למרות שנולדו רק בשנה שעברה, כל המשתתפים בתחרות היופי הזו מתנשאים לגבהים בלתי נתפסים. בתחרות שנתית הנקראת "פרס אמפוריס לגורדי שחקים", נבחר כמצטיין גורד שחקים במנהטן, ניו יורק, שבנייתו הושלמה בשנת 2011.

הזוכה הגדול הוא בניין מגורים ברחוב ספרוס 8 בעיר, שתוכנן על ידי האדריכל פראנק גרי. זהו בניין המגורים מספר 12 בגובהו בעולם, והוא מתנשא לגובה של 265 מטרים. הוא כולל 76 קומות, ועיצובו הבוהק נוצר הודות ל-10,500 פאנלים של פלדת אל-חלד, שכל אחד מהם הונח בצורה מעט שונה - מה שיוצר מראה מפותל ומשונה שנראה אחרת מכל זווית. השופטים ציינו בהחלטתם כי הבניין מצליח לבלוט, אפילו בין גורדי השחקים המדהימים והאיקוניים השונים במנהטן.

SWNS.com-10 (צילום: האתר SWNS.com)
המראה המפותל. גורד השחקים במנהטן | צילום: האתר SWNS.com

 גרים ועובדים בין עננים

בתחרות, הנחשבת ל'אוסקר' של עולם הארכיטקטורה, השתתפו 220 בניינים מרחבי העולם. עוד ברשימת עשרת הבניינים הגדולים שעלו על הקרקע בשנה האחרונה:

במקום השני והמכובד, בניין 'על חמרה' בעיר כוויית של חברת "סקידמור ארכיטקטורה". הבניין העצום, שגובהו 412 מטרים, עוצב תוך התחשבות באקלים החם השורר במדינה. כל צדו הדרומי מחופה אבן גיר, כך שמבקריו לא סובלים מחום השמש הקופחת. המעליות בו זריזות כמו אצן אולימפי, והשופטים שיבחו את יוצריו על הערך הפיסולי של המבנה, שיצר אפשרות למיקום חלונות בכיוונים שונים ונוף פנורמי.

SWNS.com-2 (צילום: האתר SWNS.com)
ל צדו הדרומי מחופה אבן גיר. בניין על חמרה בכווית | צילום: האתר SWNS.com
SWNS.com-7 (צילום: האתר SWNS.com)
כולל נוף פנורמי מגוון. הבניין בכווית | צילום: האתר SWNS.com

במקום השלישי זכו מגדלי אתיהאד שבאבו-דאבי של DBI DESIGN. שני מגדלים שגובה אחד מהם הוא 217.5 מטר והשני בגובה-305 מטר, לצדם מגדל נמוך יותר המשמש כבית משרדים, וכולם יחד יוצרים מתחם שכולל 700 דירות פאר ועוד 600 חדרי מלון. המגדלים מספקים את כל הצרכים של המתאכסנים בהם, כולל פעילויות נופש מגוונות.

בניין בשם KK100  של המעצב טרי פארל אשר נבנה בשנצן שבסין זכה במקום הרביעי. הבניין עוצב על ידי חברת ארכיטקטים בריטית והוא מתנשא לגובה של 441 מטר. זהו הבניין הגבוה ביותר שבנתה חברה בריטית אי פעם, אפילו שאינו ממוקם בממלכתם, ויש בו 100 קומות בדיוק. לגורד השחקים צורה מתפתלת האמורה להזכיר גוף מים זורם, מעיין ענק, כשהמים הנובעים מסמלים בתרבות הסינית שפע ופריחה כלכלית. המגדל הסיני חלק את המקום הרביעי עם מגדל ויקטוריה של חברת וינגארד הנבנה בסטוקהולם, מבנה הנדסי מינימליסטי בגובה 117 מטרים, ועם מגדל נוסף בשם "המגדל האמריקני הגדול" אשר בסינסנטי, ארה"ב. המגדל האמריקני המפואר, בגובה 202 מטרים ועלות בנייתו עמדה על 322 מיליון דולר.

SWNS.com-8 (צילום: האתר SWNS.com)
100 קומות בדיוק. בניין KK100 | צילום: האתר SWNS.com
SWNS.com-4 (צילום: האתר SWNS.com)
מבנה הנדסי מינימליסטי. מגדל ויקטוריה בסטוקהולם | צילום: האתר SWNS.com

במקום השביעי נמצא בניין ירקרק ומפותל בשם F&F שקם לו בפנמה סיטי, גובהו 243 מטרים ובו 52 קומות, והוא עוצב על ידי הארכיטקט פינזון לוזאנו. כל הקירות החיצוניים שלו עשויים זכוכית וכל 13 הקומות הראשונות מוקדשות לחניונים בלבד.

במקום השמיני מוקם טרייד טאוור באינצ'און, דרום קוראה, גובהו 308 מטרים. המגדל עוצב על ידי משרד בשם "קון פדרסן פוקס" והוא בעל 68 קומות. בנייתו ארכה כחמש שנים והוא הבניין הגבוה ביותר בדרום קוראה כיום. הוא משמש למשרדים, מלון, ובקומות העליונות למגורי פאר.

במקום התשיעי נמצאת סדרת בניינים מרהיבה שזכתה לכינוי "השתקפויות" של הארכיטקט דניאל ליבסקינד, השוכנת לה על המים, במפרץ קפל אשר בסינגפור. גובה המבנים השונים נע בין 120-178 מטרים, והיא מכילה 1020 דירות מסוגים שונים, חלקן מתפרשות על פני יותר מקומה אחת. מדובר בפרוייקט פאר אשר פאנלים מזכוכית מכסים בו שטח של 10,000 מ"ר, ובכל בניין מסתתר גן בוטני מטופח.

הרשימה נסגרת עם המרכז הפיננסי הגלובלי של טיאנג'ין אשר בסין, גם הוא מבית "סקידמור ארכיטקטורה". גובהו 337 מטרים והוא כולל 72 קומות. כולו מוקדש למשרדים. רק הקומה העליונה הוקצתה לטובת עמדת תצפית מושלמת על העיר.

הודו: גורד השחקים היקר בעולם