בשנת 2016 סיפרנו לכם על המון פרויקטים ובתים ברחבי העולם. רובם יפים, רובם חכמים ורובם עושים מאמץ להיות ירוקים ולהיטיב עם הסביבה. אבל חוץ מהם, יש גם בתים שהם הילדים הרעים של השכונה: בולטים בין בתי השכנים בכיעור גדול או במראה חריג שמושך תשומת לב ולאו דווקא לחיוב. יש כאלה שהמיקום שלהם הופך אותם לחריגים ויש כאלה שדייריהם החליטו להיות מגניבים בכל מחיר.

לקראת סוף השנה ערכנו את מצעד הבתים המטורללים של שנת 2016, וסיכמנו את מה שמצאנו. יש כמובן עוד, אבל הבאנו 13 דוגמאות של בתים מוזרים ומיוחדים בעולם שפרסמנו במהלך השנה. בואו לראות את השיגעון שיש מי שחי בו בשלווה גדולה ועוד קורא לו בית.  

לידיעת הגולשים

בקייב שבאוקראינה חי זוג עם שני ילדים, בבית שעבר שיפוץ. בני הזוג לא רצו שהבית ישעמם אותם אחרי שנת מגורים אחת, והחליטו ליצור עניין שבטח יגרום לילדים שלכם לקנא: מגלשה בתוך הבית. המגלשה יוצאת מן הקומה העליונה ועוברת דרך המטבח אל הסלון, והיא לא האלמנט המיוחד היחיד בבית – קיר אחד ירוק מתנשא לגובה כפול ומרענן את הבית כולו.

בית עם מגלשה (צילום: KI Design Studio)
תגליצ' לי את הילדים למטה! | צילום: KI Design Studio

עוד בערוץ עיצוב הבית:

אצל הרוזנת מאורגון

מבחוץ הבית הזה נראה תמים ובנאלי, אבל הפנים שלו מפתיע ביותר. הוא נבנה ב-1975, וב-1979 קנתה אותו בתה של הרוזנת של שאנון. במשך 40 שנות מגוריה בבית הפכה בת הרוזנת את עיצובו לכזה שמזכיר טירה אירופית עתיקה ומפוארת מתקופת הרנסנס. תקרות מאוירות, חלונות ויטראז', רהיטי עץ כבדים – אם אתם פריקים של עיצוב תקופתי כדאי שתראו איך הוא נראה במלואו.

סלון (צילום: yahoo realestate)
ביתה של הרוזנת. מי אמר עמוס? | צילום: yahoo realestate
   

למה אתה מתריס?

בחופה הצפוני של סידני, אוסטרליה, נמצא הבית הזה – מבנה היסטורי שמרפסות העץ שלו מקוריות לגמרי. האסטרטגיה האדריכלית הייתה רצון ליצור עוד חללים אך לשמור על האור והאוויר בתוך הבית,  ולכן חופה הכל בתריסים לבנים. הגולשים הישראלים בתגובות הזדעזעו מן המחשבה שצריך לנקות את כל התריסים האלה, ולנו זה הזכיר מרפסות סגורות וכעורות שבהן משופעת ארצנו הקטנטונת.

בית בסידני, חלקי (2) (צילום: Justin Alexander)
פארוק, התריס! | צילום: Justin Alexander
  

בית עץ, אבל לגדולים

בקוסטה ריקה נמצא ביתם של בני זוג שהחליטו לעזוב את ניו יורק ולחיות בטבע. בתהליך שנמשך שלוש שנים הם בנו בעצמם את הבית החדש שלהם, בית עץ פתוח אל הטבע ששמו "Punta Jaguar Treehouse", ואפשר גם להשכיר אותו ללינה של כמה לילות.

פונטה יגואר (צילום: Eva Fleischauer)
פונטה יגואר. לגמרי טבעי | צילום: Eva Fleischauer
 

מי שמביט בי מהחור

בהו צ'י מיין סיטי שבווייטנאם נולד מחדש בית בסגנון ויקטוריאני, והפך למה שזכה לכינוי "בית הגולם". עם קירות חיצוניים נושמים, שנראים כמו תחרה עדינה המאפשרת מעבר אוויר ואור טבעי ועם תוספת קומה והרחבה לאחור, הפך הבית המיוחד הזה למפנק. אז למה הוא ברשימת בתים המטורללים? כי לא נראה לנו הגיוני שטיפות של גשם או יתושים של קיץ הם משהו שהיינו רוצים בתוך הבית נוסף על אור ואוויר.

חוץ (צילום: Trieu Chien)
תחרה וייטנאמית | צילום: Trieu Chien
 

על העוקם

יש לו שלוש קומות, שלדת פלדה צבועה בלבן והוא נשען קדימה אל הרחוב בזווית בת 70 מעלות. למה שמישהו יעשה דבר כזה? כי הוא יכול וכי הוא עשיר. זאת התשובה הכי פשוטה והכי נכונה שתוכלו לקבל מאיתנו. הבית הזה נמצא בבירת אינדונזיה, ג'אקאראטה, ואיך הוא נראה מבפנים? את זה תראו פה.

בית באינדונזיה (צילום: fernando gomulya)
70 מעלות של עושר | צילום: fernando gomulya
    

ממעמקים

הווילות הצפות בפרויקט האיים המלאכותיים שהוקם לחופי דובאי, "העולם" שמו, הפכו השנה מהדמיה למציאות. בסך הכל יהיו 131 וילות בפרויקט הווילות הצפות, פרויקט שיהיה מוגזם כמו שרק בדובאי יודעים, ואמור להיות מושלם לגמרי בימים אלה. הייתם ישנים כך, מתחת למים? ובאותו עניין – הגרסה האיטלקית למגורים תת מימיים: מדובר בעב"ם הצף (unidentified floating object - the UFO) כלי שיט, כלומר יאכטה, שיש לה חלק תחתון שקוף בחלקו, והוא מאפשר שיט, מגורים ונוף ישיר לשונית.

בתי סירה תת מימיים 3 (צילום: splash news - Kleindienst Group)
וילה צפה בדובאי. יש 131 כאלה | צילום: splash news - Kleindienst Group
  
עבמ צף (צילום: jet capsule)
UFO האיטלקי. לישון עם הדגים | צילום: jet capsule
      

מתחת לסלע

הבית הזה מתאים למי שמחפש להיעלם לאיזה זמן, ולהתמזג בטבע כמעט לחלוטין. הוא נמצא בניו מקסיקו ויש בו חדר שינה אחד בלבד ועוד כמה חללי שינה פתוחים. אנחנו מכירים כמה אנשים שהיו שמחים להתרחק כך מהציוויליזציה, ולגור ספונים בתוך אבן סיד.

בית בלתי נראה  (צילום: Estately )
לשושואיסטים של ניו מקסיקו | צילום: Estately
 

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

לחיות בבועה

בחודש אוגוסט סיפרנו לכם על הבית המוזר הזה, שהוא יותר אחוזה מאשר בית, וגם הוצע למכירה תמורת 455 מיליון דולר. מדובר במבוך של בועות, "Bubble Palace" שמו, ובין בעליו בעבר היה גם מעצב האופנה פייר קרדן. לעיצוב המיוחד והמוגזם של הבית אחראי האדריכל ההונגרי אנטי לובג.

ארמון הבועות פייר קארדן (צילום: christiesrealestate.com)
"Bubble Palace" בצרפת. פלישה של חוצנים | צילום: christiesrealestate.com

פלינסטון או מיניון?

במקום גבוה במצעד הטרלולים השנתי הגיע הבית הזה באזור סן פרנסיסקו. הוא נבנה בטכניקה שמשמשת לבניית גופים אוויריים והוא מיוחד גם מבפנים וגם מבחוץ. כשנבנה היה צבוע לבן בלבד, אך הבעלים הנוכחי החליטו להעמיק את המוזרות ולתת לו פרשנות כתומה-סגולה.

בית פלינסטון (צילום: Alain Pinel Realtors)
בית פלינסטון. או מיניון. או משהו | צילום: Alain Pinel Realtors
  

כמו שאז, ביפן

הבית הזה מכונה בית הנינג'ות, ואת השם הזה הוא קיבל מסיבה טובה במיוחד: המפלסים שלו מקושרים באמצעות סולמות בלבד. כן, כן, ממש ככה. לא מדרגות, לא מעלית, סולמות בלבד. הוא נמצא בטוקיו וכמו שיפנים יודעים הוא לא מסתפק רק בסולמות אלא מוותר גם על רצפה בחלק מן החללים. לא הבנתם? בואו לראות את הבית במלואו.

בית הנינג'ה (צילום: Hiroyuka Shinozaki Architects)
בית הנינג'ות בטוקיו. איזה טיפוס | צילום: Hiroyuka Shinozaki Architects
 

צא מהארון, בחייאת

ללא צל צלו של ספק – זה הבית הכי מטורלל שראינו. ולמה הוא הכי מטורלל? כי הוא אפילו לא בית. כשהיינו ילדים שרנו עם חווה אלברשטיין על האישה שגרה בתוך אבטיח והמצב של הבחור הזה די דומה. בסן פרנסיסקו, תמורת כ-2,000 שקלים בחודש, חי סטודנט בארון הזה. בפנים יש לו מיטה, שולחן מתקפל וגם כמה מדפים. נכון שעכשיו נראה לכם הרבה יותר הגיוני הכוך בלווינסקי?

חדר השינה של פיטר ברקוביץ (צילום: Peter Berkowitz)
חדר השינה של פיטר ברקוביץ | צילום: Peter Berkowitz