הדמויות

סרטן: שחקן ראשי, שלאור הסטטיסטיקה העגומה מצליח לגעת בכל אחת ואחת מאיתנו באופן אישי. עד לרגע שבו פגשתי את יאנה, הסרטן התחבר לי עם מקום של עצב, פחד, דימוי עצמי נמוך, חושך וסוף. ברגע שבו פגשתי אותה - התפיסה שלי לגבי סרטן השתנתה לגמרי.

יאנה: יזמת ייחודית, חדשנית, בעלת המותג Yana Fashion - החנות הראשונה והיחידה בארץ ללבני נשים המתמודדות עם סרטן השד. יאנה, ללא ספק, מסתכלת לסרטן בעיניים ומתפקעת מצחוק. אם הייתי צריכה לתאר אותה, הייתי אומרת שהיא פקעת של אופטימיות, שמחה, הומור ויופי. היא החלימה מהמחלה לפני כמה שנים, הקימה את המותג שלה, והיום היא דמות מוכרת במערך ההסברה לנשים שמתמודדות עם המחלה. לדבריה, היא החליטה לפתוח את חנות האופנה שלה לאור המחסור בהלבשה תחתונה לנשים שחלו בסרטן.

Dorothee: אמי. אישה ערכית ואמיצה שחונכה על ברכי הציונות. עלתה לארץ מפריז בשלהי שנות ה-60 היישר לאקדמיה בירושלים. חוכמה, אסתטיקה, אצילות – אלו המילים שעולות לצד דמותה של אמי. היא ניהלה חיים מלאי תוכן ותרבות, גם בחמש השנים האחרונות לחייה, אז נאבקה באופן אמיץ ומעורר השראה במחלה. לזכר אמי הקמתי את העסק "Dorothee - סטודיו לעיצוב פנים", שמטרתו לגעת, לעורר, לרגש ולחוות באמצעות העיצוב. להלביש באופן קצת שונה את המציאות המורכבת, להכניס קצת צבע ואופטימיות לחיים.

לבני נשים, חזיות (צילום: גלעד רדט)
החנות הראשונה והיחידה בארץ ללבני נשים המתמודדות עם סרטן השד | צילום: גלעד רדט
לבני נשים (צילום: גלעד רדט)
יאנה. מסתכלת לסרטן בעיניים ומתפקעת מצחוק | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, קיר אפור (צילום: גלעד רדט)
פלטת צבעים בהירה שתיצור את השקט | צילום: גלעד רדט
 
לבני נשים, מראות גובה (צילום: גלעד רדט)
שתי המראות העגולות עם כובע בראשן | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, כיסאות גובה (צילום: גלעד רדט)
הקומפוזיציה מזכירה אישה עם כובע | צילום: גלעד רדט

עוד באתר לעיצוב הבית:

הפגישה עם יאנה

התמזל מזלי והגשמתי חלום. אמי, כך אני מאמינה, הפגישה אותי עם עמי, בעלה של יאנה, שאמון על הצד העסקי בעסק המשותף שלהם.

המטרה היתה לעצב, בתקציב מוגבל מאוד, את חנות הדגל במרכז הארץ, Yana Unique Fashion Boutique 20 מ"ר בצפון הישן של תל אביב. חלל קטן שנועד להכיל פרטים רבים, גשמיים ורוחניים כאחד.

האתגר היה לעצב חנות שקשורה למחלה הנוראית הזו, ושתצליח לשקף את הקלילות ואת שמחת החיים של יאנה. היה לי חשוב שנשים שיבואו ירגישו בנוח. אתנחתא קלילה מהמציאות המורכבת. חנות שתשדר חיים, עוצמה, הומור, חום ואסתטיקה. ריכזתי את אלה לשלושה מוטיבים עיקריים שיאנה סימלה עבורי: אופטימיות – עוצמה – נשיות. אבל איך משיגים זאת באמצעות העיצוב?

התשובה הגיעה מאבי, ששלח לי את ציורו של דה לה קרואה - "החירות מובילה את העם".

הדמות המרכזית ביצירה "מריאן" היוותה עבורי את ההשראה ואת הפתרון. הניצחון, האופטימיות והנשיות מועברים במלוא עוצמתם באמצעות חושניותה של הדמות. גזרתי רק את דמותה של "מריאן" שלי, העברתי אותה בשטיפה ורודה (אחרי הכל, מדובר בחנות לנשים בלבד), ומסגרתי אותה במסגרת מוזהבת כבדה.

מרכיב נוסף שהופיע בפתרון העיצובי, הוא המסר המרכזי של יאנה ללקוחותיה – אתן יפות בדיוק כפי שאתן. את המסר הזה היה טבעי לחבר ללוגו של יאנה – שתי נקודות שמזכירות זוג שדיים – מהאלמנט האסוציאטיבי הזה יצרתי שתי מראות עגולות ורודות, עם כובע. בכל מראה כתבתי חצי משפט, שיחד יוצרים את המשפט  You are beautiful just the way you are.

שתי המראות העגולות נתלו על הקיר בקומפוזיציה שיוצרת משולש, כשכובע ורדרד תלוי בראש. כשאני מתבוננת בקומפוזיציה הזו אני רואה את עצמי, במובן הפשטני, בהשתקפותי במראה. במובן האסוציאטיבי – הקומפוזיציה מזכירה אישה עם כובע. האישה שאני שואפת מדי יום להזמין לחיי היא אישה שלמה. בדיוק כמו מריאן. היה לי חשוב שכל לקוחה שמביטה במראה תתחבר ותקבל את עצמה בדיוק כפי שהיא. זוהי אמרה הנכונה בכל יום בחיי כל אחת מאיתנו.

לבני נשים, גובה שולחן (צילום: גלעד רדט)
צילום: גלעד רדט
לבני נשים, מראה (צילום: גלעד רדט)
את יפה בדיוק כמו שאת | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, מלתחה (צילום: גלעד רדט)
ומה שנותן את הטוויסט הן ידיות הפרזול מפליז | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, שולחן  (צילום: גלעד רדט)
שולחן תצוגה וספסל ארגזים מבית היוצרת בשמת גל | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, מראה גובה (צילום: גלעד רדט)
התגובות היו אוהדות ומפרגנות | צילום: גלעד רדט
                                                      

 נגיעות ורודות לאופטימיות

את הקונספט נותר לחזק באמצעות סגנון נקי ופשוט. שימוש בפלטת צבעים בהירה שתיצור את השקט, ונגיעות ורודות כדי לייצר אופטימיות. המעטפת החיצונית צבועה בגוון אפור כהה, כדי להדגיש את הלובן הפנימי.

את הרכות והחמימות השגתי באמצעות הפרקט והטקסטיל. וילונות וואל לבן נתלו בחלון המרכזי ובכניסה לתאי ההלבשה. טפט אלגנטי בהיר הותקן על הקיר הפרונטלי ויוצר בסיס נעים לחנות.

מלבד תצוגת הדיספליי הזמנו שולחן תצוגה וספסל ארגזים מבית היוצרת בשמת, גל שמייצרת נגרות פשוטה, לא מתיימרת, מה שאני מכנה נגרות סביבתית-חברתית. כל יחידות הנגרות נצבעו בלבן, ומה שנותן את הטוויסט הן ידיות הפרזול מפליז שמזכירות שעדיין מדובר בבוטיק. אילוץ חוסר המקום הוביל לפתרון יצירתי לתצוגת התכשיטים: חיפוי ארון החשמל הפך לרשת תצוגת שרשראות וסיכות. הייתי מסכמת שכל החנות היא הומאז' לנשיות. 

את פירות עבודתי ראיתי באירוע השקת החנות. התגובות היו אוהדות ומפרגנות. פגשתי שם נשים לוחמות עם חיוך אמיתי, בכל אחת ואחת יכולתי לחוש את "מריאן".

היום, לאחר ההתנסות הקטנה הזו שנקרתה בחיי המקצועיים, סרטן היא כבר לא אותה מילה המתקשרת רק עם פחד, את מקומה תפסה העוצמה, האישה הלוקחת אחריות על גורלה, מריאן ההיסטורית, הלוא היא יאנה המודרנית.

לבני נשים, תמונה (צילום: גלעד רדט)
להכניס קצת צבע ואופטימיות לחיים | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, גובה תכשיטים (צילום: גלעד רדט)
חיפוי ארון החשמל הפך לרשת תצוגת שרשראות וסיכות | צילום: גלעד רדט
לבני נשים, שרשראות גובה (צילום: גלעד רדט)
פתרון יצירתי לתצוגת התכשיטים | צילום: גלעד רדט
_OBJ_OBJ

עיצוב פנים: דקלה טל-גורדון - סטודיו Dorothe’e.
"יאנה": רחוב ירמיהו 39, תל אביב