מדובר ברגע מכונן שכל אישה מכירה היטב - הרגע שבו היא מחליטה לבקר לראשונה בדירתו של הדייט הטרי שלה, רגע שמזמן ציפיות וחששות. לרוב, דירת רווקים סטנדרטית היא פשוטת מראה ולא מאוד מושקעת, אבל יש בנות מזל שזוכות להכיר בן זוג טוב שניחן בטעם טוב. דייזי אוריב מוסקרה מאנגליה היא אחת מהן. כשנכנסה בפעם הראשונה לדירתו של בעלה לעתיד, פיליפ, 30, ציפתה לה הפתעה נעימה במיוחד. 

דייזי, 34, מנהלת שיווק בסותביז (Sotheby’s) התאהבה בעיצוב הפנים הצעיר שמאפיין את הדירה, בקירות הבטון העבים בסלון ובמטבח, אבל אף קיר מקירות הדירה לא הסגיר את העובדה שהבניין המשופץ שימש בימי מלחמת העולם כמפעל סודי שייצר חלקים למטוסי הספיטפייר (Spitfire) והלנקסטר (Lancaster).

ממפעל לדירה, חוץ (צילום: zoopla.co.uk)
אחד מבנייני הבטון הראשונים בבריטניה | צילום: zoopla.co.uk

דירת רווקים ב-5.3 מיליון שקלים

הדירה הממוקמת בצפון לונדון בסנט ג'ונס ווד (St. John’s Wood), הומרה למבנה מגורים על ידי האדריכל סר טרי פרל (Sir Terry Farrell) שעיצב את גם בניין M16 (בניין המודיעין הבריטי) של לונדון על גדות נהר התמזה. הוא כל כך אהב את עבודתו בבניין, שהוא עצמו מתגורר באחת הדירות. בני הזוג, לעומת זאת, החליטו לעבור למקום מרווח יותר ומוכרים את דירת הרווקים האולטימטיבית של פיליפ ב-925 אלף לירות שטרלינג (5.3 מיליון שקלים).

בניין מפעל המטוסים נבנה בשנות ה-20 של המאה ה-20 והיה אחד מבנייני הבטון הראשונים בכל בריטניה. הבניין היה במקור בבעלותו של בוביס הומס (Bovis Homes). כאשר החל ה"בליץ" (הכינוי שניתן להפצצות הכבדות שספגה בריטניה מידי הנאצים בין השנים 1940-1941), הממשלה הפקיעה את הבניין ושיכנה בו את המפעל Aeroworks בבעלות "פלאמר טייר" (Palmer Tyre), שייצר חלקים למטוסי קרב של חיל האוויר המלכותי ברציפי לונדון המותקפות בכבדות.

משום שהמפעל מוקם באזור מגורים ולא בסביבה תעשייתית, הוא היווה מטרה נמוכה יותר מבחינת המפציצים הגרמנים. מערכות בלימה, צמיגים, גלגלים וצריחי אקדח נעשו במפעל, אך בשל סודיותו של המבצע, לא סיפרו לעובדים למה הדברים שיצרו ישמשו. ברחוב שעוצב כולו בסגנון ארט דקו, אין ספק שאדם שיתהלך שם בהווה יבין מייד למה שימש הבניין בעבר: ישנם שבעה מודלים של מטוסי ספיטפייר על גג הבניין ושלט המנציח את חברת "פאלמר טייר" על הפקת המערכות במפעל שהיו נחוצות להפעלת המטוס האגדי.

ממפעל לדירה, מטבח (צילום: zoopla.co.uk)
"שיק תעשייתי בשיאו" | צילום: zoopla.co.uk
ממפעל לדירה, חדר שינה (צילום: zoopla.co.uk)
חדר שינה מרווח עם חלונות ענק | צילום: zoopla.co.uk
ממפעל לדירה, חדר (צילום: zoopla.co.uk)
קווים נקיים ולבנים | צילום: zoopla.co.uk

ממפעל לדירה, אמבטיה (צילום: zoopla.co.uk)
שילוב של עץ ומתכת בחדר הרחצה | צילום: zoopla.co.uk

חדרים גדולים ואווריריים

מבחינת האדריכל, סר פארל, ניכר גם שמטוס הספיטפייר היווה עבורו אייקון עיצובי. "הספיטפייר התפתח לאורך המלחמה", דווח בדיילי מייל. "עד שנת 1945 הוא היה כבר בין 30-40 אחוזים מהיר יותר ממה שהיה בהתחלה. זה נוגע לתפיסה האדריכלית שלי - התפתחות וחידוש תוך שמירה תמידית על הרוח המקורית".

 ממפעל לדירה, זוג (צילום: dailymail.co.uk)
סיפור האהבה החל בדירה הזו ונגמר בחתונה. דייזי ופיליפ | צילום: dailymail.co.uk

אין דוגמה טובה יותר לגישת סר פארל מאשר העיצוב שלו לבניין המפעל הישן בדירה של דייזי ופיליפ. העיצוב מנצל היטב את החללים הנרחבים של הבניין, החדרים מאווררים ונרחבים וקשורים יחדיו בקווים נקיים ולבנים. "בתור בית להתגורר בו, הדירה הזו לא הייתה יכולה להיות טובה יותר", אומר פיליפ. "ישנם שני חדרי שינה בגודל זהה ואזור גדול שמשמש כסלון וחדר אוכל. החדרים הנוספים נהדרים להשכרה אם אתם זקוקים לכסף נוסף או לחדר לילד, או פשוט מקום מעולה לבת הזוג שלכם להניח את הבגדים שלה". בני הזוג בעיקר יתגעגעו לאזור שנודע באווירה הקוסמופוליטית שלו, אם כי לא מאד משפחתית. ניתן גם ליהנות מסיבו ב בריג'נט פארק הסמוך לבניין.

לטענת רוז הולדס, מוכרת ראשית ברשת התיווך Marsh & Parsons, "הדירה הזו מייצגת שיק תעשייתי בשיאו. זו דירה מלאת אופי ותהיה מושלמת עבור מישהו שאוהב דברים יוצאי דופן. החלל מלא בהיסטוריה והינו אחד מהבתים הייחודיים ביותר שיש ללונדון להציע, והעובדה שמדובר בבית של אחד מהאדריכלים המודרניים החשובים ביותר בלונדון, מוסיפה לו המון".

ממפעל לדירה, מטוס (צילום: Bryan Fury75, מתוך ויקיפדיה )
מטוס הספיטפייר היווה עבור האדריכל אייקון עיצובי | צילום: Bryan Fury75, מתוך ויקיפדיה

ממפעלים לבתי מגורים תוססים
האחת שלו: הדירה השקופה של הרווק