למרות שהיא מרבה ללבוש את אותם בגדים ולקנות לא רק ממעצבים אלא גם מחנויות מקומיות, נראה שכשזה נוגע לבית שלה, הדוכסית מקיימברידג', הלוא היא קייט מידלטון, לא חוסכת בהוצאות. לא מעט אזרחים בריטים ודאי לא ישמחו כל כך לשמוע שמחיר השיפוץ של ארמון קנזינגטון, שבו מתגוררים הנסיך וויליאם, קייט ובנם הנסיך ג'ורג', יעלה למשלמי המסים פי ארבעה ממה שהעריכו לפני שנה, וליתר דיוק, 4 מיליון לירות שטרלינג (23 מיליון שקל).

ג'ורג', קייט וויליאם (צילום: Chris Jackson, GettyImages IL)
ממחזרת בגדים, לא מטבחים. קייט ויורש העצר ג'ורג' | צילום: Chris Jackson, GettyImages IL

עוד באתר לעיצוב הבית:

וילונות על חשבונם

עלות העבודה, בארמון שכולל ארבע קומות ומעל 22 חדרים, התייקרה ב- 3 מיליון ליש"ט  בשנה האחרונה, וכוללת את החשבון עבור המטבח החדש של הזוג המלכותי, כמה חדרי שירותים וחדר הילדים של הנסיך ג'ורג'. הפרויקט המקיף הפך את "דירה A1", ששימשה בתור המשרד של הנסיכה מרגרט עד מותה, לחדר משפחה.

למרות שבני הזוג משלמים באופן אישי על כל האביזרים הנלווים כמו וילונות, שטיחים ורהיטים, ההוצאות לבניית ביתם החדש ואפילו חדר השינה של בנם מגיעות ממשלמי המסים. על פי דיווח ה"דיילי מייל" אמש, דובר חצר המלוכה טען שהפרויקט מעניק למשלמי המסים "ערך רב", בהתחשב במצבו המתפרק של הארמון. אולם, אין ספק שארמון בקינגהאם, ששחרר כספים עבור השיפוץ, ייאלץ לתת דין וחשבון על ניהול כספי הציבור.

קיצוצים לתקציב של המלכה הובילו למאבק דרמטי בין החצרנים ובין הממשל הקודם. בכירים מהחצר הודו שבסופו של דבר למונרכיה הבריטית יש רק מיליון לירות שטרלינג (5.8 מיליון שקל) אחרונים בבנק, והאשימו את השרים בכך שהותירו אותם עם חוב של 40 מיליון לירות שטרלינג (234 מיליון שקל) עבור שיפוצים בבתי המלוכה. רק כמהשנים קודם לכן הנסיכה אן כמעט נפגעה בראשה מאבן שנפלה בחצר המתפוררת בארמון בקינגהאם, וצוות המקום השתמש בדליים כדי לאגור מי גשם שדלפו מהגג.

קייט ויליאם, מבט על (צילום: Jason Hawkes, GettyImages IL)
העלות המנופחת כוללת מטבח חדש וחדר ילדים לג'ורג'. אלמנטרי | צילום: Jason Hawkes, GettyImages IL

קייט ויליאם, תרשים (צילום: Jason Hawkes, GettyImages IL)
הדירה שימשה בעבר כמשרדה של הנסיכה מרגרט | צילום: Jason Hawkes, GettyImages IL

לא היו אפילו מים זורמים

בעקבות דוח מפורט של ההוצאות הכלכליות של משפחת המלוכה, המלכה כעת מקבלת מענק שהיא רשאית לנצל לטובת כל המתגוררים בארמון ולממלאי התפקידים בו. הסכום לשנת 2014/15 עומד על 37.9 מיליון לירות שטרלינג (222 מיליון שקל). לפי דיווח ה"דיילי מייל", סכום נכבד מתוך כך נשמר עבור שיפוץ ביתם של וויל וקייט, ובשנה החולפת, מיליון לירות שטרלינג כבר הושקעו בפרויקט.

אחרי שהאתר הבריטי  The Mail פנה לארמון בקינגהאם בנושא, נחשפו הסכומים המלאים. דובר של הדוכס והדוכסית אמר שהארמון הוא "ביתם היחיד הרשמי שבו הם ישהו עוד שנים רבות". הארמון שופץ בפעם האחרונה בשנת 1963 והיה צריך "עבודת שיפוץ משמעותית" כדי לאפשר לזוג המלכותי ולבנם להתגורר בו. "העבודה כללה הסרת אזבסט, התקנת גג חדש, החלפת המוצרים החשמליים והצנרת ובנייה פנימית כדי שהבית יוכל לתפקד כמקום מגורים", הוסיף הדובר. "כדאי לשים את הדברים בפרספקטיבה, לא היו אפילו מים זורמים בארמון".

משום שהבית הינו מונומנט עתיק, השיפוץ היה צריך להיות ברמה גבוהה שעונה על הנחיות המורשת האנגלית. עם זאת, ניכר שמחיר השיפוץ רק עולה ועולה. בשנת 2012/13 ההערכות הראשוניות לשיפוץ עמדו על 600 אלף לירות שטרלינג (3.5 מיליון שקל), והחידוש של גג הארמון העלה את הסכום ב-400 אלף לירות שטרלינג (2.3 מיליון שקל). נטען כי יהיו הוצאות נלוות, אבל איש לא ציפה לסכום האסטרונומי שנחשף היום.

קייט ויליאם, חצר (צילום: Simon James, GettyImages IL)
הארמון שופץ בפעם האחרונה ב-1963 לדברי דובר בני הזוג | צילום: Simon James, GettyImages IL

מצפים לקצת יותר רגישות

בני הזוג, שבבעלותם גם Ahmer Hall, אחוזה בכפר שניתנה להם על ידי המלכה, עברו לארמון בסתיו האחרון אחרי מעל לשנה של שיפוצים. מרגרט הודג', יו"ר ועדת החשבונות הציבוריים של הנבחרים, אמרה אתמול בלילה שהצעת החוק לא תתקבל בסבר פנים יפות על ידי הפרלמנט והציבור הרחב. "זהו כסף שיוצא מהכיס של הציבור בזמן של קשיים כלכליים גדולים, ואני בספק אם העם יתמוך בזה. כל כך הרבה אנשים בגילם נאבקים להגיע לשכר מינימום, והיה אפשר לצפות שהם היו מראים קצת יותר רגישות".

אולם הדובר מטעם הזוג המלכותי הדגיש שהם עשו הכל כדי למזער את העלויות והוסיף, "הדוכס והדוכסית מקיימברידג' שילמו באופן אישי על כל השיפוצים הפנימיים כולל שטיחים, ריהוט ווילונות. הם מאוד התאמצו לוודא ששום דבר לא יהיה ראוותני מדי". כמו כן הוסיף דובר מטעם ארמון בקינגהאם, "זהו פרויקט משמעותי של בית מלוכה שהוא בבעלות שלנו ולא שלהם. הכרחי שיהיה להם בית, וזה היה צריך להפוך להיות אחד שכזה. העלות הגדולה של כל השיפוץ מוקדשת להפיכת הבית לראוי למגורים מחדש".