הדירה שלפניכם, הממוקמת בקומה השמינית של מגדל פלורנטין בשכונה הדרום תל אביבית, היא דירת סטודיו 45 מ"ר ובה מרפסת של 7 מ"ר. הדירה מיועדת להשכרה לתקופות ומתאימה לזוגות וליחידים. בעל הדירה הוא עו"ד במשרד מוביל בשנות ה-40 לחייו. הבניין הוקם בשנות ה-90 כדי לתת מענה של דיור זול לצעירים, ובו 167 דירות, בעיקר דירות קטנות (20-60 מ"ר) להשכרה. יש שומר בלובי, חנייה, חדר כושר וחדר כביסה.

הדירה היתה במצב מוזנח, ריצוף ישן, צבע מתקלף, בלי ארון כיור מסודר בחדר רחצה, מפסקים שנצבעו כמה פעמים עם השנים, מטבח סטנדרט פשוט בלי מקום למקרר, והבעיה הגדולה ביותר היתה החלוקה לשני חדרים באלכסון, שהפרידה בין הסלון והחלל המרכזי והשרתה תחושה של קרון רכבת קטן וצפוף שבקושי אפשר להכניס בו מיטה.

טל אגא, פלורנטין, חלל מגורים (צילום: טטיאניה פאוטוב)
למלא את החלל | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, סלון (צילום: טטיאניה פאוטוב)
כיפית, נועזת, צעירה | צילום: טטיאניה פאוטוב

טל אגא, פלורנטין, מגורים (צילום: טטיאניה פאוטוב)
הפרדה חכמה בין החללים | צילום: טטיאניה פאוטוב

עוד באתר לעיצוב הבית:

לבוא רק עם מזוודה

כשהבעלים פנה אל המעצבת טל אגא הוא ביקש להפוך את הדירה לחלל צעיר וכיפי שיהיו בו כל הפונקציות הדרושות מבחינת מגורים, למרות שהשאיפה היתה להשכיר את הדירה לתקופות קצרות לתיירים (אבל רגע, מה עם הדיור הזול לצעירים?). הלקוח, עו"ד עסוק, ביקש לא להיות מעורב בהחלטות. "בכל התהליך נפגשנו שלוש פעמים", מספרת המעצבת, "כשראיתי את הדירה בפעם הראשונה וקיבלתי מפתח ותקציב, כשהגעתי אליו למשרד להראות לו תוכנית, לוח השראה והדמיות עם החזון שלי, ובסיום הפרויקט, כשמסרתי לו את הדירה נקייה ומאובזרת באופן מלא. לטוב ולרע הייתי אחראית על הכל בפרויקט באופן מוחלט, הפיקוח על בעלי המקצוע, בחירת חומרי הגמר והרהיטים, להיות בדירה כשמגיעים משלוחים של רהיטים, פתרון בעיות בשטח, לדאוג להביא מנקה ולסדר ולאבזר את הדירה כדי שהדייר שיבוא יצטרך רק מזוודה עם בגדים". תהליך השיפוץ ארך חודש ושבוע משלב התכנון ועד למסירת הדירה, ועלה 65 אלף שקל, כולל: בעלי מקצוע, פירוקים, שבירת קירות, ריצוף מחדש של חדר רחצה והחלפת כלים סניטריים, גבס, פרקט בכל הדירה, צבע, החלפת שקעים, מפסקים וגופי תאורה, מוצרי חשמל, מטבח חדש, ריהוט מלא לכל הדירה, ואבזור מלא - מצעים, מגבות, כלי מטבח, שטיחים, תמונות ואקססוריז.

המטבח הישן נשבר והותקן מטבח חדש מנגר עם שיש וקרמיקה חדשה וכל מוצרי החשמל הדרושים; נשבר קיר ההפרדה האלכסוני ובמקומו מוקם קיר נמוך לחלוקה בין הסלון לחדר השינה; בחדר הרחצה הוחלף הריצוף והושאר החיפויי הקיים, בגלל תקציב וזמנים, הוחלפו הכלים הסניטריים ומוקם ארון כיור חדש; נעשתה תוכנית חשמל ותאורה חדשה והוחלפו כל המפסקים הישנים; הדירה עברה תיקונים ונצבעה בכמה צבעים וכן הותקן פרקט למינציה אלון בכל הדירה.

טל אגא, פלורנטין, סלון (צילום: טטיאניה פאוטוב)
הוחלט לוותר על שולחן הסלון | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, תמונות (צילום: טטיאניה פאוטוב)
כרזות של חברות תעופה בארצות הברית | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, שולחן סלון (צילום: טטיאניה פאוטוב)
מקום להניח עליו את הבירה | צילום: טטיאניה פאוטוב

טל אגא, פלורנטין, גובה, שולחן סלון (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב

מקום להניח את הבירה

כשנכנסים לדירה המטבח ממוקם בצד ימין. משום שהוא ממש בכניסה היה חשוב שיהיה נקי ומעוצב, ולכן נבחר מטבח לבן מודרני ובו מוקמה יחידה פתוחה מעץ בארונות העליונים והוספו מוצרי חשמל מעוצבים בצבע אדום. ממש ליד המטבח בצד שמאל יש פינת אוכל קטנה עם שני מקומות ישיבה, שנתחמה בקיר צהוב שיפריד אותה בתחושה מהסלון.

בהמשך הקיר יש ספה שמתאימה לשלושה אנשים ומעליה תמונות של חברות תעופה ישנות בארצות הברית, יש ליד הספה מנורת קריאה עומדת ופוף שיהיה עוד מקום ישיבה כשבאים חברים. בגלל שאין שטח גדול בין הספה למזנון (220 ס"מ) הוחלט שלא לשים שולחן סלון ובמקומו יש שולחן צד שמשמש כמקום אחסון קטן ומקום מעולה להניח עליו את הבירה.

הקיר הנמוך שמפריד בין החלל המרכזי לסלון נצבע באפור ולידו ממוקם מזנון מתכת "לוקר" וטלוויזיה. על הקיר יש סגירה בעץ אלון שממשיכה למדפים.

טל אגא, פלורנטין, גובה, פינת אוכל (צילום: טטיאניה פאוטוב)
פינת אוכל שכיף לשבת אליה | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, שעון (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב

טל אגא, פלורנטין, גובה, קערה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב

אופטימיות לא זהירה

בצד השני של הקיר ממוקם החדר שינה שבו מיטה עם ארגז מצעים ומעליה מדבקת קיר אופטימית, שידת לילה צהובה עם מנורת לילה, מראה להתארגנות וארון אחסון.

במעבר בין החללים נצבע הקיר בשחור גיר ועליו מדבקת קיר אייל בעיצוב אישי ומתלים כדי שלא יהיה בלגן בדירה. הקיר השחור עם המדבקה והמתלים הלבנים הוא הפריט האהוב על המעצבת. "בעיני זהו ניצול כיפי ופרקטי לקיר 'מת' בדירה", היא אומרת.

בחדר רחצה הוחלף הריצוף הפשוט לאריחים מצוירים בגוני אפור, בוטלה האגנית במקלחון, נוספו ארון כיור שחור וכלים סניטריים חדשים. 

בסוף הסלון יש יציאה למרפסת קטנה שבה יש שולחן ושני כיסאות, המקום המושלם לקפה של הבוקר.

"הכוונה היתה שהדירה לא תהיה עמוסה מדי במראה ושהרבה אנשים יצליחו להתחבר למראה שלה מצד אחד ומצד שני שתהיה נועזת, כיפית וצעירה", אומרת המעצבת, "כדי שמי שייכנס אליה ירגיש שהוא נמצא במקום מעוצב ולא בדירה רגילה".

טל אגא, פלורנטין, גובה, לוח גיר (צילום: טטיאניה פאוטוב)
מדבקת אייל שעיצבה המעצבת | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, שיש (צילום: טטיאניה פאוטוב)
מכשירי חשמל אדומים | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, מטבח (צילום: טטיאניה פאוטוב)
מטבח שובב | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, מטבח (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, מדפים (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב

טל אגא, פלורנטין, גובה, כיור (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב

לצקת תוכן

"נהניתי מאוד מעיצוב הדירה", מספרת אגא, "למרות שלא הכרתי את הבעלים מראש, הוא סמך עלי ונתן לי יד חופשית והיה נעים לעבוד מולו. אהבתי את האתגר התכנוני של דירה קטנה וארוכה שצריך לצקת לתוכה תוכן רב. בתור מי שעושה בעיקר שיפוצים של דירות גדולות ודירות קבלן שבהן התוצאה הסופית מגיעה אחרי שנה ואפילו שנתיים, היה כיף לראות את השינויים היומיומיים והמהירים בדירה. אהבתי שהיתה לי אפשרות להעז בצבעים - מכיוון שהדירה להשקעה, יכולתי להכניס צבעים כמו אדום, טורקיז וצהוב, ואפילו קיר שחור. בדירה כל כך קטנה זה משהו שלקוחות לא זורמים איתו בדרך כלל. אני ממליצה גם בדירה להשקעה ליצור משהו מעניין ולהכניס קצת צבע ועניין. אולי לא כולם יתחברו למראה, אבל מי שכן יאהב את הסגנון לא ירצה אחר כך להתפשר על דירה אחרת".

טל אגא, פלורנטין, גובה, שינה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
מדבקת קיר ייחודית גם בחדר השינה | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, מיטה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, שירותים (צילום: טטיאניה פאוטוב)
חדר הרחצה. הוחלף הריצוף והושאר החיפויי הקיים | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, שירותים (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, לפני, גובה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, לפני (צילום: טטיאניה פאוטוב)
הדירה לפני, כמו קרון רכבת | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, לפני (צילום: טטיאניה פאוטוב)
בקושי יש מקום למיטה | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה, לפני (צילום: טטיאניה פאוטוב)
הדירה לפני | צילום: טטיאניה פאוטוב
טל אגא, פלורנטין, גובה (צילום: טטיאניה פאוטוב)
התוכנית | צילום: טטיאניה פאוטוב
 

עיצוב: טל אגא מעצבת פנים