לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חוץ חושך
קומת הקרקע היא תיבה צרה שפאתה הארוכה ניתנת לפתיחה לכל אורכה | צילום: רן ארדה
אחרי שמגזיני עיצוב ברחבי העולם הרעיפו עליו שבחים, ואחרי שכבש תערוכה יוקרתית בלונדון, הבית הכתום בשכונת "צהלה" נכנס שוב לספוט התקשורתי בעקבות סכסוך משפחתי ומשפטי מתוקשר במרכזו הוא עומד. האדריכל אריק גינזבורג שעיצב ותכנן את הבית, הגיש תביעה נגד בתו, המגישה והדוגמנית, אסתי גינזבורג ובעלה עדי קייזמן. הסיבה לטענת התובע: בהסכם שנחתם בינו לבין קייזמן על רכישת הווילה, בו מתגוררים בני הזוג, הובטחו לו שמונה מיליון שקלים, סכום שלטענתו טרם קיבל במלואו עד היום. למי שפספס, קבלו הצצה נוספת לבית הייחודי שמפלג את משפחת גינזבורג.

לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חלל גדול
סלון וחדר משפחה עם יציאה אל הגן בקומה הראשונה | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, סלון
בקומת הכניסה חלל פתוח וקירות זכוכית גדולות עם דלתות הזזה | צילום: רן ארדה

גינה יפנית, בריכה משתקפת וחדר ארונות

"הבית הכתום" המכונה גם בית הפלדה, תוכנן על עקרונות הבנייה הירוקה והמודולרית. הוא נבנה לדברי האדריכל, מחומרי מדף פשוטים, סטנדרטיים וזמינים כגון פרופילי פלדה, גדרות ברזל, ברגי מכונות, פחים, רשתות ועוד. חומרים שהוזילו את עלויות הבניה וקצרו את משך הבנייה.
המבנה של הווילה נבנה ממודלים חוזרים ונשנים של פלדה וקורות זכוכית, כשהרעיון האדריכלי שעמד מאחוריו מבוסס על יצירת מראה של קוביות וריבועים. צבעה של הקונסטרוקציה הוא כתום חם, ולה נוספו משטחים בגוונים של אדום הנוטה לחום ואדום עם כחול. השקיפות שמופיעה בחלק מהקירות מוסיפה לתחושת המרחב בבית.

לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, מטבח
שני מקררים וטלוויזיה מובנית במטבח | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, מטבח מבט
אי שהוא גם דלפק אכילה | צילום: רן ארדה

על מגרש פינתי בגודל חצי דונם, אותו ירש האדריכל מהוריו, הוקם המבנה משתי קוביות מתכת מוארכות המונוחות זו על זו בזווית ישרה. מטרת התכנון היתה לבנות בית גדול שמכסה שטח קרקע קטן. ואכן, הבית מכסה רק כ-24 אחוז משטח החלקה ומותיר את מרבית השטח לגינה הכוללת פינות ישיבה ובריכת השתקפות המקיפה את המבנה ומעניקה לו תחושה של בית מבוצר. אם תהיתם, אל הבית מוביל רק גשר החוצה את הבריכה.

בפנים הבית: קומה הכניסה רוצפה באריחי צפחה סגולים בעלי טקסטורה מחוספסת. בשתי הקומות, שלושה חדרי שינה, שלושה חדרי שירותים, מרתף ומטבח מודרני, אשר מכיל תנור גדול, כיריים אלקטרוניים, מיקרוגל, מדיח כלים וטלוויזיה מובנית. בקומת הכניסה ישנם סלון וחדר משפחה. קיר אחד בסלון חופה בלוחות פח חלודים מחוספסים בצבע חום-אדום כהה. החלודה בגוון חום אדמדם התקבלה באמצעות הנחת לוחות הפח בגשם, ולקבלת הגימור המחוספס שידמה לתצורת אריחי הצפחה, הושרו הלוחות בחומצה. כך יצר גינזבורג "הד ויזואלי" בין שני חומרים. בקומה הראשונה, חדר שינה מרכזי הכולל שירותים עם ג'קוזי וחדר ארונות מרווח. בנוסף, שני חדרי שינה בגודל של 15 מ"ר כל אחד. כל הריהוט תוכנן והותאם במיוחד לבית.

לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חדר שינה
כולל חדר ארונות עצום. חדר השינה | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חדר
רצפה וארונות מאותו העץ | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חדר רחצה גובה
אחד משלושה חדרי רחצה | צילום: רן ארדה

קומת הקרקע בנויה כתיבה צרה שפאתה הארוכה ניתנת לפתיחה לכל אורכה. בצמוד לחזית ממוקמת כאמור בריכת צינון המקררת את הבריזות בטרם כניסתן לחלל ומקררת את החלל בימים חמים. קירות זכוכית גדולים מכניסים לבית את הנוף המרהיב של הגינה היפנית והופכים את הגינה לחלק מפנים הבית. בבריכת ההשתקפות סלעים גדולים ותאורה תת ימית שמשרה אווירה רגועה ונעימה.

לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חוץ חדש
בבריכת ההשתקפות סלעים גדולים | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, בריכה חדש
קירור פסיבי של הבית בעזרת הבריכה | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, עץ
תאורה תת ימית | צילום: רן ארדה
לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, חוץ
אזורי ישיבה מפוזרים בחלקים השונים של הגינה | צילום: רן ארדה

הבית שפורסם באתרי עיצוב שונים בארץ ובעולם, הוצג במאי השנה בתערוכה היוקרתית "Chromazone - Color In Contemporary Architecture", במוזיאון ויקטוריה ואלברט שבלונדון. אחת הסיבות לבחירתו היא צבעו העז, שמעניק לו את יחודו. הווילה אף הייתה פתוחה בעבר לקהל הרחב כחלק מסדרת "בתים פתוחים" בעיר תל אביב.

לשימוש רק באתר Living - בית גינזבורג, אריק
"זה בית שבניתי כדי למכור". אריק גינזבורג | צילום: רן ארדה
אסתי גינזבורג
הדיירים הנתבעים, בני הזוג אסתי גינזבורג ועדי קייזמן | צילום: שוקה כהן, יחסי ציבור

אדריכלות ועיצוב: אריק גינזבורג
צילום: רן ארדה