הבורג' חליפה, (Burj Khalifa), גורד השחקים הגבוה בעולם כבר מזמן הפך לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם העיר דובאי, שבאמירות דובאי. בגובה עצום של 828 מטרים ויותר מ- 160 קומות, מדובר במגדל בבל מודרני שאי אפשר לפספס. כעת דווח בכלי התקשורת בעולם שמשרד לתכנון ועיצוב בדובאי בשם Op-En  מנסה לקדם הצעה מאתגרת במיוחד: לכסות את הבניין כולו בבד שקוף. למה? בשם האמנות.

הבניין הגבוה בעולם (צילום: op-en)
משחקי השתקפויות עם הבניינים שמסביב. הבורג' חליפה, צילום הדמיה | צילום: op-en

הבניין הגבוה בעולם (צילום: op-en)
חוקרים את פוטנציאל היצירה. הבורג' חליפה, צילום הדמיה | צילום: op-en

"סמל להתרסה של כוח הכבידה"

הפרויקט שזכה לשם ה"אקסו בורג'" (Exo-Burj) מבקש, על פי יוזמיו, להחמיא ולהעמיק את החזית השקופה של הבניין. הרעיון: לעטוף את גורד השחקים בבד קליל במיוחד, משתקף וחצי שקוף שיתנופף מהצריח המרכזי - כך שהמבקרים לא רק יוכלו לראות את המיצג הזמני ממרחקים, אלא ליהנות גם מהשתקפותם של הבניינים הסובבים לו. ההצעה שואפת להעצים את הפרספקטיבה של קו הרקיע של העיר ולהפוך את ה"בורג' חליפה" לסמל להתרסה של כוח הכבידה ולהדגיש את הענקיות של קנה המידה האדריכלי של הבניין.

"בניסיון לחקור את הפוטנציאל היצירתי, 'אקסו בורג' מבקש ליצור אווירה אורבאנית זורמת על ידי תליית בד משתקף סביב המגדל בגובה 828 מטרים, אשר יחמיא לחזות המשתקפת של הבניין", כתבו המעצבים באתר. לטענת אחמד סלמן מצוות המעצבים, החברה עדיין נמצאת בשלבי הפיתוח ומשא מתן מול האחראים מטעם הבניין.

איום להשבתת המעליות בבניין

פרסום התכנית השאפתנית לבורג' חליפה מגיעה אחרי פרסום דיווחים על סכסוכים פנימיים בבניין: לאחרונה דווח כי דיירים אוימו בכך שלא יורשו להשתמש במעליות הבניין ויאלצו לטפס כ-2900 מדרגות כדי להגיע לדירותיהם - זאת בשל מחלוקת על שכר טרחה שלא שולם לדברי חברת הנכסים אמאר (Emaar) שמנהלת את הבניין. לטענת החברה, חלק מדיירי הבניין לא שילמו את שכר הטרחה כראוי, סכום שיכול להגיע ל- 25,000 דולר (87,737 שקלים) בשנה.

ביום ראשון האחרון, חברת הנכסים מנעה מאותם הדיירים כניסה לאזורים ציבוריים כמו החניון, חדר הכושר, הבריכה ומגרש הטניס. בניין הבורג' חליפה מכיל כ-1000 דירות מקומה 12-108, ו-2909. עלות דמי שכירות של דירת חדר מתחיל מ- 55 אלף דולר (193,000 שקלים) לשנה, לא כולל שכר ועד הבית האסטרונומי.

הבניין הגבוה בעולם (צילום: burjkhalifa)
כולל מלון מפואר בחלקו התחתון. הבורג' חליפה | צילום: burjkhalifa

37 קומות של מלון שעוצב על ידי ארמני

בניין בורג' חליפה שנבנה בעלות של כ-1.5 מיליארד דולר נקרא על שם נשיא איחוד האמירויות הערביות ושליט אבו דאבי, השייח חליפה בן זאיד אל נהיאן. הבניין הגיע לגובהו המקסימאלי בשנת 2009 ונחנך בשנת 2010.

מעל ל-40 בחינות מהירות הרוח נעשו כדי לוודא שהמגדל לא יושפע ממצבי רוח קיצוניים. המגדל מעוצב על ידי שלושה אלמנטים שמסודרים סביב מרכז אחד. המבנה המודולארי בצורת האות Y מכיל שלושה אגפים. המרכז מגיע לשיאו בצריח מפוסל כאשר תכנית רצפה בצורת האות Y מציגה נופים מרהיבים של המפרץ הערבי. במבט מהאוויר, הבניין מזכיר את כיפות הבצל הנפוצות באדריכלות האסלאמית.

37 הקומות התחתונות של הבניין מאוכלסות על ידי מלון מפואר בעיצובו של ג'ורג'יו ארמני. הבניין כולל גם חנויות יוקרה, ספריה, בריכות פתוחות וחנייה על ידי משרת. עיצוב הפנים של האזורים הציבוריים בבניין נעשה על ידי חברת סקידמור  (Skidmore) משיקגו, ארצות הברית, שהובלו על ידי המעצב נדה אנדריק  (Nada Andric). העיצוב הפנימי כולל שימוש בחומרי זכוכית, פלדת אל חלד ואבנים כהות מלוטשות, יחד עם ריצוף כסף, קירות טיח ונציאניים, שטיחים בעבודת יד וריצוף אבן. עיצוב הפנים נעשה בהשראת התרבות המקומית עם מודעות למעמדו של הבניין כסמל ומקום מגורים גלובליים.

ניו יורק: הצצה לפנטהאוז המגורים הכי גבוה בעיר