הדיירים: זוג בשנות ה-50 לחייהם ובנם החייל. האב עוסק בתחום הנדל"ן בחו"ל ולאם יש חברה לסחר ציוד רפואי ליפן.

הבית: הבית ממוקם ביישוב קהילתי בגליל העליון. המגרש נמצא בקצה היישוב בנקודה גבוהה ומשתרע על שלושה דונמים, מהם 470 מ"ר בנויים. ישנם הבדלי גובה של 14 מטר בין החלק המזרחי למערבי של המגרש. הבית בנוי בשני מפלסים: מפלס הכניסה ומפלס תחתון אשר אינו מרתפי בשל פני הקרקע וממנו יש יציאה ישירה לגינה. הגינה מחולקת למוקדי בילוי: אזור בריכות ומפלים, מדשאות, גינון מקומי וכן בוסתן ובו עצי פרי שונים, כרם וגינה אורגנית. עוד בחצר מטבח חוץ, שבו מעשנת, גריל, טאבון, מקרר ומשטח עבודה. 

החזון: בית מפנק, רחב ידיים, רחוק מהמולת העיר, פתוח לנוף ומעוצב, המאפשר אירוח ובילוי לבני הבית, משפחה וחברים. המגורים הראשיים של בני הבית הם באזור השרון, והבית הזה נבנה לבילוי, אירוח ופנאי. אחרי שנתיים של נסיעות, בחירות, התאמה, ליקוט ואיסוף התקבל בית מואר, נעים, מרגש, קצבי ושמח, מתאים בדיוק לצורכי המשפחה והאורחים.

רמות נפתלי, נוף (23) (צילום: סוזי לוינסון)
רחוק מהמולת העיר ופתוח אל הנוף | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, נוף (6) (צילום: סוזי לוינסון)
המרפסות מתפרש הנוף עד כפרי דרום לבנון | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי (צילום: סוזי לוינסון)
המטבח הבחצר. יש אפילו מעשנת | צילום: סוזי לוינסון

רמות נפתלי, דלתות ויטרינה (13) (צילום: סוזי לוינסון)
דלתות הכניסה. גדולות ושקופות | צילום: סוזי לוינסון

משך הבנייה: שנתיים שלמות. בעיקר בשל הפיתוח המאסיבי של השטח, החציבה בסלע, החפירות, יישור הקרקע, בניית טרסות וחומות.

עלות הבנייה: כ-6 מיליון שקלים, כוללת את עבודת התכנון, העיצוב, הפיקוח, התשתיות שבהן גם בית חכם ומערכות מיזוג וחימום, ריהוט, אבזור, חדר קולנוע ביתי, מרתף יינות מאובזר, מטבח חיצוני, גינון, סאונה והוט טאב חיצוניים, הכל מהכל. את כל החומרים הקשורים בבינוי עצמו, שנבחרו בליווי האדריכל אורי ישכיל - קנינו בצפון: ריצופים, כלים סניטריים, חיפויים, בריקים, מטבח, שיש, ארונות, אלומיניום ושערים. גילינו כי פער המחירים בין הצפון למרכז הוא קריטי, והחיסכון נמדד בכ-30 אחוז. לגבי חומרי עיצוב הפנים - רהיטים, שטיחים, תאורה, פסלים ואפילו עציצים וחפצי נוי – את אלו קנינו במרכז, בשל התמהיל הגדול של החנויות והספקים.

את הבחירות והקניות כולן ערכתי עם בעל הבית, רק אני והוא. זהו הפרויקט הרביעי שאני עושה עבור בני הזוג הללו, וההיכרות עמם והביטחון בי אפשרו לבעלת הבית להשאיר את הבחירות כולן לבעלה ולי. היא העדיפה להגיע מופתעת, עם מזוודה, ולנו היה חופש מלא. כשהגענו לחנויות הניחו כי בעל הבית ואני בני זוג, ומכאן החלו שיחות על "כמה ילדים יש לכם", "איפה אתם גרים" ושאר שיחות סרק. בכל פעם ענינו תשובה אחרת, לפי מה שהתחשק באותו מעמד, והיה מצחיק.

רמות נפתלי, סלון (7) (צילום: סוזי לוינסון)
בית נופש ואירוח למשפחה ולחברים | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, שידה (8) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, סלון (10) (צילום: סוזי לוינסון)
על הקירות: תמונות מודרניות בעלות צבעים חזקים | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, ספה (9) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי (צילום: סוזי לוינסון)
המטבח. פונקציונלי ומאובזר | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי (צילום: סוזי לוינסון)
בעל הבית בשלן וחובב אירוח | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון

רמות נפתלי, ג, שידה (11) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

הכניסה: המגיעים ברכב אל הבית נכנסים אל כיכר רחבה, המשמשת חנייה. שערי ברזל גדולים ומוארים מקבלים את פניהם. שביל עטוף בגינון פורח מוביל אל הבית, ונגלה נוף מטעים מרהיב עד האופק. אם משקיפים מטה לעומק המגרש, ניתן לראות את הסאונה וההוט טאב החיצוניים, ואת בריכות הנוי שביניהן מקשרים מפלים ובהן דגי זהב וחבצלות מים. דלת הכניסה לבית כחלק מחזית הכניסה שקופה, ודרכה ניתן לראות את המטבח החיצוני בחצר הצפונית ואת הר החרמון. הכניסה למבואה רחבת ידיים, ממנה פונים אל החלל המרכזי.

החלל הציבורי: מטבח גדול מעץ אלון מקבל את פניך, ומולו קמין עצים שמשמש בימות החורף הקרים מאוד של הצפון. המטבח מאובזר כולו שכן לבעל הבית כישרון בישול נדיר, והוא מארח ומפנק את אורחיו. מעבר למטבח סלון ופינת אוכל גדולה, שניהם משקיפים אל הנוף. מרפסת תלויה יוצאת מפינת האוכל ועליה ניצב טלסקופ שדרכו אפשר לראות את הכפרים הלבנוניים ברכס ממול. עוד במרפסת פינת רביצה גדולה ופינת אוכל חיצונית. מהמרפסות מתפרש הנוף: היישוב מלכיה, הכפרים בדרום לבנון, רכס רמים ומטולה ועד החרמון. מול המטבח יש מסדרון ובו ממוקמת ספרייה שדרכה עוברים ליחידת ההורים.

רמות נפתלי, פינת אוכל (12) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, אח (21) (צילום: סוזי לוינסון)
גם את המעמדים לבולי העץ בנה הסב | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, יינות (22) (צילום: סוזי לוינסון)
מרתף היינות. מאות בקבוקים | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, ספרייה (16) (צילום: סוזי לוינסון)
הספרייה. מובילה אל יחידת ההורים | צילום: סוזי לוינסון

רמות נפתלי, קולנוע (2) (צילום: סוזי לוינסון)
את הבר שבחדר הקולנוע בנה סב המשפחה | צילום: סוזי לוינסון

יחידת ההורים: הבקשה הייתה יחידת הורים מפנקת וגדולה, עם מרפסת תלויה לנוף, בעלת קמין ופינת ישיבה קטנה בצדו, וכן כורסת קריאה נוחה. חדר ארונות מוביל לחדר רחצה ובו אמבטיה פרי סטנדינג ומקלחון בנוי. החדר הזה פונה לחרמון, ובחורף ניתן לראותו עטור בלבן מכל זווית בחדר. בקומה חדר אירוח נוסף וחדר רחצה לאורחים.

מרתף היינות: הירידה במדרגות מובילה לקומה התחתונה. זהו אינו מרתף, שכן הטופוגרפיה המדורגת אפשרה בניית קומה תחתונה הפונה כולה לחצר. עם הירידה מגיעים למרתף יינות ממוזג, המאכלס מאות בקבוקי יין מיקבי בוטיק, ארון משקאות חריפים מיוחדים ופינת ישיבה קטנה. למרתף היינות תקרה מעוגלת ונמוכה, מחופה בבריקים, ואת המדפים בנינו במיוחד לפי תכנון למטרה זו.

חדר הבן: בהמשך הקומה יחידת הבן, הזהה בגודלה ליחידת ההורים (כ-50 מ"ר), שבה קמין ופינת ישיבה בצדו, חדר רחצה מפנק וארון קיר גדול. יש יציאה למרפסת הצופה לנוף. גם חדר זה פונה לכיוון צפון וניתן לראות ממנו נוף עוצר נשימה, המגיע עד החרמון.

בחלקה האחר של הקומה התחתונה חדר אירוח נוסף, שירותי אורחים וחדר קולנוע ביתי, מאובזר במערכת אקוסטית לאיכות שמע מקסימלית, בר לישיבה ומיני מטבחון. כורסאות השתרעות וכרבוליות מאוחסנות בצד לפינוק הצופים. את הבר שבחדר הקולנוע הביתי בנה סב המשפחה המוכשר, אשר ייצר בעצמו מספר פריטים לא מבוטל בבית (כולל מעמד לבולי העץ בצדי הקמינים). גם מחדר הקולנוע ניתן לצאת ישירות לגינה הצופה אל הנוף.

רמות נפתלי, שינה (24) (צילום: סוזי לוינסון)
סוויטות ההורים. מקסימום נוף | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, שינה (25) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, שינה (26) (צילום: סוזי לוינסון)
גם בחדרי השינה הוצבו קמינים | צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, כורסה (1) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, שינה (17) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, שינה (18) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, מרפסת (4) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, כורסה (20) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, ג, שינה (5) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
רמות נפתלי, מיטה (15) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון

רמות נפתלי, ג, שינה (14) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

דבר המעצבת: החופש העיצובי שניתן לי על סמך היכרות רבת שנים ועבודה קודמת משותפת, האמון ואופיו הקליל של בעל הבית אפשרו להגשים את החלום בצורה כייפית, מחוייכת, וללא תקלות. העיצוב מודרני אך חמים - הצבעים נבחרו בסקאלה של אפורים, לבנים, אבן ועץ אלון; אך האומנות, האקססוריז והתמונות נבחרו בצבעים חזקים, לעיתים נועזים ולא שגרתיים, שמקנים ריגוש והפתעה ומקבלים הד בחלק מקירות הבית שנצבעו בהתאם.

טיפ: צרו לכם תיקיית תמונות של בתים, חללים וחפצים שאהבתם. ברגע שתעבירו את התיקייה למעצב שלכם, הוא יוכל להבין את התחושות שאתם רוצים לחוות בחלל, לכוון אתכם להגיע בדיוק ובקלות לתוצאה המיוחלת. אמון וביטחון בחזון שרואה המעצב חשובים להצלחת הפרויקט - תנו לו את היד להגשים עבורכם את החלום.

רמות נפתלי, רחצה (3) (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
גם בחדר הרחצה - נוף עד לבנון (צילום: סוזי לוינסון)
צילום: סוזי לוינסון
_OBJ_OBJ

_OBJ

פריט אהוב: התמונות התלויות בבית. בחרנו בתמונות לא שגרתיות, מודרניות ברובן, בעלות צבעים חזקים לעתים, שיוצרות ניגוד לשלווה ולשקט של צבעי הבסיס של הבית והחוץ. לדעתי, זה הדבר שמקפיץ את הבית ומאפשר את התחושה התוססת שרצינו להעביר בלי ליצור רעש גדול מדי. יש פה קריצה, אנרגטיות וחיוך.

רשימת מכולת:
שטיח חדר הורים, 7,900 שקל, מיקלולה - גלריה לעיצוב חדרים במושב סלעית
גוף תאורה מעל פינת האוכל, 6,700 שקל (ליחידה בקוטר 85 ס"מ), טרנדלייט חדרה
תמונת פינת אוכל, 7,500 שקל ליחידה, "למון פריים"
שידת טלוויזיה שחורה לסלון, 7,000 שקל, קסטיאל אז איז
כורסאות קולנוע ביתי, 5,400 שקל ליחידה, נטורה

עיצוב פנים: נירית פרידמן
תכנון אדריכלי: אורי ישכיל
תכנון הגן והנוף: רוית אור

במדור הקודם: שיפוץ דירה לאחר תמ"א 38
לכל הכתבות במדור בשיפוץ