הדיירים: זוג באמצע שנות ה-30 עם תינוקת וכלב. רויטל - אקטוארית, שי - מאפיין חוויית משתמש.

הדירה: דירת ארבעה חדרים בבניין קומות ישן בלב כפר סבא. זהו הבית ששי נולד בו לפני 36 שנה. בגיל 15 עבר עם משפחתו מחוץ לעיר, ומאז הדירה הושכרה ונשארה בדיוק כפי שעזבו אותה באמצע שנות ה-90, עם אותם חיפויי עץ על הקירות, מטבח מיושן והרבה מרפסות שירות מוזנחות. אבל כיאה לדירות הישנות, הבית התברך בחדרים גדולים ובסלון גדול, שבהמשכו מרפסת גדולה הפונה לרחוב ומופרדת בוויטרינת זכוכית ישנה – הפריט היחיד ששימרנו במהלך השיפוץ.

שני רינג, כניסה (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

החזון: נפגשתי עם הדיירים לראשונה בבית קפה כשלרויטל היה שיער צבוע ורוד. היה נראה שהיתה בכך אמירה והצהרת כוונות, שעיצוב שגרתי זה לא מה שהם מחפשים. הם הדגישו שהם אוהבים צבעים, ומחפשים מעצבת נועזת שתעזור להם ליצור משהו ייחודי ומיוחד, ושהם לא מפחדים להשתגע עם צבעים.

נוצר בינינו חיבור, ותחושה שאני הבן אדם המתאים להגשים להם את החלום. הם לא נבהלו מההדמיה הראשונה שהוצגה בפרזנטציה, שהכילה שילוב צבעים נועז. ויצאנו לדרך. לבסוף התוצאה יצאה נאמנה מאוד להדמיה, והצבעים הנועזים נשמרו.

מעבר לעיצוב הייחודי, שי ורויטל דרשו לשמור על חדרים מרווחים ככל הניתן, להוסיף מקלחת ושירותים לחדר הורים, לייצר חדר ארונות במקום ארון פתוח לחדר, ולשמור על המרפסת בהמשך הסלון שתהפוך למשכנו של ניאו, הכלב שלהם. זה בא על חשבון שתי מרפסות שירות ועדיין נדרשה מלאכת מחשבת ורה-ארגון של כל החלל הפנימי כדי לעמוד בכל הדרישות הללו במרחב הקיים.

שני רינג, סלון (צילום: אדריאן דודה)
כורסה ורודה התואמת את הוורוד של המטבח | צילום: אדריאן דודה
שני רינג, סלון (3) (צילום: אדריאן דודה)
תמהיל מאוזן, המשלב צבעים עזים ופאטרנים שונים | צילום: אדריאן דודה
שני רינג, סלון (2) (צילום: אדריאן דודה)
טפט עם איורי ציפורים ועננים בשחור לבן | צילום: אדריאן דודה

שני רינג, ג, צמחייה (צילום: אדריאן דודה)
רהיט הכניסה. למרות גודלו הוא מצליח להשאר עדין ואלגנטי | צילום: אדריאן דודה

הבית מכיל תמהיל מאוזן, המשלב צבעים עזים ופאטרנים שונים בשחור לבן - אריחי המטבח, הטפט בסלון, אריחי האמבטיות, אריחי המרפסת, הבד של הספסל במרפסת. הניגודיות הזו מייצרת את העניין.

משך השיפוץ: שלבי התכנון נמשכו לא מעט כי הזוג ביקש להתגבש קודם על תוכנית מנצחת שתתאים להם באופן מושלם. השיפוץ נמשך כארבעה חודשים וחצי..

שני רינג, מרפסת (צילום: אדריאן דודה)
הטורקיז נמשך אל תוך המרפסת | צילום: אדריאן דודה

שני רינג, מרפסת (2) (צילום: אדריאן דודה)
הכל הוחלף למעט הוויטרינה | צילום: אדריאן דודה

עוד בערוץ עיצוב הבית

מרחב אחד פתוח

הכל הוחלף למעט הוויטרינה המפרידה את המרפסת מהסלון, שעברה חידוש וצביעה. מבחינת מיקום – המטבח, הסלון והמרפסת נשארו במקומם, אבל נשברו קירות שהפכו למרחב אחד פתוח ללא מחיצות אטומות. יצרנו הפרדות בדרכים אחרות - כמו תיחום המטבח באמצעות ריצוף הנבדל מהפרקט של יתר הבית, רהיט כניסה אוורירי וכו'.

כל יתר הדירה – אזור המסדרון, החדרים ותאי המקלחת והשירותים – אורגן מחדש בהתאם לדרישות הדיירים. ההתפשרות היחידה עבורי היתה ספה נפתחת של עמינח שמשמשת גם כמיטה בחדר האורחים.

הכניסה: בכניסה לדירה נוצרה מבואה התחומה באמצעות רהיט בתכנוני, עשוי ברזל ועץ, הנמתח מרצפה לתקרה ומכיל מדפים לתצוגה, עציצים, ספסל המסתיר בתוכו ווים לתליית מפתחות ונעליים. בהמשך מימין רהיט נוסף בתכנוני עם מגירה לדואר, מראה ותאורה מעל, הקיר נצבע בשחור לשם הדגשתו.

שני רינג, מטבח וסלון (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה
שני רינג, מטבח (צילום: אדריאן דודה)
משטח שיש במראה קררה | צילום: אדריאן דודה
שני רינג, מטבח ופינת אוכל (צילום: אדריאן דודה)
המטבח נתחם באמצעות ריצוף הנבדל מהפרקט | צילום: אדריאן דודה
שני רינג, מטבח (2) (צילום: אדריאן דודה)
רשת שחורה משולבת מדפים ותאים במקום ארונות | צילום: אדריאן דודה
שני רינג, ג, פינת אוכל (צילום: אדריאן דודה)
משלב ארונות נמוכים בגרפיט | צילום: אדריאן דודה
שני רינג, ג, פינת אוכל (2) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

שני רינג, מטבח (1) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

המטבח ופינת האוכל: מול הכניסה רמיזה אל המטבח מימין באמצעות הריצוף בשחור לבן של המטבח התוחם אותו וממשיך לטפס על הקיר, ועליו תמונת אישה גדולה בשחור לבן וכסף. המטבח משלב ארונות נמוכים בגרפיט, ארונות גבוהים בעץ, משטח שיש במראה קררה וקיר בצבע פוקסיה דומיננטי, שעליו רשת שחורה משולבת מדפים ותאים במקום ארונות עליונים. האריחים על הקיר ממשיכים מעבר לפינה לכיוון הכיריים. פינת האוכל היא חלק מהמטבח.

הסלון: משמאל לכניסה ממוקם הסלון ובו ספת קורדרוי צהובה, כורסה ורודה התואמת את הוורוד של המטבח. טפט עם איורי ציפורים ועננים בשחור לבן חולש על על הקיר מאחורי הספה ונפגש מעבר לפתח אל המסדרון עם האריחים של המטבח.

שני רינג, ג, עבודה (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

המרפסת: הקיר מנגד נצבע בטורקיז לכל אורכו מקצה לקצה. צבע הטורקיז נמשך אל תוך המרפסת, שנבדלת גם היא בסוג הריצוף - אריחים מאוירים גאומטריים בגודל 20/20 וספסל ישיבה ואחסון לאורכו. המרפסת משמשת כמקום המרבץ של ניאו הכלב, ותחומה באמצעות הוויטרינה המקורית שעברה שיפוץ וצביעה מחדש.

המסדרון: פתח המסדרון המוביל אל האמבטיה והחדרים עוטר בקשת עדינה, וקירות המסדרון נצבעו גם הם בוורוד פוקסיה של המטבח.

שירותי האורחים וחדר הרחצה: דלת ראשונה מימין במסדרון היא שירותי האורחים - רצפת אריחים עם עיטורי איקסים בשחור על רקע לבן וטפט בטורקיז עם פילים הודיים מובלטים. מהעבר השני של המסדרון דלת אל חדר האמבטיה עם אותו הריצוף של השירותים, ושידת עץ קלאסית המשמשת כארון כיור. בהמשך המסדרון מימין מוסתר ארון שירות עם מכונת הכביסה והמייבש בתוכה.

שני רינג, ג, שינה (צילום: אדריאן דודה)
חדר השינה של ההורים נצבע בצבעים כהים | צילום: אדריאן דודה

שני רינג, ג, ארונות (צילום: אדריאן דודה)
חדר הארונות הצמוד | צילום: אדריאן דודה

לא לתכנן על המילימטר

חדרי השינה: חדר השינה של ההורים נצבע בצבעים כהים, עוטר בשידות עץ, אהיל חרוזי עץ ומנורות צדפה כמנורות לילה. צמוד לחדר יש חדר ארונות ואמבטיה מאסטר עם אריחי בטון מעוטרים בגוני כחול וירוק. נוסף לכך יש חדר עבודה ואורחים וחדר השינה של הילדה.

שני רינג, ג, רחצה (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה
שני רינג, ג, רחצה (3) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה
שני רינג, ג, רחצה (4) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה
שני רינג, ג, ילדים (2) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

שני רינג, ג, ילדים (1) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

דבר המעצב: העבודה עם הלקוחות היתה עבודת צוות של ממש עם ירידה לעומק על כל פרט ומעבר על כל שינוי, בחירה של כל אריח, גוף תאורה, דוגמאות צבע וכל אלמנט נוסף שמהווה חלק מהבית שלהם. הבית לא שגרתי ומאוד מיוחד, ונתפר הן ברמה הפונקציונלית והן ברמה העיצובית במיוחד עבורם, ובאמת שאין שני לו - שילוב הצבעים, בחירת החומרים ותכנון הריהוט.

טיפ: רצוי לא לתכנן על המילימטר כי במציאות בשטח יש סטיות מהתוכנית. כאשר אין ברירה אלא לתכנן על המילימטר, כמו שהיה בבית הזה, כדי להיענות לכל הדרישות והצרכים, אז יש להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק מול הקבלן ואנשי העבודה בשטח, ולהסב את תשומת לבם מבעוד מועד למורכבויות בתכנון ולא לאחר מעשה. תוכנית חשמל בפרט – דורשת הרבה תשומת לב וירידה לפרטים ומחשבה קדימה, טעויות בתכנון עלולות לעלות ביוקר.

שני רינג, ג, רחצה (1) (צילום: אדריאן דודה)
צילום: אדריאן דודה

שני רינג, ג, שירותים (2) (צילום: אדריאן דודה)
עיטורי איקסים בשחור על רקע לבן | צילום: אדריאן דודה

פריט אהוב: רהיט הכניסה שתוכנן על ידי והותאם במדויק לצרכים של הזוג הוא האהוב עלי. הוא מצליח לייצר תיחום לאזור הכניסה, כמעין מבואה, בלי לחסום, בשל היותו מרצפה לתקרה. ולמרות גודלו הוא מצליח להשאר עדין ואלגנטי.

שני רינג, הסלון לפני (צילום: צילום ביתי)
הסלון לפני | צילום: צילום ביתי
שני רינג, המטבח לפני (צילום: צילום ביתי)
המטבח לפני | צילום: צילום ביתי
שני רינג, ג, האמבטיה לפני (צילום: צילום ביתי)
האמבטיה לפני | צילום: צילום ביתי
שני רינג, תוכנית לפני
התוכנית לפני
שני רינג, תוכנית אחרי
התוכנית אחרי

_OBJ

שני רינג, סטודיו desiRing

במדור הקודם: מדרום אפריקה לדופלקס בירושלים
לכל הכתבות במדור בשיפוץ