זה היה בית מוזנח, ששורשי עצי הפיקוס שבחצרו השתחלו עמוק אל צנרת הבית, והקירות והרצפות שלו היו רטובים מנזילות פנימיות ומשיפועים לא נכונים שנעשו במרפסות. בעלת הבית, ענבל חן, מעצבת פנים, לא נרתעה ממצבו הקשה של הבית וראתה בו פוטנציאל גדול. בעלה ממש לא. "הוא נשאר המום, לא הבין מדוע אני מתעניינת בבית הזה, כיצד ייתכן שזה יכול להיות יפה בסוף, אך הוא סמך עלי", מספרת חן.

מדובר בבית פרטי, אחד משלישייה, בשכונה בצפון תל אביב. במקור נבנה הבית ב-1993 ועקב מצבו עמד למכירה כשנתיים. לבית קומת מרתף, קומת כניסה וקומת חדרים, בסך הכל 175 מ"ר. קומת הסלון וקומת החדרים כ-55 מ"ר כל אחת, שטח מאתגר מאוד כשמבקשים לבנות בו ארבעה חדרי שינה ושתי אמבטיות. כיום מתגוררת בו המעצבת עם בעלה ושלושת ילדיהם.

מדרגות (צילום: איתי אבירן)
הכניסה לבית | צילום: איתי אבירן

החזון: "החלום היה בית פרטי קטן, בלי לצאת מתל אביב", מספרת חן, "בגלל מצבו של הבית יכולנו לרכוש אותו במחיר נמוך הרבה יותר מדירת גן בשכונה. ידעתי שאוכל לקחת את הדבר המוזנח הזה ולהפוך אותו לבית מקסים, חם ונעים".

ארבעה חודשים ו-600 אלף שקלים נדרשו כדי להפוך את החלום למציאות. השיפוץ כלל החלפה של מערכות החשמל, האינסטלציה והגז, החלפת כל האלומיניום (כולל החלפת לבני הזכוכית לאורך גרם המדרגות מהמרתף עד קומת המגורים באלומיניום ובזכוכיות חדשות).

עוד כלל השיפוץ חיפוי המדרגות בעץ, מטבח, שיש, ריצוף ופרקטים, מזגנים, מעקה ושערי כניסה (הולכי רגל וחניה), דלת כניסה ודלתות פנים, כלים סניטריים ותוספות ריהוט. גם הגינה טופלה ביסודיות - גובהה הושווה לגובה הבית, נבנו בה דק וסוכך ונשתלו עצים.

סלון (צילום: איתי אבירן)
מבט מהסלון אל המטבח | צילום: איתי אבירן
סלון (צילום: איתי אבירן)
צילום: איתי אבירן
סלון (צילום: איתי אבירן)
בריקים. מעניקים לבית מראה חמים | צילום: איתי אבירן
מטבח (צילום: איתי אבירן)
המטבח | צילום: איתי אבירן
אי (צילום: איתי אבירן)
צילום: איתי אבירן
מטבח (צילום: איתי אבירן)
המטבח. קיר המדרגות נפתח | צילום: איתי אבירן

מטבח (צילום: איתי אבירן)
קיר הבריקים הפונה אל החצר | צילום: איתי אבירן

עוד בערוץ עיצוב הבית:

 לפתוח, לשבור, להכניס אור

מאחר שהקומות קטנות ביקשה המעצבת לפתוח את החלל באזור הכניסה כמה שיותר. היא שברה את קיר הכניסה שתחם את המטבח, העבירה את המטבח לצד השני ויצרה כניסה מרווחת ונעימה שמימינה פינת האוכל וממולה הסלון. שירותי האורחים ונישה למעילים מוקמו משמאל לכניסה.

מפתחי היציאה לסלון אינם גדולים ולא היה אפשר להגדילם כיוון שנתחמו בבטון. משום כך נעשה שימוש בפרופיל בלגי בפתיחת  ציר (ולא הזזה). קיר הסלון ופינת האוכל חופה בבריקים המעניקים חמימות לבית ומתאימים לפרופיל הבלגי. "אני מאוד אוהבת בריקים בבית, הם מכניס חום ואווירה נעימה. חשוב מאוד לבחור נכון את מתקין את הבריקים, זו עבודת אמנות מדויקת שלא כל אחד יכול לעשות", מדגישה חן.

יתרון בולט בבית הוא קיר המדרגות: גרם המדרגות נבנה על קיר חיצוני של הבית, מה שאפשר בניית קיר זכוכית יפה שמכניס אור טבעי לבית כולו, כולל לקומת המרתף.

פינת אוכל (צילום: איתי אבירן)
היציאה מפינת האוכל אל החצר | צילום: איתי אבירן
פינת אוכל (צילום: איתי אבירן)
פינת האוכל | צילום: איתי אבירן
חוץ (צילום: איתי אבירן)
החצר. החלום היה בית פרטי | צילום: איתי אבירן
מדרגות (צילום: איתי אבירן)
צילום: איתי אבירן
שירותים (צילום: איתי אבירן)
צילום: איתי אבירן
ענבל חן, לפני השיפוץ (צילום: צילום ביתי)
לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי
ענבל חן, לפני השיפוץ (צילום: צילום ביתי)
לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי

ענבל חן, לפני השיפוץ (צילום: צילום ביתי)
לפני השיפוץ | צילום: צילום ביתי

מהסלון שתי יציאות לגינה. גינת הבית הייתה במפלס נמוך מהבית, אך גובהה הושווה. דק עץ נבנה באזור שולחן האוכל בגינה וסוכך חשמלי מעל. למרות האהבה לגינה ולירק, נבחר דשא סינטטי בגינה ומסביבו פוזרה הרבה צמחייה כולל עצי פרי בוגרים וגינת ירק.

מהסלון עולים לקומת החדרים כשפרופיל האלומיניום והזכוכית מלווים אותנו במעלה המדרגות עד קומת המגורים. בקומת המגורים נשברו קירות ושונו מיקומי החדרים וחדרי הרחצה. כך הפכו 3.5 חדרים בקומת המגורים ל-4, כולל שני חדרי רחצה: בחדר ההורים מקלחת צמודה וחדר ארונות קטן, שלושה חדרי שינה לילדים וחדר אמבטיה משותף.

תוכניות לפני ואחרי (צילום: איתי אבירן)
ענבל חן, תוכניות לפני ואחרי | צילום: איתי אבירן
_OBJ_OBJ_OBJ

_OBJ

רצפת קומת המרתף, שבה ממ"ד וחדר כביסה ושירות, חופתה בפרקט דמוי אלון אשר נותן אוירה נעימה וחמה. שם מוקם גם חדר המשפחה שבו מערכת טלוויזיה ושמע וכן משרדה הביתי של חן, המעצבת ובעלת הבית.

"אין ספק שכמעצבת את תמיד חולמת על היום שתתכנני לעצמך את הבית, וזה קשה מאוד. הרבה יותר קל להחליט עבור אחרים מאשר עבור עצמך. את רואה המון עיצובים מכל הסוגים וכל הצבעים והבחירה קשה. אני שלמה עם כל החלטה שקיבלתי, ולא הייתי משנה שום דבר", משתפת חן. "מניסיוני הכפול, כלקוחה וגם כמעצבת - נסו להכניס לתקציב הכל. כולל גופי תאורה, וילונות, גינון, ריהוט ומרפסת. כל מה שלא נעשה בזמן השיפוץ יידחה ולא יושלם". _OBJ_OBJ_OBJ

_OBJ

ענבל חן אדריכלות ועיצוב פנים