ברחוב הולנדי בשכונת רביבים שבצפון תל אביב מתגוררים זוג הורים עם שתי מתבגרות וכלבה אחת. האב במאי סרטים בן 48, האם מעצבת פנים בת 44 ושתי הבנות תלמידות חטיבת ביניים (15.5 ו-14). הדירה בת ארבעה חדרים המתפרשים על פני 100 מ"ר, וממוקמת בקומה הראשונה בבניין בן ארבע קומות שגילו 12 שנים. הדירה נרכשה במצב מוזנח מאוד לאחר שנים רבות שבהן היתה מושכרת.

בעשר השנים שקדמו לדירה הזאת גרה המשפחה בדירות שכורות מרווחות יותר. כשהדירה האחרונה ששכרו נמכרה, החליטו למכור את דירתם שבמרכז העיר ולרכוש דירה למגורים.

לאחר חיפוש קצרצר החליטו לבחון דירה למכירה בקומה שבה התגוררו, אף שידעו כי היא קטנה יחסית ועומדת למכירה זה כשנתיים ואין עליה קופצים. "בשנייה שנכנסנו אליה ופתחנו את תריס הגלילה שבסלון, נגלה אלינו הנוף הירוק והפתוח של גינת ברטונוב הגדולה, בניגוד לכביש הראשי שאליו פנה הסלון בדירתנו השכורה", מספרת שמעוני. "בן זוגי ואני התענגנו על קרני השמש החורפית שחדרו מבעד לחלון הדרומי, שהיה בגדר משאלת לב אל מול החלון הצפוני והרועש שלנו. הדירה לעומת זאת... נדהמנו מרמת הכיעור בעיצוב, בחירת החומרים, כמות הספוטים, עבודות הגבס לאורך התקרה, ועוד ועוד, עם זאת, כמעצבת, מיד התרגשתי לקראת האתגר והרצתי בראש את השינויים המבניים שהיו כה נחוצים לדירה. תוך רגעים נפלה ההחלטה לרכוש את הבית, ועקב הלו"ז הצפוף, התכנון ארך שבועיים בלבד והשיפוץ כשלושה חודשים".

שרון שמעוני , סלון (צילום: גלית דויטש)
הירוק מהמרפסת | צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני , סלון (צילום: גלית דויטש)
הדום ליד הממרפסת. בחורף זוהי הפינה המבוקשת ביותר בבית | צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני , סלון (צילום: גלית דויטש)
קיר הטלוויזיה חופה בפלטות בטון | צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני , סלון (צילום: גלית דויטש)
צילום: גלית דויטש

שרון שמעוני , כוננית (צילום: גלית דויטש)
ספריית סולם מברזל עם מדפי עץ אגוז אמריקאי | צילום: גלית דויטש

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

 כמיהה לעיצוב חמים 

כיוון שבני המשפחה התרגלו לחיות בדירות בנות לפחות 140 מ"ר, נדרש תכנון יעיל. הוחלט לבטל את שירותי האורחים ולגנוב 40 ס"מ מחדר הבכורה לטובת פינת עבודה שתחליף חדר עבודה. הוחלט גם לוותר על פינת אוכל ולהפוך את שולחן האוכל במטבח לשולחן האוכל הראשי. קירות המטבח שפנו לסלון נשברו וחלל המגורים נעשה פתוח וגדול יותר. כמו כן, מרפסת השירות הקטנה סופחה למטבח שכעת חלק ממנו פונה לחלון גדול. עניין נוסף שטופל – בסלון היו תעלות מזגנים מחופות קרניזים מעוטרים וענקיים מגבס. הן פורקו מיד, ועתה מוסתרות מצדם השני של הקירות, כחלק מסגירת גבס מעל ארונות.

אשר לעיצוב עצמו, לאחר מגורים ממושכים בדירות גדולות וקרירות, היתה בדיירים כמיהה לעיצוב חמים, ועם זאת אורבני ומגניב, שהבית ייראה וירגיש כמו אירוח בריזורט מעוצב בחו"ל. בחירת החומרים כללה רצפת עץ אלון מעושן, רהיטי עץ, קיר לבנים וקטיפה, ומצד שני, בטון וברזל, וברקע כל זה, המון ירוק מבעד לחלונות.

עלות השיפוץ, שנעשה לפני שלוש שנים, הסתכמה ב-250 אלף שקל וכללה החלפת הריצוף בדירה (פרקט עץ טבעי בכל הבית, אריחי בטון מצוירים בחדר הרחצה של הבנות, מרצפות קרמיקה בחדר הרחצה של ההורים ואריחי גרניט פורצלן מצוירים במרפסת), שיפוץ מלא של חדרי הרחצה, אינסטלציה חדשה, הוספת נקודות חשמל רבות, הריסת קירות ובניית חדשים, קיר לבנים, קיר אריחי בטון, נגרות (מטבח, ארון פרוזדור, ארון אמבטיה), ריהוט חלקי ותאורה.

שרון שמעוני ,מטבח (צילום: גלית דויטש)
צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני ,מטבח (צילום: גלית דויטש)
המקרר מעורר ההשראה | צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני , פינת אוכל (צילום: גלית דויטש)
הקיר שלצד שולחן האוכל חופה בבריקים בסטייל ניו יורקי | צילום: גלית דויטש

שרון שמעוני ,מטבח (צילום: גלית דויטש)
מתלה סירים כמענה למצוקת האחסון | צילום: גלית דויטש

מקרר כהשראה עיצובית

בכניסה ישנה מבואה קטנה ובה מתלה תיקים וסלסילת נעליים. מימין לכניסה ממוקם המטבח ובו גם שולחן האוכל המרכזי שתוכנן על ידי המעצבת. מקרר ירוק שנמצא דרך הפייסבוק היווה השראה לעיצוב - ארונות בהירים נבחרו כדי שיבליטו אותו. סביב הארונות הגבוהים נבנתה נישת גבס ומעל הארונות הנמוכים הקירות חופו באריחים דמויי לבנים עד לגובה התקרה. הקיר שלצד שולחן האוכל חופה בבריקים בסטייל ניו יורקי ונותן קונטרה ללבן, ירוק ונירוסטה שבמטבח ומחמם את האווירה. מכונת הכביסה והמייבש מוקמו בתוך ארונות המטבח הגבוהים והוסף מתלה סירים כמענה למצוקת האחסון.

הסלון ממוקם מול המטבח ובו חלון גדול הפונה לגינה ירוקה ענקית. הדום הספה מוקם בצמוד לחלון, ובחורף זוהי הפינה המבוקשת ביותר בבית. קיר הטלוויזיה חופה בפלטות בטון גדולות, מולו ספה רחבה ושולחן שמורכב מארגז נשק ישן שנקנה בפשפשים ועליו מונחת פלטת עץ שהיא למעשה שארית פלטת העץ של שולחן פינת האוכל.

מן הסלון ישנה יציאה למרפסת של 7 מ"ר ובה שני כיסאות ושולחן מברזל משוק הפשפשים. על מעקות המרפסת נתלו מרבדי במבוק שמעניקים פרטיות וגם תורמים להצללת המרפסת.

פינת העבודה החצי פתוחה ברוחב 1.8 מ׳ ממוקמת מאחורי קיר הטלוויזיה. הותקנו בה פלטת שולחן ושלושה מדפים מפורניר אלון.

שרון שמעוני , עבודה (צילום: גלית דויטש)
פינת העבודה. חצי פתוחה | צילום: גלית דויטש

שרון שמעוני , מרפסת (צילום: גלית דויטש)
במבוק במרפסת | צילום: גלית דויטש

לחיות בתוך חופשה

מפינת העבודה נכנסים לחדר השינה של המתבגרת. ובו מיטת פוטון נמוכה, שולחן עבודה וינטג' משוק הפשפשים וכיסא עור בהומאז' לכיסאות איימס. פרוזדור קטן שמוביל לחדר הרחצה של הבנות ולשני חדר שינה נוספים.

חדר הרחצה עוצב ברוח החופשות המשפחתיות האהובות עלינו באיי הים התיכון. אריחי בטון מצוירים בשחור-לבן ונישת גבס במקום ארון, ובה סלסילות קש, סל כביסה מקש, אפסון מגבות וכו'.

חדר השינה של המתבגרת הצעירה הוא הממ"ד בקצה המסדרון. היא ידעה להגיד בדיוק מה היא רוצה לרכוש ומהיכן, והתרגשה מהמעבר למיטה זוגית, לראשונה. על קיר מיטת איקאה הרומנטית שבחרה נתלו מדבקות קיר.

חדר ההורים הוא הגדול יחסית מבין השלושה ובו חדק רחצה ויציאה למרפסת קטנטנה של 3 מטרים שעל מעקותיה נתלו מרבדי במבוק. בחדר מיטה מקסטיאל אז איז, שטיח קילים מלבני למרגלות ספסל עץ ישן שיובא מרומניה מחנות מדה ברשפון. חדר הרחצה רוצף באריחי דמקה בשחור לבן ובו ארון שחור עם משטח אלון מבוקע וכיור לבן מונח.

שרון שמעוני , שינה (צילום: גלית דויטש)
חדר השינה | צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני ,ארון (צילום: גלית דויטש)
צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני (צילום: גלית דויטש)
צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני , רחצה (צילום: גלית דויטש)
צילום: גלית דויטש

שרון שמעוני , שידת צד (צילום: גלית דויטש)
צילום: גלית דויטש

"בניגוד לעבודה עם לקוחות, שבה חלק נכבד מהזמן מוקדש להכרתם, הכרת הצרכים שלהם וחשיפת הסגנון העיצובי שאיתו ירגישו הכי בבית, כאן החלק של הצרכים והעיצוב היה ברור, אולם היתה מגבלת תקציב שאתגרה אותי כהוגן", מספרת המעצבת,  "כאשר מתמודדים עם אילוץ כזה, כדאי לנתב את הפשרות לחלקים הפחות סופניים בשיפוץ. בעצם, לחסוך בפריטים שניתן להחליף בקלות אם וכאשר יתפנה לכך תקציב. למשל, מבחינתי לא היה בא בחשבון להתפשר על סוג וטיב פרקט העץ או על תכנון המטבח. חסכתי בעיקר בריהוט ובתאורה שחלק גדול ממנה תכננתי ועיצבתי בעצמי. קניתי בסיטונאות לחשמלאים בדרום העיר את חוטי חשמל ויתר האקססוריז ותליתי בסלון ובחדר ההורים גופי תאורה מאולתרים עם קשר ונורות פחם. לגוף התאורה שמעל לטלוויזיה הזמנתי מהמסגר שלי מנשא ברזל ועליו ליפפתי את חוטי החשמל עם נורות הפחם.

שרון שמעוני , חדר (צילום: גלית דויטש)
כיסא עור בהומאז' לכיסאות איימס | צילום: גלית דויטש
שרון שמעוני , חדר (צילום: גלית דויטש)
על קיר מיטת איקאה הרומנטית שבחרה נתלו מדבקות קיר | צילום: גלית דויטש

שרון שמעוני (צילום: גלית דויטש)
בהשראת חופשים באיי הים התיכון | צילום: גלית דויטש

"מומלץ לשלב בעדינות פריטים זולים שייטמעו בתוך הפריטים שהולכים איתנו שנים, כמו גם פריטים בודדים בעלי ערך ועוצמה ויזואלית", היא מסכמת. "התכנון המדויק שלו עזר לנו לדלג לדירה קטנה בהרבה ממה שהורגלנו אליו עד כה, בלי לחוש בהבדל. העיצוב מרגיש לנו נעים, שקט, ועם המון אנרגיה טובה, ממש כמו לחיות בתוך חופשה".

רשימת מכולת:

ספריית סולם מברזל עם מדפי עץ אגוז אמריקאי, 2,000 שקל, מסגריית רפי, שוק הפשפשים ביפו
ספסל עץ וינטג' חדר הורים, מדה, רשפון
כיסא עור בסגנון איימס, חדר הבכורה, 500 שקל, לאופרד
שטיח סלון ושטיחי קילים בחדרי השינה, שטיחי מתריב, דיזיין סנטר, בני ברק
תמונה בחדר הורים, גלריית אפרת אילן, דיזיין סנטר בני ברק

שרון שמעוני, מטבח לפני השיפוץ (צילום: ביתי)
מטבח לפני השיפוץ | צילום: ביתי

שרון שמעוני , אמבטיה לפני השיפוץ (צילום: ביתי)
אמבטיה לפני השיפוץ | צילום: ביתי

סטודיו שרון שמעוני – תכנון ועיצוב פנים