הדיירים: בן זוגי, מאמן כדורסל, ואנוכי מירב – בעלת סטודיו לעיצוב בצבע.

הבית: בית בן 40 שנה באחד המושבים בעמק חפר, שהיה שייך להורי (בית ילדותי). גודלו 150 מ"ר והוא בן קומה אחת, עומד על מגרש שגודלו 700 מ"ר והוא כולל שלושה חדרי שינה. במקור היה זה בית סוכנות בגודל 74 מ"ר, הבית שופץ והורחב לפני כשש שנים ומאז הוא כל הזמן משתדרג ומתעצב.

בית מירב, כניסה גובה
ספסל העץ בכניסה נצבע בכל פעם מחדש | צילום: גלית דויטש
בית מירב, סלון מראה גובה
פינת האוכל משתקפת במראה | צילום: גלית דויטש

החזון: לבנות בית כפר בהיר, שטוף אור עם תקרת עץ גבוהה, שהחוץ יהיה חלק בלתי נפרד מהפנים.

משך השיפוץ: תהליך השיפוץ ארך כשבעה חודשים וכלל הריסה של כל הקירות הפנימיים של הבית הישן, חלוקת החלל מחדש והחלפת הגג הישן בגג רעפים אפור. התוספת נבנתה בחלקו הקדמי של הבית המקורי, כאשר כולה מעץ שנצבע בלבן. כמו כן, נבנה ממ"ד המשמש כמזווה. החלק הישן הפך להיות אגף חדרי השינה והתוספת מעץ הפכה לחלל הציבורי.

תיאור כללי של השיפוץ: את הבית חילקנו לשלושה חדרי שינה, שתי מקלחות, חדר ארונות ומסדרון קצר המחבר בינו לבין החלק החדש. התוספת מהעץ הינה Open Space עם תקרת עץ שנצבעה בלבן ובה מוקמו הסלון, פינת האוכל והמטבח ובצמוד למטבח, הממ"ד המשמש כמזווה. הבית כולו מחופה בפרקט אלון והחלונות הם מפרופיל ברזל לבן. מכיוון שאני בעלת סטודיו לצביעת רהיטים, ביצעתי את כל עבודות הצביעה בעצמי. החללים נבנו בהתאמה לרהיטים שאספתי ושיפצתי במשך השנים.

בית מירב, סלון כיסא
Open Space עם תקרת עץ שנצבעה בלבן | צילום: גלית דויטש
בית מירב, סלון פרחים גובה
פרחים בהתאמה | צילום: גלית דויטש
בית מירב, סלון שולחן
הכורסה הירקרקה נרכשה בשוק הפשפשים ונשארה בריפודה המקורי | צילום: גלית דויטש

עלויות: עלויות השיפוץ והבניה היו כ-700 אלף שקלים וכללו את החלפת כל התשתית, החלפת הגג, תוספת העץ ובניית הממד, חלונות הברזל ורצפת הפרקט. כבעלת מקצוע, אני נמצאת בקשרי עבודה עם נגרים וחנויות עיצוב, ולכן, הצלחתי להוזיל באופן משמעותי את עליות הנגרות בבית ופריטי ריהוט אף נרכשו בברטר תמורת עבודות צבע שביצעתי. מכיוון שהתוספת לבית הינה מעץ, חויבנו להוסיף מערכת כיבוי אש וספרינקלרים בעלות של כ-15,000 שקלים.

שידה מבית סבתא הפכה לארון נעליים

הכניסה: צמוד לדלת הכניסה, בחלק החיצוני של הבית, מונחת שידה ישנה מבית סבתא ששופצה והפכה לארון נעליים. דלת הכניסה עשויה מברזל לבן וזכוכית סבתא. הדלת נפתחת היישר לחלל המרכזי. משמאל לדלת הכניסה, בחלק הפנימי, ניצב ספסל שנקנה מ"חדרים" בעץ טבעי ונצבע בגוון תכלת 2233P של טמבור, פינותיו שוייפו כדי להקנות לו מראה מיושן, ועליו מונחות כריות. מעל הספסל תלינו תמונה קטנה וגוף תאורה ישן (אגב, הספסל נצבע בכל פעם בגוון שונה בכדי לייצר עניין).

הסלון: בסלון מוצבות שתי ספות לבנות ורכות עם מגוון כריות, כורסה לבנה נוספת וכורסה ירקרקה, אשר נרכשה בשוק הפשפשים ונשארה בריפודה המקורי. את שולחן הסלון וקונסולת העץ מאחורי הספה ייצר נגר לפי הזמנה. מאחורי הכורסה הלבנה נתלתה מראת עץ עגולה הצבועה באפור.

בית מירב, פינת אוכל גובה
שולחן עץ מקסיקני בפינת האוכל | צילום: גלית דויטש
בית מירב, פינת אוכל מדפים גובה
מדפים מעץ אלון צרפתי | צילום: גלית דויטש

פינת האוכל: בפינת האוכל מונח שולחן עץ מקסיקני, שנקנה בגוון של עץ, ולאחר כמה שנים החלטתי לרענן אותו וצבעתי את הרגליים והקושרות בצבע אוניאור לבן. מסביבו שלושה כיסאות מרופדים ושלושה כסאות הצבועים בלבן. מאחורי פינת האוכל תלינו מדפים מעץ אלון צרפתי שעובדו בגסות ונמשחו בשמן ועליהם הונחו כלי הגשה יפים. השנדליר נרכש בשוק הפשפשים ומעל המדפים נתלו אותיות עץ גדולות.

בית מירב, מטבח מבט
ארונות המטבח נצבעו בגוון תכלת אפור בטכניקה מיישנת | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מטבח
גופי התאורה נקנו בחנות "חפצים". | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מטבח אי גובה
האי יוצר אף הוא מעץ אלון צרפתי המעובד בגסות ומשוח בשמן | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מטבח פרחים גובה
כלים חשובים מעל הארונית | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מטבח פירות גובה
מה חשוב לזכור היום? הכל על הלוח | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מטבח תלייה גובה
קיר דקורטיבי המחופה בלבנים לבנות | צילום: גלית דויטש

המטבח: ארונות המטבח יוצרו על ידי נגר לפי תכנוני ונצבעו בגוון תכלת אפור של נירלט 8632W בטכניקה מיישנת במראה כפרי. ידיות המטבח במגירות העליונות הן ידיות עץ פשוטות שנמרחו בשמן ובמגירות התחתונות שולבו ידיות זכוכית שקופות.
במרכז המטבח ישנו כיור חרסינה גדול ולבן. האי יוצר אף הוא מעץ אלון צרפתי המעובד בגסות ומשוח בשמן. קיר ההדף המסתיר את הממ"ד הפך מסתם קיר לקיר דקורטיבי המחופה בלבנים לבנות, עליו נתלתה יחידת ברזל שנצבעה בתכלת טורקיז ומתחתיה עומדת שידה שנקנתה בשוק, שופצה ונצבעה בלבן מבריק ועליה כלי האוכל הנמצאים בשימוש יומיומי.

בצדו השני של המטבח עומד ארון זכוכית עם שתי דלתות איקס שנצבע אף הוא בלבן. מסביב לאי ישנם ארבעה כסאות בר, שניים מהם נשארו בגוון העץ הטבעי והשניים הנוספים נצבעו בגוון תכלת אפור. שלושה גופי התאורה שבמטבח נקנו בחנות "חפצים".

בית מירב, מסדרון גובה
בין הסלון לפינת האוכל ישנו המסדרון המוביל לחדרי השינה | צילום: גלית דויטש
בית מירב, חדר שינה גובה
מיטת עץ נמוכה | צילום: גלית דויטש
בית מירב, חדר שינה מתלה
מתלה עץ שעליו מונחים תיקים, צעיפים ותכשיטים | צילום: גלית דויטש

חדרים: קורות עץ לבנות בחדר הרחצה

בין הסלון לפינת האוכל ישנו המסדרון המוביל לחדרי השינה. הקיר הימני של המסדרון נוצל ליצירת ספרייה בתוך נישות שנבנו מראש. בסוף המסדרון ישנו קיר המחופה בלבנים ועליו גוף תאורה ובסמוך לו עומדת קונסולת ברזל שיוצרה על פי תכנוני ונבנתה על ידי השכן.

שידה הודית בצבע חום כהה נקנתה ב-200 שקלים בשוק הפשפשים, שויפה ונצבעה בצבע שמן לבן מבריק, את הדלתות הפכתי לדלתות מסגרת על ידי ניסור החלק הפנימי, שבמקומו הוספתי זכוכית סבתא. הדבקתי עיטור עץ, אטמתי את חורי הידיות הקודמות ושמתי במקומן ידיות שנקנו בחנות העיצוב "אנטרופולוג'י" בלונדון.

בית מירב, חדר רחצה כיור גובה
מקלחת גדולה המחופה בקורות עץ לבנות | צילום: גלית דויטש
בית מירב, חדר רחצה מגבת גובה
מתלה דקורטיבי | צילום: גלית דויטש
בית מירב, חדר רחצה מראה גובה
כיור גדול המונח על רגל | צילום: גלית דויטש
בית מירב, חדר רחצה שידה גובה
ושידה שנצבעה בפסים אפור ולבן | צילום: גלית דויטש

חדר השינה: מימין למסדרון נמצא חדר השינה הגדול עם חדר אמבטיה וחדר ארונות צמודים. בחדר השינה ישנה מיטת עץ נמוכה, וילונות לבנים ארוכים ושידה גבוהה העומדת לצד המיטה. על הקיר נתלה מתלה עץ שעליו מונחים תיקים, צעיפים ותכשיטים (את המתלים הללו אני מייצרת לפי הזמנה). בנוסף, מעל המיטה תריס עץ ישן שמצאתי בזבל - התריס שויף משכבות הצבע הרבות ונצבע בגסות בצבע קירות לבן, כדי לשמר את המראה הישן.

בצדו השמאלי של המסדרון ישנם שני חדרי שינה נוספים שאחד מהם משמש כרגע כחדר עבודה ומקלחת גדולה המחופה בקורות עץ לבנות, רצפת בטון אפורה, כיור גדול המונח על רגל ושידה שצבעתי בפסים אפור ולבן. השידה היא למעשה ארונית פשוטה מחנות DIY שנקנתה ב 200 שקלים, והפכה להיות ארונית מקסימה על ידי צביעה בהברשה בפסים של גוון אפור, מספר 0539 של נירלט וצבע לבן. הפלטה העליונה נצבעה בלבן, הידיות במגירות העליונות הן בזהב ובתחתונות זכוכית שקופה.

בית מירב, מרפסת שולחן וכסאות גובה
חלקה הגדול של החצר הקדמית מקורה בפרגולת ברזל | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מרפסת שולחן גובה
מחופה באריחי בטון בשמנת עם פס עיטור בתכלת | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מרפסת שידה גובה
עם שולחן עץ ארוך וכסאות שונים ששופצו | צילום: גלית דויטש
בית מירב, מרפסת פרחים גובה
בית מירב, מרפסת פרחים גובה | צילום: גלית דויטש

החצר:נכנסים בשער ברזל לבן לחצר קדמית שחלקה הגדול מקורה בפרגולת ברזל ומחופה באריחי בטון בשמנת עם פס עיטור בתכלת. בפרגולה יש שולחן עץ ארוך וכסאות שונים - 2 כורסאות סלון שנקנו ב 150 ש"ח בשוק הפשפשים בחיפה, בגוון חום כהה, שוייפו ונצבעו בגוון תכלת בצבע בעמיד לחוץ ורופדו בבד לבן שגם הוא מתאים לפינת חוץ. ארגז תחמושת ישן נמרח בשמן והפך להיות שולחן קפה קטן. שולחן נמוך בפרגולה - משטח עץ ששוייף ונצבע בלבן אטום, הוספתי לו גלגלים והוא הפך לשולחן בפינת הישיבה.

בית מירב, חצר עץ גובה
דק בחלק השני של החצר | צילום: גלית דויטש
בית מירב, חצר
ומסביב הכל ירוק | צילום: גלית דויטש

עיצוב: מירב כהן מזרחי

במדור הקודם: דירת הנופש של הצרפתים בנווה צדק
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו