בדירה בבניין ישן במרכז כפר סבא מתגוררת מעצבת הפנים מעיין גבאי לבדה. הדירה, בת 3 חדרים, מתפרשת על שטח של 70 מ"ר. "זו פעם ראשונה בשנותיי כמעצבת פנים שאני מעצבת דירה לעצמי", מספרת מעיין, "ולכן, כמעצבת שאוהבת כמה סגנונות ומסתובבת הרבה בחנויות עיצוב, היה לא פשוט להחליט על הקו העיצובי, אך היה לי ברור שארצה בית חמים עם צבעוניות ייחודית, שיהיה לי נעים לשהות בו, מכיוון שהמשרד הוא חלק מהבית ואני מבלה כאן שעות רבות. הייתה חשובה לי טביעת האצבע שלי גם בעיצוב הריהוט והאקססוריז, ולכן יצרתי בעצמי רבים מן הפריטים בדירה, והם שלבסוף התוו את הקו והצבעוניות בבית".

בנוסף לחדר שינה, סלון ומטבח בחלל אחד היה לגבאי צורך בחדר עבודה נעים שיכיל את כל הקטלוגים ודוגמאות החומרים שתופסים מקום נכבד וצריכים להיות לנגד עיניה. וכן, במקומות אחסון רבים מכיוון שאין חדר שירות.

השיפוץ ארך כחודשיים. התכנון התקיים בשלבים כיוון שלא הייתה מגבלת זמן. ועלותו היתה כ-120 אלף שקל, הכוללים שיפוץ חדר הרחצה והשירותים כולל תשתיות אינסטלציה, שינוי קל בקירות החלל, חשמל חלקי בלבד, נגרות מטבח, גופי תאורה וריהוט חלקי. מכיוון שהדירה עברה שיפוץ לפני כ-15 שנה, השיפוץ הנוכחי לא כלל את כל התשתיות.

מעיין גבאי, קיר פסים ומטבח (צילום: יחסי ציבור)
בית חמים עם צבעוניות ייחודית | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, כניסה (צילום: יחסי ציבור)
מראה מודרנית בזהב וגוף תאורה וינטג' בכניסה | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, סלון (2) (צילום: יחסי ציבור)
היה לא פשוט להחליט על הקו העיצובי | צילום: יחסי ציבור

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

בחירות אמיצות במטבח

עיקר השיפוץ התמקד בחדר הרחצה, השירותים והחלל הציבורי. חדרי השינה לא השתנו מהתכנון המקורי, פתח הכניסה למסדרון הוזז על מנת לאפשר מטבח ר'. הריצוף בדירה היה במצב טוב והוחלט להשאירו.

חלונות לא הוחלפו ואת דלתות הפנים שהיו במצב טוב אך בגוון חום צבעה המעצבת בעצמה ללבן. "מכיוון שאני חובבת יצירה ואוהבת עבודות נגרות ושיפוץ רהיטים", היא אומרת, "רבים מהפריטים תכננתי ובניתי בעצמי, כמו ספריית הצינורות בחדר העבודה והספרייה בסלון. את שידת המזוודה הכנתי ממזוודה ישנה ורגליים שלקחתי מרהיט ישן, את שרפרף הבטון הכנתי באחד מימי השיפוץ משאריות מלט בסוף יום העבודה. את כיסאות פינת האוכל ריפדתי מחדש, פרצופי חוט הברזל ועוד רבים מפרטי האקססוריז יצרתי בזמן השיפוץ. גם את כל הצביעה הדקורטיבית צבעתי לבד לאחר סיום עבודת הקבלן". 

כשפותחים את דלת הדירה נגלה לעין חלל המטבח והסלון. בכניסה מוקמה קומודה שנצבעה ללבן והוחלפו לה ידיות, מעליה מראה מודרנית בזהב וגוף תאורה וינטג' שנרכש בשוק הפשפשים בחיפה.

המטבח נבנה בצורת ר'. את עבודות הנגרות כולל מטבח ביצע נגר לפי תכנון המעצבת (נגריית טימבר- יוחאי וייכמן), ושולבו פרטי וינטג' שנמצאו או נקנו כגון ארון כיור חדר הרחצה לצד ריהוט חדש. מכיוון שהוא לא גדול תוכננו ארונות עליונים שיאחסנו כמה שיותר.

לארונות המטבח ידעה מעיין שתרצה צבע מיוחד, והחליטה ליישם את דרישתה מלקוחות לעשות בחירות אמיצות במטבח. נבחר צבע כחול נייבי עם שני סוגי ידיות בצבע חלודה, וארונות עליונים בגמר פורניר אגוז אפריקאי. צבע המטבח הוא שהכתיב את שאר הצבעוניות המעניינת והלא שגרתית בדירה. יש כאן שילוב רב של צבעים וחומרים שונים המתחברים לתמונה מושלמת.

פינת אוכל עגולה נבחרה, עם שולחן לבן מודרני בשילוב כיסאות וינטג' שנקנו בשוק הפשפשים בחיפה ששופצו ורופדו מחדש, וכיסא שחור נוסף מפלורליס. החיבור בין פריטים ישנים לחדשים חוזר על עצמו בדירה.

מעיין גבאי, סלון ומטבח (צילום: יחסי ציבור)
כחול נייבי במטבח | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, מטבח (צילום: יחסי ציבור)
המטבח נבנה בצורת ר' | צילום: יחסי ציבור

כל פריט נבחר בקפידה

הסלון זז קצת לכיוון חלון הוויטרינה, וכך התאפשר מטבח בגודל מספק וניצול החלל הסמוך לחלון שקודם לכן היה מבוזבז.

כל הריהוט בסלון נקנה לאחר השיפוץ וכל פריט נבחר בקפידה. הספה, בגוון חום אפור ניטרלי, עוטרה בכריות צבעוניות (טורקיז האוס בני דרור), השטיח נמצא בשיטוט בחנויות עיצוב. "רציתי שטיח לא שגרתי, והיו בו הצבעים המעניינים שחיפשתי, ביניהם כחול המשתלב עם צבע ארונות המטבח", היא מספרת. בסלון תמצאו גם מזנון עם מעטפת לבנה ומגירות בפורניר אגוז אפריקאי התואם את הארונות העליונים במטבח שתכננה; שולחן זכוכית מרובע עם רגלי זהב גיאומטריות (ה. חבושה הוד השרון) שאינו מסתיר את השטיח; וכורסת קטיפה ירוקה עם רגלי הברזל מוזהבות (בדוסה), שנותנת את זריקת הצבע הסופית. חלון הוויטרינה רוכך באמצעות וילון חצי שקוף בגוון אפור בהיר. מעל הספה נתלו תמונות עם מסגרות זהב ומסגרות עץ, ושולבו עציצים ואקססוריז רבים להשלמת האווירה.

תאורת החלל נבחרה בצבעי שחור ולבן - מעל פינת האוכל גוף תאורה שחור המשתלב עם הכיסאות השחורים, ובסלון גוף תאורה בעל זרועות שחורות עדינות שתכננה גבאי יחד עם החנות לוקאס תאורה.

המעצבת החליטה להבליט את הקיר הבולט כלפי הסלון וצבעה אותו בפסים אפורים בגוון אפור חצות. ואחריו כל חדר בבית קיבל מהגוון המרשים הזה בצורה המתאימה לו ונוצר הקשר בין כל החללים. מעליהם נתלו פרצופי חוטי הברזל.

מעיין גבאי, חדר שינה (1) (צילום: יחסי ציבור)
שידת צד המיטה עשויה מארגז תחמושת ישן שנצבעה בגוון תכלת | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, חדר שינה (5) (צילום: יחסי ציבור)
בצד השני במקום שידה נתלה ארגז לבן | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, חדר שינה (3) (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, חדר שינה (2) (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, חדר שינה (4) (צילום: יחסי ציבור)
וילונות מתקרה עד רצפה | צילום: יחסי ציבור

שידה מארגז תחמושת

חדר השינה גדול ומרווח ומכיל ארון קיר. הפרקט שהיה במצב טוב הושאר, המיטה גם היא לא הוחלפה. שידת הווינטג' נמצאה ברחוב ושופצה קלות, המתלה מעליה הוכן מצינורות אינסטלציה ומדף מקרש עץ. קיר האיפור נוצר ממשטחי עץ שפורקו והורכבו מחדש וממגירות ישנות. נבנו גם מדף נעליים, מדפים לאיפור וקוסמטיקה ומתלה לתכשיטים.

שידת צד המיטה עשויה מארגז תחמושת ישן שנצבעה בגוון תכלת וחוברו לה גלגלים, ומעליה נתלה גוף תאורה לבן. בצד השני במקום שידה נתלה ארגז לבן כמדף. את השטיח העגול סרגה המעצבת מחוטי טריקו. הוספו וילונות מתקרה עד רצפה המשמשים להחשכה וכרקע למיטה.

את ספריית צינורות האינסטלציה תכננה המעצבת עבור הנישה בחדר השינה לפני השיפוץ. כשהחליטה לשפץ התאימה אותה לקיר עם חלון בחדר העבודה בתוספת שולחן גדול. לוחות לפי מידה מעץ בירץ' ליבנה נצבעו בלכה והושארו במראה הטבעי, ואת שאר העבודה המאתגרת עשתה בעצמה. מול הספרייה עוצב קיר עם המשלב שלוש קוביות עץ המשמשות לתצוגה של דוגמאות ומניפות צבע, ומדף עץ שהשתלבו עם צבע האפור הכהה. הוספו שטיח פסים אפור בהיר משתלב עם הפסים בקיר ושני כיסאות בר תעשייתיים.

מעיין גבאי, חדר עבודה (1) (צילום: יחסי ציבור)
שילוב רב של צבעים וחומרים שונים המתחברים לתמונה מושלמת | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, חדר עבודה (2) (צילום: יחסי ציבור)
גאוות הבית בחדר העבודה - ספריית צינורות האינסטלציה | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, ג, שידה (צילום: יחסי ציבור)
שידת מזוודה מעשה יד | צילום: יחסי ציבור

זה טוב להתלבט

בחדר הרחצה והשירותים נבחרו אריחים מצוירים בגוונים אפור/תכלת/לבן/חום דהויים בשילוב חיפוי לבן מבריק. בחדר הרחצה הוצאה אמבטיה שחצייה היה בתוך נישה. הנישה נסגרה מכיוון חדר הרחצה ונפתחה מכיוון המסדרון ונוצר ארון אחסון שימושי. לארון כיור וינטג' שנקנה הוחלף את משטח הפורמייקה העליון ועליו מוקם כיור אליפסה. מראת איקאה עגולה גדולה וגוף תאורה שחור (דורי קמחי) השלימו את המראה. האסלה נשארה בחדר נפרד ופינתה מקום למקלחון גדול ומכונת כביסה. לחדר השירותים נבחרו אותם אריחים אך הקירות והתקרה נצבעו בצבע אפור בגמר משי למראה דרמטי ומעניין.

"עבודת העיצוב דורשת חשיבה ותכנון רב ונעשית בדרך כלל בשיתוף עם הדיירים", מסכמת גבאי, "אני מתכננת, בוחרת חומרים וצבעים ומקבלת פידבק מבעלי הבית. לעצב לעצמי זה סיפור שונה. כאן אני עושה סיעור מוחות עם עצמי, אני הפידבק של עצמי והמבקרת הגדולה שלי, ולכן כל בחירה הייתה קשה יותר. התלבטתי בין סגנונות שונים, פעם רציתי כך ופעם אחרת. לבסוף החלטתי לשלב בין סגנונות, להתקדם צעד צעד. חלקי הפאזל התחברו לאט לאט כי חוויתי את הבית תוך כדי עיצובו. תכנון החלל ובחירת החומרים הקבועים נעשתה מראש, אבל בחירת הריהוט והאקססוריז קרתה לאט יותר ותוך כדי תנועה, עד להרכבת התמונה המלאה, הנכונה והמדויקת לי. התלבטויות הן טובות וחשובות, מותר לאהוב כמה סגנונות ולגלות מה מתאים לכם יותר תוך כדי התהליך. תסמכו על עצמכם ועל המעצבת שאתם בוחרים שתמצאו את עצמכם בדרך ותגיעו לתוצאה המושלמת עבורכם. השתדלו לבחור כמה פריטים ייחודים לכם שישקפו את מי שאתם. אם אתם יוצרים שלבו את היצירה שלכם בעיצוב".

מעיין גבאי, ג, רחצה (צילום: יחסי ציבור)
המראה האהובה מאיקאה | צילום: יחסי ציבור
מעיין גבאי, ג, שירותים (צילום: יחסי ציבור)
מראה דרמטי מעניין בשירותים | צילום: יחסי ציבור
_OBJ_OBJ 

עיצוב פנים וסטיילינג: מעין גבאי, עיצוב ותכנון פנים

רשימת מכולת:

שטיח: גלוריה מונדי, 3,500 שקל
כורסת קטיפה ירוקה: בדוסה, הרצל ת"א, 3,500 שקל
שולחן סלון: ה. חבושה, הוד השרון - 3,200 שקל
ארון אמבטיה: מחסן רהיטי יד שנייה, 200 שקל
כיסאות הווינטג' בפינת האוכל: שוק הפשפשים חיפה, 100 שקל לכיסא