הדיירים: זוג הורים, שניהם עובדים בחברות הייטק עם שתי בנות קטנות (שנתיים ו-5).

הדירה: הדירה נמצאת באחת השכונות השקטות בכפר סבא. היא כוללת 4.5 חדרים, בגודל 110 מ"ר, בבניין בן 35 שנה. לפני השיפוץ הדירה הייתה מאוד מוזנחת, וב-35 שנות קיומה היא לא שופצה מעולם.

עירית צוקר, מבט מהמטבח
קונספט של מרפסות ופינות רוגע | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, מטבח מנורות גובה
תאורה למטבח ולאזור הכניסה | צילום: גלית דויטש

החזון: מכיוון שבני הזוג כבר גרו בדירה כמה שנים לפני השיפוץ, ידענו שיתרונות הדירה הם שהיא מוארת ומאווררת ונעימה אקלימית למגורים. בדירה היו שלוש מרפסות, ובני הזוג הבהירו לי שהם מאוד אוהבים את הקונספט של מרפסות ופינות רוגע. בבית היתה בעיה גדולה של חוסר במקומות אחסון, חדר הרחצה וחדר השירותים היו קטנים, ובאופן כללי הכל נראה מאוד מיושן ולא נוח.

לאורך כל תהליך השיפוץ, שני בני הזוג היו מאוד מעורבים ומחויבים, והיה להם חשוב מאוד שכל בחירה שלהם תהיה מיוחדת ומעניינת - לא שגרתית ולא סטנדרטית. בנוסף, בני הזוג (כמוני) מאוד אוהבים צבע, והיה חשוב להם הוסיף הרבה צבעוניות, בלי להפוך את הדירה לילדותית או מקושקשת.

עירית צוקר, סלון פינה
תחושה של מבואה קטנה | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, סלון ספרייה גובה
מקום לתיקים ושקיות בתחתית הספרייה | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, סלון פינה תמונות
ספרים ותמונות על המדפים | צילום: גלית דויטש

בעלת הבית חלמה שנים רבות על מטבח עם חזיתות ירוקות, והחלום של בעל הבית היה מטבח מעץ גושני גס. עבדנו הרבה מאוד על מציאת המטבח המושלם שיהיה מודרני וכפרי, בעל קווים נקיים אבל חם ומזמין, וכמובן שיהיה סופר נוח כי בעל הבית מאוד אוהב לבשל. בתהליך השיפוץ אני מלווה את כל קבלת ההחלטות בהדמיות תלת מימד בעזרת הדגמה של כל האפשרויות הצלחנו לבסוף להגיע למטבח החלומות של שני בני הזוג. כאשר המטבח הסתדר, בזו אחר זו, התקבלו שאר ההחלטות.

גם לריצוף הוקדשה מחשבה מעמיקה. לאחר שיטוטים רבים, נבחר ריצוף בגוון אפור בעל טקסטורה (מקובל יותר לשימוש לריצוף חוץ). לחדרי הרחצה בחרנו ריצוף צבעוני, בשילוב חיפויי קיר לבנים, וארונות מתאימים. בכל החדרים תוכננו ארונות קיר, וגם במסדרון נוצל השטח לטובת שני ארונות שירות.

עידית צוקר, סלון מרפסת
ספת רייש, שטיח ומזנון שהותאם לצבעוניות הכללית | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, סלון סוס גובה
עירית צוקר, סלון סוס גובה | צילום: גלית דויטש

משך השיפוץ: התכנון - חודשיים, והשיפוץ עצמו ערך שלושה חודשים.

עלות השיפוץ: כ-350 אלף שקל שכללו: תכנון, החלפת כל התשתיות של הדירה (חשמל, מים אינסטלציה) שינוי של כל המבנה, וכמו כן תכנון וקנייה של כל הריהוט לבית. עלות השיפוץ כללה גם את כל מה שמחובר לקירות: מטבח, חיפויים, ארונות קיר, מזגנים וכו'.

תיאור כללי של השיפוץ: כל מבנה הדירה השתנה. המטבח בעבר היה חדר סגור עם מרפסת ענקית ולא שימושית. היו חדר רחצה אחד צר, ועוד חדר שירותים פצפון. בכניסה היה מסדרון צר באורך של 1.60 מטר, שהסתיים בעמוד. להורים היה חדר עם עוד מרפסת סגורה ששימשה כמחסן, והיו עוד שני חדרי ילדים. בכל הדירה היו רק שני ארונות בגדים קטנים.

עירית צוקר, סלון ספר גובה
כריות למראה רך | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, סלון פרחים גובה
עוד קצת צבע | צילום: גלית דויטש

האתגר היה לשנות את מבנה החדרים, כך שיהיו שני חדרי ילדים, חדר עבודה, חדר שינה הורים עם אמבטיה ושירותים צמודים, מטבח עם מרפסת וסלון עם מרפסת סלון. בשיפוץ מרפסת המטבח חדר הרחצה ושירותי האורחים הפכו לשני חדרי רחצה ומרפסת מטבח. המטבח נפתח אל הסלון וכך נוצר מעבר של אוויר ואור בין מרפסת המטבח למרפסת הסלון. הורדנו את קיר מסדרון הכניסה עד לגובה 90 ס"מ, בצד שפונה אל המטבח יצרנו נישה, והתקנו בה מדפים פתוחים לירקות ולספרי בישול. על המדף העליון המחופה בעץ יש מקום להניח מפתחות ומכתבים. כך הכניסה לבית הפכה פתוחה ומוארת, ונמצא שימוש לעמוד, שלא יעמוד סתם כך בחלל. גם מבנה החדרים השתנה, כדי לאפשר בחדר ההורים ארון קיר ותוספת של חדר עבודה.

כל הרהיטים נקנו ביחד ותוכננו עד הפרט האחרון. אפילו המזנון שנקנה בחנות רהיטים, שונה גם במידות גם במבנה וכמובן בצבעוניות כדי להתאים פרקטית ועיצובית לדירה. במסדרון יצרנו שתי נישות המכילות שני ארונות שירות.

עירית צוקר, מטבח שעון
קלאפה גדולה מעץ אלון צרפתי מעל משטח העבודה | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, מטבח גובה
החלום התגשם | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, מטבח משטח
ונבנה מטבח שכולו חזיתות ירוקות | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, מטבח ביצים גובה
המטבח בנוי משני פסים | צילום: גלית דויטש

הפרדה אוורירית בין המטבח לכניסה

כניסה: הורדנו את הקיר בין העמוד לדלת הכניסה ובנינו אותו מחדש בגובה 90 ס"מ, ויצרנו נישה לכיוון המטבח. בין הקיר הנמוך והמטבח תיכננתי גוף תאורה המורכב מארבע נורות על חוט בד ציבעוני שיוצרים הפרדה אוורירית בין המטבח לכניסה. היום כשנכנסים יש מבט על הסלון והמטבח יחד עם תחושה של מבואה קטנה.

המטבח: המטבח בנוי משני פסים. בצד אחד, ארונות נמוכים עם שיש באורך כמעט חמישה מטרים. בצד זה מוקמו הכיור והכיריים. ממול יש עוד פס מטבח, שאורך 160, שמכיל את המקרר ואת יחידת התנור והמיקרו. חזיתות הארון נצבעו בצבע אקווה ירוק בהיר (מספר H4177) מעל היחידה של הארונות הנמוכים נבנתה קלאפה גדולה מעץ אלון צרפתי. בהמשך המטבח יש מרפסת עם מכונות הכביסה וארון שירות בצד אחד, וממול ארון אחסון נמוך. חלון המטבח פונה אל מרפסת המטבח, והחלון והדלת נעשו מאלומיניום וזכוכית כדי להכניס אור למטבח גם כשדלת המרפסת סגורה.

עירית צוקר, חדר ילדין גובה
ארון גדול ושתי מיטות בחדר הבנות | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, חדר ילדים מיטה גובה
פינת עבודה שתגדל עם הילדות | צילום: גלית דויטש

סלון ופינת אוכל: הסלון ופינת האוכל מחוברים למטבח. היה חשוב לנו לייצר חלל פתוח וציבורי בדירה ולהגדיר אזורים ברורים בו. פינת האוכל ממוקמת על יד הקיר הנמצא בהמשך למטבח. לפינת האוכל נבחר שולחן עץ אלון, בגוון דומה לקלאפה ולמדפי העץ. בני הזוג מאוד אהבו את הרעיון של כיסאות מכמה צבעים. למען האמת כאשר חיפשו מעצבת פנים נתקלו בתמונות מדירות שעיצבתי שהיו עם הכיסאות הללו, ומתחילת השיפוץ היה ברור שאלו הכיסאות שאנו מייעדים לפינת האוכל.

בסלון ספת ריש, שטיח ומזנון שהותאם לצבעוניות הכללית ולצרכים המדויקים של המשפחה. מטעמים פרקטיים נבחרה ספה דמוית עור, ולכן הוספנו הרבה כריות כדי ליצור בכל זאת מראה רך. בחלק שקרוב לכניסה הוחלט על הצבת ארון ספרייה. בארון שתי מגירות גדולות עבור תיקים ושקיות. היה חשוב לייצר מקום לכל דבר. כחלק מהאני מאמין, חשוב לי שבכניסה לבית יהיה מקום למפתחות, תיקים וכל מה שצריך שיהיה קל להכניס ולהוציא בכניסה וביציאה.

כאמור, בעלי הבית מאוד רצו מרפסת בסלון. רצינו לייצר אווירה קצת של חוץ. לשם כך נבחר ריצוף דמוי דק, מנורות קיר בסגנון רחוב ושולחן קטן עם שני כיסאות לישיבה נוחה שלא תופסים הרבה מקום.

עירית צוקר, חדר ילדים שולחן גובה
פינות של כיף בחדר המשחקים | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, חדר ילדים מראה גובה
שולחן יצירה נוח | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, חדר ילדים לוח גובה
ולוח גיר ענק | צילום: גלית דויטש

לבן ושחור, עם נקודות ורודות בחדר הרחצה

חדר שינה בנות: בחדר זה היה חשוב להכניס ארון גדול, את שתי המיטות ופינת עבודה קטנה כדי שיהיה מקום לפינת מחשב עבור הבנות כאשר יגדלו.

חדר משחקים בנות: חדר זה תוכנן כחדר משחקים. בחדר ארון קיר, שולחן יצירה נוח (חיבור של שני שולחנות לאק של איקאה), לוח גיר ענקי, כורסאות קטנות וכוורת משחקים.

עירית צוקר, חדר רחצה ארונית גובה
ארון תכלת בסגנון קצת כפרי | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, חדר רחצה אמבט גובה
ריצוף גרניט פורצלן מצויר בגוונים של תכלת וחום. חדר הרחצה של הבנות | צילום: גלית דויטש

חדר עבודה: חדר העבודה הינו ממלכתו הפרטית של בעל הבית. בעל הבית מאוד אוהב לנגן (שתי גיטרות), ומתעסק הרבה במוזיקה. כאשר תכננתי לו את שולחן העבודה, קיבלתי רשימה מדויקת עד הפרט האחרון של כל הדברים שצריכים להיכנס בחדר, ועל פי הרשימה תכננתי לו שולחן בצורת ריש המכיל כוורת קטנה ומגירות, מקום לגיטרות ולאורגן.

חדרי הרחצה: בחדר הרחצה של הבנות בחרנו בריצוף גרניט פורצלן 20*20 מצויר בגוונים של תכלת וחום. הריצוף מחפה גם את דופן האמבטיה. הקירות חופו בחיפוי 20*20 בצבע קרם, וארון תכלת בסגנון קצת כפרי, השלים את התמונה.

לחדר הרחצה של ההורים נבחר ריצוף צבעוני, בגוונים של לבן ושחור, עם נקודות ורודות שמשולבות בו. לחדר זה נבחר ארון אמבטיה שחור.

עירית צוקר, חדר שינה מיטה גובה
כאן ישנים כפיות | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, תאורה צהובה
תאורה צהבהבה | צילום: גלית דויטש
עירית צוקר, חדר שינה שידה גובה
ורומנטיקה במיטבה | צילום: גלית דויטש

דבר המעצבת: אין ספק שהתהליך שעברתי עם בני הזוג היה מהנה ומעניין. בתחילת הדרך היו קצת קשיים למצוא את שביל הזהב בין כל החלומות, הדעות והסגנונות, אבל כל פעם שנמצא פתרון שחיבר את כל הרצונות יחד, היה ברור שזהו הדבר הנכון ותחושת השימחה וההישג היו מאוד גדולים. הוספת צבע בבית מעלה חיוך ומוסיפה מאוד,  והיה לי כיף שמצאתי בבני הזוג פרטנרים לתחביב שלי.

טיפ: כדאי להעז ולבחור דברים שבאמת עושים טוב. בחירת המטבח היתה נועזת אבל עושה את כל הדירה. בעיני עדיף לבחור משהו שאוהבים מאשר מראש לבחור משהו שלא מרגישים אליו כלום רק כדי שלא ימאס בעתיד.

רשימת מכולת: גוף תאורה לכניסה, "שקע תקע" – פרופיל וממנו יורדות ארבע נורות בעלו צורות שונות. החוטים מחופים בבדים בארבעה צבעים  (450 שקלים); חיפוי צבעוני של חדרי רחצה, האחים לוי (140 שקלים למטר); ארון כניסה - עבודה של נגר (3,200 שקלים); כיסאות לפינת אוכל - פיקאפ כיסאות בר (550 שקלים כל כיסא).

עירית צוקר, שירותים גובה
ארון אמבטיה שחור ונקודות ורודות על הרצפה. חדר הרחצה של ההורים | צילום: גלית דויטש

 מעצבת פנים: עירית צוקר

במדור הקודם: המהפך של דירת הפרופסורים
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו