תל אביב, עיר ללא הפסקה והבירה הלא רשמית שלנו, מושכת אליה דיירים מכל העולם, מבליינים ועד תיירים. לקטגוריה מצטרפים אנשי עסקים, שגרים לסירוגין בעיר הגדולה וככאלה, זקוקים למעון רשמי נינוח ואם אפשר - יוקרתי ומעוצב.

את הדירה במגדלי YOO שבמרכז תל אביב עיצב אדריכל חגי נגר ממשרד חגי נגר אדריכלים עבור זוג תושבי חוץ. הדירה, בגודל של כמאה מ"ר, נמצאת בקומה לא גבוהה במיוחד ופונה ברובה לכיוון צפון שזוכה באור טבעי נהדר במהלך רוב שעות היום. בדירה סלון, פינת אוכל ומטבח בחלל ציבורי פתוח, חדר עבודה ושירותי אורחים, שמסתעפים מהסלון וכן חדר שינה ראשי עם חדר רחצה וחדר שירות. "הדירה משמשת בני זוג מאורוגוואי שבאים ועוזבים שלא באופן קבוע ולכן צריכה לתפקד כדירת נופש ופינה מפנקת שנעים ונוח יהיה גם לארח בה בצורה מכובדת מדי פעם", מסביר נגר.

חגי נגר (צילום: דן לב)
חיפוי האבן השחורה המעוטרת גידים לבנים | צילום: דן לב

חגי נגר (צילום: דן לב)
מתכתב נפלא עם וילונות הכפלים | צילום: דן לב

שטח ציבורי: אלומיניום ותאורה דקורטיבית

ואכן, השטח הציבורי החשוף לאורחים תוכנן להיות פונקציונאלי, חם ועוטף מחד ואסתטי ואלגנטי מאידך. "חשוב היה לי להקנות לזוג הרגשה של בית ולכן חיפוי האבן השחורה המעוטרת גידים לבנים מתחיל כבר ביציאה מהמעלית באזור שלפני דלת הכניסה", אומר נגר. החיפוי נמשך בכל השטח הציבורי ומתכתב נפלא עם וילונות הכפלים שמכסים על חלונות המסך שעוטפים את כל הדירה. הגוון הלבן החצי שקוף של הווילונות מקנה הרגשה של קשר עם החוץ ושל אווירה אינטימית בפנים בו זמנית.

המטבח, שבנוי בקווים מקבילים של אי וקיר אחורי בעל גומחה שמשמשת לכיור, מחופה אלומיניום בגוון טבעי שמתאים במראה שלו למכשירי החשמל. בתוך הנישה ישנו קיר שגם הוא מחופה אלומיניום ובמרכזו גוף תאורה פלורסנטי שמחזיר אור מבלי שרואים את מקור האור באופן ישיר. תאורה זו מגובה בתאורה כוללת של שקועי תקרה שמפוזרים בדירה כולה, בנוסף לגופי תאורה דקורטיביים יותר. במקביל למטבח עומד שולחן האוכל העשוי זכוכית שקופה שאליו צורפו כסאות מרופדים עור לבן. השקיפות והברק של הזכוכית נועדו ליצור מראה קליל שאינו מעמיס על העין ועל החלל.

חגי נגר (צילום: דן לב)
השקיפות והברק של הזכוכית יוצרים מראה קליל | צילום: דן לב

ככלל, המראה הכללי בשטח הציבורי מורכב ממשחק של חומרים חמים וקרים כמו טקסטיל, עץ, עור, מתכות וזכוכית שחוזרים על עצמם באופנים שונים ויוצרים יחד הרמוניה מעניינת ונעימה. "הטקסטיל, למשל, חוזר על עצמו בווילון, בריפודים ובגופי התאורה", אומר נגר, "העור חוזר בשטיח הטלאים ובכיסאות פינת האוכל. המתכת חוזרת ברגלי השולחנות ובשידת הצד והזכוכית חוזרת בפלטת שולחן הקפה ובשולחן האוכל כמובן. יחד עם זה, חשוב לציין שלמרות החזרות בחומרים לא מדובר בסטים, אלא בבחירה מוקפדת של פריטים שונים, שביחד יוצרים את המראה המגובש", מציין נגר.

שטח פרטי: פרקט ווילונות מרגיעים

בניגוד לשטח הציבורי, אזור השטח הפרטי מחופה כולו פרקט אלון טבעי שמקנה לו אווירה חמה ומזמינה. וילונות המסך ממשיכים גם כאן ומקבלים תפקיד מרגיע במיוחד. בחדר השינה הראשי שפונה לכיוון מזרח הוצבה מיטה מרופדת בעלת גב מיטה שממנו מבצבצות מגירות תלויות שנצבעו בגימור שלייף-לק מט משי בגוון מוקה. גימור דומה ניתן גם לרהיט הנמוך והפונקציונאלי שניצב במקביל למיטה. חדר הרחצה, שמשמש חלק מחדר השינה הראשי, מחופה כולו אבן בגוונים טבעיים ובו מראה גדולה שתפקידה להקנות תחושה של חלל גדול יותר. "למרות שהחומרים חוזרים על עצמם בשטח הציבורי והפרטי, באזור המחופה פרקט התקבל מראה חם יותר, מונוכרומאטי ומרגיע", אומר נגר.

חגי נגר (צילום: דן לב)
מגירות תלויות בגב המיטה | צילום: דן לב

חגי נגר (צילום: דן לב)
גוונים טבעיים ומראה גדולה לתחושה של חלל גדול | צילום: דן לב

חדר העבודה שהמעבר אליו הוא דרך הסלון חולק עם הסלון את המרפסת ובו יציאה נפרדת אליה. בחדר זה ניצב שולחן עבודה גדול, ספה למנוחה, אוספים אישיים ודגל אורוגוואי שמתנוסס לו בגאון. "מעניין לראות שהזוג לא הביא איתו שום רהיט או פריט מארץ המוצא שלו מה שהשאיר לנו לדאוג להכול, מרמת התכנית ועד רמת הכפית", אומר נגר, "עיצוב עבור אנשים שאינם מכאן הינו מעניין ומפרה ויוצר דיאלוג שלא נוצר בדרך כלל עם לקוחות מקומיים. במקרה הזה, חשוב היה לי ליצור מראה שמשלב בין חום דרום אמריקני עם מודרניות ישראלית ואני גאה לומר שכמעט כל תוכן הדירה הוא ישראלי. הרהיטים והפריטים, חלקם בעלי מראה וגימור טבעי ואחרים בוהקים ומבריקים יותר, נרכשו בבית העיצוב 'סיאם'".

לצד עבודת העיצוב שלו, חגי נגר לימד בבצלאל ובמכון הטכנולוגי בחולון והשתתף בתערוכות ביפן ובוונציה וכמובן שגם כאן בתל אביב. "רוב העבודה שלי סובבת דווקא סביב שטחי עבודה ופנאי של חברות וארגונים גדולים אבל מדי פעם אנחנו מכנסים למשרד גם פרויקטים של מגורים שבהם בעיקר דירות יוקרה עבור תושבי חוץ של מי שמגיע לארץ לביזנס, פלז'ר או שניהם".

רק בתל אביב: לשפץ דירה ולעשות קופה
ואם כבר תל אביב: 12 גגות מדהימים בעיר 
מכירים דיירים מזדמנים שהכתבה תעניין אותם? שתפו בפייסבוק