לפעמים הפתרון הטוב ביותר נמצא ממש מתחת לאף. ככה בדיוק קרה עם הבית המיוחד שלפנינו, בית אקולוגי שוודי, המנסה לדמות גרסה מוגדלת של קונכיית חילזון. מבנה שהוא בעצם ניסוי ארכיטקטוני שהצליח והפך לאבטיפוס מבוקש.

בית חילזון.מדפי עץ (צילום: מתוך האתר. hus-1.se)
השלדה חזקה ונתמכת על ידי קורות עץ | צילום: מתוך האתר. hus-1.se

הבית הייחודי, הנמצא בצדה המערבי של שוודיה, נקרא HUS -1, והוא נבנה מחומרים קלים ואינו מעוגן בקרקע, כך שניתן להעביר אותו ממקום למקום בהתאם לתנאים ולרצונות, ממש כפי שעושה החילזון, לאט ובשכל. הבית הקטן יכול להיות מועמס על משאית גדולה ולשנות מיקום.

קטן, זול וידידותי

מבנה העץ הגיאומטרי, שעוצב על ידי מעצב ונגר סקנדינבי טורסטן אוטסיו, אמור להשתלב בסביבה מבלי לדרוש יותר מדי תשומת לב. "בתים קטנים הם חסכוניים באנרגיה וידידותיים לסביבה", מסביר אוטסיו את האידאולוגיה שמאחורי יצירתו. "דרוש מעט על מנת לקיים וליצור אותם. מעט משאבים, מה שעושה אותם זולים יותר וידידותיים גם לבעליהם. קל לחמם ולנקות, הסביבה סובלת מהם רק מעט וניתן לשנע אותם, דבר שאינו בבחינת אפשרות בבתים גדולים. חיכיתי זמן רב להזדמנות לבנות בית שלם בצורת מסדרון, שכולו חתיכה אחת".

בית חילזון .מבט למטבח (צילום: מתוך האתר.hus-1.se)
הבית יכול לאכלס שני אנשים | צילום: מתוך האתר.hus-1.se

הבית יכול לאכלס שני אנשים ובנוי לכל עונות השנה. יש בו מטבח פעיל, חדר שינה, שולחן אוכל, ומקלחת, כולם מסודרים בתוך המסדרון המתפתל, שגודלו הוא בסך הכל 25 מ"ר. הדבר היחיד שחסר בבית הוא חדר השירותים, שנמצא בבקתה קרובה.

החברים עומדים בתור

אוטסיו השתמש בעץ לא מטופל ומצפה לשינויים הטבעיים שיגרמו השנים לבית המיוחד שעיצב. למרות שהחיפוי החיצוני לא מטופל, בפנים הכל עשוי בקפידה, וישנה שכבה של חומר מונע רטיבות שיגן על דיירי הקונכייה נגד מים, שלג ורוחות. לבית שני פתחים, כמו כל צינור, וכאשר המבנה לא נמצא בשימוש הוא אמור להישאר פתוח ולתת לאוויר לעבור דרכו.

בית חילזון . בנוי לאורך (צילום: מתוך האתר. hus-1.se)
הוא משתלב בסביבה | צילום: מתוך האתר. hus-1.se

בית חלזון מושלג (צילום: מתוך האתר. hus-1.se)
ובנוי בהתאם לכל עונות השנה | צילום: מתוך האתר. hus-1.se

דרכי עבודתו של אוטסיו משלבות הרבה ידע מחקרי, מתמטיקה וניסויים, ומדובר בעבודה של כמה שנים, בה לא מעט ניסוי וטעייה וייעוץ ממומחים, שאפשרה ייצור של בית ייחודי כזה. "המבנה יציב מאוד, למרות המוביליות שלו", מבטיח המעצב הגאה, "השלדה חזקה ביותר ונתמכת על ידי קורות עץ. החומרים סופגים לחות ומשחררים אותה החוצה דרך הגג. בינתיים בכל תקופה חיים בבית שני אנשים אחרים, חברים שלי הזקוקים למקום לישון עומדים בתור כדי להתארח בו והתגובות נהדרות".

תציצו לבית הכי קטן בחופי בריטניה שנמכר במחיר שיא

הופתעתם מהעיצוב ומהרעיון המדהים? ספרו לחברים