בין שלל בתי העסק היהודים, בהם צימרים ומסעדות שניזוקו קשות בשבוע שעבר על ידי עשרות פורעים ערבים בעכו, הושחתה גם הגלריה לאמנות בעיר. העבריינים שהגיעו לגלריה בשעת לילה מאוחרות, הרסו יצירות רבות, ביניהן של ציירים ישראלים הלומי קרב ועולים חדשים שעבודותיהן הוצגו בגלריה.

הפורעים בזזו עבודות והסבו נזק רב לתכשיטים, לפריטי יודאיקה יקרי ערך, חנוכיות ויצירות אמנות - דרכו עליהם ואת חלקם זרקו לים. הנזק מוערך במעל לחצי מיליון שקל. "הם חיפשו להצית ולבזוז רק עסקים יהודיים", מתאר משה אפוטה מבעלי הגלריה בשיחה עם mako, "זהו ליל הבדולח של עכו".

הגלריה לאומנות בעכו (צילום: באדיבות הגלריה לאומנות)
"חלק מהעבודות נבזזו וחלק הושלכו לים" | צילום: באדיבות הגלריה לאומנות

לדבריו, הפורעים רעולי הפנים שברו את הסורגים ופרצו לגלריה באישון לילה. הם ניפצו עבודות אמנות, שברו את המחשב ומצלמות האבטחה. "הם רצו להצית את הגלריה עם בקבוק תבערה אבל אחד האנשים אמר להם שזה עלול להצית גם בתים של ערבים והם וויתרו על הרעיון. השאירו את בקבוק והלכו".

>> לכל הכתבות בערוץ living 
>> חוקרים טוענים שהצעד הפשוט הזה מרחיק יתושים
>> רעננה: המטבח החום עבר מהפך היסטרי ב-2,200 שקל

הידיעה הקשה הגיעה לאפוטה על ידי חבר ערבי שצלצל לעדכן אותו על ההרס והביזה. "במשטרה אמרו לי שהם יגיעו למקום אבל זה כבר היה מאוחר, הכול היה הרוס וחנויות אחרות וצימרים של יהודים הועלו באש. ממש פוגרום", ציין אפוטה. 

כשהגיע למקום חשכו עיניו: "הם בזזו הכול. לא חשבתי שדבר כזה יכול להתרחש בעכו. יש לי המון חברים ערבים שבאו עם דמעות בעיניים והביעו צער על מה שעשו לי. עברנו שנה קשה עם הקורונה, עברתי לגלריה החדשה בנמל, אלפי ישראלים הציפו את עכו התחלנו קצת להתאושש כלכלית, להרים את הראש מעל המים ואז בא בום לפנים".

כעת, הוא אומר בעצב, שאינו יודע אם ייפתח מחדש את הגלריה ומחפש את הכוחות הנפשיים לכך. "התקשר אליי צייר הלום קרב, מוכשר מאוד ששאל לשלומי. הוא חיזק אותי ואמר לי שאני חייב לפתוח כדי לא לתת לאותם פורעים לנצח אותי".

 משה אפוטה פתח בפרויקט מימון המונים בניסיון לגייס את הכסף לשיקום הגלריה.