מבחוץ הוא נראה כמו בית עץ ורדרד וקומפקטי, אך המבנה התמים נפתח לכדי תיאטרון פתוח שמכיל כ-100 מושבים. איך זה קרה? האמן מתיו מזוטה (Matthew Mazzotta) החליט להקשיב לקולות המיואשים של תושבי העיר יורק באלבמה, אשר השתוקקו למרחבי תרבות ציבורים, והפך חורבה נטושה ומבוזבזת שעמדה לה במרכז העיר, לבית פתוח שמשמש את הקהילה לאירועים שונים.

קולנוע, פירוק (צילום: colemanarts)
הבית הנטוש פורק ונבנה מחדש | צילום: colemanarts
קולנוע, הרכבה (צילום: colemanarts)
תהליך הפתיחה לוקח 90 דקות | צילום: colemanarts
קולנוע, שורות (צילום: colemanarts)
ונדרשים ארבעה אנשים בלבד שיעשו את העבודה | צילום: colemanarts

4 אנשים, 90 דקות ויש קולנוע

את הפרויקט התרבותי יזם מזוטה, בשיתוף עם מרכז האמנויות המקומי. בחזונו ראה האמן כיצד הוא לוקח את הבית הנטוש והמתפורר שעמד בלב השכונה, בין סניף הדואר לצרכנייה, והופך אותו למרחב ציבורי שיעניק לתושביו מרחב משותף לביטוי יצירתי. וכך, בעזרתם של התושבים, פירק האמן את הבית המתפורר, כאשר חלק מחומרי הגלם שפורקו שימשו לבניית המרכז החדש. בתום עבודות הפירוק הגיעו הכבאים מתחנת הכיבוי המקומית על מנת לשרוף את השאריות.

קולנוע, מקומות ישיבה (צילום: colemanarts)
חלקי הבית הופכים למושבים | צילום: colemanarts
קולנוע, מושבים (צילום: colemanarts)
וממול נבנית במה ועליה מסך | צילום: colemanarts

"הבית הפתוח" (OPEN HOUSE) התמקד בהפיכת בית מגורים "לא מתפקד" לפסל של בית שבמצב הסגור שלו אין לו תפקיד, אבל בפתיחתו נהפך למרחב ציבורי להופעות, חגיגות, הרצאות, סרטים והצגות. באמצעות ניצול חומרים מהמבנה המקורי ובעזרת צירים תעשייתיים שהוזמנו במיוחד, נפתח הבית ממצבו המקופל כנדרש על ידי הקהילה.

קולנוע, דגם (צילום: colemanarts)
הבית, לפני ואחר על פי הדגם | צילום: colemanarts

שטח המגרש עליו היה בנוי הבית הפך לגינה מטופחת וירוקה עבור תושבי האיזור שבמרכזו יצר מזוטה את  הבית קטן מעץ אשר נפתח לאולם. המבנה החכם והקומפקטי יכול להפוך תוך 90 דקות ובעזרתם של ארבעה אנשים מבקתת עץ קטנה לאולם תחת כיפת השמים. הבית כולו נפתח לספסלי ישיבה שמזכירים קצת ישיבה  של כנסייה. לסרטו המלא לחצו כאן: vimeo.

קולנוע, צופים (צילום: colemanarts)
אחרי המופע אפשר לקפל ואז להתקפל הביתה | צילום: colemanarts

האולם המופלא: 3 אולמות קולנוע ביתיים
וגם: בתי קולנוע אלטרנטיביים בברלין