הדיירים: זוג אקדמאים בעלי מקצועות חופשיים, שני ילדים בגיל ההתבגרות.

הדירה: בבניין קיים בגבעתיים, דירת 5 חדרים, 130 מ"ר.

החזון: בעלי הבית הם אנשי העולם הגדול, אינטלקטואלים בעלי מודעות לעיצוב ותרבות ואהבה למוסיקה. רצונם היה שנתכנן עבורם חלל עם אישיות ואופי, שתהיה בו אווירה חמה ואינטימית. בביקורנו הראשון בדירה גילינו חדרים קטנים, סגורים וחשוכים וחוסר שקט עיצובי אך גם פוטנציאל רב.

היה חשוב לנו ליצור פתיחות ומרחב מקסימליים הן בתוך החלל והן בקשריו עם החוץ, וליצור בחלל תחושת מרחב הגדולה מממדיה הפיזיים האמיתיים של הדירה. לאחר היכרות מעמיקה עם הדיירים, צורכיהם ורצונותיהם, אופיים האינטלקטואלי ולימוד שגרת חייהם, בנינו והתאמנו לבעלי הבית את העיצוב והאופי הנכונים להם והתפורים למידותיהם. בתכנון הפנים קיימת אקלקטיקה בעיצוב הפרטים, בבחירת החומרים, הטקסטורות, גופי התאורה והרהיטים. התקבל שילוב הרמוני המייצר אווירה נעימה, מרגיעה וחמה לצד אמירה אישית. המראה החדש הוא של דירה אורבנית אשר קיבלה תוכן, אופי ועניין לצד ניקיון צורני, מארג ביתי חמים ורגוע וברוח זו נבחרו גם האלמנטים המשלימים והאמנות.

משך השיפוץ: כ-6 חודשים.

דנה קושמירסקי, פנורמית (1) (צילום: עודד סמדר)
פתיחות ומרחב מקסימליים בתוך החלל ובקשריו עם החוץ | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, סלון (29) (צילום: עודד סמדר)
אקלקטיקה בעיצוב הפרטים ובבחירת החומרים | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, מדפים (21) (צילום: עודד סמדר)
ברזל שחור במראה רשת במסגרת ברזל שמתחתיה ברזל בגון חלודה | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, מדפים (20) (צילום: עודד סמדר)
תוכן, אופי ועניין לצד ניקיון צורני | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, מדפים (32) (צילום: עודד סמדר)
רמקולים כאלמנט עיצובי וגלוי בחלל | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, סלון (30) (צילום: עודד סמדר)
תריסי צלון שמייצרים משחקי אור וצל של פסים | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, סלון  (31) (צילום: עודד סמדר)
שילוב הרמוני המייצר אווירה נעימה | צילום: עודד סמדר

דנה קושמירסקי, מבט לסלון (33) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר

עוד בערוץ עיצוב הבית:

 כמה קונספטים תכנוניים

הדירה נהרסה כולה והחלל תוכנן מחדש ועוצב מחדש באופן מלא, כולל הום סטיילינג (הלבשת בית) ואמנות. אילוצים קונסטרוקטיביים שהיו קיימים בדירה, למשל עמודי תמיכה חשופים בחלל, בחרנו דווקא להדגיש ועטפנו אותם בפרופילי ברזל טבעי. הכל עוצב ותוכנן במיוחד (custom made) לדירה זו. בדירה הוטמעו טכנולוגיות בית חכם, שמעבר ליתרונותיהן הפונקציונליים מעניקות יתרון עיצובי המצמצם את מספר שקעי ההדלקות בדירה (כהנא).

בתכנון ועיצוב פנים הדירה גובשו כמה קונספטים תכנוניים שמלווים את עיצוב הבית כולו. הקונספט הראשון משלב חומריות מעניינת של שילובי מתכות: ברזל מושחר, ברזל במראה טבעי, ברזל במראה חלודה ופליז. כחלק מתפיסת העיצוב שלנו, הדוגלת בשימוש בחומרים טבעיים, בחרנו במתכות כחומר דומיננטי בעיצוב הדירה, בוורסיות שונות ומגוונות: מכופף, ישר ובשכבות, ודוגמאות לכך הן רשת ברזל על ברזל במראה חלודה, ותאורה העשויה מפליז שבסיסה מונח כשכבה אחת מעל העמודים התומכים שחופו ברזל בגמר טבעי.

קונספט תכנוני נוסף הוא שילוב טקסטורות היוצרות גיוון ויזואלי בחלל ומשוות לו אופי ואישיות. השילוב יוצר אמירה חזקה שמופיעה במשטחים גדולים ובמלאכת מחשבת. הטקסטורה כמוטיב עיצובי מופיעה בשימושים שונים, בוורסיות מגוונות וברמות גימור מתחלפות במטרה להקנות לחלל עושר עיצובי ואווירה חמה, ייחודית ומזמינה. המאחד בין הטקסטורות הוא צורניות גרפית הרמונית, כך שהאיזון בין הגיוון הוויזואלי בחלל לצד ניקיון ואחידות יוצרים את תחושת השקט העיצובי.

הטקסטורות באות לידי ביטוי בריצוף פרקט בטקסטורת "ריבון" (אבני טל), בחזית החלקים הסגורים של הספרייה העשויים ברזל שחור במראה רשת במסגרת ברזל שחורה שמתחתיה ברזל בגוון חלודה היוצרת מראה טקסטורלי עדין ומרתק. פתחי האוורור של חזיתות הספריות המאחסנות ציוד אודיו ווידאו (כהנא) עוצבו גם הן בטקסטורה נוספת החוזרת על עצמה גם בגרילי אספקת אוויר של מערכות מיזוג האוויר בנגרויות. המנורה הדקורטיבית מעל שולחן האוכל עשויה מפליז בטקסטורת טבעות. פרטי נגרות שעוצבו במראה טקסטורה של קווים אנכיים, תריסי צלון שמייצרים משחקי אור וצל של פסים על הקיר והרצפה בשעות שהשמש חודרת לדירה, חיפוי האריחים הלבנים בחדר הרחצה של הבת בצורניות גרפית, זכוכית בצורת פסים במחיצות הפנים מפרופילי ברזל שחור ואלמנטים וחפצים בטקסטורות גרפיות.

דנה קושמירסקי, ג, ספה (25) (צילום: עודד סמדר)
בר המשקאות מוסתר בתוך הספרייה | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, ספה (23) (צילום: עודד סמדר)
בר המשקאות במצב סגור | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, סלון (27) (צילום: עודד סמדר)
בדירה הוטמעו טכנולוגיות בית חכם | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, מטבח (15) (צילום: עודד סמדר)
ריצוף פרקט בטקסטורת "ריבון" | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, מטבח (9) (צילום: עודד סמדר)
כמה קונספטים תכנוניים מלווים את עיצוב הבית כולו | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, מטבח  (8) (צילום: עודד סמדר)
המנורה מעל שולחן האוכל עשויה מפליז בטקסטורת טבעות | צילום: עודד סמדר
,דנה קושמירסקי מטבח (48) (צילום: עודד סמדר)
המטבח: כולל בתוכו חלקים מהאלמנט המרכזי - הספרייה | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, מטבח (12) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, מטבח  (22) (צילום: עודד סמדר)
מדפים פתוחים מאחסנים כלי מטבח בצורה גלויה ונגישה | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, מטבח (14) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר

דנה קושמירסקי, מטבח (16) (צילום: עודד סמדר)
יחידת ארונות אינטגרליים (שבתוכם גם מקרר אינטגרלי) | צילום: עודד סמדר

אין מה להסתיר

הקונספט השלישי הוא שימוש באלמנטים רבים בצורה גלויה ולאו דווקא מוסתרת או שקועה. השארנו עמודי תמיכה חשופים ואף הדגשנו אותם באמצעות חיפויים בברזל טבעי, החלטנו לא לבצע הנמכת גבס בתקרה ובכך לשמר את גובהה המקורי של הדירה, כך שגופי התאורה הם צמודי או תלויי תקרה ומערכות מיזוג ה-vrf מוסתרות בנגרויות. גם הרמקולים הם אלמנט עיצובי וגלוי בחלל, ומקרר היין גלוי בחזיתו השקופה בחלל הציבורי.

השתקפויות, משחקי אור וצל ושימוש רב בזכוכיות כחומר טבעי נוסף החוזר על עצמו בדירה, בוורסיות שונות ומגוונות: חלונות הבית העשויים פרופיל בלגי שחור מתכתבים עם מחיצות הפנים העשויות באופן זהה ומאפשרות החדרת אור מקסימלית לאזורים חשוכים בדירה ולמעברי האור בתוכה. זכוכית הפסים משמשת גם כמחיצה של מקלחון בחדר ההורים. חזיתות של ארונות חופו במראה ליצירת רפלקט והגדלת חלל, גופי תאורה העשויים מזכוכית, וכלי נוי מזכוכית בגוון ירקרק ושקוף.

כחלק מתפיסת העיצוב שלנו, הדוגלת בשימוש בחומרים טבעייםלצד השימוש במתכות, שולבו חומרים טבעיים אחרים:עץ בוורסיות שונות, למשל עץ אגוז במראה מעושן בריצוף הפרקט, בנגרויות שעיצבנו וברהיטים; משטחי אבן טבעית בחיפוי ובריצוף חדרי הרחצה ("סמוק בראון") שמופיעים בחדר מאסטר כגוש חומרי בחדר השינה המסתובב למקלחון; משטחי קררה ובזלטינה ואריחי בטון במרפסת (אבני טל); מתכות משולבות בכל הדירה בפרטי הנגרות, בחיפויי עמודים, ברהיטים ואף באלמנטים משלימים. בחרנו ברזים בגמר ניקל מוברש המשווה מראה מתכתי יותר (חזי בנק); זכוכיות בוורסיות שונות; ובדים טבעיים: בדי פשתן, כותנה, קטיפה ועור.

כדי למקסם את תחושת המרחב בחלל, היה חשוב לנו לבחור ריהוט מרחף וקליל ולשלוט במידתיות של הרהיטים, שרובם תוכננו לפי מידות שהגדרנו או נבחרו ב- custom made (קסטיאל, לילו הום, הביטאט, טולמנס אאוטלט). רהיטים משתלבים עם הקונספט העיצובי ובחומריות תומכת, למשל רהיטים משולבי מתכות: ברזל טבעי, ברזל מושחר ופליז.

דנה קושמירסקי, מטבח  (34) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, מטבח  (11) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, אי(41) (צילום: עודד סמדר)
עמודי תמיכה חשופים ואף מודגשים באמצעות חיפוי ברזל | צילום: עודד סמדר

דנה קושמירסקי, אי (13) (צילום: עודד סמדר)
האי והארונות התחתונים במראה מתכתי | צילום: עודד סמדר

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

המרחב הציבורי: תוכנן כחלל פתוח וכולל בתוכו את חלל המגורים, המטבח ופינת האוכל יחד עם המרפסת. בחלל זה עיצבנו אלמנט מרכזי - הספרייה - תוכננה כאלמנט ישר וארוך המתפרס ומסתובב הלאה למטבח, ומצד שני גם חוזר על עצמו בחלק מהחזית המקבילה לאלמנט המרכזי. חלקים מהספרייה סגורים ומשמשים לאחסון, (בר משקאות מואר ונגיש, אחסון למטבח ולפינת האוכל) וחלקים ממנה פתוחים.

הספרייה תוכננה כך על מנת לייצר קומפוזיציה של גלוי מול נסתר ומפגש בין שני חומרים שונים, בעלי עוביים שונים - עץ וברזל. יחידת הארונות האינטגרליים (שבתוכם גם המקרר האינטגרלי) כאילו בוקעים ממישור הספרייה במעטפת ברזל ונטמעים כחלק ממנה. האלמנט המרכזי עוצב בניקיון צורני המקנה לו עדינות ואלגנטיות ובו בזמן בחומריות, צבעוניות וטקסטורה בעלות נוכחות ועוצמה. הקונספט התכנוני היה לחזק את אלמנט האורך של החלל הציבורי.

המטבח: כולל בתוכו חלקים מהאלמנט המרכזי - המדפים הפתוחים מאחסנים כלי מטבח בצורה גלויה ונגישה; לחזיתות ארונות המטבח התחתונים, הארונות מתחת למשטח העבודה והאי במטבח (מטבחי סמל) במראה מתכתי המשתלב עם הקונספט העיצובי.

פינת האוכל: קיבלה גם היא את רקע האלמנט המרכזי. פינת אוכל עגולה בעיצוב מיוחד במראה מרחף וקליל עם כסאות קלילים (קסטיאל). המנורה שנתלתה מעל שולחן האוכל עשויה מעדשות זכוכית היוצרות אפקט משתקף מעניין וייחודי ומשולבות פליז (אקסלוסיב תאורה).

הסלון: השולחנות הסלוניים העשויים מברזל טבעי וספת ה-love seat עוצבו במיוחד (קסטיאל). כורסאות בגוון פחם בבד קטיפה וספה מרחפת מבד בגוון פשתן טבעי (הביטאט). במרכז הסלון מיקמנו רמקולים שבחרנו שישמשו אלמנט עיצובי וגלוי בחלל (כהנא).

דנה קושמירסקי, מסדרון לשינה(38) (צילום: עודד סמדר)
חדרי השינה זכו לפרטיות מרבית | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, קיר שיש (39) (צילום: עודד סמדר)
החומריות שבחלל הציבורי חוזרת על עצמה גם בחלל הפרטי | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, מכונת תפירה (36) (צילום: עודד סמדר)
מכונת התפירה הוותיקה. הפריט היחיד שהביאו הדיירים מדירתם הקודמת | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, שינה ארון (4) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, שינה (35) (צילום: עודד סמדר)
לצדי המיטה שתי שידות משולבות פליז שאינן זהות | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, שידת צד (40) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, שולחן עבודה (7) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, חדר (5) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, חדר (42) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר

דנה קושמירסקי, ג, עבודה (6) (צילום: עודד סמדר)
ריהוט מרחף וקליל | צילום: עודד סמדר

המרחב הפרטי: חדרי השינה זכו לפרטיות מרבית, כך שלא ניתן לראות מהחלל הציבורי את מה שקיים בתוכם גם כשדלתות החדרים פתוחות. החומריות שבחלל בציבורי ממשיכה וחוזרת על עצמה גם בחלל הפרטי.

חדר שינה מאסטר: חזית אחת בחדר היא גוש חומרי המחופה באבן טבעית בחדר השינה והמסתובב למקלחון ("סמוק בראון", אבני טל). חזית אחרת, העשויה מפרופילי ברזל וזכוכית פסים, היא חזית משותפת לחדר מאסטר ולמקלחון ומייצרת מעבר אור ורפלקט בין חדר השינה לחדר הרחצה. למקלחון בחרנו "טוש" המחובר לרצפה עם נוכחות מתכתית דומיננטית (כלים סניטרים וברזים: חזי בנק). גם בחדר ממוקם עמוד תומך שחופה במעטפת ברזל. לצדי המיטה שתי שידות משולבות פליז שאינן זהות, האחת עגולה והשנייה מלבנית, (שידות, מצעים ואמנות: לילו הום). הפריט היחיד שהביאו עימם הדיירים מדירתם הקודמת הוא מכונת תפירה ותיקה בעלת ערך משפחתי סנטימנטלי. חידשנו אותה וחיפינו את המשטח העליון בשיש קררה, וכך מכונת התפירה הפכה לרהיט שמיקמנו בחדר המאסטר.

חדרי השינה של הילדים: החומריות והקונספט התכנוני נוכחים גם שם עם אדפטציה למי שדר בכול חדר. בחדר השינה של הבת תכננו חדר רחצה פרטי. מחדר השינה של הבת עוברים דרך מבואת ארונות שמשני צדיה חזית מראות המייצרת רפלקט של האור והגדלת תחושת המרחב.

דנה קושמירסקי, ג, רחצה(2) (צילום: עודד סמדר)
שימוש רב בזכוכיות כחומר טבעי | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, רחצה (44) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי, ג, מקלחון (43) (צילום: עודד סמדר)
"טוש" המחובר לרצפה עם נוכחות מתכתית דומיננטית | צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי , רחצה (46) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי , ג, רחצה (47) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
דנה קושמירסקי , ג, רחצה (45) (צילום: עודד סמדר)
צילום: עודד סמדר
_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ_OBJ

_OBJ

דבר המעצב: מטרתנו היא לעצב חלל המבטא את רצונות וצורכי לקוחותינו לחללים המותאמים להם ואשר משקפים את אורח חייהם ואופיים. הדיירים מאוד זרמו איתנו בכל התהליך: משלב הצגת הקונספט העיצובי שאהבו אותו מאוד והתחברו אליו, בחירת החומרים והגמרים ועד לבחירת הרהיטים, הפריטים וכו'. דיירי הבית מעידים בפנינו שהם מאוד אוהבים את הדירה ונהנים ממנה, שהדירה מתוכננת היטב ושהם מאוד מחוברים אליה. גם אנחנו מאוד נהנינו מהתהליך ומהעבודה המשותפת עם הדיירים.

מטרתנו היא לעצב חללים המעוצבים בשפה אחידה ומגובשת, ברמת אסתטיקה גבוהה, חללים בעלי אופי ובשפה עיצובית המגשרת בין צורכי לקוחותינו לנתוני החלל. העיצוב עבורנו הוא מעבר לזמן. עיצוב ישיר, כן, יצירתי ומחדש, מודרני ובעיקר רלוונטי לסגנון החיים של נוחות בת זמננו ותמיד תוך התאמה מוחלטת למשתמשים בו.

פריט אהוב: אנו אוהבים את הספרייה שעיצבנו, שהיא גם האלמנט המרכזי בחלל וככוחו של אלמנט מרכזי, היא תורמת מאוד לחלל המרכזי בעדינות ובאלגנטיות שלה ובו בזמן בחומריות, בצבעוניות ובטקסטורה המקנה לה נוכחות ועוצמה.

 

 אושרי אבירם ודנה קושמירסקי - תכנון ועיצוב פנים

במדור הקודם: שיפוץ בית רומנטי ולא שגרתי בבנימינה
לכל הכתבות במדור בשיפוץ