הדיירים: זוג בני 60 פלוס, לפני היציאה לפנסיה. רוב ימות השבוע מתגוררים בגפם, בסופי שבוע הבית הומה ילדים ונכדים המגיעים מחוץ לעיר. בני הזוג שכירים בתפקידים ניהוליים בכירים במגזר הציבורי.

הדירה: רחוב קטן וותיק ברמת השרון, בניין דירות בן ארבע קומות, טיפוסי לרחוב. הדירה משתרעת על פני שתי קומות (3+4).

השיפוץ, מטעמי תקציב, חולק לשתי פעימות. בפעימה הראשונה שיפצנו את קומת הכניסה וגרם המדרגות ואילו הקומה העליונה תשופץ בקיץ הבא. קומת הכניסה כוללת 95 מ"ר + מרפסת בת 7 מ"ר ובה מטבח+ מזווה, שירותי אורחים, חלל אירוח מרווח, סוויטת שינה עם אמבטיה וחדר עבודה/אורחים. הקומה מעל כוללת 50 מ"ר + מרפסת בת 30 מר והיא כוללת שני חדרי שינה וחדר רחצה.

מצב הדירה לפני השיפוץ לא השאיר הרבה חשק לשהות בין כתליו. היה מיושן, מגובב ברהיטים ישנים חלקם בעלי ערך שדרשו שיפוץ וחלקם מבית היוצר של איקאה. החלל היה מונמך לטובת מזגנים מיושנים, מרוצף באבן טבעית ובפרקט בחדרים. מיש מש לתפארת מדינת ישראל.

רויטל אינדיק, כניסה (32) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
דלת ברזל שחורה משובצת זכוכית סבתא | צילום: אבישי פינקלשטיין

החזון: חלומה של בעלת הבית היה לגור בבית מעוצב והרמוני, עם מטבח רב אחסון ובו תנאי בישול ואפייה מפנקים. חלומו של בן זוגה הסתכם במרפסת קטנה שבה אפשר לשתות קפה של בוקר, ובעיקר שאשתו תהיה מרוצה.

משך השיפוץ: תכנון החלל, השגת ההיתר למרפסת ואישור התקציב ארכו חודשים ארוכים, אך השיפוץ בפועל ארך 45 יום בלבד.

עלות השיפוץ: כ-800 אלף שקל, הכוללים שכר תכנון ועיצוב, אגרות לרשות המקומית, תשתית חשמל חדשה, ריצוף כולל, חיפוי כולל, הריסה ובנייה לפי תוכנית, גופי תאורה, מטבח, נגרות כללית (נגריית מחמוד אניס, אום אל פאחם), ריהוט, שיפוץ וריפוד רהיטים ישנים, וילונות, טפטים, סוכך וגינון. התקציב היה קשיח מאוד ולכן ויתרנו למשל על חלונות מעץ והסתפקנו באלומיניום בלגי.

רויטל אינדיק, סלון (21) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
חלל האירוח כולל שתי פינות ישיבה | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, סלון (28) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
שתי כורסאות עתיקות בבד גיאומטרי שחור לבן | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, סלון (9) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
שולחן קפה גדול יחסית המתאים לאירוח נדיב | צילום: אבישי פינקלשטיין

רויטל אינדיק, שולחן (13) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

עוד בערוץ עיצוב הבית:

אירוח נדיב ומגוון

הכניסה: כבר בחדר המדרגות של הבניין המשותף אפשר לזהות את הדירה המשופצת - דלת ברזל שחורה משובצת זכוכית סבתא מובילה אליה. בכניסה לבית נפרש חלל האירוח המרווח והמרפסת הפורחת הזעירה מתעתעת. הצמחייה מסתירה כמעט כליל את הבניין שממול וככה יכולים הדיירים ואורחיהם לשכוח שהם בלב לבה של שכונת בתים משותפים ותיקה ברמת השרון. סקרטר עתיק ששופץ והוחזר לו הדרו ממוקם בכניסה ומסמן מבואה זעירה, עליו ניתן להניח מפתחות, משקפי שמש ודואר.

הסלון: חלל האירוח כולל שתי פינות ישיבה - אחת מוגדרת כפינת טלוויזיה וממוקמת מול ספריה רחבת ידיים. היא כוללת ספה ארוכה (כמעט 3 מ'), ושולחן קפה עתיק לצדה. בגבה של הספה ממוקמת פינת הישיבה הנוספת הכולל ספה דו קוקטית, ושתי כורסאות עתיקות שרופדו בבד גיאומטרי מודרני בשחור ולבן. מקומות הישיבה באזור זה סובבים סביב שולחן קפה גדול יחסית המתאים לאירוח נדיב ומגוון.

המטבח: ממול לחלל האירוח ממוקמים המטבח ופינת האוכל. שטחי העבודה של המטבח תוכננו לפי אחת הצורות הקלאסיות – שני קווים מקבילים, בכך נוצל עד תום הכוך הבלתי ברור שהכתיבו נתוני השטח. חלל המדרגות נוצל לאחסון נוסף של המטבח.

פינת האוכל: לפינת האוכל נבחר שולחן עתיק הנפתח בסופי שבוע עד לכדי 3 מ' ויכול לארח את המשפחה המורחבת.

רויטל אינדיק, ג, ספרייה (15) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, ג, ספה (22) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, ג, סלון (16) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
ספה ארוכה נוספת ושולחן קפה לצדה | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, ספה (19) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

רויטל אינדיק, חלל ציבורי (18) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

ירוק בפנים, ירוק בחוץ

גרם המדרגות רוצף מחדש בעץ צבוע שחור יחד עם מעקה עץ לבן עם עמוד ראשון מסוגנן במיוחד. בחלל זה עומד עמוד שחופה בטאפט, זכר לקיר שעמד שם קודם ויצר חדר נוסף, שהתבטל כדי להרוויח חלל אירוח מרווח. מסדרון קצר מאוד מוביל לחדר השינה וחדר העבודה. על קיר המסדרון המוביל לחלל הפרטי של הבית נתלו צילומים משפחתיים מתקופת מלחמת העולם השנייה, ממוסגרים במסגרות עץ עתיקות ומסוגננות.

שירותי אורחים: בתחילת המסדרון ממוקמים שירותי האורחים, שנבחרה להם דלת צרפתית משובצת מראות. מאחר שהדלת פונה לחלל האירוח, משתקפים בה שלל הטקסטילים והגוונים בחלל זה.

חדר השינה: קירות סוויטת השינה חופו בטאפט פרחוני מרצפה ועד תקרה. הגוונים השולטים הם גוני הירוק, שנעשה בהם שימוש בגב המיטה, בכריות הנוי המשובצות, בכורסה הקטנטונת לצד המיטה, ואפילו בפס על גבי האהיל שרופד מחדש, אך כל הירוקים הללו מחווירים מול נוף העצים העבותים הנשקפים מהחלונות בחדר זה.

חדר האמבטיה: חדר האמבטיה הצמוד מאופיין בלובן נעים ורענן. הקירות מחופים באריחים לבנים בגדלים שונים, ושידת סלון עתיקה שנמצאה בשוק הפשפשים הוסבה לארון אמבט גדול ופונקציונלי.

רויטל אינדיק, מרפסת (12) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, מרפסת (10) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
הצמחייה מסתירה כמעט כליל את הבניין | צילום: אבישי פינקלשטיין

רויטל אינדיק, מרפסת (11) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

הכל התחיל בפיסת ריפוד אחת

נגיעות הצבע בחלל זה הן צהובות ובאות לידי ביטוי בהדפס הגיאומטרי שעל גבי אריחי הריצוף ובגופי התאורה. כל פלטת הגוונים ובחירת הריצוף והטקסטילים התחילה בפיסת בד ריפוד אחת של ספת הטלוויזיה המרכזית. הפטרן בדוגמת פייזלי על גבי אריג פשתני בעל רקע חול נייטרלי מציג הרמוניה צבעונית מתוחכמת ומלאת חיים של תכלת אקווה, צהוב חרדלי, אדום יין עמוק לצד ורוד בוהק, ומעט שחור. 

ברגע שנבחר הבד הזה לריפוד ספת הטלוויזיה, הצטרף הריצוף הנהדר (גרניט פורצלן מודפס בפסים אלכסוניים) שהונח בדוגמאת פיש בון. מכאן ההחלטה על גוון חרדלי במטבח היתה מתבקשת, וחיזוק הגוונים האדומים נעשתה באמצעות הבחירה בבד קווילט אדום עמוק לספה הקטנה שבחלל האירוח. גוני התכלת והאקווה מקבלים הד נוסף בחיפוי הטאפט של העמוד ובפרנזים של השטיח.

רויטל אינדיק, מטבח (25) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
מטבח קלאסי של שני קווים מקבילים | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, מטבח (27) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, מדפים (31) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, מדרגות (23) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
לפינת האוכל נבחר שולחן עתיק הנפתח בסופי שבוע | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, ג, מדרגות (24) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
חלל המדרגות נוצל לאחסון נוסף של המטבח | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, מדרגות (14) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
גרם המדרגות רוצף מחדש בעץ צבוע שחור יחד עם מעקה עץ לבן | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, מדרגת (26) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין

רויטל אינדיק, ג, רחצה (1) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
שירותי האורחים. דלת צרפתית משובצת מראות | צילום: אבישי פינקלשטיין

כל הגוונים הללו תחומים ומודגשים באלמנטים של שחור, החל מפרופיל החלונות, המשך בקווים הגיאומטריים שעל גבי הכורסאות המשופצות ובשטיח הווינטג' הדהוי ועד תעלת הפח של המזגן. גם הווילונות הרומים במטבח קיבלו קונטור שחור, וגרם מדרגות עץ שחורות מוביל לקומה העליונה שטרם שופצה.

דבר המעצב: היה תענוג. נהניתי מחופש עבודה מוחלט ומשיתוף פעולה מלא של הלקוחות. היה מאוד קשה להיפרד בסוף התהליך וככה מצאתי את עצמי מסבה עם משפחתי הפרטית לשולחן ליל הסדר בבית הלקוחות.

טיפ: תהליך השיפוץ מנקז לתוכו הרבה לחץ, מתח וחילוקי דעות בין בני הזוג. כדי להקל את העניין כדאי מאוד לבנות תקציב, במקביל לתכנון החלל, על גבי טבלת אקסל ולהכניס לתוכה את כל מרכיבי השיפוץ - מעבודות הקבלן (לבן עבודות גמר - קובי אלקבץ) ועד מגבות המטבח החדשות. במהלך השיפוץ עדכנו את הטבלה בתשלומים שביצעתם והשתמשו בה כדי לעקוב ולוודא שאין חריגה מגבולות בתקציב שקבעתם.

פריט אהוב: הארון שנבנה בנישת המדרגות ושויך למטבח. אין ספק שהוא כוכב הבית, גם בגלל צבעו החרדלי הבולט וגם בגלל ההפתעות שהוא מסתיר: ארון למיקסר, מגירות למפות שולחן, דלת משולשת צמודה לרצפה בשביל האוכל של כלבת המחמד בבית ודלת מעבר לחלל המזווה.

ספת מיני דו מרופדת בבד קווילט בגוון אדום עמוק, עם רגלי ברזל צבועות בגוון אקווה AQUA ממניפתRAL . הספה תוכננה במיוחד (עיצוב וביצוע LEELOU HOME) לקנה המידה של פינת הישיבה הקטנה, והולמת במיוחד את הפרופורציות והאופי הקוקטי של בעלת הבית.

רויטל אינדיק, ג, לוח גיר (6) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
מסדרון קצר מאוד מוביל לחדר השינה וחדר העבודה | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, שינה (5) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
קירות סוויטת השינה חופו בטאפט פרחוני מרצפה ועד תקרה | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, שינה (4) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
גוני הירוק שולטים | צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, שינה (2) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, ג, מנורת לילה (17) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
צילום: אבישי פינקלשטיין
רויטל אינדיק, רחצה (7) (צילום: אבישי פינקלשטיין)
חדר האמבטיה הצמוד מאופיין בלובן נעים | צילום: אבישי פינקלשטיין

_OBJ

רויטל אינדיק ראובני, מעצבת פנים

במדור הקודם: "כולם חשבו שאנחנו משוגעים" - שיפוץ מטריף בירושלים
לכל הכתבות במדור בשיפוץ