הדיירים: מירב חביב, בעלת עסק בוטיק לעיצוב והום סטיילינג, בעלה עורך דין ושלושת ילדיהם בני ה-5, 12 ו-15.

הבית: בית חדש שנבנה לפני כשנתיים בשכונה חדשה שמתהווה בהוד השרון. את הבית מקיפים שדות תותים, פרדסים וטבע פסטורלי. גודל המגרש 300 מ"ר, שטח בנוי 250 מ"ר בשלוש קומות: בקומת הכניסה נמצאים הסלון, המטבח, פינת המשפחה, שירותי האורחים והיציאה לחצר. בקומת החדרים - חלל עם ספרייה גבוהה, ארבעה חדרי שינה ושתי אמבטיות. קומת המרתף משמשת כחדר משחקים ומדיה.

מרב חביב, דלת כניסה גובה (צילום: גלעד רדט)
אתם מוזמנים להיכנס | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חוץ שער גובה (צילום: גלעד רדט)
דרך הגינה הקדמית המלבלבת | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חוץ עץ גובה (צילום: גלעד רדט)
שבמרכזה נשתל עץ זית עתיק | צילום: גלעד רדט

החזון: אחרי שנים רבות בהן גרנו בקליפורניה, חזרנו לארץ ואזור השרון היה האזור המועדף עלינו להקים את ביתנו. הבנייה הנמוכה בעיר והמרחבים הירוקים הזכירו לנו את קליפורניה. החלום היה לעצב בית שיהווה מקום מפלט ורוגע לחיים האינטנסיביים שלנו, הכוללים עבודות תובעניות שבמסגרתן אנחנו מבלים שעות רבות מחוצה לו.

משך השיפוץ: הבית נבנה מחדש ואת ההום סטיילינג התאמתי לחלליו במהלך המגורים בו. גם כיום, מעת לעת, אני משתעשעת בהחלפת טקסטיל ובשילובים של צבעים וטקסטורות חדשות בחדרי הבית.

מרב חביב, סלון (צילום: גלעד רדט)
סדרת ציורים "דיונות" של הצייר דני בירנבויים | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, סלון ספה (צילום: גלעד רדט)
סלון שעוצב לטובת אירוח נטו | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, סלון מבט (צילום: גלעד רדט)
השולחן הסלוני עשוי מעץ מפירוק | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, סלון כללי (צילום: גלעד רדט)
עליו מונחים כלי ארוח וינטג' | צילום: גלעד רדט

תיאור כללי של הבית: את פני הבאים מקדמת גינה קטנה, בה נשתל עץ זית עתיק. הגינה הקידמת משמשת כמבואה ואלמנט חוזר בתכנון הבית ובעיצובו, היה להכניס כמה שאפשר את החוץ פנימה ולהתאים את החללים הפנימיים לחוץ. הסגנון הנבחר הוא בית באווירה של כפר בטוסקנה, והצבעים השלטים בו הם בהירים בגוונים של שמנת אפרפר וחאקי - המקנים לחדרי הבית מראה חמים ורומנטי ומשתלבים נפלא עם הסביבה.

הקווים המנחים בתכנון היו עיצוב פרקטי שילדינו וחבריהם יוכלו לנוע במרחב בחופשיות, שתהיה תחושה של בית מזמין ולא של מוזיאון. הדרישות היו חדר שינה לכל ילד, פינת משפחה ומרתף. תכנון הבית הושפע מאהבתינו לארח וכך גם נולד החלל אשר מקשר בין המטבח לגינה.

מרב חביב, פינת אוכל כריות (צילום: גלעד רדט)
ופינת ישיבה משפחתית | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, פינת אוכל נר גובה (צילום: גלעד רדט)
שולחן אבירים מעודן בגודל שלושה מטר | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, פינת אוכל מבט החוצה (צילום: גלעד רדט)
אפשר לצאת לשאוף אוויר | צילום: גלעד רדט

החיים סובבים סביב האי במטבח

קומת המטבח והסלון רוצפה באבן דרמה במראה טבעי עם כתמים בצבעים אפרפרים - בחירה פרקטית מאוד. בנוסף לפריטי ריהוט ישנים מבית סבא וסבתא, את הבית מקשטים פריטים רבים שהבאנו מקליפורניה או כאלו שנרכשו בשווקים ובגראג' סיילים מרחבי העולם.

המטבח: המטבח נבנה סביב אי באורך שלושה מטרים בלב החלל. על האי הונח משטח בוצ'ר אלון אשר עבר עיבוד מסיבי וקיבל אופי משומש על ידי דפיקות ושריטות - פעולות שהקנו לו מראה מחובט וישן.
האי הוא מוקד ההתרחשות של הבית: הילדים אוכלים, לומדים סביבו, יושבים עם המחשבים שלהם ועם חבריהם. הוא נותן תחושה של ביחד. אני מאוד מרוצה מכך שהילדים המתבגרים מעדיפים לשבת סביב האי מאשר להתבודד בחדריהם, מה שמאוד טיפוסי לבני נוער מתבגרים. כל פריטי הנגרות במטבח הם בסגנון כפרי עדין ונצבעו בצבעי שמנת וחאקי אפרפר.

בן זוגי הוא בשלן שאוהב את המטבח ולכן ביקש לבנות מטבח מרווח שבו יוכל הוא יוכל לבשל בסופי שבוע. האי הגדול משמש גם כמשטח עבודה לבישול ולאחסון כלים. משטח נוסף במטבח בו ממוקמים התנור והכיור, עשוי אבן קיסר בצבע שמנת עם נגיעות של אבנים קטנות במראה אבן טבעית. המשטח עמוק ומתרחב באזור החלון לרוחב של מטר, המאפשר הנחת מכשירי חשמל קטנים, כמו מיקסר, מכונת קפה וכלים יפים המשמשים לנוי.

מרב חביב, מטבח אי (צילום: גלעד רדט)
אי עם הרבה שימושים | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, מטבח כלים (צילום: גלעד רדט)
כל נגרות המטבח בסגנון כפרי עדין | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, מטבח גביעים (צילום: גלעד רדט)
מראה חמים ורומנטי | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, מטבח חלון גובה (צילום: גלעד רדט)
צבעי חאקי אפרפר המשתלבים בבית | צילום: גלעד רדט

פינת האוכל: שולחן אבירים מעודן בגודל שלושה מטר נוגר על ידי ניסו. כסאות השולחן נרכשו במספר חנויות ויוצרים מראה של הרמוניה בין סוגי הכסאות. את שנדליר הקריסטל התלוי מעל שולחן האוכל, קיבלנו במתנה מסבתו של בעלי. השנדליר העשוי מקריסטלים אמיתים היה תלוי בביתם של הסבים מעל 50 שנה. הוא היה במצב לא טוב ונמסר לרסטוראטור אשר פירק את כל החלקים, חיווט וניקה והרכיב לשנדליר כחדש. התחושה של נוסטלגיה ושימור היסטוריה של המשפחה מתחבר מאוד לשפת העיצוב של הבית.

מרב חביב, שירותים גובה (צילום: גלעד רדט)
שירותי האורחים בקומת הכניסה | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, שירותים כיור (צילום: גלעד רדט)
כיור פרי סטנדינג על משטח עץ | צילום: גלעד רדט

הסלון: חלל שעוצב לטובת אירוח בני משפחה וחברים. בצידו השני של המטבח ממוקמת פינת משפחה עם טלוויזיה והיא מתפקדת כסלון המשפחתי ביום יום. על קירות הסלון המרכזי תלויים סדרת ציורים "דיונות" של הצייר דני בירנבויים והצבעים של הציורים משתלבים עם מראה הצבעוניות של הבית. על ספה אפורה הונחו כריות בצבעים טבעיים עם נגיעה של צהבהבות קלה. השולחן הסלוני העשוי מעץ מפירוק, הינו מגש גדול אשר הונח על ארבע רגלי חמור בשילוב ברזל ועץ, עליו מונחים כלי אירוח וינטג'יים שנרכשו בשווקים באירופה, וספרי עיצוב מעוררי השראה.

שטיח אפגני בצבע בורדו עם נגיעות תכלת, מכניס צבע לסלון ותוחם את החלל בשיק יוקרתי. כורסאות עור במראה משומש ושרפרפים ישנים אשר חודשו ורופדו בבדים מבדולינה, משמשים כהדומים ומוסיפים שיק אקלקטי. חלונות הסלון ופינת האוכל הולבשו בווילונות נשפכים עד הרצפה, והם משלימים את הסגנון הכפרי רומנטי בחלל. כמו כן, הם מונעים כניסת קרני שמש ישירות בשעות אחר הצהריים.

מרב חביב, מדרגות קיר תמונות גובה (צילום: גלעד רדט)
גרם המדרגות עם מעקה מפורזל מחבר את קומת הכניסה לשתי הקומות הנוספות | צילום: גלעד רדט

גוונים של אפור ולבן בחדר השינה

גרם המדרגות בעל מעקה מפורזל מחבר את קומת הכניסה לשתי הקומות הנוספות בבית: קומת החדרים למעלה וקומת המרתף למטה. קומת החדרים הינה קומה גבוהה שתקרתה עשויה קורות עץ חשופים אשר נצבעו בצבע לבן ווש, וחושפים את עיני העץ. כל קומת החדרים חופתה בפרקט עץ אלון בצבע אפרפר מעושן, הנותן מראה של ישן בגימור של מט.

מרב חביב, חדר שינה כיור (צילום: גלעד רדט)
אין הפרדה בין החדר לחדר הרחצה | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר שינה מבט גובה (צילום: גלעד רדט)
מיטה לבנה עם אלמנט קישוט בסגנון כפרי | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר שינה אמבט גובה (צילום: גלעד רדט)
גופי תאורה אשר בסיסם עשוי מפליז מוזהב | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר שינה מראה גובה (צילום: גלעד רדט)
אריחי בריקים לבנים | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר שינה אמבט מתקן (צילום: גלעד רדט)
מתקן במבוק על האמבט | צילום: גלעד רדט

חדר השינה: עוצב כסוויטת הורים הכוללת גם את חדר הרחצה הפתוח לחלל השינה - קונספט שהעתקנו מביתנו בקליפורניה. החלום שלנו היה לעצב סוויטה כמו בצימר מפנק ולכן הצבעוניות שנבחרה היא גוונים של לבן ואפור. מיטה לבנה עם אלמנט קישוט בסגנון כפרי משתלבת עם שתי שידות צד ושידה נוספת אשר הבאנו מארצות הברית. השידות נצבעו בגוון לבן של הארון ולהן התאמנו ידיות מפליז זהב.

חדר השינה וחדר הרחצה נבנו כחלל גדול אחד ללא הפרדה של דלת (למרות שהוכנו תוכניות לכך). חדר האמבט עוצב כחלל רחצה בספא מפנק האריחים הינם אריחי בריקים לבנים ואילו הריצוף בדוגמת פסיפס בצבע שמנת. אמבטיית פרי סטנדינג ומקלחון זוגי ושרותים משלימים את חלל הרחצה. הצבעוניות המשלימה בפרטי העיצוב והאקססוריז הם מראה עם מסגרת זהב דרמטית וגופי תאורה אשר בסיסם עשוי מפליז מוזהב עם אהילי בד פליסה. כל האקססוריז מקנים תחושה של חדר מפנק רומנטי וחלל זה הוא בעצם ה-getaway שלנו בסוף כל יום.

מרב חביב, חדר שינה ארון ומראה (צילום: גלעד רדט)
מראה עם מסגרת זהב דרמטית | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר שינה שירותים גובה (צילום: גלעד רדט)
כמו חלל רחצה בספא | צילום: גלעד רדט

חדרי הילדים: תוכננו כחדרי שינה, חדרים בעיצוב מינימליסטי, אינם עמוסים ומשרים רוגע ושלווה. בכל החדרים התקרות גבוהות ומקנות לחדרים הלא גדולים יחסית, תחושה של מרחב. בתקרות הותקנו מאווררי תקרה לבנים פשוטים, המשמשים בחודשי הקיץ מקור לצינון וחוסכים חשמל ממזגנים. פריטי הנגרות והמיטות שנבחרו בצבע לבן והשילוב עם רצפות הפרקט במראה המיושן, מעניקים תחושה של פשטות ונוחות.

מרב חביב, חדר ילדים גובה (צילום: גלעד רדט)
עיצוב מינימליסטי ולא עמוס | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר ילדים שולחן גובה (צילום: גלעד רדט)
מרב חביב, חדר ילדים שולחן גובה | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר ילדה גובה (צילום: גלעד רדט)
משרים שלווה ורוגע | צילום: גלעד רדט

חדר רחצה ילדים: אמבטיית ילדים עוצבה באותה שפה של חדרי הרחצה האחרים בבית. אני מאמינה בעיצוב ובשפה אחידה צבעוניות דומה, הנותנת תחושה של מתוחכם אבל לא מתאמץ. הטאצ'ים היחידים הינם פריטי הריהוט הנוי והטקסטיל אשר מייחדים את החלל, כמו גם וילון אמבט בפסים לבן כחול טורקיז בשילוב של שטיחון טורקיז וסירות מפרש בצבעוניות דומה.

המרתף: חלל המרתף רוצף בפרקט כמו בחדרי השינה והותאם לו ריהוט וכורסאות נוחות לצפייה בטלוויזיה. כמו כן, הוגדר חלל משחקים אשר בעתיד יוכל להפוך ליחידת מגורים לילדים המתבגרים.

מרב חביב, חדר רחצה (צילום: גלעד רדט)
אמבטיית הילדים עוצבה בשפה של חדרי הרחצה האחרים בבית | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, חדר רחצה גובה (צילום: גלעד רדט)
פריטי הריהוט הנוי והטקסטיל מייחדים את החלל | צילום: גלעד רדט

גינת הבית: למרות גודלה המוגבל, הותקן דק אורן ובשוליה ומסביבה נשתלו עצים, שיחים ופרחים. תחזוקת הדק הינה פשוטה ביותר וכן זולה בהשוואה לגינה עם דשא. בגינה יש שלוש פינות אירוח: מערכת שולחן וכיסאות עץ לאירוח פורמלי, פינה נוספת עם ריהוט במבוק נמוך שבו אנחנו, ההורים, נרגעים בשעות הערב, ופינה עם שולחן עגול וארבעה כסאות בסגנון כפרי לאירוח קליל ולשתיית קפה של בוקר. הטבע מסביב לבית מתחבר לגינה ונותן תחושה של המשכיות ומרחב פתוח.

דבר המעצבת: עיצוב הבית הינו פרויקט הדגל שלי, שכלל למידה אינסופית והתמקצעות בתחום ההום סטיילינג שבו אני עוסקת. הבית הוא הגשמת חלום והוא מזמין, נעים, חמים ומאוד פרקטי. כסטייליסטית העוסקת בתחום הלבשת הבית, הוא ללא ספק כרטיס הביקור שלי. מפעם לפעם אני עדיין משנה ומחדשת אותו.

מרב חביב, מרפסת דק (צילום: גלעד רדט)
דק אורן הותקן בגינה | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, מרפסת פינה (צילום: גלעד רדט)
פינה עם ריהוט הינה ריהוט במבוק נמוך | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, מרפסת שולחן עגול גובה (צילום: גלעד רדט)
שולחן עגול וארבעה כסאות לאירוח קליל | צילום: גלעד רדט
מרב חביב, מרפסת עץ גובה (צילום: גלעד רדט)
להתחבר אל הטבע | צילום: גלעד רדט

טיפים: לקוחות רבים נרתעים מווילונות ושטיחים אבל לדעתי, בית ללא שטיחים ווילונות הוא בית עירום. כיום, ישנו מגוון רחב של בדים סינטטיים במראה טבעי שהם קלים לכיבוס ולתלייה. ניתן למצוא שפע של וילונות נפלאים ושטיחים יפים במחירים טובים.

בנוסף, אני ממליצה למי שברשותו רהיטים איכותיים או רהיטים שעברו במשפחה - לשלוח אותם לאומני צבע, ריפוד ושחזור. כך יתקבלו רהיטים עדכניים במראה חדש. בנוסף, לעיתים זה  זול יותר מאשר לרכוש ריהוט חדש ובוודאי ירוק יותר.

מרב חביב, מרב (צילום: גלעד רדט)
"עיצוב הבית הינו פרויקט הדגל שלי". מירב חביב | צילום: גלעד רדט

אדריכלות: עמית גל אור
הום סטיילינג: מירב חביב
צילום: גלעד רדט

במדור הקודם: לא רק בפורים: בית של אנשים שמחים
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו