הדיירים: זוג בני חמישים פלוס, עם שלושה ילדים: הבן הגדול חייל ושתי הבנות בגיל העשרה.

הדירה: הבית נמצא בקיבוץ מסדה בעמק הירדן. גודלו 180 מ"ר - ארבעה חדרי שינה. הבית נבנה בסוף שנות ה-60 בבנייה ביטחונית (מבטון מזוין להגנה מפני הפגזות) ושימש כבית ילדים בקיבוץ עד שנות ה-90. לפני השיפוץ הבית היה מוזנח וחשוך, היה מחולק לחדרים רבים, שירותים ומקלחות, כיאה לבתי ילדים בקיבוצים. עם התחדשות הקיבוץ וההפרטה, נעשה "שיוך דירות" פנימי בקיבוץ וכל משפחה קיבלה בית משלה. בני הזוג בחרו בבית הילדים לביתם החדש.

תמר צ'פלין. מטבח לאחר שיפוץ (צילום: רון שלף)
אי עבודה נוח המחופה בבוצ'ר בלוק | צילום: רון שלף

החזון: הדיירים חלמו על בית כפרי מרווח ומואר: מטבח גדול עם מזווה, חדר אורחים, שירותי אורחים, חדר עבודה, יחידת הורים ועוד שני חדרי שינה לבנות המתבגרות פלוס מקלחת.

דרישה מיוחדת: לדיירת היה חשוב מאוד למצוא מקום ראוי לאוסף ספרי הקריאה הגדול שלה, ולכן זה גם היה הרעיון המחולל של תכנון הבית: קיר ספרייה גדול, החוצה את הבית לאורכו.

האילוצים שעמם התמודדנו:

1. בנייה ביטחונית - מה שהקשה על פתיחת פתחים במעטפת החיצונית של המבנה, הבנוי מבטון מזוין.

2. עמוד בטון – התגלה במהלך השיפוץ בפינה של הבית, שבה תכננו חלון צרפתי פינתי לפינת האוכל. זה אילץ אותנו להחליפו בעמוד ברזל חשוף בצד הפנימי של החלון. כל זאת, כיוון שלא היו תכניות אדריכליות למבנה הקיים.

הפשרות שעשינו בעקבות רצון בעלת הבית:

1. הבריקים (לבנים בעלי מראה עתיק, גס ומחוספס) - רצינו לחפות בבריקים מפירוק במראה יותר גס, אך בעלת הבית בחרה לחפות בבריקים יותר עדינים במראה עתיק.

2. צבע המשקופים של דלתות הפנים - אנחנו רצינו צבע אחיד למשקוף ולדלת, אך בעלת הבית אוהבת צבעים קונטרסטים, לכן בחרה במשקופים חומים ובדלתות בהירות.

3. ריצוף חדר השינה - התפשרנו על ריצוף בחדרי השינה במקום חיפוי פרקט.

תמר צ'פלין. בית מבחוץ לפני שיפוץ
לפני השיפוץ: בית ילדים קיבוצי פשוט
תמר צ'פלין. מבט לבית מבחוץ לאחר שיפוץ (צילום: רון שלף)
אחרי: בית מרווח מוקף גינה וצמחייה | צילום: רון שלף
משך השיפוץ:
כחצי שנה.

עלות השיפוץ: כ-400,000 שקל והוא כולל: תכנון, עיצוב, עבודות גבס + בריקים, מרפסות חדשות, פרגולה, ריהוט חדש לכל הבית, כל מכשירי החשמל חדשים, שירותים, מקלחות, כל עבודת הקבלן ואנשי המקצוע.

תיאור כללי של השיפוץ: כזכור, הבית שימש בעבר כבית הילדים של הקיבוץ. ניסינו לשמור כמה שיותר על הקיים. לטובת מטבח מרווח - שברנו קיר בין שני חדרים ופתחנו אותם לחלל אחד. חדר אחד קיים חצינו לשניים - חלק אחד משמש למזווה כאשר הכניסה אליו דרך המטבח, החלק השני משמש כחדר עבודה לבעל הבית - ממנו ישנה יציאה למרפסת אחורית. פירקנו את כל המקלחות והשירותים לטובת חדר אורחים ויחידת הורים. שני חדרי השינה של הבנות נשארו במקומם המקורי. בסוף המסדרון הקיים מיקמנו מקלחת ילדים ושירותי אורחים. פתחנו חלונות גדולים בסלון, במטבח ובפינת האוכל כדי להכניס את החוץ פנימה והוספנו שתי מרפסות - אחת קדמית הפונה לרחוב ואחת אחורית פרטית.

תמר צ'פלין. שירותים לפני שיפוץ
כל השירותים הישנים פורקו לטובת חדר אורחים
תמר צ'פלין. שירותים לאחר שיפוץ (צילום: רון שלף)
ובמקומם נבנו שירותים עם אריחים אלגנטיים ואסלה במראה עתיק | צילום: רון שלף
ספרייה לאורך כל הבית ואריחים מצוירים

הכניסה לבית: לפני הכניסה לבית, בחזית הקדמית, יש אכסדרה עם עמודים שהיו במקור עגולים. הפכנו אותם למרובעים וחיפינו אותם בבריקים במראה עתיק. "שטיח" של אריחים מצוירים מקבל את פני הבאים במבואה של הבית ומגדיר את הכניסה. מיד בכניסה מתגלה קיר הספרייה המרשים החוצה את הבית לאורכו. קיר הספרייה ממשיך עד לחלק הפרטי של הבית, בו מצויים חדרי השינה, חדר אורחים, יחידת הורים, מקלחת ילדים ושירותי אורחים.

קיר הספרייה הגדול: תשומת לב יתרה ניתנה לעיצוב קיר הספרייה הגדול. הקיר מחופה בלבנים במראה עתיק. פנים הקיר נצבע בשליכט אקרילי בחספוס עדין בגוון מוקה, המשרה אווירה חמימה וכפרית. המדפים עשויים עץ אורן עבה הצבוע בלכה בגוון כהה.

תמר צ'פלין. מבט לכניסת הבית לאחר שיפוץ (צילום: רון שלף)
קיר הספרייה הגדול חוצה את הבית לאורכו ומאחסן אוסף ספרים עשיר | צילום: רון שלף
המטבח ופינת האוכל: מטבח בסגנון כפרי בגוון שמנת, עם אי עבודה במרכזו, המחופה בבוצ'ר בלוק. סביב לאי שיבצנו אריחים מצוירים התוחמים אותו. בהמשך מגיעים לפינת האוכל הכפרית בגוון שמנת בשילוב עץ אלון מבוקע.

שירותי האורחים: שמנו דגש מיוחד על האווירה - חיפינו את הרצפה באריחים מציירים בניחוח נוסטלגי ואת הקירות באריחים מלבניים אלגנטיים עם סיומת קרניז. האסלה במראה עתיק וגם ברז הנחושת. להשלמת האווירה התקנו אהיל ברזל מסוגנן מעל המראה.

תמר צ'פלין. קיר לאחר שיפוץ (צילום: רון שלף)
על הקיר חיפוי בריקים עדינים במראה עתיק | צילום: רון שלף
חדר הבת המתבגרת: מעוצב בסגנון רומנטי - קיר גב המיטה צבוע בגוון ורוד בייבי. רכשנו מיטה זוגית עם פרזולים בגוון שמנת בסגנון רומנטי. אוסף של בובות ילדות מעטר את המיטה.

חדר העבודה: מעין סדנת עבודה קטנה לתיקון מיני מכשירים - התחביב של בעל הבית. החדר נמצא בגב המזווה והוא נסתר וסודי לבקשת בעל הבית.

דבר המעצב: נהנינו מאוד להיענות לאתגר הגדול של הפיכת בית ילדים קיבוצי לווילה מפנקת למשפחה. העבודה עם הדיירים הייתה כייפית. לפעמים היו ויכוחים לגבי בחירת חומרי הגמר, אך לבסוף הגענו לעמק השווה. אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאה וכך גם הדיירים שמספרים שמאוד נוח וכיף לחיות בבית החדש, וזה הדבר שהכי מספק עבורנו.

תמר צ'פלין. חדר ילדים  לאחר שיפוץ (צילום: רון שלף)
ויש גם פינת קריאה נעימה בריהוט וינטג' שמתאים לבית הכפרי | צילום: רון שלף
פריט אהוב: כיסא וינטג' שעומד בפינת קריאה בחלל המגורים. הכיסא נרכש בחנות וינטג' בכפר סבא (וינטג'מאניה) והוא נותן את ה"קריצה" הייחודית לבית הכפרי.

פרגון לאיש מקצוע: רוחמה שרון - יחס אישי ומקצועי עזרה בבחירת האריחים המצוירים.

עיצוב פנים:
תמר ויואב צ'פלין, בעלי "מעשה בבית" - בוטיק ביתי לאדריכלות ועיצוב פנים.
צלם: רון שלף

>>במדור הקודם של בשיפוץ: כך הפך המחסן החקלאי לבית מעוצב

 אהבתם את התמונות? שלחו לחברים