המשבר הכלכלי הכבד בעקבות הקורונה גרם לטלטלה גם בשוק הדיור: שוכרי דירות רבים מחפשים מגורים זולים יותר - חלקים עוברים לדירות קטנות יותר באותו יישוב, חלקם עוברים ממרכזי הערים הגדולות ובעיקר תל אביב ליישובים זולים יותר, וחלקם חוזרים לגור עם ההורים. על רקע זה גולשים רבים ברשתות החברתיות מבטאים זעם כלפי בעלי הדירות, בעיקר כאשר מתפרסמות דירות קטנות או מוזנחות במיוחד.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> קל ויעיל: הטריק הגאוני לניקוי התנור

>> למה לקנות? אב ל-6 בנה בעצמו ספה מהממת

דוגמה לכך אפשר לראות בסערה שהתעוררה סביב פוסט שעלה אתמול בקבוצת הפייסבוק דירות מפה לאוזן בתל אביב, שבה חברים יותר מ-92 אלף איש. בפוסט פורסמה להשכרה דירת יחיד בכרם התימנים בעיר במחיר של 3,000 שקל לחודש כולל חשבונות. גודל הדירה לא צוין. 

המחיר אולי אינו יוצא דופן בתל אביב, אבל לפי התמונות מדובר בחלל קטן במיוחד עם מטבח מאולתר וצפוף. מה שתואר בפוסט כ"שני מפלסים" מתגלה כסולם המוביל לגלריה עם גג נמוך ומשופע ובה מקום למזרן ושידה קטנה. תמונות של חדר הרחצה לא צורפו.

דירה בתל אביב, ג
הפוסט המקורי | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 1
תמונות הדירה | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 3
תמונות הדירה | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב, ג - 2
תמונות הדירה | צילום: צילום מסך פייסבוק

תוך שעות ספורות זכתה המודעה ליותר מ-200 לייקים צוחקים, עצובים והמומים וליותר מ-500 תגובות, חלקן עוקצניות במיוחד: "עומדת ריקה מאז עסקת חילופי השבויים של גלעד שליט", כתב אחד הגולשים, ואחרת שאלה: "מפנים משם את אנה פרנק?" גולש אחר תהה אם המשכיר מסתתר מהרשויות ואחר כתב "לינגו לינגו" – ציטוט מהסרט הטורקי קורע הלב "נס בתא מס' 7", המתרחש בבית סוהר.

למי מחפש מגורים לתקופה קצרה יותר, אותה דירה פורסמה בקבוצה "דירות להשכרה בתל אביב ללא תיווך" הפעם עם הצעה לסאבלט לחודש באותו מחיר. כאן היא תוארה כ"דירת סטודיו עם גלריה, נעימה עם הרבה אור ואוויר טוב".

דירה בתל אביב - 16
תגובות הגולשים | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 17
תגובות הגולשים | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 18
תגובות הגולשים | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 2
תגובות הגולשים | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 1
תגובות הגולשים | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 19
דירה בתל אביב | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 19
דירה בתל אביב | צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 5
צילום: צילום מסך פייסבוק
דירה בתל אביב - 21
צילום: צילום מסך פייסבוק
_OBJ

צילום מסך של הפוסט פורסם בעמוד הפייסבוק הפופולרי דירות בישראל שמדכאות אותי בתוספת הכיתוב: "לא החלטתי מה יותר נעים בדירה הזאת, גלריית ה'קמתי מחלום רע וקיבלתי לי זעזוע מוח', או מטבח ה'בישלתי פסטה והתפוצץ עלי הדוד ועכשיו יש לי כוויות דרגה 2 בכל הגוף'? פפפ, כל כך קשה להחליט". גם לפוסט זה נוספו לא מעט תגובות עוקצניות. "תלו את הסירים איפה שהדייר הקודם התאבד", כתב אחד הגולשים.

תגובות דומות עוררה דירה ששטחה 9 מ"ר, "9 דקות הליכה מהים" שפורסמה באותה קבוצה ביוני במחיר 1,950 שקל ללא חשבונות או 2,300 שקל כולל חשבונות. ב"דירות בישראל שמדכאות אותי" עלה צילום מסך של המודעה המקורית עם הכיתוב "9 מ"ר ו-60 ימים של חשבון נפש. יציאה לחצר בין 16:00-18:00, כיבוי אורות בשעה 19:30. אין במבה נוגט בקנטינה". הפוסט זכה ליותר מ-500 לייקים ולמעלה מ-300 תגובות.

נראה שהגולשים כבר לא מהססים להביע את דעתם על בעלי דירות שדורשים מחירים מופרכים, לדעתם, ומודעות השכרה רבות שמתפרסמות ברשתות החברתיות זוכות לתגובות שליליות חריפות. במאי זעמו הגולשים בקבוצת "דירות מפה לאוזן בת"א כשבעלת דירה פרסמה דירת שני חדרים ב-6,200 שקלים ללא חשבונות, תוך ניסיונות להצדיק את שכר הדירה הגבוה בטיעונים שונים.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

"אני רואה פוסטים בסגנון הזה כל יום. יש תחושה שכל האנשים הכי חזירים בארץ קנו את כל הדירות בתל אביב ונוצרה בועה שלא מחוברת למציאות", אמר ל-mako דור קידר, שוכר המחפש דירה. "בחודשיים של חיפושים ראיתי שלוש דירות, שהיו סבירות במצב ומחיר שלהן, אבל אחת נראתה גרוע במציאות ואת השתיים האחרות פספסתי בגלל הביקוש, היו אנשים שהגיעו לפני והן נחטפו עוד לפני שהספקתי לראות אותן. אני מחפש הרבה זמן, אבל לא מתפתה לשלם מחיר לא הגיוני כמו רבים אחרים. יש דירות שיושבות ריקות חודשים והמחיר שלהן יורד ואם נעשה את זה בהיקף רחב יותר, המחירים יירדו. ככה עובדת כלכלה חופשית".