בתקופה שבה כל דקה חשובה ובקושי יש לנו זמן פנוי, מבינים בעלי עסקים שכדי למשוך כמה שיותר קהל כדאי להם לייצר מתחמי פנאי שכוללים בתוכם יותר מפעילות אחת. כך למשל, משתלבים זה בתוך זה בית קפה וחנות ספרים, בוטיק אופנה עם מספרה ובוטיק לפריטים לבית, והיכל לממכר יין עם חדר סיגרים וקומה לסדנאות.

להיכנס לקפה ולצאת עם שמלה

אחד ממתחמי הקונספט הוותיקים והידועים בעולם הוא "קורסו קומו", שהוקם על ידי קרלה סוזני במילאנו. המקום, שחוגג 25 שנה, החל כגלריה בועטת לצילום בשכונת מוסכים זנוחה, וחולש היום על שורת מבנים שחוברו זה לזה וכוללים קפה מסעדה, בוטיק אופנה, גלריה, חנות ספרים ואפילו מלון קטן בן שלושה חדרים. מאז קמו להם מתחמים דומים ברחבי אירופה והעולם.

גם בארץ הבינו יזמים שכדי למשוך מבקרים וקונים רבים, שווה וכדאי להשקיע במקום שישלב כמה פונקציות שיספקו חוויה כוללת. אספנו עבורכם כמה מקומות שהם "גם וגם" ושבהם אפשר להיכנס לבית קפה ולצאת עם ספר או שמלה, לחפש אקססוריז לבית ולהתחדש בתספורת על הדרך, או פשוט ללכת לקנות בקבוק יין ולהישאר לארוחת גורמה של מועדון לקוחות. 

עוד באתר לעיצוב הבית:

מגשימים פנטזיות: Movilla, בוטיק אופנה, פריטים לבית ומספרה

Movilla, השוכנת בנחלה של בתים פרטיים במושב בצרה, החלה כחנות בוטיק לאופנה אירופית שאליה הצטרפה מספרה ובעת האחרונה גם חנות לעיצוב וסטיילינג לבית. "בתחילה פתחנו את הבוטיק, שכולל פרטי לבוש ואקססוריז לכל שעות היממה, אבל במטרה להעניק שירות ייחודי וכולל ללקוחותינו חברנו לספר קובי גולן והקצינו במקום גם חלל למספרה", מספרים שחר ושלומי שלום, בעלי המקום, "הצלע השלישית, שנוספה לאחרונה, כוללת גם פריטים לבית כמו כלי מיטה וטקסטיל, נרות ובשמים".

חנוית עיצוב, מווילה, אופנה מספרה צילום אלעד גונן ( (צילום: אלעד גונן)
Movilla. בנחלה של בתים פרטיים במושב בצרה | צילום: אלעד גונן

ערך מוסף: "הרעיון שעומד מאחורי המתחם האופנתי בלב המושב הוא לאפשר לחוג הלקוחות המורכב בעיקר מנשים אנינות אך עסוקות, למצוא במקום אחד ובמועד אחד את כל מה שהן צריכות הן למלתחה, הן לטיפוח והן לביתן או כמתנות".

עיצוב: "תהליך העיצוב כלל שלושה שלבים שלא סתרו זה את זה. בשלב תכנון וילת האופנה הוחלט לאפיין את חמשת חדרי הבית הכפרי ולהעניק להם תחושה אורבנית תיאטרלית. המספרה, שהכניסה אליה נפרדת, עוצבה בגישה מינימליסטית. ואת הבוטיק לעיצוב הבית  עיצבנו במראה לופט עם נגיעות וינטג' צרפתי. המשותף לשלושת החלקים הוא זיקה אורבנית על רקע הנוף הכפרי. מבחוץ מדובר בבתים כפריים טיפוסיים עם גג רעפים שאינם מעידים על המתרחש בפנים. הדגש בעיצוב הפנים של החללים השונים מייצר תחושה של אסקפיזם, ניתוק מטרדות היומיום וכניסה לחלל שבו מגשימים פנטזיות. העיצוב משפיע על כל החושים ובכך מייצר חוויית קנייה אחרת. הפונקציות מופרדות זו מזו אך משופצות באופן טוטאלי. למרות שכולן עוצבו על ידי אותה מעצבת, לכל אחת עיצוב שונה וייחודי".  הנחלים 17, מושב בצרה, אתר 

חנוית עיצוב, מווילה, אופנה מספרה צילום אלעד גונן ( (צילום: אלעד גונן)
לאפשר לנשים אנינות למצוא במקום אחד ובמועד אחד את כל מה שהן צריכות | צילום: אלעד גונן
חנוית עיצוב, מווילה, אופנה מספרה צילום אלעד גונן ( (צילום: אלעד גונן)
החלה כחנות בוטיק לאופנה אירופית | צילום: אלעד גונן
חנוית עיצוב, מווילה, אופנה מספרה צילום אלעד גונן ( (צילום: אלעד גונן)
גם פריטים לבית כמו כלי מיטה וטקסטיל, נרות ובשמים | צילום: אלעד גונן
חנוית עיצוב, מווילה, אופנה מספרה צילום אלעד גונן (צילום: אלעד גונן)
לופט עם נגיעות וינטג' צרפתי | צילום: אלעד גונן
חנוית עיצוב, מווילה, אופנה מספרה צילום אלעד גונן (
המספרה עוצבה בגישה מינימליסטית

נותנים כבוד למונח תוצרת הארץ: Oberson X Talents, אופנה, עיצוב ואמנות

לאחר שנים שבהן ניהלו גדעון אוברזון ובתו קארן בוטיק בתל אביב, החליט גדעון אוברזון שלא רק שהגיע הזמן לחדש את המקום, אלא גם להפוך אותו לחנות קונספט שמציעה חוויה כוללת של אופנה, עיצוב ואמנות. "לאחר זמן מה שבו חלמנו להקים חנות מחודשת, פנינו קארן ואני לאדריכל ולמעצב גל גאון, בעל חברת טאלנטס דיזיין, במטרה לשתף פעולה וליצור חלל שיורכב מעולמות תוכן שונים", מספר אוברזון, "שיתוף הפעולה נבע מהצורך העז לחפש גירוי נוסף לחוויה תרבותית כוללת שתהפוך את המקום גם לבמה שבה מציגים מעצבי מוצר ואמנים צעירים שמייצגים את פני העיצוב הישראלי העכשווי".

חנויות עיצוב, גדעון אוברזון וטאלנטס דיזיין. צילום  (צילום: עודד סמדר)
שפה שבאה לידי ביטוי בכמה דיסציפלינות | צילום: עודד סמדר

ערך מוסף: "חיפשתי שינוי כיפי שירענן את החנות וייתן כבוד למונח 'עשוי בישראל'. כיום אין מוצר או קטגוריה שעומדים בפני עצמם, וכך גם אצלנו, החלטנו ללכת על שפה שבאה לידי ביטוי בכמה דיסציפלינות. שילובים של הדפסי האמן מיכאל איזנמן מופיעים גם על גבי פריטי אופנה שעיצבה קארן בתי".  
עיצוב: "באופן טבעי רתמנו את בתי האדריכלית דנה אוברזון. לתוך החלל יצקנו תכנים מעולמות שונים שעזרו לבנות קונספט חזק ומהודק יותר. בנינו הכל בחלל אחד פתוח, שהפכנו למחוספס באמצעות חשיפת הבטון המקורי ברצפה ובעמודים. כמו כן, השתמשנו בחומרי גמר טבעיים ובתאורה מינימליסטית ומונוכרומטית שמייצרת אווירה נעימה ומעט דרמטית. שילבנו קיר מקיפולי עץ, מדפים עשויים צינורות מתכת, עבודות קרמיקה פיסוליות וצלחות ענק משבבי עץ התות מעוטרות בציורים מופשטים. כורסה ושולחן צד בכחול עז מוקמו בחלל, וכן שטיחים ביתיים ותכשיטים ארכיטקטוניים שמעוצבים ומיוצרים על ידי אמנים שאינם תכשיטנים. כל אלו מוצגים בהרמוניה לצד פריטי האופנה של קארן ושלי. עניין אותנו לחקור כיצד אפשר לתכנן בוטיק אופנה שמרחיב את מושג הראווה ולמעשה מציג, תוך שימוש במרכיבי הארכיטקטורה והעיצוב בחלל, אופנה, טקסטיל ואמנות אלה לצד אלה. כך גם בבוטיק אוברזון, שתי הדיסציפלינות נושקות זו לזו ומעורבבות זו בזו בחלל הארכיטקטוני". גורדון 36, תל אביב

חנויות עיצוב, גדעון אוברזון וטאלנטס דיזיין.צילום ג (צילום: גל גאון)
גדעון אוברזון וטאלנטס דיזיין. חנות קונספט שמציעה חוויה כוללת של אופנה, עיצוב ואמנות | צילום: גל גאון
חנויות עיצוב, גדעון אוברזון וטאלנטס דיזיין. צילום  (צילום: עודד סמדר)
שינוי כיפי שירענן את החנות | צילום: עודד סמדר
חנויות עיצוב, גדעון אוברזון וטאלנטס דיזיין. צילום  (צילום: עודד סמדר)
חלל שמורכב מעולמות תוכן שונים | צילום: עודד סמדר
חנויות עיצוב, גדעון אוברזון וטאלנטס דיזיין. צילום  (צילום: עודד סמדר)
חומרי גמר טבעיים ובתאורה מינימליסטית ומונוכרומטית | צילום: עודד סמדר

בהשראת ליאונרדו דה וינצ'י: הרמיטאז', משקאות חריפים, סדנאות ובר

התפתחות העסק ומועדון חברים משובח הם שהביאו את בעלי המקום לשלב פונקציות נוספות ומגוונות הקשורות לעולם היין והאלכוהול תוך כדי הקפדה על סטנדרטים גבוהים ויחס אישי ברמה הגבוהה ביותר.
ערך מוסף: "השילוב בין הפונקציות השונות מקנה ללקוחות חוויות שונות הקשורות באותו עולם תוכן תחת קורת גג אחת תוך חיסכון בזמן ובמחירים נוחים", אומר זיגי אשגי, בעלי הרמיטז.
עיצוב: "שילוב כלל הפונקציות לא הקשה את העיצוב כי אם להפך", מעיד אדריכל ומעצב הפנים מיקלה סימאונה, "מגוון הפונקציות יצר מסלול עיצוב המלווה את המבקר בחלל תוך מעבר בין מבחר מוצרים ושירותים היוצר אינטימיות וצבעוניות וחוויית קנייה ייחודית. מחלקות החנות וקנה המידה שלה, כמו גם הוויטרינות, התקרה ונישות המכירה, עוצבו בהשראת ציור של לאונרדו דה וינצ'י 'הסעודה האחרונה', שמוקם מעל הכניסה לחנות ונבחר בשל עיסוקו בערב פסח, הזמן שבו נפתחה החנות לראשונה, וכן בשל הגביע הקדוש, הלוא היא כוס היין המודגשת בו. הפונקציות מסודרות במתחמים שונים היוצרים מסלול ברור וכן מבט פתוח לכלל החלל. הדרמה נוצרת במעבר מחלק אחד של החנות לאחר, שבו תקרה שחורה ועוצמתית ומדפים שמתנשאים לגובה שמונה מטרים ונושאים מגוון משקאות אלכוהוליים צבעוניים. גוף התאורה במרכז החלל עשוי כולו פליז ומזכיר את הגביע הקדוש. הכניסה מובילה, דרך חנות יינות זולים יותר ופחות, אל בר משקאות, חדר סיגרים וגלריה גדולה, שבה מתקיימות סדנאות שונות, מארוחות ערב למועדון לקוחות ועד הכרת ומכירת אלכוהול. עיצוב הגלריה, שממנה ניתן להשקיף על המתרחש בחנות, כולל אריחים מצוירים, תקרה שחורה בשילוב קורות עץ עתיקים וקיר שעליו הדפס עצום של מפת העולם". מתחם מסחרי עין המפרץ, אתר 

אין תמונה
הרמיטאז', יין חדר. סיגרים בר
אין תמונה
מועדון חברים משובח
אין תמונה
חיסכון בזמן ובמחירים נוחים
אין תמונה
מסלול עיצוב המלווה את המבקר בחלל
אין תמונה
אינטימיות וצבעוניות וחוויית קנייה ייחודית

ליהנות מתערוכה על הדרך: ברעם סיטי פרס, בית דפוס וגלריה

ברעם סיטי פרס, בבעלות חברת ברעם פרסום מקורי, הוא בית הדפוס הדיגיטלי המתקדם בארץ. לצד בית הדפוס העצום ובתוכו נמצאת גלריית Ferrate, המארחת תערוכות מתחלפות של אמנים מקומיים ובינלאומיים. בין השאר הציגו בה ציבי גבע, ונילה רויאל וספנסר טוניק. "אולם הייצור, שמעוצב בצורה מודרנית, שונה מאוד ממה שנהוג לחשוב על בית דפוס, עד כדי כך שהוא נראה כמו מעבדה שבה העובדים לובשים חלוקים ונעלי חדר ניתוח כדי לא ללכלך את השלטים", מתאר הבעלים גיא ברעם, "זה, יחד עם אהבתי העזה לאמנות, מוזיקת רקע נעימה ומכונות שרובן ממוחשבות, הוליד את הרעיון, שלי נראה טבעי, לשלב במקום גם גלריה".

חנויות עיצוב, סיטי פרס, דפוס וגלריה, צילום איתי בל (צילום: איתי בלאיש)
ברעם סיטי פרס. דפוס וגלריה | צילום: איתי בלאיש

ערך מוסף: "מאוד מפתיע להגיע לפגישה ועל הדרך ליהנות מתערוכה מעניינת. זה תמיד משפר את ההרגשה. מעבר לכך, פתיחות התערוכות אצלנו זוכות למבקרים רבים דווקא בגלל השילוב המיוחד עם מכונות הדפוס שעובדות גם בערב, מה שמהווה אטרקציה נוספת באירוע".
עיצוב: "מדובר בפרויקט הראשון ברחוב הברזל הפונה אל פארק הירקון ונהנה מהנוף שלו", אומר האדריכל יואב מסר, "לכן גם תכננו כניסה דרמטית מלמעלה, שממנה יורדים במדרגות לולייניות ונחשפים לחלל רחב ולנוף הנשקף מבעד לחלונות הזכוכית. הסיפור של המקום מתחיל מהפארק, דרך אולם הספורט שהפך לבית דפוס, גלריית האמנות והסטודיו, ואליהם נוספו משרדים הצופים על כל זה מלמעלה. דוגמה חביבה לשילוב הפונקציות היא מעלית המשא שהפכה לשלט חוצות ונחשפת בפני כל מי שיורד במדרגות הלולייניות. האתגר הגדול היה להפוך את המקום לדינמי ולכזה שבו שלטי החוצות הענקיים שנפרשים על הרצפה הופכים לחלק בלתי נפרד מהחוויה". הברזל 6, רמת החייל

חנויות עיצוב, סיטי פרס, דפוס וגלריה, צילום איתי בל (צילום: איתי בלאיש)
בית הדפוס הדיגיטלי המתקדם בארץ | צילום: איתי בלאיש
חנויות עיצוב, סיטי פרס, דפוס וגלריה, צילום איתי בל (צילום: איתי בלאיש)
נראה כמו מעבדה שבה העובדים לובשים חלוקים ונעלי חדר ניתוח | צילום: איתי בלאיש
חנויות עיצוב, סיטי פרס, דפוס וגלריה, צילום איתי בל (צילום: איתי בלאיש)
פתיחות התערוכות זוכות למבקרים רבים דווקא בגלל השילוב | צילום: איתי בלאיש
חנויות עיצוב, סיטי פרס, דפוס וגלריה, צילום איתי בל (צילום: איתי בלאיש)
האתגר הגדול היה להפוך את המקום לדינמי | צילום: איתי בלאיש

מחזירה אהבות קודמות: הגלריה של אלמוג, קפה, בגדים וחפצים עתיקים

הגלריה של אלמוג משלבת בית קפה רומנטי בעיצוב ויקטוריאני שבו כל הפריטים למכירה לצד מתחם של בגדי מעצבות. "השילוב קרה באופן טבעי לחלוטין משום שאני בעצמי מעצבת אופנה בעלת מוניטין ארוך שנים. עם הזמן אהבתי לאמנות ועתיקות הלכה וגברה עד שהחלטתי לשלב בין בית קפה שבו מזון חלבי לבין התשוקות האחרות שלי", אומרת אלמוג רוקח, הבעלים.

אין תמונה
הגלריה של אלמוג. בית קפה רומנטי בעיצוב ויקטוריאני לצד מתחם בגדי מעצבות

ערך מוסף: "היתרון הבולט הוא בשילוב הדברים המאפשרים לאורחינו ליהנות מחוויית קנייה הרפתקנית שכוללת לגימת קפה בכוס עתיקה, קניית פריט אופנתי ונבירה בעתיקות וחפצים מיוחדים".
עיצוב: "העיצוב קרה באופן טבעי. המבנה עצמו אינו רגיל, ונראה שאין כמוהו רבים בארץ. עוצמתו של המקום היא דווקא בכך שהוא אינו מתוכנן בקפידה. הפונקציות גם מעורבבות וגם נושקות זו לזו, כי בית הקפה משלב שולחנות עתיקים וכלים עתיקים שאפשר לרכוש ובעצם גם את כל התפאורה שמסביב. בעומק מתחם בית הקפה מתחיל מתחם הבגדים". הגפן 3, מושב נווה ימין, אתר 

אין תמונה
ליהנות מחוויית קנייה הרפתקנית
אין תמונה
עוצמתו של המקום היא דווקא בכך שהוא אינו מתוכנן בקפידה
אין תמונה
הפונקציות גם מעורבבות וגם נושקות זו לזו

רגעים של פנאי: קפה גרג, קפה וספרים

סניף קפה גרג בתחנה בתל אביב הוקם בשיתוף צומת ספרים היכן שהיתה בעבר תחנת הרכבת המיתולוגית מתקופת האימפריה העותומנית, והסניף נבנה תוך שמירה על נאמנות לרוח המקום ועל סגנון התקופה. בסניף אח עתיק יומין, קירות עתיקים וריצוף של פעם. המקום בנוי כמרחב פתוח המאפשר מעבר חופשי בין בית הקפה וחנות הקונספט לספרי אמנות ועיצוב.

אין תמונה
קפה גרג וצומת ספרים. שמירה על נאמנות לרוח המקום ועל סגנון התקופה

ערך מוסף: "חיבור הקפה עם סניף קונספט של צומת ספרים בתחום האמנות  והעיצוב נראה לנו מתבקש בעיקר באתר לשימור כמו מתחם התחנה הספוג באווירת הרטרו", אומר יאיר מלכה, מנכ"ל ומבעלי רשת קפה גרג, "נראה כי מאז ומעולם היה נהוג להתפנק על כוס קפה איכותי תוך כדי עיון בספר. שני אלו הם פינוקים אמיתיים המשתלבים בטבעיות ליצירת רגעים קסומים של פנאי".
עיצוב: "השילוב בין בית הקפה וחנות הספרים יצר פתח לחשיבה ויצירתיות", אומרת מעצבת הפנים אתי רנטס, "מאחר שהחלל היה גדול מאוד, יצרנו מעברים חלקים בין שני העולמות, ושיחקנו עם גוונים חופפים של שני המותגים. הפונקציות אמנם יושבות זו לצד זו ונושקות זו לזו, אך הן מופרדות באמצעות תאורה, חומרי גמר ושפה עיצובית שמותאמת באופן ייחודי לכל אחת מהן". מתחם התחנה, נווה צדק, תל אביב, אתר 

אין תמונה
אח עתיק יומין, קירות עתיקים וריצוף של פעם
אין תמונה
פינוקים אמיתיים המשתלבים בטבעיות ליצירת רגעים קסומים של פנאי
אין תמונה
שילוב מתבקש

אוסף של מתנות והפתעות: ציונה, בית. אוכל. קפה. גלריה

ציונה הוא מתחם של אוכל ועיצוב שמפעיל בית קפה-מסעדה במבנה היסטורי שמעוצב כך שהוא מאפשר כמה מתחמי וסוגי ישיבה. בתוך בית הקפה פועלת חנות גלריה המציעה אוסף הרמוני של מתנות והפתעות, אביזרים לבית, בגדים, תיקים ותכשיטים. "עוד לפני שמצאנו את המיקום של ציונה, ידענו שהוא יהיה מיוחד, ושבנוסף לאוכל טעים יהיו בו גם אווירה מיוחדת וערך מוסף", מספרת נתנאלה פניגר, מבעלי ציונה.

אין תמונה
עיצוב הקפה מדבר באותה שפה של הפריטים המוצגים בחנות

ערך מוסף: "שילוב בית הקפה והחנות מאפשר לאורחים ליהנות מבילוי נעים עם חברים ומחוויית קנייה מוצלחת. מעבר לכך, בימי חמישי בערב ושישי בבוקר פועל במקום דוכן מעדנייה המאפשר גם לרכוש פרחים ומעדנים הביתה כמו עוגות שמרים, לחמים ומיני דליקטסים".
עיצוב: "השילוב בין הפונקציות היווה אתגר וחשבתי רבות אם לשלב או להפריד ביניהן ואם להפוך את החנות לחלק מהמקום או להעניק לה מקום משל עצמה. התוצאה היא שילוב חלקי של החנות במקום, כך שחלק מהפריטים משולבים בקפה וחלקם בחנות, העומדת בפני עצמה, כך שאפשר לבקר בה בלי קשר לקפה. החנות ממוקמת בקצה בית הקפה, כך שקיבלה מהלקוחות את הכינוי 'החנות הסודית'. למרות השילוב וההפרדה עיצוב הקפה מדבר באותה שפה של הפריטים המוצגים בחנות". ויצמן 18, נס ציונה, אתר 

אין תמונה
מבנה היסטורי שמעוצב כך שהוא מאפשר כמה מתחמי וסוגי ישיבה
אין תמונה
מקום יפה לקפה ומאפה
אין תמונה
מאפשר לאורחים ליהנות מבילוי נעים עם חברים ומחוויית קנייה מוצלחת
אין תמונה
בסלון של ציונה
אין תמונה
בימי חמישי בערב ושישי בבוקר פועלת במקום גם מעדנייה
אין תמונה
קפה ציונה. מתחם של אוכל ועיצוב