הדיירים: זוג הורים שעוסקים במקצועות חופשיים, שני ילדים מתבגרים וילד בן 6.

הבית: בית פרטי שתכנן האדריכל משה לבקוביץ' ונבנה בתחילת שנות ה-60 ברחוב שקט בצפון תל אביב. הבית המרוצף בגוון ירוק מוקף בחצר ומחולק לשני מפלסים - מפלס תחתון שבו האזורים המשותפים, ובמפלס העליון שלושה חדרי שינה, חדר רחצה ופטיו.

שרון ברקת, סלון (11) (צילום: שרון ברקת)
הבית המרוצף בגוון ירוק מוקף בחצר ומחולק לשני מפלסים | צילום: שרון ברקת
שרון ברקת, סלון (10) (צילום: שרון ברקת)
קולור בלוק של טורקיז, חרדל, ורוד פוקסיה וגוני ביניים | צילום: שרון ברקת
שרון ברקת, סלון (18) (צילום: שרון ברקת)
החלל רחב הידיים חולק לאזור מרכזי ובו ספה אפורה מודרנית לצד ספת אר דקו משנות ה-30 | צילום: שרון ברקת
שרון ברקת, סלון (8) (צילום: שרון ברקת)
בסלון תלויות גם שתי עבודות גדולות של הצלמת גילי אדלר | צילום: שרון ברקת

שרון ברקת, סלון (21) (צילום: שרון ברקת)
צילום: שרון ברקת

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

החזון: הדיירים פנו אליי כשלושה חודשים לפני המעבר על מנת לרכוש ולארגן את כל הדרוש בבית החדש. מכיוון שעברו מבית שכור שהיה מרוהט במלואו היה צורך לאבזר את הבית הנוכחי מההתחלה. הם ביקשו בית צבעוני, שמח ונינוח שמאפשר גם לארח בנוחות. הצבת הריהוט תוכננה כך שתיווצר זרימה בין פינות ישיבה שונות בחלל המרכזי הגדול. החלוקה לאזורים מאפשרת אינטימיות וכן נותנת מרחב לבני המשפחה להיות ביחד ולחוד.

נבחרה צבעוניות עזה שאפיינה את העיצוב בשנות ה-60 – קולור בלוק של טורקיז, חרדל, ורוד פוקסיה וגוני ביניים שלהם. עבודת ההלבשה של הבית נעשתה מתוך התייחסות לתקופה שבה הוא תוכנן ונבנה אך לא נשארה מחויבת לכך. רהיטים ואביזרים משנות ה-60 עומדים לצד פריטים מתקופות שונות מתוך רצון ליצור מקום אישי שמספר את הסיפור של עצמו. לא נערכו שינויים במבנה מלבד הוספת שני קירות גבס - אחד בסלון ואחד בחדר הילדים - כדי להתאים את החלל לצורכי המשפחה.

משך השיפוץ: כחודשיים וחצי.

שרון ברקת, מטבח (34) (צילום: שרון ברקת)
המטבח מקורי משנות ה-60 ורק נוסף לו אי שתוכנן אצל נגר. | צילום: שרון ברקת

שרון ברקת, ספרייה (12) (צילום: שרון ברקת)
ספרייה משפחתית | צילום: שרון ברקת

ריבוי פינות ישיבה

הכניסה: אל הבית נכנסים דרך שביל מוקף בצמחייה פראית, ומרפסת קטנה עם דלת זכוכית שמכניסה ישירות למטבח שבנוי כחדר נפרד משאר הקומה. המטבח מקורי משנות ה-60 ורק נוסף לו אי שתוכנן אצל נגר. ביציאה מהמטבח ארון קיר גדול מקורי, מחופה בפורמייקה שעליה ציור של ירושלים. בפינת אוכל מוארת ומרווחת שפונה אל הגינה נתלה ציור של האמנית אורן בן מורה המתאר סצנה בהשראת הסרט "כשאלוהים ברא את האישה". כמו כן נתלה דלפק לפינת מחשב בנישה צדדית שמקושטת בתמונות אהובות מאלבום המשפחה.

הסלון: החלל רחב הידיים חולק לאזור מרכזי ובו ספה אפורה מודרנית לצד ספת אר דקו משנות ה-30 שנרכשה בשוק הפשפשים, שופצה ורופדה מחדש בקטיפה כחולה. עוד בסלון בר משקאות סקנדינבי משנות ה-60 מעץ פוליסנדר, מנורת קשת בצבע חרדל בעיצוב ישראלי משנות ה-60 עומדת ליד שולחן צד משיש בשילוב נחושת ושתי כורסאות ורודות מודרניות. בסלון תלויות גם שתי עבודות גדולות של הצלמת גילי אדלר.

ליד האח פינת ישיבה נוספת ליחיד או זוג, שכוללת כורסה, הדום ושולחן קטן מראטן הפונים לגינה. הם מונחים על גבי שטיח עגול כחול לבן שמזכיר הדפס של כלי פורצלן עתיקים. בגינה שיוצאת מהסלון ספת רביצה עמוסת כריות. הספה הזו הייתה הפריט היחיד שהדיירים הביאו איתם מביתם הקודם והיא נצבעה ורופדה מחדש. מאחורי וילון לבן בקצה הסלון מסתתרת פינת טלוויזיה ובה ספה שנפתחת למיטה, הדום וספרייה מקורית מעץ חום שלידה תלויה מנורת זרוע בצבע ורוד. מפינת המשפחה יציאה למרפסת נוספת שבה פינת ישיבה זוגית. בחדר המדרגות משתלשלת מהתקרה הגבוהה מנורת זכוכית גדולה בצבע כתום. הצמחייה הירוקה שמבצבצת מהחלונות שמאחור יוצרת עבורה רקע מושלם.

שרון ברקת, פינת עבודה (24) (צילום: שרון ברקת)
פינת העבודה כחלק מפינת האוכל | צילום: שרון ברקת
שרון ברקת, פינת אוכל (25) (צילום: שרון ברקת)
צילום: שרון ברקת

שרון ברקת, פינת אוכל (22) (צילום: שרון ברקת)
ביציאה מהמטבח ארון קיר גדול מחופה בפורמייקה שעליה ציור של ירושלים | צילום: שרון ברקת

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ערבבו ישן וחדש, זה עובד

הקומה השנייה: במעלה המדרגות שמובילות מהקומה הראשונה הצבעונית לקומה הרגועה יותר נמצא הפטיו שבנוי לכל אורך הקומה, לצד המסדרון של חדרי השינה. רצפת הפטיו צופתה בטאטמי בצבע ניטרלי ועליו מספר מושבים נמוכים שנפתחים למזרנים. הפטיו משמש לאזור משחק רגוע של הילדים ולתרגולי יוגה ומדיטציה וניתן לשלוט בכמות האור הטבעי שלו בעזרת הגג שנפתח ונסגר.

שרון ברקת, פינת ישיבה טטאמי (30) (צילום: שרון ברקת)
רצפת הפטיו צופתה בטאטמי בצבע ניטרלי ועליו מספר מושבים נמוכים שנפתחים למזרנים | צילום: שרון ברקת

שרון ברקת, פינת ישיבה טטאמי (32) (צילום: שרון ברקת)
צילום: שרון ברקת

חדר האמבטיה: נשאר כמו שהיה במקור, עם חיפוי שחור-לבן-זהב דרמטי ורק נוספו לו מעט אביזרים.

חדר שינה: ראש מיטה ושמלה עוטפת לבסיס הוזמנו אצל רפד, מנורות קריאה משוק הפשפשים ושידות לצד מיטה שנקנו גם הן בשוק הפשפשים ונשלחו למצבעה.

טיפ: גם כאשר צריך לרהט בית מהתחלה ויש צורך בפריטים רבים ממליצה לעשות זאת על פני זמן ובמגוון של חנויות. בערבוב של ישן וחדש ושל סגנונות שונים טמון הערך המוסף, מה שהופך את אוסף הפריטים לאישי ומספר סיפור אותנטי.

פריט אהוב: קשה לי לבחור מכיוון שיש בבית הזה פריטים רבים שאני אוהבת מאוד. בסופו של דבר אני בוחרת בטאטאמי שמכניס הרבה שקט ושלווה לבית סוער ומרתק.

שרון ברקת, מדרגות (26) (צילום: שרון ברקת)
צ'יל אאוט בקומה העליונה | צילום: שרון ברקת
שרון ברקת, שינה (33) (צילום: שרון ברקת)
צילום: שרון ברקת

שרון ברקת, חוץ (3) (צילום: שרון ברקת)
צילום: שרון ברקת

תכנון והום סטיילינג: מלבישת בתים שרון ברקת

במדור הקודם: אורבניות בלב פרדסים: שיפוץ בית בהוד השרון
לכל הכתבות במדור בשיפוץ