פרחים לבנים וורודים (צילום: הילית גורדון)
אוהל חיצוני לטובת החופה | צילום: הילית גורדון
כל זוג נשוי מכיר את התרחיש הבא: מרגע שעלתה הצעת הנישואים לאוויר ועד שאחרון הדודות מקבלת את הבשורה המשמחת, ניצבת מול בני הזוג מטרה אחת ויחידה: שריון תאריך טוב לחגיגה, רצוי אי שם בין חודשי הקיץ הדביקים. עם זאת, נדמה שבשנים האחרונות, יותר ויותר זוגות מבינים שחתונות חורף הן ממש לא פשרה, להיפך: מזג האוויר לרוב נעים ונוח, המחירים קצת פחות יקרים ומארגני האירוע נדיבים וקשובים יותר.

"אירועי חורף הם הרבה יותר אינטימיים", אומרת מעצבת האירועים הילית גורדון, "בניגוד לחתונות הקיץ, בהם החגיגה מתפרסת על פני מספר חללים בחוץ ובפנים, באירועי החורף ההתרחשות מתרכזת בחלל אחד - דבר שמאפשר שליטה באווירה הכללית והשקעה בעיצוב אלגנטי יותר", היא מוסיפה. גם סידור הפרחים הם עסק משתלם יותר בחורף, מסביר מעצב האירועים אלון חסון: "המבחר מגוון, פרחי החורף מרהיבים יותר והעלויות זולות בהרבה".
קיץ או חורף, חתונות הן לא עסק זול, וליצירתיות בעיצוב אין גבול, כמו גם לתעריפים. המחירים יכולים להתחיל מ-30 אלף שקלים ולטפס עד לסכומים מופרכים. לכבוד העונה הקרירה, חמישה מעצבי אירועים מובילים מציגים חתונות חורף יפיפיות ומושקעות במיוחד, ויש להם גם מספר עצות למתחתנים.

כריות (צילום: רעות זגוני)
הפרחים בחורף יותר יפים ויותר זולים. עיצוב: רעות זגוני | צילום: רעות זגוני

מארץ המגף באהבה: חתונה איטלקית

לדברי מעצבת האירועים, נטלי מן, כל ההתנהלות סביב החתונה היא נעימה יותר בחורף, "אין את הלחץ של הקיץ, הספקים ומקומות האירועים הרבה יותר רגועים, והיחס  סובלני ואישי", היא מפרטת. "אני חושבת שגם האורחים יותר פתוחים לאירועי חורף, כי בניגוד לקיץ, זו לא החתונה השלישית שאליה הם מוזמנים באותו החודש". 

מן החלה את דרכה כשעבדה בחברה לעיצוב אירועים והתאהבה בתחום. היא הקימה את העסק שלה לפני כארבע שנים ומכיוון שהיא באה מבית אנגלי ולמדה בבית ספר אמריקאי, היא מתעסקת בעיקר עם קהל מחו"ל שמגיע להתחתן בארץ. כדי להמחיש את ההבדלים בין חתונת חורף לקיץ היא נעזרת בעולם האופנה. "ההבדל הוא בדיוק כמו בבגדים, שבחורף הצבעוניות שלהם יותר חמה", היא אומרת, "בחורף ניתן להשתמש בטקסטורות סרוגות כמו פרחים שעטופים בצמר". בנוסף, גם מן מציינת בהתלהבות את מבחר פרחי החורף, "נוריות, כלניות, פיוני, טוליפים, נרקיסים, הורטנזיות, יקינטונים וכו'. כלות שמתחתנות בקיץ ומראות לי תמונות של פרחים שאי אפשר להשיג בעונה החמה, יכולות למצוא את כל השפע והמבחר בחורף".

אולם (צילום: נטלי מן)
רחוב איטלקי במתחם | צילום: נטלי מן
בקבוקים (צילום: נטלי מן)
לימונצ'לו לכל המעוניין | צילום: נטלי מן

בחתונת הקוספט א-לה איטליה שעיצבה מן, ונערכה בחוות רונית שבכפר שמריהו, הפך האולם לרחוב בניחוח איטלקי עם חנות ממתקים, בר ודוכן גלידה. בכניסה הוענק לכל אורח בקבוק לימונצ'לו ממותג, ומושבי הבר עוצבו מווספות צבעוניות. עמדת כפכפים שעוצבה כמו חנות איפשרה לאורחים לעצב להם כפכפים נוחים לרחבת הריקודים: כל אורח יכל לבחור צבע וקישוטים שיעטרו את הזוג שבחרו.

בר (צילום: נטלי מן)
יושבים לשתות על הווספות | צילום: נטלי מן
סרטים (צילום: נטלי מן)
ויש גם עמדת קפקפים לרקדנים | צילום: נטלי מן

טיפ של מעצבת: "פינטרסט (רשת חברתית דמוית לוח מודעות) הוא כלי פנטסטי להבין מה הזוג אוהב ואיך הוא מדמיין את האירוע שלו. אני מאוד ממליצה לזוגות שבאים אלי להתחיל לגבש את החלום באיסוף תמונות השראה".

חוזרים בזמן: חתונת שנות ה-80

"אני לא מייחסת כל כך הרבה חשיבות להבדלים בין חורף לקיץ", אומרת המעצבת, רעות זגוני, "השוני היחיד הוא שהאווירה יותר חמימה ולכן אפשר להשתמש בטקסטורות ובבדים יותר כבדים". נקודת המוצא של זגורי היא תשומת לב לא מתפשרת. "החשיבה שלי זהה בכל אירוע, המטרה היא ליצור אווירה חמה שתתחבר לזהות של בני הזוג ולמה שהם אוהבים". זגוני למדה עיצוב פנים ומאמינה שיש לחבר בין השניים, "אני שואבת את ההשראה שלי מעיצוב פנים, חשוב לי לשלב בין השניים ולקחת רעיונות ואלמנטים מעיצוב הפנים אל תוך מתחם האירוע".

כוסות
מפיות שחור לבן קשורות בשרוכי נעלי אולסטר
שולחן
מספרי השולחן כמשחק הפק-מן

חתונת שנות ה-80 עוצבה על ידי זגוני עבור זוג שמאוהב בתקופה ונערכה בעלמה שבאבן יהודה. הסגנון הצעיר והצבעוני קיבל אינטרפטציות רבות ומרהיבות בעיצוב האירוע. מרכזי השולחן המגוונים נוצרו מטלוויזיות ישנות, קוביות הונגריות, אדניות שנוצרו מקסטות, פקמנים וכיתובים מעץ שנעשו במיוחד עבור האירוע בחיתוכי לייזר. פלייסמטים הוגשו בצורת תקליט עם הלוגו של החתונה, מלווים במפיות בשחור לבן קשורות בשרוכי נעלי אולסטר. מספרי השולחן עוצבו כמשחק הפק-מן ומדבקות עיטרו את הטלוויזיות ואת בקבוקי השתייה.

תקליט
מרכזי השולחן המגוונים נוצרו מטלוויזיות ישנות
טלוויזיה
פקמנים וכיתובים מעץ נוצרו במיוחד עבור האירוע

חתונת צהריים חורפית ושמחה אחרת שעיצבה זגוני ונערכה בטראסק שבנמל תל אביב, התבקשה להיות זורמת וקלילה על טהרת החמניות. העיצוב נעשה בשיתוף מלא עם חברת הקייטרינג כדי שיתקשר באופן מושלם עם האוכל והעמדות שהיו ברחבי החלל. פלייסמנטים עם ציטוט מהספר שמאוד אהוב על הזוג קישטו את שולחנות הסועדים, כשכל שולחן קיבל יחס שונה: בחלק מהשולחנות שולבו ספרים כחלק מאהבתם של הזוג לכתיבה ולשולחנות מאורכים נוספו סידורי חמניות בתוך ארגזי עץ לבנים.

חמניה
חתונת צהריים זורמת וקלילה
צלחות
על טהרת החמניות
משקל
חמניות, גם על המשקל
ירקות
מטבח פתוח

טיפ של מעצבת: "לבטא באמצעות העיצוב משהו זוגי ואישי. שהאירוע יגדיר את בני הזוג והם ירגישו מארחים טבעיים בו".

חתונה לבנה: ארמון קרח מודרני

"בדרך כלל המחירים בחורף זולים יותר, שזה יתרון עצום", טוענת אלקי ג'ייקובס, הכוהנת הגדולה של עולם עיצוב האירועים, שעוסקת בתחום כבר 20 שנה.חתונת חורף מתקיימת באולם סגור ומבחינת ג'ייקובס כבר בכניסה צריכה להיות אמירה. "אני קוראת לזה עבודה על החושים: מה רואים? מה מרגישים? מה מריחים?", היא אומרת. לא חייבים ללכת על עיצוב קונספטואלי, אבל רצוי לייצר תחושה חמה שמושפעת מצבעוניות ותאורה נכונה. למשל, תאורת נרות עובדת הרבה יותר טוב בחורף". לדברי ג'ייקבוס, אלמנטים עיצוביים שמבדילים את חתונות החורף באים לידי ביטוי גם בטקסטורות. "בחורף לא אחשוב על שימוש בבדים קלים כמו פשתן"..

באירוע שערכה בהאנגר 11 שבנמל תל אביב, בחרו החתן והלכה בקונספט של ארמון קרח מודרני ובו מבני איגלו. השולחנות היו עשויים ממראה שיחד עם התאורה, יצרו משחקי אורות בחלל. הבחירה בסחלבים המשיכה את הקו הלבן, הנקי והמנימליסטי של שאר הצבעים והחומרים שנבחרו לעיצוב האירוע.

נרות (צילום: לופקה)
שולחנות העשויים ממראה | צילום: לופקה
תאורה תכלת (צילום: לופקה)
ואורות מרצדים לכל עבר | צילום: לופקה

בחתונת חורף שעיצבה ג'ייקובס במלון הילטון בתל אביב, שלטו צבעי שלכת, והפרחים שנבחרו - פרחי חורף ססגונניים בשלל צבעים. כמו כן, שולבו באולם ספריות בסגנון אירופאי וחורפי, עם הדפסות של ספרים עתיקים, שעונים וכלים דקורטיבים עם קריצה וינטג'ית.

מפות על שולחן (צילום: ערן ברי)
צבעי שלכת הם השולטים באירוע | צילום: ערן ברי
פרחים (צילום: ערן ברי)
פרחי חורף ססגונניים | צילום: ערן ברי
תאורה תכלת (צילום: ערן ברי)
ספריות מעוצבות ופריטי וינטג' | צילום: ערן ברי

במקרה של חתונה שתכננה ב"בית על הים", על גבול תל אביב יפו, נצבע המקום בגווני אפור, שחור, לבן וצהוב בשילוב עם בדים עשירים, שולחנות ואלמנטים מעץ שחיממו את החלל. בנוסף, פוזרו ספות מרופדות בקו ביתי. המראה הנבחר השתלב בהרמוניה עם האורבניות המודרנית שמשדר המקום.

שולחן שחור שלבן (צילום: אילקי גיקובס)
שילוב של שחור, לבן וצהוב | צילום: אילקי גיקובס
נרות שחור לבן (צילום: אילקי גיקובס)
ספות מרופדות בקו ביתי | צילום: אילקי גיקובס

טיפ של מעצבת: "העצה הכי רלוונטית לחורף היא לנצל את כל הפרחים המרהיבים שלא ניתן להשיג בחודשי הקיץ".

מהחוץ אל הפנים: היער הקסום

"באירועי חורף קל יותר להכניס את האורחים לאווירה עם תחילת האירוע", מסבירה הילית גורדון, שלמדה עיצוב תלבושות לתיאטרון ועיצוב תעשייתי. "עיצוב אירוע עבורי מאוד מושפע מעולם האופנה", היא אומרת. "אני מתייחסת לבדים ולטקסטורות ממש כמו עבודת תכשיטנות".

בחתונה שעצבה ב"טראסק" שבנמל תל אביב, נטעו תחושה של יער קסום. במקום מבנה הישיבה הסטנדרטי עם סידורי פרחים במרכז כל שולחן, נבנו שני ברים ענקיים שהכילו 150 מקומות ישיבה. האורחים הצעירים ישבו מסביב לבר והוגשו להם מנות טאפס משובחות עם בר משקאות עשיר.  

מתחם הישיבה למבוגרים כלל שולחנות אבירים ארוכים עם סידור ירוק שרץ לאורכו של השולחן. "לאוכל באירוע היה הרבה כוח", מסבירה גורדון. "לכן, תפריטי המנות והפלייסמנטים עוצבו במיוחד".

שולחן ירוק עם כוסות (צילום: הילית גורדון)
החוץ נכנס לתוך האולם | צילום: הילית גורדון
מגש ירוק (צילום: הילית גורדון)
שולחנות אבירים עם סידור ירוק במרכז | צילום: הילית גורדון
שולחן ירוק עם מפות שחור לבן (צילום: הילית גורדון)
תפריטי מסעדה מעוצבים ופלייסמטים ממותגים | צילום: הילית גורדון

חתונה חורפית אחרת בניצוחה של גורדון, נערכה עבור זוג שביקש אירוע רומנטי ואלגנטי בגן אירועים השוכן על הים. כפתרון, הוחלט לבנות אוהל חיצוני שבו תתקיים החופה ויאפשר ליהנות מהים גם ביום חורפי. הסגנון הבהיר והאלגנטי המשיך אל תוך החלל הסגור ועוצב עם דגש גדול על מוטיב הגינה הרומנטית. עצים עם שזירת פרחים הוכנסו לאולם ויצרו אווירה קסומה. הלבשת השולחנות נעשתה בהשראה שנאל עם הרבה שילובי בדים, פנינים, פיפיטות.

פרחים לבנים (צילום: הילית גורדון)
רומנטי ואלגנטי | צילום: הילית גורדון
כיסאות בצהוב (צילום: הילית גורדון)
הלבשת השולחנות בהשראה שאנל | צילום: הילית גורדון

טיפ של מעצבת: "נצלו את חודשי החורף לעריכת החתונה. מזג האוויר טוב ורוב הזמן נוח".

לא רק לבן: חתונה פרחונית

"החורף מאפשר ליצור אירועים מאוד צבעוניים ואקטלקטים", אומר חסון, "זו התקופה הכי עשירה שיש בזכות מבחר הפרחים ומבחר הטקסטיל שישנו כמו קטיפות וטפטות". חסון הגיע לעולם עיצוב האירועים מתחום הפרחים, בו עסק כ-17 שנה בארץ ובעולם. בחמש השנים האחרונות הוא בעליו של סטודיו לעיצוב אירועים והום סטיילינג. חתונות החורף מבחינתו הן מעוררות השראה. "הייחודיות באירועי החורף הוא מראה יותר חמים, ביתי ואצילי. משתמשים פחות בצבעים כמו לבן ושמנת, כך שהאירועים פחות רומנטים ורגילים אלא עם הרבה יותר תעוזה ועניין", אומר חסון. "כשמדובר בחלל סגור מאוד חשוב להתייחס לנתונים של המקום, ולהלביש אותו בהתאם. לא כל סגנון או עיצוב טובים לכל חלל נתון".

חתונה צבעונית במיוחד עיצב חסון באולם האירועים "אביגדור" בתל אביב, בחלל תעשייתי ואורבני, מאוד גולמי ומוקפד. כדי להעצים את החוויה, החלל חולק לאזורי ישיבה שונים כאשר מרכזו מואר וצבעוני.

שני שולחנות
פרחים של חורף
כריות על הספסל (צילום: אלון חסון)
הכריות מתאימות לנוריות | צילום: אלון חסון
אגרטל (צילום: אלון חסון)
ממש מעורר השראה | צילום: אלון חסון

טיפ של מעצב: "שהכל יעשה באהבה. צריכה להיות התחברות לספק ושהליווי יהיה רגוע ונינוח, אם אין חיבור כזה, אני ממליץ לעבור הלאה. אפשר לעשות חתונה בתקציב מוגבל שתראה מיליון דולר, אם יש את החיבור הנכון בין האנשים".

 קיבלתם הזמנה לחתונה? קבלו רעיונות למתנה מקורית