בעשור האחרון גבר העניין של תושבי חוץ יהודים ברכישת דירות בישראל. שיאה של התופעה היה לפני פקיעת בועות הנדל"ן בארה"ב ובמערב אירופה ב–2007–2008 והמשבר הכלכלי העולמי, כשחלקם של תושבי החוץ בשוק הנדל"ן הישראלי הגיע ל–6,000–7,000 דירות בשנה. מאז פקיעת הבועה, ירדה רכישת הדירות על ידי תושבי החוץ ל–4,000–5,000 בשנה - כ–4% מהשוק. אבל תושבי החוץ, בעיקר מצפון אמריקה, מבריטניה ומצרפת, מתעניינים ברכישת נכסים בישראל.

הנכסים שמושכים את תשומת הלב הרבה ביותר בקרב תושבי החוץ הם גם היוקרתיים ביותר שיש בישראל. דירת פנטהאוז במגדל ששוכן לחוף הים של תל אביב, בתים צמודי קרקע במושבה הגרמנית בירושלים ו־וילה בהרצליה פיתוח הם בין הנכסים הנדרשים ביותר על ידי מיליונרים יהודים מחו"ל. במקומות אחרים לאורך קו החוף יש נכסים זולים בהרבה, שמהווים אף הם יעד עבור תושבי החוץ.

דירה, לחופי תל אביב (צילום: דודו בכר)
דירה על קו החוף של תל אביב. אטרקטיבית ליהודים מצפון אמריקה ומאירופה | צילום: דודו בכר

עוד באתר לעיצוב הבית:
דירת 60 מ"ר שכורה ומטריפה לאדריכלית ולבתה
הנעליים הכי מוזרות שראיתם
הצצה לבתי המתמודדים לנשיאות

תל אביב - העסקות הכי גבוהות של תושבי חוץ

תל אביב, בהיותה מרכז אורבני, עסקי ותרבותי נמצאת בראש רשימת הערים שמעניינות את תושבי החוץ. הסמיכות של העיר לים רק מוסיפה לאטרקטיביות שלה בעיני יהודים שבית הקבע שלהם נמצא בצפון אמריקה או אירופה, ולכן הם מעדיפים לקנות את בית הנופש, שאולי ייהפך גם לדירת המגורים העיקרית שלהם, קרוב לחוף ורצוי אפילו במרחק הליכה.

בתל אביב יש מגוון רחב של דירות - החל מדירות קטנות בנות שני חדרים (חדר שינה וסלון) בבניינים ישנים ברחובות הסמוכים לחוף. מחירן של דירות מסוג זה מתחיל ב–1.8 מיליון שקל ועשוי להגיע גם ל–2.5 מיליון שקל - תלוי ברמת השיפוץ של הדירה, המיקום, הנוף, ואם יש בה חניה או מעלית.

ואולם קו החוף של תל אביב מציע גם נכסים מהמיוחדים והיקרים ביותר בישראל. השנה רכש המיליארדר היהודי־קנדי סילבן אדמס דירה בפרויקט הרברט סמואל 10 של האחים עופר, שמחירה מוערך ב–110–120 מיליון שקל.

ברחוב הירקון 96 ניצב פרויקט שבנתה חברת קרן פייר. הפרויקט הסתיים והוא מאוכלס מזה שנה, אך נותרו בו שתי דירות למכירה: האחת בקומה הרביעית בת ארבעה חדרים ובשטח של 294 מ"ר ועם מרפסת גדולה בשטח 196 מ"ר, שמוצעת למכירה ב–19.5 מיליון שקל. קומה מעל מוצעת למכירה דירת שלושה חדרים בשטח של 133 מ"ר עם מרפסת בשטח של 20 מ"ר, ב–11 מיליון שקל. הפרויקט משלב בניין ישן בסגנון הבינלאומי (באוהאוס) ששופץ ושומר, בתוספת קומות מגורים חדשות. זה מגדל אינטימי בן תשע קומות.

סמואל ואן קוט (Samuel Van Kote), מנהל השיווק של פרויקט Promenade Residences מטעם חברת נאות שירון, שמתמחה במכירה של נכסי יוקרה ברחבי המדינה, מסביר כי המיקום של הפרויקט קרוב לטיילת ולחוף מושך את תושבי החוץ, ודווקא את אלה שמתעניינים בפרויקטים בעלי עיצוב ואופי ייחודי ופחות בגורדי שחקים.

ברחוב הרברט סמואל מציע ואן קוט דירה בטווח מחיר גבוה של 10 מיליון דולר. מדובר בפרויקט שכולל בריכה, ספא, חדר כושר ושירותי קונסיירג'. הדירה היא בשטח של 300 מ"ר, עם מרפסת בשטח 200 מ"ר.

בשוק ה-High end יש על קו החוף פרויקטים חדשים כמו פרויקט Promenade Residences David, Sea One והרברט סמואל 10. ב–Sea One נמכרו שתי דירות שכל אחת מהן חצתה את הרף של 100 מיליון שקל, ועסקה אחת בהרברט סמואל גם חצתה את הרף הזה.

מגדל הרברט סמואל 10 של חברת עופר השקעות נמכר בימים אלה כשהוא נמצא בשלבי בנייה. לדברי ואן קוט, הדירות נמכרות בשטחים של חצי קומה (200 מ"ר) או קומה שלמה (400 מ"ר). "רוב הדירות נמכרו ללקוחות שעדיין חיים בחו"ל בגלל עסקיהם, עם זיקה חזקה למדינת ישראל ורצון לעשות עלייה בשנים הקרובות", הוא מספר ומוסיף כי הפרויקט כולל שירותי קונסיירג', בריכה, חדר כושר, ספא.

מחירי הדירות בשטח של 200 מ"ר עם מרפסת בשטח 30 מ"ר נעים בין 17 ל–20 מיליון שקל, אך ואן קוט מעריך כי עם סיום הפרויקט ומסירת הדירות לבעליהן, המחירים של הדירות האלה צפויים להאמיר לטווחים של 20–30 מיליון שקל.

ירושלים - מוכנים לשלם על נוף לעיר העתיקה

בכמה ערי חוף בישראל אפשר למצוא בתים עם נוף וגישה קרובה לים, אבל נוף לעיר העתיקה יש רק בירושלים. "לתושבי חוץ חשוב מאוד להרגיש שהם בירושלים ולא שהם גרים בנכס שיכול להיות בכל מקום אחר בעולם. וילה מפוארת עם מיקום ונוף לא ייחודיים לא תמשוך עניין רב בקרב תושבי החוץ", מסביר אלי טפרברג מסוכנות טפרברג נכסים בירושלים.

בימים אלה הוא מטפל במכירתו של נכס ייחודי בעיר עם מחיר ייחודי לא פחות - 6 מיליון דולר. את הנכס מוכר תושב ישראלי שחי בחו"ל. מדובר בדירת פנטהאוז מפוארת בת חמישה חדרים שלכל אחד מהם יש חדר אמבטיה צמוד. הדירה שופצה באחרונה, ונמצאת ברחוב רבי עקיבא במרכז העיר. שטחו של הפנטהאוז הוא 300 מ"ר, והוא מתפרש על פני שלוש הקומות העליונות של המגדל - 16–18, ובין הקומות יש מעלית פנימית פרטית. לדירה יש שתי מרפסות גדולות בשטח של כ–35 מ"ר, כשבמרפסת העליונה יש ג'קוזי.

"מדובר בפרויקט שנבנה לפני כ–15 שנה ורובו מאוכלס על ידי תושבי חוץ אמריקאים, בריטים וצרפתים. יש גם שוכרים במגדל שנמנים על תעשיית התקשורת הזרה", מפרט טפרברג. במגדל יש חדר כושר, סאונה, שומר בלובי ושלוש מעליות שאחת מהן היא מעלית שבת. "בירושלים אין הרבה עסקות במחירים האלה, אבל גם אין הרבה נכסים כאלה", הוא מסביר. "זה נכס ייחודי מאוד ומדובר גם בקומה גבוה עם נוף פנורמי".

הדירה היקרה ביותר שנמכרה עד היום בירושלים נמכרה בפברואר לאיש העסקים ליאוניד נבזלין, מבעלי קבוצת הארץ. מדובר בשתי דירות בקומה נמוכה שחוברו לדירה אחת בשטח של 500 מ"ר בפרויקט וולדורף אסטוריה, שברחוב אגרון פינת דוד המלך. נבזלין רכש את הדירה תמורת כ–40 מיליון שקל.

חברת י.ח. דמרי שואפת לשבור את השיא הזה. לא רחוק משם, בכפר דוד, היא בונה פרויקט יוקרתי ששמו לגסי, ובו 60 דירות בבניינים נמוכים של עד ארבע קומות. עד כה נמכרו עשר דירות ו–90% הרוכשים הם תושבי חוץ. בניית הפרויקט צפויה להתסיים בעוד כשנתיים וחצי. אמיר כהן, מנהל מכירות ארצי של י.ח דמרי שיוזמת את הפרויקט עם חברת נדל"ן אמריקאית Bommel, מדווח כי מחיר הדירות הממוצע הוא 10 מיליון שקל. שטחה של הדירה הזולה ביותר הוא 83 מ"ר, ומחירה 5.8 מיליון שקל.

הדובדבן שבקצפת הוא דירה בשטח של 540 מ"ר עם מרפסות בשטח כולל של 400 מ"ר, עם נוף לשער יפו וחומת העיר העתיקה. הדירה משווקת ב–80 מיליון שקל. "תג מחיר של 80 מיליון שקל הוא הגבוה בירושלים", מסביר כהן. "אבל תושבי החוץ מתעניינים במיקום ובנוף של העיר העתיקה. תושב חוץ אמריקאי שרכש דירה בפרויקט בחר בה בגלל הנוף הזה. הוא היה מוכן לקנות אותה תמורת 17 מיליון שקל במקום דירה מקבילה ללא נוף שהיתה עולה כ–11 מיליון שקל. הוא רוצה שבביקורים שלו בישראל שלוש פעמים בשנה, הוא יוכל לראות את החומות של העיר העתיקה ומגדל דוד, והוא לא היה מוכן להתפשר על זה".

דירה, וולדורף אסטוריה (צילום: אמיל סלמן)
וולדורף אסטוריה בירושלים. הדירה הכי יקרה אי פעם בעיר נמכרה בפרויקט | צילום: אמיל סלמן

דירה, מלון וולדורף אסטוריה (צילום: אוליבייה פיטוסי)
מלון וולדורף אסטוריה | צילום: אוליבייה פיטוסי

הרצליה - קרוב לתל אביב ולים

אורי טל, ממשרד אורי טל נכסים שמתמחה בהרצליה פיתוח בלבד, משווק את הנכס היקר ביותר שמוצע למכירה כיום בהרצליה ב–100 מיליון שקל. נכסי היוקרה של העיר נמצאים בשכונת הרצליה פיתוח, שכונת וילות שממוקמת ליד הים, במערב העיר. בתוך השכונה נקבע המעמד של הנכס בקלות על פי הקירבה שלו לחוף, ורחוב גלי תכלת, שנמצא בקו הראשון לים, הוא היקר ביותר בעיר. ברחוב הזה רכש ב–2005 איש ההיי־טק זכי רכיב את הווילה של מרטין שלאף תמורת כ–21 מיליון דולר ומכר אותה ב–2010 לטדי שגיא, בעליה של חברת ההימורים המקוונים פלייטק, תמורת 40 מיליון דולר.

"הערכים של נכסים בישראל נמדדים בקירבה לתל אביב ולים. הרצליה פיתוח נותנת את הקירבה לשניהם, ולכן היא נהפכה למקום מגורים יקר", מסביר טל. "הים הוא מוקד המשיכה של תושבי חוץ, ומבחינתם זו הדרישה הכי חשובה בבחירת נכס. בתוך הרצליה פיתוח יש הבדלי מחירים גבוהים מאוד - עד 40% בין נכס שקרוב לים לנכס שקרוב יותר לכביש החוף (כביש 2), בצד המזרחי של השכונה".

מה יקבל הרוכש תמורת 100 מיליון שקל? באופן מפתיע, לא מדובר בווילה שנמצא בקו הראשון לים, אבל היא קרובה למרינה ולמלון אורכידאה. למרות הנחיתות הזו, יש בה אלמנטים רבים שהופכים אותה לייחודית מאוד. מדובר בווילה בשטח בנוי של 750 מ"ר על מגרש בשטח 1,750 מ"ר - גודל המגרש מאפשר למי שירצה לבנות וילה נוספת. "זו וילה חדשה שבנו לפני פחות משנה לצורך מכירה, ואף אחד עדיין לא התגורר בה עד היום", מסביר טל. "זה נכס חסר תקדים ויוצא דופן בהרצליה פיתוח".

בווילה שישה חדרי שינה, כולם עם חדר אמבטיה צמוד, סלון ענק, חדר כושר, חדר קולנוע, סאונה, ריהוט ואבזור של הפירמות היוקרתיות בעולם, גינה ענקית עם בריכה גדולה שאפשר לארח בה מסיבות של עד 1,000 איש, ואף שהיא לא שוכנת לחוף הים - היא נמצאת במרחק של שתי דקות הליכה ממנו בלבד.

במחצית המחיר - 50 מיליון שקל - מציע טל וילה אחרת ברחוב קפלן, שגם הוא לא סמוך לחוף הים, אבל מהגג שלה נשקף הנוף של הים והיא נמצאת במרחק הליכה של שתי דקות ממנו. מדובר בווילה בשטח של 750 מ"ר בנוי, שיושבת על מגרש בשטח דונם (1,000 מ"ר). גם כאן מדובר בבית חדש בן חמישה חדרי שינה שמעוצב בסגנון מודרני עם בריכה, חדר קולנוע וסאונה.

דירה, גלי תכלת (צילום: תומר אפלבאום)
בית ברחוב גלי תכלת בהרצליה פיתוח | צילום: תומר אפלבאום

נתניה - מתרכזים סביב שדרות ניצה וכיכר העצמאות

נתניה, עיר חוף שנמצאת צפונית לתל והרצליה, משכה אליה תושבי חוץ רבים בשנים האחרונות - בעיקר צרפתים ואנגלו־סקסים. שדרות ניצה הוא הרחוב המערבי ביותר בנתניה והקרוב ביותר למים. בשל העובדה הזו הוא הוא גם אחד המבוקשים והיקרים ביותר בעיר.

"תושבי החוץ האנגלו־סקסים אוהבים מאוד את שדרות ניצה בגלל בית הכנסת Young Israel, וזה אזור שעדיין אין בו בנייה חדשה. הוא לא צפוף, יש בו רק שורה אחת של בניינים, יש ירידה לים ולכל הדירות יש נוף לים. עד לבניית שכונת מגדלי היוקרה עיר ימים, הבניינים של שדרות ניצה נחשבו למפוארים בעיר", מסבירה ענת ריזנברג, זכיינית אנגלו סכסון נתניה.

בפרויקט אופרה על הים (Sea Opera) שבשדרות ניצה, מציעה ריזנברג פנטהאוז בקומות 26 ו–27, בשטח של 210 מ"ר עם מרפסות בשטח כולל של 60 מ"ר, ב–9.5 מיליון שקל. "מדובר באחד הבניינים הגבוהים בניצה, כך שבנוסף לנוף לים, יש לו נוף לכיוון מזרח. בפרויקט יש בריכה, חדר כושר ושומר 24/7", מפרטת ריזנברג. "בקומה העליונה בדירה יש חדר שינה גדול עם חדר ארונות גדול ומרפסת עם נוף לים, ובין שתי הקומות יש מעלית פנימית שקופה. בקומה התחתונה יש מטבח יפהפה, פינת אוכל גדולה ושני סלונים".

"תושבי החוץ הצרפתים אוהבים לגור ליד כיכר העצמאות בגלל הנגישות לבתי הקפה ולמסעדות, שחלקם בבעלות צרפתים או בבעלות דוברי צרפתית", ממשיכה ריזנברג. "כשהם מגיעים לישראל הם לא רוצים לשכור מכונית - הם רוצים את מרכז הבילויים במרחק הליכה". כיכר העצמאות נמצאת ברחוב דוד המלך, דרומית לשדרות ניצה. רחוב דוד המלך קרוב לחוף אך הטיילת חוצצת ביניהם. פרויקט דוד המלך, שנמצא ממש בסמוך לכיכר, מעניין תושבי חוץ רבים. את הפרויקט בונה חברת בריגה והוא ייחודי בכך שהוא משלב בין מלון לדירות מגורים.

"עד הקומה העשירית נבנו 80 חדרי מלון, ומעליהם יש קומות מגורים של דירות רחבות בשטח של 150 מ"ר ומעלה", מספר יקי בריגה, מנכ"ל קבוצת בריגה. "מה שמיוחד בפרויקט הזה הוא שבגלל שמדובר בשילוב עם מלון, הדיירים יכולים ליהנות מהשירותים המלונאיים, כמו שירות חדרים וספא". בריגה מספר כי בפרויקט יש 54 דירות שלמעט ארבע, נמכרו כולן. "הדירות הכי יקרות בפרויקט נמכרו ב–5.5–6 מיליון שקל, והפנטהאוז נמכר ברמת מעטפת תמורת 23 מיליון שקל לתושב חוץ".

ארבע הדירות שנותרו למכירה הן דירות טיפוסיות סטנדרטיות לפרויקט, בשטח 160 מ"ר ועם מרפסת בשטח 35 מ"ר, בקומות ביניים - 13–19. מחירן של דירות אלו נע בין 4.5 ל–5 מיליון שקל. "אנחנו מזהים כיום מגמה של תושבי חוץ שקונים דירות למגורים, בעוד שבעבר הם קנו דירות שמיועדות לשימוש בחופשים. בחופשים אפשר להסתפק בדירות קטנות, אבל משפחות שרוצות לעשות עלייה צריכות דירות גדולות יותר", אומר בריגה.

דירה, כיכר העצמאות בנתניה (צילום: דניאל בר און)
כיכר העצמאות בנתניה | צילום: דניאל בר און

בת ים - חלופה זולה לתל אביב

בעיר החוף שנמצאת מדרום לתל אביב אפשר למצוא חלופות זולות יותר למגורים בקירבת הים לעומת השכנה מצפון. "רחוב בן גוריון הוא הרחוב המבוקש ביותר בעיר, כי הוא בקו ראשון לים. לכן הרבה תושבי חוץ בוחרים לגור בו - בעיקר צרפתים ורוסים", מסבירה רותי רון, זכיינית אנגלו סכסון בת ים.

ברחוב בן גוריון 57 מוצעת למכירה דירה בת חמישה חדרים ששופצה והוסבה לדירת שלושה חדרים. שטחה 130 מ"ר והיא נמצאת בקומה 19. המחיר שבו היא מוצעת גבוה - 5.5 מיליון שקל. "המחיר שלה גבוה יחסית לשוק בגלל שיש לה תכנון ועיצוב מיוחדים. זו דירה יוצאת דופן שמכל חדר בה רואים את הים", מסבירה רון. מי שמעוניין בדירה זולה יותר ימצא באותו הבניין דירה קטנה יותר בת ארבעה חדרים, בשטח 107 מ"ר בקומה החמישית, שמוצעת למכירה תמורת 3.3 מיליון שקל.

ברחוב בן גוריון נבנו בניינים חדשים לצד ישנים, אבל בדרום בת ים על קו החוף נבנית שכונה חדשה - שכונת גן העיר, שבה נבנים מגדלים חדשים בני 24 קומות, וכולם בסטנדרט גבוה. "בנוסף, עומדים להיבנות בשכונה שני מלונות של רשת מלונות SEA ומלון הילטון" מסבירה רון. "זו שכונה שמיועדת לאנשים אמידים יותר, וצריך להביא בחשבון שדמי הניהול במגדלים אינם מבוטלים. יש שומר 24 שעות ביממה, חדר כושר, שטחים ציבורים גדולים - אבל אין בריכת שחייה".

ברחוב יצחק שדה בשכונת גן העיר מציעה רון למכירה דירת חמישה חדרים בשטח 135 מ"ר בקומה 21, ב–3.15 מיליון שקל. "זו דירה חדשה בבניין שנבנה לפני שלוש שנים, וגרה בה כיום אדריכלית שגם עיצבה את הדירה וכעת היא מוכרת אותה".

שכר דירה (צילום: מוטי מילרוד)
מגדלי מגורים ברחוב בן גוריון בבת ים | צילום: מוטי מילרוד

אשדוד - כמעט לא רלוונטית לתושבי חוץ

עיר החוף הדרומית ביותר בסקירה שלנו היא אשדוד. ככלל, העיר כמעט שאינה רלוונטית לתושבי חוץ, אבל בגלל הסמיכות לחוף והבנייה של שתי שכונות חדשות היא מושכת תושבי חוץ בעיקר צרפתים.

"רובע המרינה נמצא על קו החוף. יש בו מרינה, מעגן סירות, ולשון יבשה מלאכותית שמתפתח בה אזור בילויים חדש של בתי קפה ומסעדות", מסביר מיכאל בנימיני, זכיין אנגלו סכסון אשדוד. "במרחק הליכה ממנו נמצא האמפיתיאטרון החדש של אשדוד ופארק ים - פארק ספורטיבי לבילוי של משפחות שכולל מסלולי ריצה ואופניים, מגרשי טניס וכדורסל ואגם".

רובע המרינה קטן מאוד - בסך הכל מדובר בשני רחובות: רחוב האגוז שצורתו כחצי עיגול מול החוף, ורחוב אקסודוס שהוא הרחוב השני לקו החוף, ונמתח באלכסון לקו החוף. ברחוב האגוז הבנייה נמוכה יותר ומגיעה ל–9–12 קומות, ואילו ברחוב אקסודוס בנויים רבי קומות בני כ–25 קומות כל אחד.

"שני הרחובות די זהים מבחינת המחיר. הדירות בקומות הנמוכות של אגוז זולות יותר מהדירות בקומות הנמוכות באקסודוס, מכיוון שכבר מהקומה השלישית באקסודוס אפשר לראות ים - גם אם מדובר בפיסות של ים. ברחוב האגוז הנוף לים פתוח כרגע, אבל צפויים להיבנות לפניו מבני ציבור, ולא ידוע עדיין עד כמה הם יסתירו את הנוף מהקומות הנמוכות", מסביר בנימיני. הוא מציע למכירה דירה ברחוב האגוז בקומה השביעית בת ארבעה חדרים שפונה לים. מדובר בדירה ששטחה כ–130 מ"ר והיא מושכרת כיום לעובדים שכירים בחברה גלובלית שעובדים בישראל, תמורת 8,500 שקל בחודש.

מזרחית לרובע המרינה נבנה רובע הסיטי. הוא לא ממוקם על קו החוף, אבל הוא קרוב מאוד ומדובר בשכונה חדשה שבה נבנים מגדלים בני כ–20 קומות, ובהם דירות גדולות של ארבעה וחמישה חדרים, ודירות מיוחדות כמו פנטהאוזים ולופטים. חברת י.ח דמרי בונה את פרויקט דמרי הרובע החדש שבו שני מגדלים שבהם 156 דירות בסך הכל. 70% מהדירות בפרויקט כבר נמכרו, והמגדל הראשון יאוכלס באפריל והשני בעוד כשנה.

"תמהיל הקונים הוא מחתך גילים של 45 ומעלה. אנשים אמידים יחסית שחלקם עזבו בתים צמודי קרקע באשדוד ובמושבים בסביבת אשדוד", מסביר עמוס דבוש, סמנכ"ל שיווק ב־י.ח דמרי. טווח המחירים של הדירות המוצעות כיום למכירה בפרויקט מתחיל ב–1.78 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים בקומות הגבוהות, והדירה היקרה ביותר מוצעת למכירה ב–5.5 מיליון שקל. זו דירת לופט בקומות 22 ו–23 בשטח של 215 מ"ר, ומרפסת בשטח 55 מ"ר.

דירה, רובע המרינה (צילום: אילן אסייג)
רובע המרינה, אשדוד | צילום: אילן אסייג

הכתבה המקורית פורסמה באתר TheMarker

עוד כתבות באתר:
500 העשירים בישראל: האאוטסיידרים שמחוץ למועדון
איך תשיגו עסקה משתלמת על דירה בגן העיר? פרטים אצל דליה איציק