תל אביב: דירת 2 חדרים, רחוב י.ל פרץ

כמצופה במקרה של תל אביב, מרבית הדירות שניתן לשכור תמורת 3,500 שקל הן דירות חדר צנועות. ככל שהשוכר מעוניין בדירה גדולה יותר, הוא יצטרך להדרים אל השכונות הפחות מבוקשות בעיר. לדברי המתווך אליהו אמינוב מסוכנות רשף נכסים בעיר, ברחוב י.ל פרץ הסמוך לתחנה המרכזית בעיר, מוצעת להשכרה דירת 2 חדרים בשטח 55 מ"ר, בקומה שנייה עם מעלית, חניה ומרפסת שמש, בבניין בן שנתיים, תמורת 3,500 שקל לחודש. "בסכומים האלה בדרך כלל ניתן לשכור דירות מחולקות של עד חדר וחצי בשטח של עד 40 מ"ר", מסביר אמינוב. "כאן, בגלל המיקום, מדובר בדירה מקורית, מפנקת, עם מרפסת שמש, שבאבן גבירול הייתה עולה לפחות 5,000 שקל. גם הרחוב עצמו שקט ויש בו פחות זרים מרחובות אחרים באזור".

להשכרה, דירת 2 חדרים בתל אביב, צילום תמר מצפי (צילום: תמר מצפי)
שני חדרים, 55 מ"ר בלי מעלית. דרום תל אביב | צילום: תמר מצפי


כפר סבא: דירת חדר וחצי, רחוב דב הוז

בכפר סבא מוצעת דירת חדר וחצי כ-40 מ"ר שטחה, קטנה ומשופצת, במרחק של שתי דקות הליכה מבית חולים מאיר. הדירה ממוקמת בקומה ראשונה עם מעלית, אך אין לה חניה, היא ריקה וניתן לשכור אותה תמורת 3,300 שקל לחודש. לדברי המתווכת רבקה צור מסוכנות רשף נכסים כפר סבא, "הדירה מתאימה לסטודנטים ולרופאים מתמחים או אחיות שעובדים בבי"ח, ואפילו שימשה בעבר עם קבוצת בניינים סמוכים כקומפלקס מעונות האחיות של בית החולים ולכן המתחם ידוע כ'שיכון הרופאים'. הדירה סמוכה גם לקניון ערים ולאזור התעסוקה בצומת רעננה, ולכן מתאימה גם למי שעובדים באזור".
אין תמונה
חדר וחצי, 44 מ"ר, במרכז העיר כפר סבא. 3300 שקלים לחודש


הוד השרון: דירת 3 חדרים, רחוב משה שרת

בצפון מערב הוד השרון, ברחוב משה שרת, מוצעת דירת 3 חדרים בשטח 70 מ"ר עם גג קטן תמורת 3,700 שקל לחודש. לדברי המתווכת נופר שאבי מסוכנות רי/מקס הוד והדר, "מדובר בבניין ישן, אך הדירה משופצת כחדשה ומרוהטת בריהוט חדש. היא נמצאת בקומה שלישית ואין מעלית, ולכן מתאימה לצעירים, זוגות או סטודנטים. מהדירה יש מדרגות שמובילות אל פינת זולה חביבה בגג, והאזור מצוין".
להשכרה, דירה בהוד השרון, צילום תמר מצפי (צילום: תמר מצפי)
שלושה חדרים, 70 מ"ר פלוס גג קטן בהוד השרון, 3700 שקלים לחודש | צילום: תמר מצפי


דימונה: קוטג' 4 חדרים, דרך השלום

ככל שמתרחקים משתרגים: מי שעובד או לומד באזור הדרום, אינו מעוניין לגור בבניין משותף, מתעקש על חצר קטנה, אך אין ברשותו יותר מ-3,200 שקל לחודש, מסתבר שאינו חולם בהקיץ. בדרך השלום בשכונה לדוגמא בדימונה מוצע להשכרה קוטג' טורי בן 4 חדרים בשני מפלסים, הכולל 114 מ"ר בנוי וחצר קטנה, מוצע להשכרה ב-3,200 שקל לחודש. לדברי ליאור בלול, זכיין רי/מקס נובה בדימונה, "מדובר בשכונה מבוססת המאופיינת בעיקר במשפחות של עובדי המפעלים והמלונות באזור, והבית הוא פתרון מצוין למשל למשפחות שרכשו דירה בפרויקטים החדשים בעיר וממתינות לקבלת הדירות". לדברי בלול, בעיר נבנות כיום 520 דירות בבנייה רוויה בפרויקט של חברת רג'ואן הכולל 13 בניינים בני 11 קומות, ורוכשים רבים צריכים דירות לתקופת הבנייה שתימשך שנתיים.
אין תמונה
4 חדרים, 114 מ"ר - קוטג' בדימונה, 3200 שקלים לחודש


אשדוד: דירת 4 חדרים, רחוב הרי גולן

דירה גדולה בבניין חדש עם מרפסת שמש ונוף לים, במחיר של 3,500 שקל, היא מוצר שלא קיים באזור המרכז, אך באשדוד עדיין אפשר למצוא כאלה. ברחוב הרי גולן ברובע י"א, מוצעת להשכרה דירת 4 חדרים בקומה שמינית עם נוף לים. לדברי מיכאל בנימיני, זכיין סניף אנגלו סכסון באשדוד, מדובר בשכונה מרכזית ומבוקשת שבה גני ילדים ובתי ספר והיא מאופיינת בעיקר במשפחות צעירות, ונמצאת במרחק הליכה של עשר דקות מהים. הדירה ריקה.
אין תמונה
4 חדרים עם נוף לים, דירה באשדוד. 3500 שקלים לחודש


לוד: דירת 4 חדרים, רחוב הציונות

לוד היא כבר מזמן יעד פופולרי למשקיעים, וכתוצאה מכך הפכה גם לעיר עם היצע מכובד של דירות להשכרה, החל מדירת הסטודנטים ששוכר איציק שמולי באחד השיכונים במרכז העיר תמורת 2,000 שקל לחודש ועד לדירות מפוארות יותר. לדברי נטלי לבל, זכיינית אנגלו סכסון ומנהלת סניף לוד, ברחוב הציונות במרכז העיר, סמוך לקניון לוד, בפרויקט C, בבניין בן חצי שנה, מוצעת להשכרה דירת 4 חדרים בשטח 96 מ"ר עם מרפסת שמש בקומה עשירית ואחרונה, עם נוף לכיוון מושב אחיסמך תמורת 3,500 שקל לחודש. "מדובר בפתרון מצוין למי שרוצה לגור בדירה חדשה, כי אין הרבה דירות חדשות במרכז העיר", אומרת לבל. "מה גם שבמרחק של עשר דקות הליכה מהדירה נמצאת תחנת הרכבת, והפרויקט צמוד לתחנה המרכזית ולבית המשפט".
להשכרה, בניין בלוד, צילום איל יצהר (צילום: איל יצהר)
4 חדרים, קומה שמינית עם נוף ליד בלוד. 3500 שקלים לחודש | צילום: איל יצהר


בת ים: דירת 3 חדרים, רחוב נורדאו

תמורת 3,500 שקל לחודש אפשר לגור ממש ליד הים בבת ים. ברחוב נורדאו מוצעת להשכרה דירת 3 חדרים בשטח 75 מ"ר, בקומה שלישית עם מעלית, אך ללא חניה, תמורת 3,500 שקל לחודש. לדברי ליאור סבג, יועץ נדל"ן לשכירות באנגלו סכסון בת ים, הדירה במצב טוב, ולפני שנה שופצו המקלחת והשירותים בדירה. לדבריו, הדירה מתאימה בעיקר לזוגות צעירים, אך גם לשותפים או ליחידים.
אין תמונה
75 מ"ר על קו הים, דירה בבת ים. 3500 שקלים לחודש


עשרת: בית 4 חדרים רחוב הדקל

מי שמעדיף להתרחק מחיי העיר יוכל למצוא בתים ויחידות דיור להשכרה גם במושבים וביישובים קהילתיים. בית צמוד קרקע, בן 4 חדרים, בשטח בנוי של 130 מ"ר על מגרש בשטח דונם במושב עשרת, אחד מישובי גדרות, לא הרחק מגדרה, נמכר בחודש האחרון ב-3.7 מיליון שקל, ולדברי סוכנות אנגלו סכסון בגדרה הוא יושכר במחיר של כ-3,700 שקל לחודש.

עשרת הוא יישוב קהילתי שמרכז את כל השירותים של מועצת גדרות, לרבות בית ספר, גני ילדים, בריכה, ספרייה ועוד.
להשכרה, בית בעשרת, צילום תמר מצפי (צילום: תמר מצפי)
4 חדרים, 130 מ"ר בית צמוד קרקע ביישוב עשרת | צילום: תמר מצפי


חיפה: דירת 4 חדרים, רחוב לאה

בהשוואה לתל אביב, מחירי הדירות לקנייה ולהשכרה בחיפה, הן שיפור משמעותי בתמורה למחיר. כך למשל ברחוב לאה בשכונת כרמליה המבוקשת, מוצעת להשכרה דירת 4 חדרים בשטח 100 מ"ר, בקומה שנייה ללא מעלית. לדברי דרור אלוני, זכייין אנגלו סכסון בחיפה, הדירה נמצאת במיקום מבוקש במעלה הכרמל, והיא ריקה אך יש בה מזגן ומטבח משופץ, חניה ומחסן, המחיר - 3,500 שקל לחודש.
אין תמונה
100 מ"ר, קומה שנייה ללא מעלית בחיפה, 3500 שקלים לחודש


נתניה: דירת 4 חדרים, רחוב השבעה

כמו מחירי הדירות, גם מחירי השכירות בשכונת עיר ימים בנתניה הנושקת לים, כבר חצו את רף ה-5,000 שקל ל-4 חדרים. לעומת זאת, במרחק של חמש דקות הליכה מחוף הים וממרכז העיר, מוצעת להשכרה דירת 3 חדרים בשטח 100 מ"ר, בקומה ראשונה עם מעלית ושתי חניות. לדברי פבל ברק, מנהל מחלקת השכרות באנגלו סכסון נתניה, הרחוב שקט, הבניין עבר שיפוץ, "הדירה מתאימה למשפחה צעירה, כי היא מרווחת וקרובה להכל".

להשכרה, בית בנתניה, צילום תמר מצפי (צילום: תמר מצפי)
4 חדרים, 100 מ"ר עם מעלית ושתי חנויות. דירה בנתניה | צילום: תמר מצפי

"משכירי הדירות מפסידים כ-20 מיליון שקל בשנה"

משכירי הדירות בארץ מפסידים כ-20 מיליון שקל בשנה כתוצאה מצ'קים חוזרים ומאי עמידה בתנאי התשלום מצד השוכרים. במקרים רבים משכירי הדירות נאלצים לוותר על חודשי שכירות נוספים על מנת שהשוכר יסכים להתפנות מהדירה. את הנתונים הללו מציגים מייסדי חברת "קרדיט סקור". הם בעלי עניין: החברה שלהם מציעה להכין דוח מידע אודות מוסר התשלומים ויכולת העמידה בהתחייבויות כלכליות קודמות של שוכרים פוטנציאלים.

המידע בדוח הפיננסי כולל התחייבויות לבנקים במידה והיו צ'קים חוזרים, או אי עמידה בתנאי אשראי או הלוואה, מידע מבנק ישראל לגבי היות הלקוח לקוח מוגבל, מידע מחברות כרטיסי אשראי בנוגע למסגרת אשראי, או אשראי שלא הוחזר, מידע מחברות מסחריות גדולות על אי תשלום חובות וכן מידע על תיקי הוצאה לפועל או הגבלת עיסוקים של בעל מניה או נושא משרה בחברה, המופק מבתי המשפט.

הבעיה המרכזית בענף השכרת הדירות, אומרים בחברה, היא ששלושת הביטחונות הקיימים כיום בשוק למשכיר הדירות (החתמת ערבים, צ'ק ביטחון או ערבות בנקאית) חסרים ואינם נותנים מענה כאשר השוכר מתחמק מתשלום. במקרה של ערבים, עבור סכום של עד 60 אלף שקל לא ניתן כלל לפנות אליהם בטרם מוצו כל הליכי הגבייה נגד החייב. במקרה של צ'ק ביטחון, התברר במקרים רבים, כי הצ'ק שניתן, כמו גם הצ'קים עבור השכירות, בוטל. במקרה של ערבות בנקאית, עלותה גבוהה וניתן להוציאה רק במקרה שהשוכר מעמיד ביטחונות לבנק.

בלי בושה: דירת 10 מטרים בתל אביב מוצעת להשכרה תמורת 2500 שקלים
הפתעה: איזו עיר הכי פופולרית למגורים בישראל?