בקיסריה, באחת השכונות המזרחיות, בבית ששטחו 360 מ"ר על שטח של 700 מ"ר, מתגורר זוג צעיר עם שני ילדים בגיל הגן. הדיירים ביקשו בית כפרי במראה אסם, וזה היה הרעיון המנחה בעיצובו ובתכנונו - בית צעיר, בית חמים אבל לא כבד, שישקף את אופי הדיירים: לקוחות אמיצים שאינם נרתעים מרעיונות חדשים. חלום של כל מתכנן.

בניית הבית נמשכה כשנה וחצי. מבנה הבית תוכנן בצורת ר' כדי להעצים ולהדגיש את עץ החרוב הגדול בגבול המגרש. בריכת שחייה מלווה את הפרגולה ויוצרת השתקפות של העץ העתיק. אזור האירוח כולו פונה לשטח ירוק וההרגשה הנוצרת היא של פינה נסתרת בקצה העולם.

רינה דוקטור, מטבח, ג (5) (צילום: גלעד רדט)
אלמנט העיצוב האהוב במטבח: ארון אדום ופס נירוסטה | צילום: גלעד רדט
רינה דוקטור, מטבח (16) (צילום: גלעד רדט)
המבואה מכילה ארון מלתחה וארון נעליים | צילום: גלעד רדט

רינה דוקטור, חוץ (3) (צילום: גלעד רדט)
בריכת שחייה מלווה את הפרגולה ויוצרת השתקפות של העץ העתיק | צילום: גלעד רדט

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

ללא הנמכות תקרה

שער עץ מאסיבי מוביל מהרחוב אל פאטיו רחב שממנו יש מבט אל הבית דרך קירות פרופיל בלגי מזוגג. הפטיו הוא אזור ישיבה נוסף. הבית פתוח כולו לצד מזרח אבל מערכת התריסים היורדת בקצה הפרגולה, ולא על הפתחים עצמם כמקובל, יוצרת סינון והגנה משמש גם על הפרגולה והופכת אותה לחלק בלתי נפרד מהבית. הרעיון הזה הפך לסימן היכר של האדריכלית.

רינה דוקטור, מטבח וסלון (11) (צילום: גלעד רדט)
חלל אחד לאירוח ובישול | צילום: גלעד רדט

רינה דוקטור, מטבח וסלון (4) (צילום: גלעד רדט)
גג משופע בגובה 50 מ"ר | צילום: גלעד רדט

"המבואה מכילה ארון מלתחה וארון נעליים, אלמנט חשוב ביותר", מתארת האדריכלית רינה דוקטור, "התחנה הראשונה היא מטבח פתוח הצופה אל החרוב והבריכה, שאליו מגיעים דרך שולחן אוכל גס. המטבח האקלקטי עשוי חלקו ארונות נירוסטה וחלקו צבע חזק וצירי מקרר גדולים. החלון העמוק במטבח מקסים אבל לא נוח בשל עומקו. לא היינו חוזרים עליו. גוון המטבח מנצח והיינו חוזרים עליו שוב ושוב".

כל אזור האירוח מתוכנן כלופט מרווח עם גג משופע בגובה חמישה מטרים. המיזוג מסתתר בארובת הקמין ובארון המטבח כדי להימנע מהנמכות תקרה. הלקוחות ביקשו בית במראה כפרי אבל לא כבד לכן הגוונים והחומרים לא סטנדרטיים: גג פח במקום רעפים, אבן בזלת שחורה, פרופיל בלגי באפור בהיר, פס אחד של המטבח בנירוסטה ואז כאמירה מאוד משמעותית – ארון גבוה המכיל מקרר, ארון מזווה ומסתיר בתוכו את המזגן. כל דלתות הפנים עשויות עץ אורן גס ותורמות גם הן לתחושה של בית אסם.

רינה דוקטור, שינה, ג (6) (צילום: גלעד רדט)
עולים קומה לחדרי השינה | צילום: גלעד רדט
רינה דוקטור, שינה (7) (צילום: גלעד רדט)
סוויטת אירוח נפרדת | צילום: גלעד רדט

רינה דוקטור, רחצה (10) (צילום: גלעד רדט)
צילום: גלעד רדט

גב המיטה היא למעשה ארון

"באגף נפרד יש סוויטת אורחים מלאה שיכולה לתפקד כיחידת דיור נפרדת הכוללת חדר שינה, שירותים, חדר ארונות, מטבח וסלון. היחידה מיועדת לסבא וסבתא המתארחים לתקופת ממושכות.

רינה דוקטור, ילדים (8) (צילום: גלעד רדט)
חדר ילדים וחדר משחקים | צילום: גלעד רדט

רינה דוקטור, רחצה, ג (11) (צילום: גלעד רדט)
רינה דוקטור, רחצה, ג (11) | צילום: גלעד רדט

"בעלייה לקומה העליונה מלווה את הטיפוס מעקה עדין מרשת נירוסטה, מצד אחד בטיחותי מאוד ומצד שני בלתי נראה", ממשיכה דוקטור לתאר. "למעלה חדר ילדים גדול ומרווח, וחדר משחקים נפרד כדי שבעתיד יוכלו הילדים להתפצל לחדרים נפרדים. באותה הקומה גם פינת משפחה המשקיפה אל קומת הקרקע, חדר רחצה וכביסה. באגף ממול סוויטת ההורים".

רינה דוקטור, בריכה (18) (צילום: גלעד רדט)
צילום: גלעד רדט
רינה דוקטור, בריכה (19) (צילום: גלעד רדט)
צילום: גלעד רדט
רינה דוקטור, חוץ ג (15) (צילום: גלעד רדט)
צילום: גלעד רדט

רינה דוקטור, חוץ ג (14) (צילום: גלעד רדט)
תחושה של בית אסם | צילום: גלעד רדט

תכנון ועיצוב: רינה דוקטור תכנון אדריכלי ועיצוב פנים 
>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק