הדיירים: גילי אונגר, בוגר בצלאל, אמן ומלביש בתים. רווק, גיי, בן 40, יליד ישראל.

הדירה: הדירה ממוקמת באחד הרחובות השקטים במרכז גבעתיים, בבניינים הדו קומתיים עם גגות הרעפים של גבעתיים הישנה. הדירה בשכירות וגודלה קרוב ל-80 מ"ר. בחלל הדירה: מבואת כניסה, מטבח, חדר מגורים, חדר שינה, שתי מרפסות (אחת יוצאת מהסלון והשנייה מחדר השינה), חדר אמבטיה, שירותים בנפרד ומרפסת שירות (המחברת בין האמבטיה למטבח).

בשיפוץ גילי אונגר סלון 2 (צילום: אפרת לוזנוב)
סלון עם אלמנטים מרוקאיים | צילום: אפרת לוזנוב
בשיפוץ גילי אונגר וילון (צילום: שירן כרמל)
כד מים פלסטיני עתיק בן מאה שנים | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר ספה (צילום: שירן כרמל)
ספה מבדי חוץ בעיצוב מקורי ובהתאמה אישית | צילום: שירן כרמל

עוד באתר לעיצוב הבית:
זהירות, האורחים לא ירצו לעזוב: כך תעצבו את המרפסת הכי יפה
סובבת עולם בשני חדרים: דירת 60 מ"ר לאדריכלית ולבתה

החזון: החופש המוחלט, המאפשר ללכת עם ההשראה עד הסוף, לעצב לי בית שכאילו לקוח מאחד הסרטים של הבמאי הספרדי פדרו אלמודובר, שסרטיו עוסקים בתשוקה, מגדר וזהות ומשלבים תרבות פופולרית, הומור המזלזל במוסכמות, צבעים עזים ותפאורה בולטת. ביקשתי לאתגר את עצמי ביכולת לשלב וינטג' מקומי, בינלאומי, קלאסי וטרנדי.

ביקשתי לשבור את הכלים מתפיסות מקובלות של עשה ואל תעשה או נכון ולא נכון. האחידות הנוראית שהכפר ההיפר גלובלי יצר בשנים האחרונות גרמה לי להבין שרק ככה אצליח לברוח מהשעמום הנורא של חלל סטרילי נכון ואחיד ולייצר לעצמי שפה הנובעת מתוך הבנה שבסיס ההתייחסות בעיצוב החלל הוא אמנות ולא עיצוב. הבית הוא כמו קנבס ריק, ותוך כדי תהליך בחירת הדברים אני יוצר את הרעיון המאפשר לי לבטא את תחושותי או את רצוני, וזאת בעזרת צבע, תאורה, ריהוט, טקסטיל, אמנות ואביזרי נוי, שהם הפרמטרים המרכזיים בתהליך הלבשת הבית.

משך השיפוץ: חודש וחצי.

עלות השיפוץ וההלבשה: עלות השיפוץ היתה זולה בהרבה משוויו האמיתי, שכן מעצם עבודתי כמעצב ומלביש בתים בעל כוח קנייה רב, זכיתי לשירות מצוין ולמחירים מצוינים (לעתים ללא עלות) ממרבית הספקים ובעלי המקצוע שאיתם אני עובד לאורך השנים. לכן יצא שמכיסי הוצאתי קרוב ל-40 אלף שקל, אבל ערכו האמיתי של השיפוץ והלבשת הדירה מגיע ל-220 אלף שקל.

תיאור כללי של השיפוץ: עבודת השיפוץ כללה החלפה ושחזור חדר האמבטיה (החלפת האמבטיה עצמה, הברזים וחיפויי הקיר), החלפה ושחזור של חדר השירותים (החלפת אסלה וחיפוי קיר), שפכטל אמריקאי בחלל הציבורי, צבע קומפלט בכל הבית, כולל דלתות, משקופים וארונות מטבח, הוצאת מזגן קירי ישן, הזזת נקודות חשמל, הוספה של קרניזים המחברים בין הקיר והתקרה במבואת הכניסה ובסלון, ונוסף לכך הלבשה כללית של הבית - תאורה, וילונות, שטיחים, ריהוט, אמנות, אביזרי נוי וצמחייה.

בשיפוץ גילי אונגר 0 (צילום: שירן כרמל)
המבואה. שטיח בדואי שיוצר בירדן ונרכש בשוק הפשפשים | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר גובה הול (צילום: שירן כרמל)
הול. ציור שקנאי של אורלי דביר | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר גובה פרחים (צילום: שירן כרמל)
דיוקן של דיוויד בואי. נגיעות רוקנרול | צילום: שירן כרמל

יש גם עצמות גמל

מבואה: עם הכניסה לבית נכנסים למבואה שכולה צבועה בצבע חרדל גוון iso 928n בגימור אוניאור על בסיס מים של נירלט. במרכז המבואה פינת אוכל עגולה המורכבת משולחן פסיפס מרוקאי עגול בקוטר 1 מטר וארבעה כיסאות (שלהם התאמתי כריות מושב בבד ריפוד פסים צהוב ולבן של רנבי הום קוטור), אף הם ממרוקו, ונרכשו בווילה מרוק. במרכז השולחן אגרטל זכוכית בגוון תכלת ובו סידור פרחי משי (אלמנטו). על הקירות שני ציוריים של הציירת אורלי דביר (שקנאי, דיוקן של דיוויד בואי) ורישום אדריכלי של האדריכל דני רוזן, לשניהם התאמתי מסגרות יפות (פריים ארט וברומייד בהתאמה).

השטיח במבואה הוא שטיח בדואי שיוצר בירדן ונרכש במוזאיקס בשוק הפשפשים. נוסף לכך יש במבואה שידת אלון עתיקה בת 70 מבית סבתא, ומעליה מראה עגולה בקוטר 80 סנטימטר עם מסגרת עץ משובצת עצמות גמל ונחושת מולבנת בעבודת יד (וילה מרוק). המבואה מוארת על ידי ספוטים בתאורה חמה המורכבים על פס צבירה (קמחי תאורה). מעל המשקוף הכניסה במטבח תליתי שלוש צלחות קיר שרכשתי בחדרים. המבואה מתחברת לחדר המגורים וממנה יש גם כניסה למטבח.

בשיפוץ גילי אונגר מבט (צילום: שירן כרמל)
שלוש צלחות מחדרים מעל הכניסה למטבח | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר מטבח (צילום: שירן כרמל)
המטבח. נשאר כפי שהיה | צילום: שירן כרמל

המטבח: נשאר כפי שהיה במקור. ארונות המטבח נצבעו בצבע לבן בגימור שמן אוניאור של נירלט. החלפתי את ידיות הארונות לידיות צבעוניות (גולדשטיין). הקירות נצבעו באוניקריל גוון nwc 040 אפור אבן של נירלט. התאורה היא ספוטים עם תאורת לד המחוברים לפס צבירה (קמחי תאורה). כיסא פלסטיק צהוב (קארים ראשיד - טולמנס).

חדר המגורים: צבוע באוניאור על בסיס מים של נירלט בגוון 0655 isoכחול-טורקיז כהה. כל התקרה בבית צבועה בסיד לבן. התאורה מורכבת מספוטים בתאורה חמה המורכבים על פס צבירה (קמחי תאורה). במרכז הסלון ספה בעיצוב מקורי ובהתאמה אישית (וילה מרוק). הבדים הם בדים המיועדים לחוץ בעלי עמידות גבוהה ללכלוך בצבעי פסטל עליזים ובדוגמאות של פרחים ופסים. מצד שמאל לספה מנורת אהיל אדום (לופט) מונחת על שולחן עגול מבית סבתא, המורכב מפלטת שיש המונחת על רגלי פליז.

השולחן בן 50 שנה בקירוב. מימין לספה גוף תאורה עומד בעיצוב מקורי ומיוחד של מעצב המוצר אסף ווינברום. המנורה מאירה כד מים פלסטיני עתיק בן מאה שנים (מוזאייקס). השטיח הוא תוצרת ארגנטינה (מתריב) והוא עשוי מעור פרה בדוגמה גיאומטרית בשחור ולבן. על השטיח מונח שולחן קפה בגוון שחור מבריק בסגנון "ניו אינגלנד" (פיק אפ בר כיסאות). הווילונות בעיצוב והתאמה אישית (רנבי הום קוטור). הווילון ביציאה למרפסת תפור משני בדים: פשתן עם רקמה כתומה וסאטן ירוק. בחלון מעל הספה התאמתי וילון רומאי עשוי בד פשתן עם רקמה גיאומטרית בגוון ירוק ליים. בשל רגישות הפשתן לשמש, הווילונות תפורים בד בטנה.

בשיפוץ גילי אונגר סלון (צילום: אפרת לוזנוב)
דיוקן עצמי ובבושקה אהובה | צילום: אפרת לוזנוב
בשיפוץ גילי אונגר סלון 1 (צילום: אפרת לוזנוב)
בדים בצבעי פסטל עליזים ובדוגמאות של פרחים ופסים | צילום: אפרת לוזנוב
בשיפוץ גילי אונגר סלון 0 (צילום: אפרת לוזנוב)
אדום-כחול-צהוב. שילוב מנצח | צילום: אפרת לוזנוב

בשיפוץ גילי אונגר שולחן כתיבה (צילום: שירן כרמל)
שולחן כתיבה. בן 50 שנה בקירוב | צילום: שירן כרמל

עוד בסלון: כורסת וינטג' (גרמניה, שנות ה-50) מרטרו תל אביב, שרופדה בבד ריפוד מרוקאי (א.ילון). כוורת מדפים שבמקור היתה בפורניר דובדבן (איי די דיזיין) ונצבעה על ידי רמו הצבעי לגוון טורקיז. שידת הטלוויזיה עוצבה בהתאמה אישית על ידי נגריית עידן והיא בסגנון רטרו. שולחן המחשב נרכש בחנות עתיקות ברחוב יפו בירושלים עוד בהיותי סטודנט בבצלאל. כיסא המשרד הירוק מהביטאט, מנורת הקריאה של פילפס (לוצ'ה תאורה). האמנות בסלון: הצילומים על הקיר בצדי הספה הם פרי עבודת הגמר שלי במחלקה לצילום בבצלאל, והם הודפסו והודבקו על פרספקס (ברומייד). הדיוקן העצמי התלוי מעל המחשב הוא עבודה של הצייר בויאן )בוגר בצלאל), אשר מוסגר במסגרת אלון (פריים ארט). הגובלנים מבית סבתא ז"ל, מתנה מאבא שלי.

בשיפוץ גילי אונגר גובה תמונה (צילום: שירן כרמל)
חדר המגורים. כחול טורקיז כהה | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר מנורה (צילום: שירן כרמל)
אהיל אדום מבית סבתא | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר גובה מאפרה (צילום: שירן כרמל)
גם המאפרות מצטרפות לחגיגה | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר גובה עבודה (צילום: שירן כרמל)
כיסא המשרד הירוק מהביטאט | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר מנורת שולחן (צילום: שירן כרמל)
מנורת שולחן סולידית | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר גובה כלי כתיבה (צילום: שירן כרמל)
כוורת שנצבעה בטורקיז | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר גירפות (צילום: שירן כרמל)
חפצי נוי משלימים את המראה | צילום: שירן כרמל

מרפסת מקורה: מחדר המגורים יש יציאה למרפסת מקורה וסגורה שבה טיפחתי צמחייה בעציצים צבעוניים של קמיליה. הוספתי שני שולחנות בצורת טיפה וכיסאות צבעוניים ארוגים מפלסטיק צבעוני (קסטיאל As is). על סידור וטיפוח הצמחייה אחראית הגננית שירי טרוים.

בשיפוץ גילי אונגר 1 (צילום: שירן כרמל)
בין הסלון למרפסת | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר גובה וילון 2 (צילום: שירן כרמל)
וילונות משני בדים: פשתן עם רקמה כתומה וסאטן ירוק | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר מרפסת (צילום: שירן כרמל)
מרפסת מקורה. צמחייה בעציצים צבעוניים | צילום: שירן כרמל

חדר האמבטיה והשירותים: כאמור כל הסניטציה כולל ברזים בחדר האמבטיה וכן השירותים הוחלפו ונוספו אריחי חיפוי לקיר (ויה ארקדיה), פסי דקור (חזי בנק), תאורה (קמחי תאורה), וילון אמבטיה west elm), מראת משרביה כתומה (וילה מרוק). הקירות נצבעו בצבע אוניאור על בסיס מים בגוון ירוק iso 794 של נירלט. הקיר בשירותים נצבע בגוון טורקיז, אף הוא בגימור אוניאור על בסיס מים של נירלט גוון 675. הציפורים מעיסת נייר הוזמנו באינטרנט מרשת west elm האמריקאית.

בשיפוץ גילי אונגר רחצה 1 (צילום: שירן כרמל)
חדר הרחצה הירקרק. נוספו אריחי קיר | צילום: שירן כרמל
בשיפוץ גילי אונגר רחצה (צילום: שירן כרמל)
חדר הרחצה. מראת משרביה כתומה מווילה מרוק | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר רחצה 2 (צילום: שירן כרמל)
השירותים. קיר בגוון טורקי, ציפורים מעיסת נייר | צילום: שירן כרמל

חדר השינה: נצבע בגוון מוקה בהיר אוניקריל של נירלט iso 204. בחדר היה ונשאר ארון קיר ישן מצופה בפורמייקה בגוון חום מדמה פורניר. גב המיטה הוא מווילה מרוק ונעשה בעבודת פרזול בעבודת יד ממרוקו ונצבע לבקשתי בגוון כחול בהיר. לגב המיטה הצמדתי ארגז מיטה, גם הוא מווילה מרוק. השטיח הוא בצבע חלמון ולבן בדוגמה גיאומטרית (איקאה). שידת הטלוויזיה בעיצוב רטרו בגוון תכלת בהיר (רהיטי אסף). הווילון בתפירת "כרבולת" הוזמן ויוצר ברנבי הום קוטור. הוא נשפך על הרצפה ויש לו פסי גימור בקטיפה, למעלה בכרבולת בגוון ירוק ולמטה בגוון פוקסיה.

בצדי המיטה שולחנות צד בגוון ירוק תפוח ועליהם מנורות אהיל עם בסיסי "טדלאקט" (טיח מרוקאי) מווילה מרוק. התאמתי להם אהילים בעיצוב מקורי (וילה מרוק). האמנות בחדר שינה ובקיר גב המיטה מורכבת מאמנות ישראלית עכשווית מתוך האוסף של קרן ברגיל, כפפות אגרוף רחלי שרפשטיין, התקליט של יוחאי מטוס, מס 3 של עפרה אייל, הגנרל של קרן שפילשר, טבע דומם יוסוף סלמה. בקיר של שידת הטלוויזיה צילומים בשחור לבן מתוך אוסף אישי.

בשיפוץ גילי אונגר גובה מיטה (צילום: שירן כרמל)
חדר השינה. וילון בצורת כרבולת | צילום: שירן כרמל

בשיפוץ גילי אונגר מיטה (צילום: שירן כרמל)
בצדי המיטה שולחנות צד בגוון ירוק תפוח | צילום: שירן כרמל

אל תפחדו להעז

דבר המעצב: אם בבתים של לקוחותי חשוב לי מאוד איך הם מרגישים לחיות בהם, עד כמה הם שלמים עם הבחירות שנעשו, מה אנשים אחרים חושבים על עבודתי וכדומה, בביתי הדבר שונה, אני חש שאני חי בתוך ציור שנעים לי בו לארח ולחיות. אנשים יכולים לאהוב או לא, זה כבר הרבה פחות מעסיק אותי.

 טיפ: הבית הוא שלכם, ויש לכם את החופש לעשות בו כרצונכם. אל תפחדו להעז, לשלב לנסות, לשנות להחזיר ולקוות לטוב.

 פריט אהוב: כרית בבושקה, נרכשה בחנות ברחוב דיזנגוף שמעסיקה אנשים בעלי צרכים מיוחדים. כמו כן חלק מהדברים בחנות עוצבו על ידם. מוסיפה המון חן והומור לספה שלי.

בשיפוץ גילי אונגר פרופיל (צילום: שירן כרמל)
תודה על האירוח. גילי אונגר | צילום: שירן כרמל

 קרדיטים: צילום בית: שירן כרמל, צילום מייקיניג אוף: אפרת לוזנוב, צילום דיוקן של גילי: זיו שדה.
גילי אונגר - להלביש את הבית

במדור הקודם: הטריק שיגרום לדירה שלכם להיראות גדולה יותר
לכל הכתבות במדור בשיפוץ