלסון

קרן ברטלסון, בעלת תוכנית עיצוב בטלוויזיה הקנדית ובלוגרית מדהימה, שיתפה את קוראיה בכל שלבי בניית הלול שבביתה. באתר שלה מופיעות תוכניות מפורטות וצילום של כל שלבי הבנייה. הלול המדהים, אותו בנתה במו ידיה,  עשוי מעץ שנצבע בשחור, בעוד החלל הפנימי לבן כשלג. אזור הלול תחום בגדר מתכתית ויוצר גינה עבור התרנגולות. בניית הלול ערכה כשלושה חודשים עם לא מעט קשיים, אבל התוצאה עוצרת נשימה ומשדרגת כל חצר.

לול בשלבי בנייה (צילום: מתוך האתר theartofdoingstuff)
כך בונים לול | צילום: מתוך האתר theartofdoingstuff
לול שחור (צילום: מתוך האתר theartofdoingstuff)
שחור מבחוץ | צילום: מתוך האתר theartofdoingstuff
תרנגולת בלול (צילום: מתוך האתר theartofdoingstuff com)
לבן מבפנים | צילום: מתוך האתר theartofdoingstuff com

חצר על הגג: גינה בקומת הפנטהואז

בתחרות אדריכלים לתכנון לולי תרנגולות, זכה במקום השני התכנון של לולי מעוף נטולי כלובים,  שהוגש על ידי נילי פתרונות מתכת, בשיתוף עם משרד האדריכלים צוקר הררי הירשברג. הפרויקט מציע תכנון חדשני וירוק ומעניק לתרנגולות לול מעוף, שבנוי לגובה, ללא כלובים. הצבת החצר מעל מבנה הלול, במקום לצדו, חוסכת בשטח ומעניקה פתרונות של ממש, שכבת האדמה שמכסה את גג המבנה מסייעת בצינון טבעי של הלול. הצללת הגג נעשת על ידי לוחות הקרטון הנחוצים למערכת הקירור של הלול ומשלבים משולשי בד ורשת כאלמנט עיצובי. הגינה שבקומת-הפנטהאוז מאפשרת ל-18 אלף התרנגולות - הדיירות, לממש את צורכיהן הטבעיים מבלי לבזבז שטח יקר.

חצר על הגג (צילום: צוקר הררי הירשברג)
בנייה לגובה וגינה בקומה העליונה | צילום: צוקר הררי הירשברג

גם אתם רוצים להתגייס לטובת התרנגולות בישראל? שתפו בפייסבוק