אישה בשנות ה-30 לחייה, אם לשתי בנות בגילי הגן, רכשה דירת גן בשכונת לב הפארק ברעננה. בדירה, ששטחה כ-120 מ"ר, 3.5 חדרים וצמודה אליה גינה ששטחה 100 מ"ר. החלוקה הפנימית של הדירה, מספרים אדריכל אילן קורנגוט ואדריכל יניב אדלר, אופיינית לדירות בשכונה, שנבנתה לפני כ-25 שנה: "מתוך חדר המדרגות המשותף נכנסים ישירות אל תוך חלל הסלון הצר, הארוך והחשוך, שבקצהו פתח אחד לאור ואוורור, המשמש כיציאה היחידה לגינה. המטבח תוכנן לפי תפיסת הבנייה שרווחה בשנות ה-90 המוקדמות כחדר המופרד מהסלון על ידי קיר בלוקים. מצדו השני פנה המטבח אל מסתור כביסה ומזגנים מקורה שרק דרכו ניתן היה להאיר ולאוורר אותו. מסדרון ארוך הוביל מהסלון אל אזור חדרי השינה, ואליו פונים שירותי האורחים וחדר הרחצה החשוכים מאוד. הכניסה לחדרי השינה עוברת דרך מבואה קטנה המשמשת על פי רוב כפינת מחשב קטנה". מלבד החלוקה הפנימית המיושנת סבלה הדירה מרטיבות, עובש וקילופי טיח רבים.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

בפגישה בראשונה במשרד האדריכלים הסבירה הדיירת כי היא מעוניינת בבית נעים, מסודר ומואר, עם תחושת מרחב ובמסגרת תקציב מוגבל. "קו העיצוב המנחה היה סגנון מודרני-חם - שימוש בקווים ישרים, צורות גיאומטריות פשוטות, חומרים טבעיים, וסכמת צבעים עדינה ומונוכרומטית", מספרים האדריכלים. "מבחינה פונקציונלית התבקשנו לשמור על הפרוגרמה הקיימת: 2 חדרי שינה, סוויטת הורים, וחדר רחצה כללי. בתהליך התכנון הראשוני אנו מנסים לשלב כמה שיותר מחלומותיו של הלקוח עם היכולת של המבנה להכיל אותם. וכך, במבט הראשון בתוכנית המצב הקיים, זיהנו את האתגר הגדול של הפרויקט בדמות שני עמודים קונסטרוקטיביים וצנרת אינסטלציה אנכית, שלא ניתן היה להזיזם והצריכו מציאת פתרונות יצירתיים כדי לשלבם בתכנון".

התכנון הראשוני התבצע במשרד האדריכלים כאשר הדירה עדיין לא הייתה בבעלות הלקוחה. השיפוץ החל כשהדיירת קיבלה חזקה בדירה, ונמשך כחמישה חודשים. הבחירה בקבלן שביצע את כל העבודות הרטובות וריכז ותיאם את עבודת הקבלנים הייעודיים קיצרה משמעותית את משך העבודות.

השיפוץ עלה כ-475 אלף שקל, וחלק גדול ממנו הוקדש להריסה והחלפה של כל התשתיות בבית בגלל מצבן הירוד. מערכות האיטום והאינסטלציה, מיזוג האויר, והחשמל הוחלפו במלואן כולל הגדלת החיבור לחברת החשמל ומערכת האלומיניום בבית הוחלפה והותאמה לחלונות האלומיניום בבניין. בנוסף הוחלפו המטבח, דלתות הפנים, הריצוף והחיפויים ואפילו הגינה שוקמה. תהליך התכנון של כל פרויקט מתחיל תמיד עם הרבה חלומות, פנטזיות ומשאלות. לעתים יש מגבלות - תקציביות, ביצועיות או רגולטוריות - שלא מאפשרות להגשים את כולם. תפקידנו כאדריכלים הוא ליצור משוואה מאוזנת ועדינה ביניהם. היחס בין המחיר לתמורה וההשפעה שלו על הפרויקט (value for money) היה עיקרון חשוב בתכנון הפרויקט ועמד לנגד עינינו כשתכננו ואישרנו כל פריט ופרט בפרויקט", אומרים קורנגוט ואדלר.

שולחן הסלון עשוי מריצוף הגינה

המבואה: המבואה מוגדרת באמצעות רהיט דו כיווני, שמצד אחד הוא ארון מעילים ומצד שני הוא המזווה של המטבח. המבואה מובילה אל הסלון המרכזי דרך פינת האוכל. הבית רוצף בפרקט אלון טבעי כהה המשדר תחושה של ביתיות וחמימות.

המטבח ופינת האוכל: המטבח תוכנן כשני משטחים מקבילים. הצלע הקדמית משמשת כדלפק ישיבה, והצלע האחורית הארוכה משמשת כמשטח עבודה, שבו ממוקמים הכיור והכיריים. הצלע המקשרת ביניהם משמשת למזווה ומכשירי חשמל. העיצוב נקי ופונקציונלי, בגוון אפור חם ומשולב בעץ טבעי.

דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, מטבח
עיצוב נקי ופונקציונלי | צילום: שרון צרפתי
דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, מטבח
המטבח תוכנן כשני קווים מקבילים | צילום: שרון צרפתי

לפינת האוכל נבחר שולחן עגול ונעים מעץ אלון טבעי שמואר על ידי אשכול של מנורות שחורות עם נורות פחם המקנות תחושה חמימה ואינטימית. על הקיר נתלתה מראה גדולה עגולה מברזל שחור שיוצרה במיוחד על ידי מסגר ומשקפת את הגינה והמטבח.

דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, פינת אוכל
תחושה נעימה ואינטימית. פינת האוכל | צילום: שרון צרפתי
דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, פינת אוכל
צילום: שרון צרפתי

פינת המשחקים: החלל משמש לצפייה בטלוויזיה, למשחקים, להכנת שעורים וגם כמשרד ביתי נוצר באמצעות העברת חדר הרחצה הכללי, שהיה "תקוע" במרכז הדירה בלי מספיק אוורור, אל בין חדרי השינה של הילדים. החלל פתוח למטבח ולפינת האוכל אך עדיין נפרד ומאפשר פרטיות למשתמשים בו באמצעות רהיט עץ מורכב, דו כיווני וחצי פתוח. הרהיט משמש כספרייה, כשולחן עבודה וכארון מדיה, ומסתיר בתוכו מערכות אינסטלציה, קונסטרוקציה ומיזוג אויר.

הסלון: הסלון כולל ספה ארוכה מאוד מבד נעים עם כריות רכות וירוקות. מכיוון שבחנויות לא נמצא שולחן סלון מתאים מבחינת התקציב, המידות והעיצוב, החליטו האדריכלים לתכנן שולחן בעצמם. למשטח השתמשו בלוחות אבן חלילה לבנה, נקייה ומותזת חול שנשארו מריצוף רחבת הישיבה החיצונית. הלוחות הורכבו באופן סמוי שיצר אפקט ריחוף של האבן על מסגרת ברזל צבועה שחור, שהכין מסגר. "שילוב חומר מהגינה בפנים הבית יוצר המשכיות ומכניס את החוץ פנימה", הם אומרים. "השולחן ענה על כל הדרישות ושילוב החומרים המוצלח נותן תחושה ביתית וחמימה". מקצה הסלון מובילות דלתות זכוכית אל הגינה המקיפה את הדירה, הכוללת אזור מרוצף מוצל, מדשאה קטנה, צמחי תבלין ועצי פרי ונוי המאפשרים פרטיות מבתי השכנים.

דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, סלון
השולחן עוצב במיוחד. הסלון | צילום: שרון צרפתי
דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, סלון
צילום: שרון צרפתי

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

חדרי השינה: בחדר המאסטר שינו האדריכלים את העמדת הריהוט כדי ליצור אפשרויות אחסון נוספות. דלת הכנף לחדר הרחצה הצמוד הוחלפה בדלת הזזה סמויה בעובי הקיר. על הקיר, על התקרה ובארון הקיר שולבו מנורות המאפשרות ליצור משחקי תאורה. חדרי השינה של הילדות הותאמו לצורכיהן ולגילן. כל חדרי השינה פונים לגינה.

דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, חדר שינה
חדר השינה הראשי | צילום: שרון צרפתי
דירה ברעננה, ג, עיצוב אדלר קורנגוט, חדר רחצה
חדר הרחצה | צילום: שרון צרפתי
דירה ברעננה, ג, עיצוב אדלר קורנגוט, חדר רחצה
צילום: שרון צרפתי

אדלר קורנגוט אדריכלים

"קנייה או בנייה של דירה או בית היא, לרוב, העסקה הגדולה ביותר בחייהן של רוב המשפחות בארץ", מזכירים קורנגוט ואדלר. "כדאי להתייעץ עם איש מקצוע שילווה את תהליך התכנון, עוד לפני הקנייה. כך ניתן להבין מה הפוטנציאל הגלום בנכס. חוויית עיצוב הבית הייתה חיובית ומפרה מאוד. בחירת הספקים והמוצרים ואיפיון החומרים והגוונים נעשו עם הלקוחה מתוך הנאה וסקרנות ותוך מתן ביטחון מלא בנו כמעצבים וכבעלי ניסיון רב בתכנון בתחום הפרטי". 

דירה ברעננה, ג, עיצוב אדלר קורנגוט, חדר רחצה
צילום: שרון צרפתי
דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, שרטוט
שרטוט: אדלר קורנגוט אדריכלים
דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, לפני שיפוץ
הדירה לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי
דירה ברעננה, עיצוב אדלר קורנגוט, לפני שיפוץ
צילום: צילום ביתי
דירה ברעננה, ג, עיצוב אדלר קורנגוט, לפני שיפוץ
צילום: צילום ביתי
דירה ברעננה, ג, עיצוב אדלר קורנגוט, לפני שיפוץ
צילום: צילום ביתי
דירה ברעננה, ג, עיצוב אדלר קורנגוט, לפני שיפוץ
צילום: צילום ביתי

רשימת מכולת

כיסאות בר שחורים, 700 שקל ליחידה, אסף רהיטים
פופים, 250 שקל ליחידה, גלי לבנה
מחמם מגבות מוט, 1,100 שקל, חרש
מנורה עומדת בסלון, 1,500 שקל, לוצ'ה תאורה