זיטה קובבר, ילידת איי פוגו הקנדים, חזרה לארץ הולדתה לאחר שהצליחה והתעשרה, והחליטה ליזום פעילות שתסייע לתושבי האיים המדהימים ביופיים. לשם כך היא הקימה ארגון חברתי שנקרא פוגו איילנד ארט קורפוריישן, שנועד לקדם ולעודד אמנות ותיירות באיים.

אחד מהפרויקטים של הארגון הוא מיזם חברתי לבניית חללים שישמשו ליצירה ולאמנות ברחבי האי. טוד סנדרס, אדריכל נורבגי, נבחר לבנות שישה חללים שכאלה, ומהם הושלמו בינתיים רק שלושה. כל סטודיו מפיק חשמל בעזרת פאנלים סולריים, מערכת טיהור המים אוספת את מי הגשמים לשתייה ואת המים האפורים להשקיה ולשטיפה, ואפילו יש מערכת למחזור אשפה.

הזמן כמעט ולא נגע באיי פוגו - התושבים נותרו נאמנים לרוח המקום שבו גדלו, ויחד עם העושר התרבותי שהתברכו בו הם מכבדים את הטבע ואת שכניהם. היעד העיצובי ששם האדריכל לנגד עיניו היה לעבוד עם תושבי המקום בתיאום ולהצליח לשמר ולשקף את תרבותם תוך כדי כיבוד הנוף העוצמתי. "רצינו ליצור מבנים שידגדגו את הדמיון ובד בד יישארו מחוברים לעבר ולעתיד", הגדיר סנדרס את התהליך.

חללים ניידים. longstudio
מייצג את עונות השנה. longstudio | צילום: Bent René Synnevåg

מרפסת אקטיביסטית על הים

LONG STUDIO: הסטודיו הראשון שנבנה מייצג את עונות השנה. הוא מחולק לשלושה חללים: מרפסת קדמית שהיא חלל פתוח אך מקורה, שמייצג את האביב ואת תחילתה של עונה אקטיבית. רוב החלל האמצעי פתוח וחשוף כדי שיהיה אפשר לנצל אותו בימי הקיץ הארוכים, והחלל האחרון והמרכזי הוא הסטודיו, שהוא חלל סגור ומנותק עם חלון אחד שחושף את הנוף שבחוץ.

חללים ניידים. longstudio
חלון ענק שפונה לים. longstudio | צילום: Bent René Synnevåg

בחוץ מגדל שחור – בפנים סטודיו לבן

TOWER STUDIO: המגדל השחור ומחוסר החלונות ממוקם ברצועת חוף סלעית, וניתן להגיע אליו רק על ידי טיפוס או הליכה על קרש ברוחב מטר וקצת  לאורכה של ביצה. דרך הגישה הזו היא סמלית לפרויקט כולו - העגלות עם חומרים הבנייה עשו את דרכם לאזור הבנייה בעזרת הקרשים המאולתרים כדי לשמר את הקיים ומבלי לפגוע בו. המגדל בנוי משלוש קומות, הוא מצויד באח ומטבח קטן, בקומתו האמצעית הסטודיו שמואר על ידי אור יום מחלון התקרה. החלל הפנימי הוא לבן כשלג.

אין תמונה
החלון היחיד נמצא בתקרה. tower

טרפז זוהר

SQUISH  STUDIO: הסטודיו הטרפזי ממוקם על רצועת חוף הררית, כשצדו הדרומי עומד במרחק של כשישה מטר מעל פני האדמה. המבנה יוצר שתי מרפסות משולשות שמהן נשקף הים, ובזכות צבעו הלבן והפנלים הסולרים אשר מותקנים בגגו, הוא זוהר בלילות כמו מגדלור.

חללים ניידים. SQIUSH
חלל הסטודיו מבפנים. SQUISH | צילום: Bent René Synnevåg

זו לא ביצה של דינוזאור, זה המשרד החדש שלך

אם אהבתם את החללים שעוצבו באיי פוגו ובא לכם גם להעביר את המחשב לתוך משרד מעוצב שכזה, תשמחו לגלות שיותר ויותר אדריכלים ומעצבים יוצרים מבנים ניידים כמענה למגמה ההולכת ומתרחבת של אנשים שעובדים מהבית. ההצעה שלהם היא לא להתפשר על פינה בתוך בית רועש, כשהמשרד, אולפן ההקלטות או כל חלל עבודה יכול להיות יחידה נפרדת ומעוצבת שנמצאת ממש בחצר הבית. הנה כמה חללים מעוצבים להפליא מרחבי העולם:

אין תמונה
בפנים יש משרד. Blob vb3

סטודיו מודרני בתוך ביצה

Blob vb3: מבחוץ הוא נראה כמו ביצה של דינוזאור, אבל כשדלתו הצדדית נפתחת תמצאו סטודיו סופר מודרני עם המון  פתרונות אחסון, שמצויד בחלון תקרה שמאפשר לאור יום לחדור פנימה ובחלון צדדי נוסף לכניסת אוויר 
ייעוד: משרד, חדר אורחים, ספרייה.
עיצוב: dmva, בלגיה.

אין תמונה
בפנים יש שלל מקומות אחסון

אוריגמי דינמי 

Tetra Shed: החלל בעל המבנה הגאומטרי נפתח כמו קיפולי אוריגמי. היחידה בנויה בצורה שמאפשרת למזג כמה יחידות יחד ולהרחיב את החלל.
ייעוד: משרד, חדר אורחים, קיוסק, משרדי כרטיסים, יחידת אירוח.
עיצוב: innovation-imperative, אנגליה

אין תמונה
אפשר לחבר כמה כאלה יחד וליצור חלל גדול

מי גר במערה העגולה? 

Archipod: מבנה העיגול המושלם הוא גם מראה מרהיב שמשתלב בעיצוב הגינה. המבנה ניתן לפירוק בקלות ומאפשר להזיזו ממקום למקום. בתקרת המבנה נפתח חלון עגול שיוצר תחושה של שהייה תחת כיפת השמים. 
ייעוד: נבנה במיוחד כדי לשמש משרד, אך יכול למלא פונקציות נוספות כמו יחידת אירוח. 
עיצוב: archipod, אנגליה.

אין תמונה
וזה יכול להיות גם צימר

גיאומטריה בגינה 

manuel villa: מבנה הפאון הוא בעל טקסטורה חיצונית של כוורת ולצדו דק גדול מעץ. פאה אחת היא בעצם חלון ענק ובתקרה נפער חלון תקרה שדרכו חודר אור טבעי.
 ייעוד: משרד, חדר אירוח, חדר ילדים. 
עיצוב: מנואל ווילה ואלברט גונזלס, קולומביה.

אין תמונה
וכשעוברים דירה מעמיסים את המשרד על משאית

מה במרפסת?

Sett Studio: המשרד הנייד מסוגל לנוע בקלות על משאית. זוהי יחידה מושלמת ומוארת עם כניסה שמשמשת גם מעין מרפסת קדמית.
ייעוד: משרד, חדר משפחה.
עיצוב: settstudio, טקסס_OBJ

איזה כיסאות עיצבו ליהיא גרינר, אלי יצפאן ודנה אינטרנשיונל?

מתים לעבוד בתוך מבנה נייד ומדליק? שתפו גם את הבוס