הדיירים: זוג פלוס שלושה ילדים. האם מעצבת ריהוט בוטיק, האב נגר אומן המתמחה במסעדות. ילד בן תשע חובב ים וגלישה, ילדה בת שבע וילדה בת חמש שאוהבת נסיכות.

ספסל מעץ (צילום: איתי סיקולסקי)
כניסה משותפת ומזמינה | צילום: איתי סיקולסקי

הדירה: בבניין לשימור ברחוב שנקין בתל אביב חוברו שתי דירות קרקע ליחידה אחת בשטח של כ-180 מטרים. היחידה חולקה מחדש: לדירת ארבעה חדרים עבור בני המשפחה ולאולם לתצוגת רהיטים (כ-70 מטר גודלה). מאחור, חצר מרווחת פרטית בגודל של 150 מטרים.

הבניין הוקם בתקופת קום המדינה, והמשפחות שהתגוררו בדירות הקרקע, חלקו מטבחון קטנטן משותף.
בשנות ה-80 הדירות הפכו אטרקטיביות עבור שותפים כאשר כל חדר (שלושה בסך הכל), שימש דייר והמטבחון נשאר משותף.

מתלה (צילום: איתי סיקולנסקי)
מתלה מסוגנן למעילים וסקרטר במבואה | צילום: איתי סיקולנסקי

מתלה (צילום: איתי סיקולנסקי)
עם רצפת עץ במראה וינטאג' | צילום: איתי סיקולנסקי

החזון: בעלי הבית עברו למרכז מהצפון, וחלמו על בית שיעניק תחושה של כפר. האפשרות לשבור קירות ולהתחבר לחצר המופלאה שהסתתרה מאחורי הבניין, קסם להם והניע את כל המהלך.

משך השיפוץ: כשמונה חודשים.

עלות השיפוץ: כ-600 אלף שקלים. מחיצתם הושקעו בשבירת הקירות, שיפוץ חדרי הרחצה, פרקטים, אמבטיות, כיורים וחיפויים. היתרה הושקעה בעבודות הנגרות, שכללו בניית מטבח מפואר בסגנון פרובאנס, ושלל רהיטים שעוצבו בהתאמה לחללים הגדולים ולתקרות הגבוהות.

כיסאות מורפדים (צילום: איתי סיקולנסקי)
פינת אוכל במראה פרובאנס | צילום: איתי סיקולנסקי
מתלה (צילום: איתי סיקולסקי)
מה מתבשל כאן | צילום: איתי סיקולסקי

מתלה (צילום: איתי סיקולנסקי)
ככה זה נראה כששני בני הזוג מתמחים בנגרות ועיצוב | צילום: איתי סיקולנסקי

תיאור כללי: המרצפות הישנות משנות ה-50 כוסו ברצפת עץ ללא דבק, כדי שלא ייפגעו, ובאופן שיאפשר את חשיפתן בעתיד. קרניזים דקורטיבים המדמים חיפויי קיר בסגנון צרפתי, הותאמו לתקרות הגבוהות ולמסדרונות.
הקיר שניצב בין הבית לחצר האחורית נשבר, והחלל נפתח אל הגינה. בחצר התקין בעל הבית דק בגוון לבן בסגנון וינטג' ופרגולה לאורך כל הבניין. במקום הקיר, הוצבו דלתות עץ בשילוב זכוכית, גם הן הוכנו על ידי בעל הבית.

הרהיטים תוכננו ונבנו בהתאמה אישית על ידי בני הזוג, בדגש על רהיטים שיהיו רלוונטיים ורב שימושיים. לדוגמה, ארונות בגדים נוגרו כדי שיתאימו למספר חדרים בבית. הארון בחדר השינה של ההורים עוצב כך שיוכל להשתלב בקלות בחדר הילדים בשינוי קטן של ידיות או החלפת המראה בדלת.

מבואה: חדר המדרגות עוצב בהשראת הסגנון הבארוקי עם רצפת עץ, מתלה מעילים וסקרטר קטן. דרכו נכנסים למשרד שפונה לרחוב הראשי עם מרפסת של פעם. מצד שמאל, דלת שמובילה לאולם התצוגה. הכניסה לבית נעשית משביל חיצוני וצדדי.

מטבח: קיר גבוה משמש כמזווה, ויחידת ארונות עם קלפה הוצבה מעל המקרר. רומיים כחלק מיחידת הנגרות. המטבח בעיצוב איטלקי, אי מפואר בעל משטח שיש לבן (אבן קיסר) בגימור "מקור ציפור" (גימור עם קאנט) וכסאות בר בסגנון צרפתי. בעלי הבית אוהבים מאוד לארח (בעיקר לארוחות שכוללות דגים על האש) ושמחים שנפלה בחלקם האפשרות להזמין חברים ולערוך ימי הולדת רבי משתתפים בלי להתחשב במגבלות של מקום.

מטבח לבן (צילום: איתי סיקולנסקי)
אי עם שיש קיסר וכיסאות בסגנון צרפתי | צילום: איתי סיקולנסקי

כיור לבן (צילום: איתי סיקולנסקי)
מי שוטף כלים בבית? | צילום: איתי סיקולנסקי

הסלון: הספות מורכבות ממספר כורסאות פרי סטנדינג (ספה גדולה מקטיפה וארבעה כורסאות בסגנון לואי) , כך שבכל פעם ניתן לשלבן בחלל בצורה שונה ומרעננת. לא פעם, מוצאת אחת הכורסאות את דרכה היישר לחדר השינה של ההורים. על הקיר תלויה מראה ענקית שבה משתקפת כל הגינה. הקירות נצבעו בשליכט אקרילי, השנדלירים עוצבו על ידי בעלת הבית.

יחידת הורים: בחדר השינה של ההורים מיטת אפיריון בסגנון מלכותי של המאה ה-18, שמשרה אווירת רוגע ושלווה. ארון האמבטיה עוצב מעץ מלא, צבוע בטכניקת וינטג' בגוון אפור בטון. חיפויי הקיר, כיור, ברז ואמבטיה בסגנון פרובאנס נבחרו בהתאמה.

מטיה עם טו לבן (צילום: איתי סיקולנסקי)
גופי תאורה בעיצוב אישי | צילום: איתי סיקולנסקי

חדר רחצה (צילום: איתי סיקולנסקי)
הארון צבוע בגוון אפור בטון, האריחים בעבודת יד | צילום: איתי סיקולנסקי

אולם התצוגה: בחזית הבית ממוקם משרד המשמש לפגישות של בעלת הבית עם לקוחות, כך שתוכל להמשיך להיות זמינה למשפחה אבל גם לנהל את העסק והקריירה. באולם המושקע מתחלפת תצוגת הרהיטים באופן תדיר ודינמי. הרהיטים מעוצבים בהשראת תקופת הבארוק והרנסנס, ומוכנים בהזמנה אישית. לכן גם לא מתבצעת מכירה במקום.

חצר: חלק גדול מזמנם מעבירים בני המשפחה על הערסל בחצר, בבריכה המתנפחת או בקפיצות בטרמפולינה - כך ש"לילדים אין מה לחפש בבית". החצר גם הפכה עם השנים לביתם של כמה ארנבים, כלב, חתולה ושלושת גוריה, ולתקופות מתארחים בה ברווזים שמגיעים היישר ממשק של חברה ברינתיה.

כינסת הבניין (צילום: איתי סיקולנסקי)
באתם לביקור בית או לתצוגה? | צילום: איתי סיקולנסקי

כוסות יין (צילום: איתי סיקולנסקי)
כאן גרים ועובדים בכיף | צילום: איתי סיקולנסקי

טיפ: ההמלצה הגדולה שלנו כמעצבים היא לשלב ברחבי הבית ריהוט "פרי סטנדינג" המאפשר הזזה של הפריטים בין החללים במשך השנים ותוך התפתחות התא המשפחתי.

שולחן מעץ (צילום: איתי סיקולנסקי)
מקבלת השראה מהרחוב | צילום: איתי סיקולנסקי

אדנית (צילום: איתי סיקולנסקי)
נגיעה כפרית בלב העיר; מבט לחצר האחורית | צילום: איתי סיקולנסקי

עיצוב ותכנון רהיטים: קרן הירשפלד מלמן ושפריר מלמן, קרן ריהוט בוטיק
סטיילינג לצילום:
רינת אברמוביץ

התמונות מתוך הספר "לגור בתל אביב" של אורלי רובינזון וצילה ירון, בהוצאת מודן

במדור הקודם: איך מעצבים בית ברוחב 6 מטרים?
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו