הבית בטבעון נבנה רק לפני 13 שנה ומצבו היה טוב, אבל בני המשפחה – כלכלנית במשרד רו"ח גדול ואיש הייטק, שניהם בתחילת שנות ה-40 לחייהם, בן 11 ובת 8 – הרגישו שהעיצוב התיישן והצרכים שלהם השתנו ולכן פנו למעצבת הפנים שי פלקס. "בני המשפחה ביקשו בית חמים ולא סטרילי עם צבעוניות נעימה", מספרת המעצבת. הדיירים לא רצו שינוי במעטפת הבית או בחלוקת החדרים והתהליך כלל בעיקר את הלבשת הבית - צביעה, החלפת רהיטים וסידורם וסטיילינג - ללא המטבח וחדר הרחצה, ונמשך כשישה חודשים. "הצעתי שנחליף רצפה או שנניח פרקט אבל הם הרגישו שזה כבר פרויקט גדול מדי. צבע הרצפה יצר אתגר וכל בחירת צבע בעיצוב הייתה צריכה להיות מדויקת מאוד", היא מספרת.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

שטח הבית 150 מ"ר והוא משקיף לנוף מרהיב של הוואדי הסמוך ומפרץ חיפה. הכניסה לבית היא לקומה העליונה שבה תקרת עץ גבוהה ומשופעת. בקומת הכניסה נמצא החלל הציבורי הכולל את הסלון, המטבח ופינת האוכל. דלתות זכוכית גדולות מובילות מפינת האוכל ומהסלון למרפסת. "הדיירים לא רצו קירות לבנים בכלל ולכן בחרנו בצבע תכלת מעושן לקירות בחלל הציבורי ובמסדרון בקומת המגורים", אומרת פלקס.

חיוך מאוזן לאוזן

הכניסה: ליד דלת העץ הגדולה יש ספסל עץ לנעליים ועל הקיר תלויים חלקים ממוסגרים מהגרמושקה של הבית שצוירה ביד. משמאל לדלת יש מסדרון קטן ובו ארון למעילים וחפצים נוספים. בהמשך המסדרון נמצאים שירותי האורחים. 

בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (3)
קורות הגג חשופות. הכניסה לבית | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (10)
צילום: שירן כרמל

פינת האוכל: בפינת האוכל עומד שולחן עץ גדול עם כיסאות עץ וליד הקיר מזנון עץ. כל הרהיטים היו בצבע שמנת והכיסאות נשארו כך. מהמשולחן והמזנון הוסר הצבע. פלטת השולחן נשארה בצבע עץ והרגליים נצבעו בטורקיז מעושן. המזנון נצבע בכחול אפרפר. ידיות המזנון הוחלפו בידיות פליז. על הרצפה נפרש שטיח צבעוני ועל הקירות נתלו יצירות שונות.

בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (13)
הרהיטים נבעו מחדש. פינת האוכל | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (11)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (12)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (15)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (14)
צילום: שירן כרמל

הסלון: "הדיירים ביקשו ליצור שני חללים – חלל אחד למבוגרים שבו אפשר לארח או לשבת עם כל המשפחה על ספה אחת גדולה, וחלל אחד לילדים שבו יוכלו לשבת לקרוא, לצייר ולשחק", מספרת פלקס. בסלון "המבוגרים" ניצבת ספה שהוזמנה במיוחד מנגר. כריות הישיבה של הספה הן בצבע אפור רגוע, כריות הגב בצבע פודרה עם קדר כחול והכריות הקטנות בהדפסים צבעוניים. הכורסאות רופדו מחדש בבד אפור עם טקסטורה מעניינת בחלק החיצוני ובבד ורוד חלק בחלק הפנימי. שולחן הסלון עשוי מקורות עץ אלון עם רגלי ברזל שחור החובקות אותן.

בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (1)
פינה למבוגרים ופינה לילדים. הסלון | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (8)
הפפיונים נצבעו בוורוד | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (17)
בחורף אפשר לשבת מול תנור הגז | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (16)
צילום: שירן כרמל

בפינת הישיבה של הילדים יש כורסה גדולה ומפנקת ולידה מנורה עומדת, שולחנות קטנים להנחת משקה או ציור ופופים. על הרצפה פרוש שטיח צבעוני. מעל הכורסה תלויים שני בלוני קרמיקה של האמנית סיון שטרנבך. "הם מכניסים עניין והומור ומושכים את העין למעלה ובכך מדגישים את גובה התקרה המרשים", מאתרת פלקס. "לאחר שתלינו את הבלונים בעלת הבית ואני עמדנו מולם וחייכנו מאוזן לאוזן". 

בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (34)
מעלים חיוך ומדגישים את גובה התקרה | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (4)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (9)
צילום: שירן כרמל

צמוד למעקה עומדת שידה למשחקים שנצבעה מחדש. בפינה הנגדית עומדת כוננית ובה פטיפון, תקליטים ודיסקים ומעליה תלויים מדפי ספרים. הכוננית והמדפים עשויים מעץ עם תומכים וידיות מפליז והם נבנו במיוחד על ידי נגר. בצד הוצב תנור גז ובחורף אפשר להזיז את הפופים מהסלון ולשבת מולו. בגלל התקרות הגבוהות יש בסלון בעיקר מנורות קיר, כולן בצבע ירוק כהה, ומנורות תקרה מעל הספה. "בחרנו שני גוונים רגועים של אפור ואת הפפיונים צבענו בוורוד חזק ומשמח", מסבירה המעצבת.

בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (6)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (5)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (7)
צילום: שירן כרמל

הקומה התחתונה: בקצה המדרגות נמצאת פינת הקריאה. הרהיטים היו במצב טוב לכן נוספו רק טפט פרחוני, כריות צבעוניות ועציצים.

בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (20)
טפט פרחוני בפינת הקריאה | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (19)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (18)
צילום: שירן כרמל

חדר ההורים: קירות החדר נצבעו בכחול מעושן והקיר הסמוך לראש המיטה חופה בטפט בוורוד פודרה, זהב וכחול עם הדפס עננים וציפורים. "אני מאוד אוהבת את השילוב שלו בין צבעוניות ועניין יחד עם עדינות והרמוניה", אומרת פלקס. שידת המגירות של איקאה הוחלפה בשידת אלון שהוזמנה במיוחד מנגר. "את המנורות לצד המיטה עיצבנו לבד", היא מספרת. "בעלת הבית מצאה מנורות צד שהיא מאוד אהבה אבל אי אפשר היה להזמין אותן מחו"ל. ביקשתי מהנגר שיכין לי בסיס מעץ אלון, הזמנו אהילים ולקחנו לחיווט". בצד החדר ניצבת כורסה אפורה ועל החלון תלוי וילון לבן חצי שקוף. לחדר נוספו שטיח שחור-לבן ומנורת תקרה. 

בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (21)
צבעוניות ועניין יחד עם עדינות והרמוניה. טפט בחדר השינה | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (23)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (22)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (24)
צילום: שירן כרמל

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

חדר העבודה: קירות החדר נצבעו בחום בהיר וקיר אחד חופה בטפט בדוגמת נוצות. בחדר יש שני שולחנות עבודה – אחד לגבר ואחד לאישה. מעל כל שולחן נתלה לוח מגנטי ובצד הוצבו שתי שידות מגירות מברזל.

בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (33)
צילום: שירן כרמל

חדר הבן: לפני השיפוץ שני הילדים חלקו החדר, ולבקשתם עברו לחדרים נפרדים. החדר המשותף הפך לחדרו של הבן. מכיוון שהילד אוהב כדורגל ואוהד את מכבי חיפה, הוא בחר בצבע ירוק. אחד הקירות חופה בטפט המזכיר שער ועליו הודבקה מדבקה של כדורגלן. בחדר הוצבה מיטה חדשה (בגודל מיטה וחצי) בצבע אפור ולידה שולחן קטן שנצבע מחדש בירוק. גם הארון נצבע מחדש בירוק. לחדר נוספו גם וילונות אפורים, שטיח בצבעי בז', אפור וכחול ופוף.

בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (31)
חדר לחובב כדורגל | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (32)
צילום: שירן כרמל

חדר הבת: הקירות נצבעו באפור בהיר וקיר אחד חופה בטפט לבן בדוגמת תותים קטנים. מגירות המיטה, שהייתה שייכת לבן, נצבעו מחדש ועל דופן המיטה הודבק טפט ברבורים בשחור לבן. לצד המיטה עומד שרפרף עץ וברזל. מתחת לשולחן הכתיבה הוצבה שידת מגירות שגם עליה הודבק הטפט. בחדר יש גם ארון בגדים חדש ושידת עץ אורן שנצבעה מחדש בטורקיז ומשמשת לאחסון ספרים ומשחקים. על החלון נתלה וילון פסים ועל הרצפה נפרש שטיח שחור לבן.

בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (25)
הרהיטים נצבעו מחדש | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (27)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (30)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (26)
טפט תותים ומנורה ורודה | צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (29)
צילום: שירן כרמל
בית בטבעון, ג, עיצוב שי פלקס, צילום שירן כרמל (28)
צילום: שירן כרמל

"אני מאמינה גדולה בהשארת פריטים איכותיים שאפשר לחדש", אומרת פלקס. "בנוסף לערך הסנטימנטלי והאקולוגי של חידוש רהיטים יש גם הפן הכספי. פעמים רבות נוכל לחדש רהיט באמצעות צביעה או שינוי קטן של חלק ממנו וליצור רהיט חדש בהרבה פחות כסף".

עיצוב והלבשת הבית: שי פלקס הלבשת הבית

רשימת מכולת

פופים עגולים צבעוניים – 600 שקל, מון שרי
שולחן עץ וברזל – 2,300 שקל, collectie
טפט בפינת הקריאה – 400 שקל, גולדשטיין (פיפ סטודיו)
כורסה בסלון הילדים – 3,500 שקל, טולמנ'ס