הדיירים: מספר בני משפחה מורחבת שהחליטו לרכוש במשותף קרוואן יד שנייה לצורך נופשים. לבני המשפחה ילדים בטווח רחב של גילים, החל מילדים קטנים בגילאי גן ועד ילדים בוגרים אחרי שירות צבאי.

הנכס: קרוואן יד שנייה בן 14 שנה, שנרכש מהבעלים המקוריים על ידי הדיירים החדשים בשנה החולפת. הקרוואן באורך 5.5 מטר והוא מיועד לטיולים ברחבי הארץ ובמהלך עונת הקיץ - לנופש בקרבת שפת הים. מצב הקרוואן לפני השיפוץ היה מוזנח ביותר: המיטות היו שבורות בחלקן, בדי הריפוד והווילונות היו ישנים וקרועים. המזרנים מרופטים ועל הרצפה כתמי שומן. למרות מצבו הרעוע, בעליו החדשים ראו את הפוטנציאל הגלום בו, והחליטו לרכשו ולהיעזר בשירותי כמעצבת, כדי לשפצו ולהביאו למצב טוב יותר, כך שיהיה נעים לבלות בו את החופשות המשפחתיות.

שיפוץ קרוואן, סלון גובה
כאן נופשים בכיף. פינת ישיבה באוהל הצמוד לקרוואן | צילום: הגר דופלט

החזון: בני המשפחה שרכשו את הקרוואן, עשו זאת משני טעמים עיקריים: הראשון: טיולים ברחבי הארץ בתנאי קמפינג משודרג ובעיקר בקרבת חוף הים. השני: הזדמנות למפגשים של המשפחה המורחבת בחיק הטבע בימי שישי או בארוחות חג. מטרתם הייתה לשדרוגו בתקציב מינימלי ומכיוון שבעונת הקיץ שוהים דייריו בעיקר בחוף הים, הוחלט שהעיצוב יהיה סביב קונספט ים. התקציב המוגבל היה האילוץ המרכזי, כיוון שלא הספיק לחידוש הנגרות במטבח ולסיוע של בעלי מקצוע ולכן בני המשפחה התגייסו לעשות הכל במו ידיהם.

משך השיפוץ: חידוש הקרוואן ארך כחודש וחצי. העבודות התבצעו רק במהלך סופי השבוע.

עלות השיפוץ: עלות ההום סטיילינג, 1,500 שקלים, כללה: תפירת כיסויים ווילונות, כריות, שמיכות פליז, מחצלת, שטיחון, אהיל, פריטי דקורציה.

שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית כובע
מהקרוואן אל החוף ובחזרה | צילום: הגר דופלט

פנים הקרוואן: כיסויי מיטה משאריות בדים

החידוש של הקרוואן נעשה בשלושה אזורים: פנים הקרוואן, האוהל המחובר לקרוואן ומשטח הצל מחוץ לקרוואן. בתוך הקרוואן ארונות אחסון בעלי נעילה מיוחדת על מנת לאפשר לקרוואן לנוע בדרכים. המטבחון הקטן שהיה בתוך הקרוואן לא שופץ והם אינם עושים בו שימוש בדרך כלל מאחר ויש להם מטבח חיצוני נייד. גם המקלחון והשירותים לא שופצו.

שיפוץ קרוואן, יחידת ילדים גובה
מיטת יחיד ומיטת קומותיים. יחידת הילדים | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, יחידת ילדים מיטה גובה
ראשי המיטות ודפנות המיטה רופדו מחדש | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, יחידת ילדים מנורה גובה
סירות דקורטיביות ואהיל מאיקאה | צילום: הגר דופלט

יחידת הילדים: בצד אחד של הקרוואן נמצאת יחידת שינה של הילדים הכוללת שלוש מיטות: מיטת יחיד ומיטת קומותיים. ביחידת הילדים כל הכיסויים של ראשי המיטה, המזרנים והווילונות היו קרועים או מרופטים. המזרן של מיטת היחיד הוחלף, ראשי המיטות ודפנות המיטה רופדו מחדש בשאריות בדים של וילונות מאיקאה. כמו כן, נתפרו וילונות לבנים שקופים גם כן, משאריות בדים של וילונות. את שאריות הבדים הביאו דיירי הקרוואן כל אחד מביתו על פי הצבעים שבחרתי. המידות המדויקות הועברו לתופרת. הכיסויים החדשים לראשי המיטה חוברו באמצעות אקדח סיכות והווילונות נתלו על חוט קפיץ שהוברג לקירות.

אקססוריז: שמיכות פליז בצבע תכלת של איקאה, כריות מ"לולה" ומ-ACE קנה ובנה על המיטה, סירות דקורטיביות ואהיל מאיקאה שהחליף את האהיל הקרוע, שטיחון לבן וזול המיועד לחדרי אמבטיה הונח בין המיטות והשלים את אווירת החדר הנעימה ותחושת הביתיות.

יחידת ההורים: בצד השני של הקרוואן נמצאת יחידת השינה של ההורים הכוללת מיטה זוגית. על המיטה הונח כיסוי מיטה ומגבת חוף מ"בייסיק" לקישוט. גם כאן הווילונות נתפרו משאריות בדים של וילונות בצבע לבן ואפור. בין יחידת הילדים ליחידת ההורים, דלת הזזה המשמשת להפרדה. שתי היחידות מצוידות בטלוויזיה.

שיפוץ קרוואן, ילידת הורים גובה
כיסוי מיטה ומגבת חוף מבייסיק ביחידת ההורים | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, יחיד הורים
הווילונות נתפרו משאריות בדים | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, יחידת הורים חלונות גובה
בין יחידת הילדים ליחידת ההורים יש דלת הזזה | צילום: הגר דופלט

האוהל הצמוד: פינת ישיבה ממזרנים ישנים

אל הקרוואן מתחבר אוהל מבד ירוק הכולל חלונות נפתחים ברוכסנים לצורך אוורור ואור ופתח כניסה הנגלל למעלה. בתוך האוהל יחידת מטבחון ופינת ישיבה פנימית (סלון פנימי). על רצפת האוהל הונח משטח לינוליאום דמוי פרקט שמעניק אווירה חמה וביתית וגם קל לניקוי. האוהל והציוד שבתוכו מאופסנים בנגרר שמחובר לקרוואן כאשר הם נוסעים ממקום מקום. 

מטבחון: בתוך האוהל נבנה מטבחון קטן המורכב מארון ישן קטן, שנצבע בצבע לבן המונח על יחידת מדפי פלסטיק המשמשים לאחסון סירים, מחבתות, תבלינים ויתר כלי בישול. בנוסף, יש במטבחון יחידת כיור מנירוסטה עליה תלוי בד וילון פסים להסתרת חומרי הניקוי וכלי הניקוי הנמצאים מתחת לכיור. הבד נקנה באיקאה והווילון נתפר בידי תופרת. במטבחון גם מוקמו תנור אפייה וכיריים על גז.

שיפוץ קרוואן, מטבח גובה
מטבחון קטן המורכב מארון ישן קטן שנצבע בלבן | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, מטבח וילון גובה
יחידת מדפי פלסטיק המשמשים לאחסון | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, כלים גובה
מתלה לכלי עבודה | צילום: הגר דופלט

פינת ישיבה: בצד השני של האוהל נמצאת פינת ישיבה המורכבת משני מזרנים ישנים שהובאו מביתו של בן משפחה. את המזרנים עטפנו בסדין זוגי רגיל בצבע כחול. הכריות הוחלפו בכריות חדשות. בפינת הישיבה הוצב שולחן פלסטיק נמוך שכוסה בבד פסים, ושימש בעבר כיסוי מזרן של מיטת פוטון. האהיל הקרוע שהיה ביחידת הילדים בתוך הקרוואן נתלה (ללא הבד) מעל השולחן בפינת הישיבה לדקורציה בלבד. ארגז לעיתונים הונח לצד המזרנים. על השולחן הונחו עששיות ישנות שנצבעו מחדש, ואף חוברה טלוויזיה ודי.וי.די לצפייה בסרטים.

שיפוץ קרוואן, סלון וילון גובה
פינת ישיבה המורכבת משני מזרנים ישנים | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, סלון
עששיות ישנות שנצבעו מחדש | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, סלון שולחן גובה
שולחן פלסטיק נמוך שכוסה בבד פסים | צילום: הגר דופלט

המשטח המוצל:

מעל הקרוואן והאוהל נפרשת רשת צל להצללה נוספת, הרשת נמתחת מעבר לאוהל ויוצרת משטח מוצל חיצוני, בו ממקמים הדיירים פינת ישיבה חיצונית ושולחן אוכל חיצוני.

פינת ישיבה חיצונית: פינת הישיבה החיצונית כוללת שתי ספות כחולות (תלת מושבית ודו מושבית) הספות נאספו משכנה שבדיוק החליפה את הסלון הישן. הצבע הכחול התאים בדיוק לצבעים על פיהם עוצב הקרוואן – צבעי ים. בפינת הישיבה הונחה מחצלת קש ("דידי מוצרי סיני"). השולחן בנוי משני משטחי עץ שנאספו ממחסן, המשטחים נצבעו בצבע תכלת בהיר ועליהם הוספנו שבלונת אותיות ומספרים. עציצים קטנים ועששית תכלת מקשטים את השולחן. כדורי זכוכית בצבע כחול וטורקיז מדליית אל כרמל ושרשרת צדפים שהכינו הילדים נתלו על הקיר. עוד כוללת הפינה שני כסאות נוח מתקפלים בצבע תכלת, המשמשים גם לצורך ישיבה על שפת הים.

שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית כללי
שתי ספות שהשכנה רצתה לזרוק | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, פינת ישיב חיצונית שולחן
מחצלת קש מ"דידי מוצרי סיני" | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית עציצים גובה
שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית עציצים גובה | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית גובה
השולחן בנוי משני משטחי עץ שנאספו ממחסן | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית קישוטים גובה
עיגולים מאירים | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית עיגול גובה
כדורי זכוכית בצבע כחול וטורקיז מדלית אל כרמל | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית נוף גובה
שרשרת צדפים שהכינו הילדים | צילום: הגר דופלט

שולחן אוכל: בהמשך לפינת הישיבה החיצונית נמצא גם שולחן אוכל נפתח. כסאות פלסטיק נוספים המתלבשים אחד על השני ומאוחסנים באוהל. על השולחן נפרשה מפה חגיגית מבד. למועדים רגילים משמשת מפת פלסטיק משובצת כחול לבן המתאימה לתנאי חוץ וקלה לניקוי.

דבר המעצבת: לשדרג קרוואן זה לא כמו לעצב דירה או בית. מגבלות השטח הקטן, האחסון, והדרישה לקלוע לטעמן של מספר משפחות - הופכים לאתגר גדול. למרות הצפיפות, הגודל ואילוצי התקציב, המטרה היתה לעצב לדיירי הקרוואן מקום נעים ורגוע לבלות בו את סופי השבוע והחופשות. מכיוון שהתקציב היה מאד מוגבל, ביקשתי מהדיירים להביא מביתם האישי כל דבר שיכול להתאים לקרוואן ואינו נמצא בשימוש, כגון: שאריות בדים, חפצים, מצעים ישנים, וילונות, רהיטים מתאימים וכד'. יחד עם בני המשפחה, שיפצנו את הנכס החדש והפכנו אותו לבית נופש מזמין ונוח.

טיפ: גם בתקציב מוגבל מאד ניתן לעצב חדר/חלל/ קרוואן כך שייתן תחושה נעימה וביתית. אין גבול למה שאפשר ליצור מדברים שקיימים סביבנו בעלות אפסית, צריך רק לפתוח את העיניים ולחשוב בצורה יצירתית.

שיפוץ קרוואן, פינת ישיבה חיצונית פרחים
שולחן אוכל חיצוני ממוקם בהמשך לפינת הישיבה | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, שולחן אוכל חיצוני צדפים גובהנוף חמניות גובה
כסאות הפלסטיק מתלבשים אחד על השני לאחסון נוח | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, שולחן אוכל חיצוני פרחים גובה
נגיעות צבע סגלגלות | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, שולחן אוכל חיצוני ספל גובה
כלים יפים לארוחות משפחתיות | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, שולחן אוכל חיצוני צדפים גובה
מפה חגיגית מבד לשמחות | צילום: הגר דופלט

רשימת מכולת: כריות פינת ישיבה – בייסיק מושב אודים, 210 שקלים לכרית; כריות יחידת ילדים – ACE קנה ובנה, 30 שקלים לכרית, לולה, 80 שקלים לכרית; שמיכות פליז – איקאה, 39 שקלים לשמיכה; מחצלת –  דידי מוצרי סיני, 120 שקלים; מגבת חוף על מיטת הורים – בייסיק מושב אודים, 129 שקלים; וילון פסים כחול לבן במטבחון – איקאה, 39 שקלים למטר. 

שיפוץ קרוואן, ים
מעבירים את החופשה הכי צמוד לים | צילום: הגר דופלט
שיפוץ קרוואן, שולחן אוכל חיצוני צדפים גובהנוף חמניות גובה
אין ספק שזה הנופש המושלם | צילום: הגר דופלט

הום סטיילינג ועיצוב: דלית וינשטוק, מייל: weinstockdalit

במדור הקודם: להתחיל שנה חדשה בדירה מחודשת
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו