בעוד שמחלקות התיירים סובלות מקיצוצים בארוחות ובמקום לרגליים, המחלקות הראשונות רק הולכות ומשתדרגות. כדי למשוך אליהן את פלח השוק הרווחי, הופכות חברות התעופה בשנים האחרונות את מושבי המחלקה הראשונה למיני סוויטות פרטיות, שמגדילות את שטחו האישי של כל נוסע ומרעיפות עליו שלל פינוקים. המגמה העיצובית מתמקדת במתן תחושת יוקרה משולבת עם ביתיות - ממש כמו במלון מפואר. לשם כך, נשכרים שירותיהן של חברות עיצוב בינלאומיות ורק בחודש האחרון נחשפה המחלקה הראשונה שעוצבה על ידי חברת מכוניות היוקרה ב.מ.וו. עבור "סינגפור אייר". המריאו אתנו לסיבוב מפנק בשחקים.

BMW group מחלקה ראשונה, סינגפור הגשה (צילום: BMW group)
מושבי עור יוקרתיים. "הדור החדש" של סינגפור אייר | צילום: BMW group

 סינגפור אייר: עיצוב מעולם הרכב

"סינגפור אייר" (SINGAPORE AIR) השיקה בחודש האחרון את "הדור החדש" של מושבי המחלקה הראשונה שלה במטוס הבואינג החדש מדגם ER 777-300. על העיצוב אחראית לא אחרת מחברת מכוניות היוקרה ב.מ.וו, אשר עיצבה את המחלקה כדי להציע לנוסעים יוקרה משולבת בפרטיות מירבית וחלל אישי מרווח יותר. המושבים החדשים מעוצבים כמו מיני לאונג', הקירות החיצוניים של כל מושב מאפשרים הפרדה בין הנוסעים מבחינה ויזואלית ואקוסטית. כאשר כל מיני לאונג' מאפשר לנוסע להתרווח על מושב מרופד בעור עדין.

לפי ב.מ.וו, המושב החדש משתמש בהיבטי העיצוב של עולם הרכב כדי לשפר את הנוחות והפונקציונליות, אך משלב בין חומרים, צבעים ותאורה, כדי ליצור אווירה חמימה כמו בסלון הביתי. בעוד שהאזור הפרטי מעוצב בגוונים חמים של חום ובז'. המעטפת החיצונית מעוצבת בגוונים מתכתיים ואפורים כדי ליצור את ההפרדה וההגדרה בין החלל הציבורי לחלל הפרטי.

התא האישי מתוכנן בחוכמה ומלא במקומות אחסון נסתרים עבור חפצים אישיים וכבודת יד. בנוסף, השולחן לא רק מתקפל אלא מתרחב לפינת התרעננות פרטית. מערכת קולנוע משוכללת כוללת מסךLCD  בגודל 23 אינץ' ומערכת שמע חדשנית. כל היוקרה הזו תאלץ אתכם להיפרד מסכום לא מבוטל.

מחיר כרטיס: כ-9,100 דולר על הקו: לונדון–סינגפור.

BMW group BMW group מחלקה ראשונה, סינגפור אנשים (צילום: BMW group)
על העיצוב: חברת מכוניות היוקרה ב.מ.וו | צילום: BMW group
BMW group מחלקה ראשונה, סינגפור גב (צילום: BMW group)
עיצוב שלקוח מעולם הרכב | צילום: BMW group

ברייטיש איירוויס: שטחי אחסון נרחבים

גם "בריטיש איירוויס" (BRITISH AIRWAYS) חנכה בחודש האחרון מטוס חדש מדגם איירבוס 380 A עם מחלקה ראשונה חדשנית ומעוצבת. בחודשים הקרובים תחנוך החברה כ-12 מטוסים זהים שיציעו לנוסעיה חוויה חדשה ומרווחת. שטחו הפנימי הגדול של המטוס החדש איפשר לחברה לנצל את השטח על מנת להעצים את החוויה המפנקת של טיסה במחלקה הראשונה. בעוד המושב עצמו הוא באותו הגודל כמו במטוסים האחרים של החברה, השטח הנוסף שעומד לרשות הנוסע גדל ב-30 אחוז. ההבדל ניכר כשהכיסא הופך למיטה מרווחת בגודל מלא עם מזרן איכותי ומצעי כותנה רכים. שטחי האחסון גדלו ב-60 אחוז והם מאפשרים לנוסע לתלות את בגדיו, לאחסן את נעליו, תיקיו וחפציו האישיים. קו פופולרי: לונדון-לוס אנג'לס.

מחיר כרטיס: החל מ-5,800 פאונד.

מחלקה ראשונה, בריטיש כיסא (צילום: www.britishairways.com)
שולחן נשלף למספר מצבים וגדלים | צילום: www.britishairways.com
מחלקה ראשונה, בריטיש מיטה (צילום: www.britishairways.com)
הכיסא הופך למיטה מרווחת | צילום: www.britishairways.com
מחלקה ראשונה, בריטיש תא (צילום: www.britishairways.com)
שטחי אחסון רבים | צילום: www.britishairways.com

אמיראט: שולחן איפור עם מראה

נוסעי המחלקה הראשונה של חברת התעופה של דובאי "אמיראט" (EMIRATE), יגלו שחוץ מתאים אישיים הם יוכלו ליהנות ממקלחת חמה בשני חדרי הספא שלרשותם. בחדרי הספא מוצבים כיור עשוי שיש, אסלות נוחות ומגבות איכותיות. כל מושב מעוצב כסוויטה עם דלת הזזה. בתוך הסוויטה יוכלו האורחים להתפנק עם מיני בר, תאורה מעוצבת בשלל מצבים ושולחן איפור עם מראה. מושבי העור שנפתחים למיטה, מסוגלים גם לעסות את הגב במהלך הטיסה.

מחיר כרטיס: החל מ-10,000 דולר.

מחלקה ראשונה, דובראי ארוחה (צילום: www.forbes.com)
סוויטה עם דלת הזזה | צילום: www.forbes.com
מחלקה ראשונה, דובאי נשים (צילום: www.emirates.com)
בהמשך יש גם ספא מפנק | צילום: www.emirates.com

אטיהד: שף פרטי מסביב לשעון

"מחלקה ראשונה יהלום" - כך בחרה חברת התעופה הרשמית של איחוד האמירויות הערביות אטיהד (ETIHAD) לכנות את המחלקה הראשונה של מטוסיה. העיצוב היוקרתי זיכה אותה בפרס הראשון של תחרות "The World Airline Awards" לשנת 2012. מושבי המחלקה מעוצבים כמו מיני סוויטות אישיות. התא הפרטי בעל דלתות הזזה חשמליות מציע ישיבה מבודדת ותחומה בתא מפואר, אשר המושב שלו מסוגל להיפתח למיטה בגודל מלא. התא מציע שפע של מקומות אחסון, מסך שטוח בגודל 23 אינץ', שף פרטי מסביב לשעון וחדר רחצה אישי.

מחיר כרטיס: החל מ-2,000 פאונד.

מחלקה ראשונה, יהלום (צילום: www.extravaganzi.com)
שף פרטי סביב השעון | צילום: www.extravaganzi.com
מחלקה ראשונה, יהלום פירוט (צילום: www.etihad.com)
אפשרות לארח | צילום: www.etihad.com
מחלקה ראשונה, יהלום כיסא (צילום: www.etihad.com)
ישיבה מבודדת בתא מפואר | צילום: www.etihad.com
מחלקה ראשונה, יהלום מיטה (צילום: www.etihad.com)
דלתות הזזה חשמליות | צילום: www.etihad.com

סוויס אייר: קווים נקיים ושלט חכם

לפני כשלוש שנים השיקה "סוויס אייר" (SWISS AIR) את העיצוב החדש במחלקה הראשונה. העיצוב המרענן זכה לשבחים רבים בזכות העובדה שאינו מזכיר את העיצוב הקונבנציונלי של עולם התעופה, עם קווים נקיים, גוונים בהירים ושימוש בעץ אורן ותחושת מרחב מירבית. חברת העיצוב האנגלית Priestmangoode חתומה על היצירה שתוכננה בקפידה לפי מידותיו של מבוגר שמבקש נוחות מקסימלית. כל קיוביק נפתח למיטה בגודל מלא, מצויד במסך שטוח ובחוצץ חשמלי שנועד להעניק פרטיות מירבית. מערכת חכמה מאפשרת לנוסע לשלוט בתאורה, בטלוויזיה ובכיסא באמצעות שלט חכם - כך שלא צריך לזוז מהתא הנוח והמרגיע. קווים פופולריים: מונטריאול-ציריך, ציריך-בייג'ין.

מחיר כרטיס: החל מ-5,580 דולר.

מחלקה ראשונה, סוויס אייר מסך (צילום: www.freesun.be)
גוונים בהירים ושימוש בעץ אורן | צילום: www.freesun.be
מחלקה ראשונה, סוויס אייר מסכים (צילום: www.toplook.it)
מסך שטוח וחוצץ חשמלי | צילום: www.toplook.it
מחלקה ראשונה, סוויס אייר מיטה (צילום: www.freesun.be)
כל קיוביק נפתח למיטה בגודל מלא | צילום: www.freesun.be

ק'תאי פסיפייק: ספה נפתחת

חברת התעופה הלאומית של הונג קונג, "ק'תאי פסיפייק" (Cathay Pacific) לא נשארת מאחור. מושבי המחלקה הראשונה שלה זיכו אותה בלא מעט פרסים. כל מושב מציע לנוסעיו תא פרטי שכולל ספה נוחה ומרווחת אשר נפתחת למיטה, מושב נוסף לישיבה ושולחן שנפתח למרכז החלל. היחידה שבנויה כמו קונכייה מעוגלת, מאפשרת בזכות צורתה המקומרת תחושת פרטיות מקסימלית. נוסעי המחלקה יקבלו פיג'מה יוקרתית ותיק מוצרי קוסמטיקה מעורר קנאה. בנוסף, המנות שמוכנות לפי הזמנה זכו בדירוג הגבוהה ביותר בתחום התעופה. קווים פופולריים: ניו יורק-הונג קונג, סן פרנסיסקו-הונג קונג, לוס אנגלס-הונג קונג.

מחיר כרטיס: החל מ-15,863 דולר.

מחלקה ראשונה, תאי פסיפייק תאים (צילום: o-ELITE-STATUS-facebook)
תא פרטי שכולל ספה נוחה ומרווחת | צילום: o-ELITE-STATUS-facebook
מחלקה ראשונה, תאי פסיפייק (צילום: www.etihad.com)
היחידה בנויה כמו קונכייה מעוגלת | צילום: www.etihad.com
   

קוריאן אייר: תכלת כמו השמיים

200 מיליון דולר השקיעה חברת התעופה הקוריאנית "קוריאן אייר" (KOREAN AIR) בשדרוג מחלקות הנוסעים, ביניהן חמש מחלקות ראשונות במטוסי A380 שברשותה. המחלקה הראשונה החדשה עוצבה כסוויטות אלגנטיות ונוחות. 210 ס"מ של תא אישי שחיצוניותו מחופה בעץ עם פנים בצבעים של טורקיז וקרם. מקומות הישיבה מרופדים בעור איכותי ומציעים חוויה נוחה עם ציוד חשמלי מתקדם כמו אוזניות איכותיות, מערכת תאורה מתקדמת ומערכת בידור. לרווחת הנוסעים ישנו סלון/לאונג' נעים עם ספות שאפשר להתרווח עליהן ובר משקאות עשיר.

מחיר כרטיס: מניו יורק לסיאול - 18,307 דולר.

מחלקה ראשונה, דקוריאן אייר תאים (צילום: biztravelguru.com)
בחוץ חיפוי עץ, בפנים צבעי טורקיז | צילום: biztravelguru.com
מחלקה ראשונה, קוריאן אייר תא (צילום: biztravelguru.com)
ציוד חשמלי מתקדם | צילום: biztravelguru.com
מחלקה ראשונה, קוריאן שולחן (צילום: Celestial_Bar)
לאונג' נוח ונעים לרווחת הנוסעים | צילום: Celestial_Bar

 מצב טיסה: 20 דברים שאתם צריכים לארוז