הדיירים: זוג וארבעת ילדיהם, מגיל ינקות ועד גיל עשרה.

הדירה: בית קרקע צנוע במרכז הארץ, בגודל 230 מ"ר בנוי על מגרש בגודל 360 מ"ר, שהפך לבית בסגנון באוהאוס מבחוץ והוגדל באמצעות קומה נוספת ל-300 מ"ר. גג הרעפים הוסר, פתחי האור שונו, נפערו ונסגרו חללים בהתאם לצרכי הדיירים. כל חדרי הבית עברו שיפוץ יסודי, למעט שלושה חדרי רחצה שעברו טיפול קוסמטי. כמו כן, נבנו שלושה חדרי רחצה נוספים. במרכז הבית ומן המפלס השני ניצב פאטיו יפהפה ומעליו, במרחק שתי קומות, סקיילט שמאיר את הבית באור טבעי.

ריקי קורי בכר, מסדרון כניסה גובה (צילום: שי אדם)
חללים נפערו ונסגרו בהתאם לצורכי הדיירים | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, סלון מבט למטבח (צילום: שי אדם)
שטיח בגווני חום ותכלת מנהל שיחה קטנה ואלגנטית עם ספת שזלונג גדולה | צילום: שי אדם

החזון: חלומם של הדיירים היה להרחיב את הבית ולהתאימו לצרכיהם. הצרכים כללו ארבעה חדרי ילדים מרווחים, כשלילדים הבוגרים סופחו חדרי רחצה וארונות, כך שנוצרו מיני סוויטות פונקציונליות וחינניות.

משך השיפוץ: השיפוץ ארך כשנה.

תיאור כללי של השיפוץ: השינויים העיקרים התמקדו במפלס התחתון, הכולל חדר משפחה וחדר עבודה; במפלס הכניסה, הכולל מטבח, פינת אוכל וסלון; במפלס העליון הכולל פטיו, ובחדר ההורים שתוכנן ושופץ מחדש. בקומה החדשה שנבנתה עוצבו שתי מיני סוויטות של הילדים הבוגרים וחדר משפחה. בקומת הכניסה נפתחו חלונות גדולים וביניהם נבנו עמודים המחופים בבריקים. הנמכת הגבס בוטלה, ונחשפה התקרה הגבוהה. הרצפה חופתה בקורות אלון בעלי מראה עתיק, שהכניסו חום ותרמו למראה הביתי. ריפודי הספות נתפרו בהזמנה מיוחדת כמו כל פריטי הנגרות בבית. המזווה שסופח למטבח פתר את מצוקת האחסון. במקום גג הרעפים נבנתה מרפסת שמש, המקיפה את המפלס המרכזי ומסתיימת בחדר ההורים.

ריקי קורי בכר, סלון שידה גובה (צילום: שי אדם)
ספת שזלונג גדולה, מרופדת בד צמר בגוון התכלת מוצבת בסלון | צילום: שי אדם

קומת הכניסה: עמודים מצופים בריקים בסלון

הסלון: במעטפת החדר ניצבים עמודים מצופים בריקים בצבעי קרם שמנת, וחלונות בלגים בגוון זית-אפור כהה ודרמטי. שטיח בגווני חום ותכלת מתכתב עם ספת שזלונג גדולה, מרופדת בד צמר בגוון תכלת מעושן. גב הספה עשוי עור מחוספס ומתחבר אליה באמצעות ניטים מפליז. רגלי הספה הקדמיות הותאמו לשלל הכריות והמנורות העתיקות המוצבות לצד הספה. ומנגד, כורסאות העור הפתוחות שרגליהן עשויות עץ אלון בחריטה זהובה, מנהלות דואט עם יצירות אמנות יוקרתיות התלויות מולן באופן א-סימטרי. מנורות בסגנון ארט-דקו שנתלו על הקירות הצבועים בגוון מוקה עמוק, מפזרות אור יקרות.

אביזרים לא סדרתיים ומגוונים, מתקופות שונות, במרקמים שונים ובמשחקי צבעים מפתיעים, מוסיפים לאווירה בחלל: ארגז לחם ממתכת לבנה, שהופיע בכל בית בישראל בשנות ה-60. אז זה היה פתרון לאחסון היום זהו פריט נוסטלגי; כוסות, ספלים ואביזרי קרמיקה בעבודת יד ייחודית של מעצבת ישראלית ווילונות רכים ורומנטיים עם סרטי קשירה, בהשראת "צלילי המוזיקה".

ריקי כהן, סלון ספה גובה (צילום: שי אדם)
מתלי ברזל גסים בדמות אילי הצפון, מעניקים מגע של חורף אירופאי | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, מתלים גובה (צילום: שי אדם)
מבט מקרוב | צילום: שי אדם

המטבח: שילוב של עבודת נגרות לצד אלמנטים גסים יותר כמו נחושת טבעית, ספי אבן בעיבוד גס וחלונות ברזל. המשחק בין אלמנטים עדינים וגסים יוצר אווירה ישראלית, ים תיכונית, שזורה בניחוחות צרפתיים. שום דבר במטבח הזה אינו מקרי. ניתנה תשומת לב לכל פריט ולכל מוצר. תנור האפייה, למשל, אובזר מחדש, הוחלפו ידיות ההפעלה והרגליים כדי לשוות למטבח מראה מיושן. ארונות מטבח בצבע ירוק סלדין בהיר, שילוב של עץ וזכוכית. מתלי ברזל גסים בדמות אילי הצפון, מעניקים מגע של חורף אירופאי מושלג, לצד טלפון רטרו כסוף.

ריקי קורי בכר, מטבח כללי (צילום: שי אדם)
מעבר טבעי מהסלון למטבח | צילום: שי אדם
ריקי קורי בכר, מטבח תנור גובה (צילום: שי אדם)
תנור האפייה אובזר מחדש | צילום: שי אדם
ריקי קורי בכר, מטבח ארון גובה (צילום: שי אדם)
הידיות עשויות מחומר גס, אך הגודל והעיבוד שלהן עדין | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, מטבח ריצוף גובה (צילום: שי אדם)
ריצוף גרניט פורצלן עם הדפסה דיגיטלית איטלקית | צילום: שי אדם

לידיות בארונות המטבח תפקיד חשוב: הן עשויות מחומר גס, אך הגודל והעיבוד שלהן עדין. כל מהות המטבח יכולה להתנקז לידיות האלה. שיש בגוון סומסום טבעי, חלון BAY WINDOW עם וילונות מלמלה (בטיסט) במראה עדין ורך. הרצפה עשויה מאריחי גרניט פורצלן עם הדפסה דיגיטלית איטלקית, שיש להם יתרון משמעותי של עמידות וחוזק.

במרכז המטבח אי עשוי עץ אלון גושני, נצבע באפור צרפתי. צבע חמים המגיב נפלא לגוונים החומים של הבוצ'ר - משטח עליון עשוי עץ אלון צרפתי מיושן. בשילוב עם כסאות עץ פשוטים הוא יוצר מראה מקורי המגביר את תחושת הכפר. תאורה עשויה מקערות זכוכית ששינו את יעודן והפכו למנורות רומנטיות יפיפיות מפיצות אור רחב, תלויות על מוטות נחושת מעוטרים ורוזטות מסוגננות. גופי התאורה שקופים ויוצרים תחושה של קלילות.

ריקי קורי בכר, מטבח עציצים (צילום: שי אדם)
מראה מיושן ודרמטי | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, מטבח כלים גובה (צילום: שי אדם)
כלים מתקופות שונות | צילום: שי אדם

שירותי האורחים: החדר עבר שיפוץ חלקי. אריחי השיש הישנים פורקו וטפט רומנטי תפס את מקומם. ארון העומד בפני עצמו תופס את הפינות, משתקף במראה ובעצם יוצר סיפור. מדפי עץ ישנים נתלו על הקירות ונרות ריחניים פוזרו על המדפים. גלילי ניר הונחו בסלסילות ישנות ונותרה דינמיקה נעימה, מבלי להרוס את החלל כולו.

ריקי קורי, שירותי אורחים (צילום: שי אדם)
מדפי עץ ישנים נתלו על הקירות ונרות ריחניים פוזרו על המדפים | צילום: שי אדם

ריקי קורי, שירותי אורחים גובה (צילום: שי אדם)
אריחי השיש הישנים פורקו וטפט רומנטי תפס את מקומם בשירותי האורחים | צילום: שי אדם

המפלס השלישי: חדר הורים בסגנון שאטו

חדר ההורים: החדר עוצב בסגנון שאטו בעמק הלוואר, הכולל תקרה מעוטרת בריקועים לבנים משתלבת עם קירות החדר שנצבעו בגווני הכחול המעושן וטפט בצבע תכלת עם הדפס של מעוינים מוזהבים. מנורות בסגנון האר-דקו משלימות את המראה הסימטרי הנקי. וילונות מפשתן גס מאזנים את המראה המוקפד. כיסא של פנזי, מרופד בבדי טאוול דה ג'ואי, מעטר את פינת החדר. מנורת קנים עתיקה מוסיפה מגע רומנטי.

ריקי קורי בכר, חדר שינה (צילום: שי אדם)
חדר בההורים סגנון שאטו בעמק הלוואר | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, חדר רחצה (צילום: שי אדם)
רצפה בשילוב של טורקיז בחדר הרחצה של ההורים | צילום: שי אדם

חדר שינה לילדה: שילוב מרענן של שני טפטים: עגולים ופסים, המשמשים תפאורה למיטה בגווני התכלת סלאדין. המיטה נבנתה בהזמנה מיוחדת, תוך דגש על ראש מיטה גבוה במראה מלכותי, המוסיף לחדר מדרג ויזואלי ויוצר עניין במשחקים של גובה. התקרה נחתמה בקרניזים מסוגננים האוספים את הקירות לחבילת מתנה מדוגמת מנורת קנים לבנה עם פרחים מפורזלים מפזרת אור חם מעל. שידה אוריינטלית לבנה עם ציורי פרחים הניצבת לצד המיטה מפחיתה את הרשמיות ומכניסה שפה עיצובית אחרת. כריות רקומות וכריות בהדפסים רכים מוסיפות צבע וענין ויוצרות קלילות מענגת. לגווני הסאלדין נוסף ורוד המשדר מתיקות ורכות.

ריקי קורי בכר, חדר ילדה כריות (צילום: שי אדם)
טפטיםעם עיגולים ופסים, משמשים תפאורה למיטה בגווני התכלת סלאדין | צילום: שי אדם

חדר הרחצה של הילדה: כדי לשוות יותר צבעוניות לחדר נבחרו אריחים בצורת כוורת, עבודת יד, הנעים בגווני הסגול המעושן והלבן. מכאן נבנתה קשת הצבעים של החדר כולו: השטיח, המגבות, השידה, הכלים הסניטריים הלבנים, מנורת הפורצלן היורדת ברכות מעל מראה מסוגננת. המראה מוקפת בשילוב של שתי מסגרות שנותנים עומק ותומכות האחת בשנייה.

ריקי קורי בכר, חדר כחול (צילום: שי אדם)
שילובים של כחול ולבן בחדר של הילד | צילום: שי אדם
ריקי קורי בכר, חדר כחול גובה (צילום: שי אדם)
כריות מגוונות ליצירת עניין | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, חדר כחול שולחן גובה (צילום: שי אדם)
משחקים של פסים | צילום: שי אדם

חדר רחצה של הילד: חדר רחצה ברוח "גברית" יותר. אריחים מרוקאיים, בהנחה של אדרת דג, לצד ארונות לבנים, ידיות ברזל בעבודת יד של נפח, מראה עם "תריסים" (במראה המערב הפרוע) ,מנורת נחושת עם זכוכית המעניקה מגע מחוספס. חלונות הברזל לא רק נותנים אור ואוורור. הם חלק חשוב בעיצוב החלל, יושבים כתכשיט על סיפי אבן רחבים ומשלימים את התמונה כולה.

ריקי כהן, שירותים גובה (צילום: שי אדם)
אריחים מרוקניים, לצד ארונות לבנים בחדר הרחצה של הילד | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, שירותים כיור גובה (צילום: שי אדם)
תריסים למראה המערב הפרוע | צילום: שי אדם

חדר משפחה במפלס העליון: בחלל סביב הפאטיו, גג משופע, דמוי פירמידה מכניס אור טבעי דרכו משתקפים הרעפים האדומים. מכל עבר נבנו חלונות פתיחה עשויים פליז ופרופיל בלגי, כדי ליצור זרימה של אוויר. העמוד בצבע חלודה משמש כאלמנט עיצובי. הסף, עליו ניצבים כל חלונות החדר, מעובה ומעוגל בעיבוד מיושן, מעניק מגע מחוספס ומזמין. כורסאות בכחול שמים, שטיח חייכני ושולחן עץ קטן מזמינים את בני הבית לרגעים קסומים של ביחד.

ריקי קורי בכר, חדר משפחה שולחן (צילום: שי אדם)
כורסאות בכחול שמים, שטיח חייכני ושולחן עץ קטן בחדר המשפחה | צילום: שי אדם

חדר משפחה תחתון: חלל סתמי עם חלונות רבועים שחציו קבור באדמה הפך לחדר משפחה מלא אור בזכות מתיחת פנים עיצובית. החלונות  הצדים נסגרו ובמקומם נפער חלון מרכזי מפרופיל בלגי. החלון מונח על סף אבן עבה ומשקיף אל גינה מלבבת, שקודם לא הייתה אליה כלל גישה. הרצפה חופתה בעץ אלון, בדוגמה של אדרת דג. על הקיר הונח טפט בדוגמת משבצות עליזה, בגווני הכחול והחום. מנורות דייגים מקשטות את הטפט. הספה בצורת ר' בגוון חום כהה וכריות בסגנון ראלף לורן מתחברות אל צבעי הטפט.

ריקי קורי בכר, חצר פנימית (צילום: שי אדם)
פטיו במרכז הבית | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, חצר מבט למעלה (צילום: שי אדם)
גג משופע ,דמוי פירמידה מכניס אור טבעי | צילום: שי אדם

המפלס התחתון: ספרייה שהופכת למסך קולנוע

חדר העבודה: חדר ארוך וצר שהפך לחדר דו תכליתי - פינת עבודה ופינת משפחה. בלב החדר ספרייה שנבנתה משילוב של גבס ועץ אלון. קרניז בחריטה מסוגננת ומעובה מעטר את ראש הספרייה ומהווה פלטפורמה למסך גלילה, המשתלשל ממנו בעת הצורך, מכסה את הספרייה כולה והופך למסך קולנוע. הספרייה מתוכננת ביעילות והיא מכילה בצד מערכת הקולנוע גם מערכות שמע וסראונד.

בפינת הישיבה מול הספרייה כורסאות אלגנטיות מעור בצד ספת כותנה עבה ועליה כריות בהשראת ה"קייפ-קוד" (שילוב של סגנון ניו אינגלנד עם  קיימברידג'). מאחורי הספה קורת עץ בגוון זית כהה המשמשת כמשענת וכמסגרת לפינת העבודה. את האווירה הקוסמופוליטית יוצרת מפת עולם עתיקה התלויה על קיר החדר, גלובוסים המופיעים בתמונות וכחפצי נוי ומנורות עשויות פליז וזכוכית בהשראת עששיות דייגים.

ריקי קורי, חדר עבודה מדרגות (צילום: שי אדם)
ועוד חדר משפחה במפלס התחתון | צילום: שי אדם
ריקי קורי, חדר עבודה מדרגות (צילום: שי אדם)
חדר ארוך וצר שהפך לחדר דו תכליתי | צילום: שי אדם

ריקי קורי, חדר עבודה (צילום: שי אדם)
חדר עבודה משותף למשפחה | צילום: שי אדם

דבר המעצבת: אחד הבתים האהובים עליי במיוחד. עבודת העיצוב חרגה לעבודת אדריכלות שאליה נרתמתי באהבה גדולה. נפלה הזכות בחלקי לעצב בית לאנשים שהתברכו באהבה ובנתינה. הבית החביב עם גג הרעפים שודרג לבית קלאסי בסגנון בינלאומי - סגנון אליו אני מחוברת וממנו אני שואבת השראה גדולה. הבית הוא בעל אמירה של צניעות ועוצמה שכל כך מאפיינת את בעליו.

פריט אהוב: אריחי הנחושת על הקיר מאחורי הקמין בקומת הכניסה. רעיון שנולד בטיול שערכתי בניו אינגלנד. האריחים תוכננו ועוצבו בהזמנה מיוחדת, והם מוסיפים עומק ומסתורין לבית.

ריקי קורי בכר, חוץ (צילום: שי אדם)
מבחוץ נראה כמו בית באוהאוס | צילום: שי אדם

ריקי קורי בכר, חוץ גובה (צילום: שי אדם)
דרמטי אבל צנוע | צילום: שי אדם

אדריכלות ועיצוב פנים: ריקי קורי בכר

במדור הקודם: הילדים עיצבו את חדרם, האמא את השאר
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו