הדיירים: זוג הורים ותינוקת.

הדירה: דירת ארבעה חדרים, 115 מ"ר, הבניין נבנה בתחילת שנות ה-70 בצפון רחובות. הדירה לא שונתה או שופצה מעולם.

גילי צוק, פינת אוכל (צילום: טטיאנה פאוטוב)
כל המחיצות הוסרו. פינת האוכל | צילום: טטיאנה פאוטוב

החזון: שלוש הבקשות היחידות של בעלי הדירה שהכתיבו את השיפוץ היו: אי במטבח, הכנסת אור טבעי לדירה וכיור כפול בחדר הרחצה. האילוץ היחידי היה עמוד תומך באמצע המטבח, וכמו כל חסרון - הפכנו אותו ליתרון, והעמוד הפך לנקודת מוקד מרכזית במטבח שממנו יוצא הבוצ'ר (משטח האכילה) של האי.

משך השיפוץ: כחודשיים.

עלות השיפוץ: כ-270 אלף שקלים, הכוללים את תכנון ועיצוב הבית, הריסות, בנייה מחדש, צנרת חדשה, בניית קירות ונישות גבס, מטבח חדש, קניית חומרי גמר, ריהוט ואביזרים משלימים, אנשי מקצוע.

תיאור כללי של השיפוץ: מאחר והזוג פנה אלינו עוד בשלב הקנייה, ידענו לזהות את הפוטנציאל האדיר שהיה חבוי בחלל. זו הדירה היחידה בבניין (קומה רביעית) שמהחלון שלה משתקף נוף פתוח (בימים בהירים אפשר לראות את פלמחים) וביום היא מוצפת כולה באור. היה ברור לנו מהרגע הראשון שהדירה תעבור מתיחת פנים של ממש. למעט חדר השינה של התינוקת לא נשאר קיר אחד שלא שינה את מקומו/יעדו.

אחד הדברים שהפריעו לנו היו השירותים בכניסה לבית והמסדרון הצר והחשוך שנוצר עם פתיחת דלת הכניסה. ביטול שירותי האורחים בכניסה לטובת פתיחת החלל חייב אותנו למצוא להם מקום חלופי וכך היה. שירותי האורחים עברו לאזור הציבורי-פרטי בבית והם ממוקמים במסדרון שבין החדרים ליציאה לחדר המגורים.

גילי צוק, סלון (צילום: טטיאנה פאוטוב)
ריהוט כבד בגוונים ניטרליים, סגול וירוק על הכורסה | צילום: טטיאנה פאוטוב
גילי צוק, דלפק במטבח (צילום: טטיאנה פאוטוב)
בוצ'ר מעץ אגוז מלא משמש כמשטח אכילה ועבודה | צילום: טטיאנה פאוטוב

גילי צוק, ראש אייל (צילום: טטיאנה פאוטוב)
ראש הצבי נוצר על ידי המעצבות מקרטון ממוחזר | צילום: טטיאנה פאוטוב

נקודת אור ותצפית בסלון

החלל הציבורי: הסרת מחיצות וקירות ואיחוד של הכניסה, הסלון, המטבח ופינת האוכל לטובת חלל אחד מרכזי, מרווח ומאוד מואר. הצבעים שנבחרו לחלל המרכזי הם צבעים של סגול, ירוק ולבן, יחד עם חומרים כמו עץ ומתכת.

בכניסה לבית עומדת קונסולה, שהוזמנה על פי מידות ומפות עולם וינטג' שהודפסו ומוסגרו. הרעיון היה ליצור תחושת מודרניות משולבת בסגנון ווינטג' חמים, המתבטאת בשולחן הסלון, במפות העולם הישנות ובמצפן הישן שנקנה בשוק הפשפשים ומונח מעל הקונסולה.

גילי צוק, שידה לבנה (צילום: טטיאנה פאוטוב)
מפות עולם ישנות שהודפסו ומוסגרו מעל הקונסולה | צילום: טטיאנה פאוטוב
גילי צוק, פרחים סגולים (צילום: טטיאנה פאוטוב)
פריטי וינטג' על השידה המודרנית | צילום: טטיאנה פאוטוב

גילי צוק, מגש (צילום: טטיאנה פאוטוב)
נגיעות של סגול | צילום: טטיאנה פאוטוב

הסלון: נקודת המוקד בסלון היא בהחלט החלון הענק באורך 6.5 מטר שאליו הותאמו פרופילי אלומיניום מיוחדים בעלי פתיחה מיוחדת. הוא מהווה מעין תכשיט שהעין נמשכת אליו מיד עם הכניסה לבית ובנוסף, הוא כמובן מכניס אור רב לדירה ונותן מבט על על העיר. בהמשך לקיר הטלוויזיה יצרנו נישה שבה מוקם ספסל שהוזמן ונבנה במיוחד על ידי נגרית.

לסלון בחרנו צבעוניות של אפור-לבן עם נגיעות של סגול וירוק. כאשר רוב הריהוט הכבד כגון ספה שולחן ומזנון נבחרו בגוונים נייטרלים כמו אפור, לבן ועץ ואילו הצבעוניות העזה של הסגול והירוק נמצאת בכורסה, בכריות ובאקססוריז. אנחנו תמיד מעדיפות לבחור בריהוט בצבעים נייטרלים שלא נמאסים ובמידה ודיירי הבית יחליטו שהם רוצים לשנות את הצבעוניות, הם תמיד יכולים לשנות את האביזרים הקטנים כמו הכריות ואביזרי הנוי השונים. בחרנו בריהוט מודרני מחד ורטרו מאידך, דבר היוצא אקלקטיות בבית ולא סגנון חד ממדי בלבד. גם העץ שיש בבית כמו בשולחן סלון ובבוצר עץ מחמם את האווירה יחד עם כל הריהוט הבהיר.

המטבח: אב המשפחה אוהב לבשל ולכן היה חשוב לו שיהיו במטבח משטחי עבודה רבים, ואחסון רב לכלי מטבח שונים. לכן לא התפשרנו על איכות, ונבחרו חומרים איכותיים כמו בוצ'ר מעץ אגוז מלא המשמש כמשטח אכילה באי וכמשטח עבודה נוסף. הבוצ'ר מעניק לחלל ייחודיות ותחושה חמימה אל מול הארונות הלבנים במטבח.

גילי צוק, חדר שינה (צילום: טטיאנה פאוטוב)
מעל המיטה תמונות של חופים מרחבי העולם | צילום: טטיאנה פאוטוב

גילי צוק, שידה בחדר שינה (צילום: טטיאנה פאוטוב)
וכריות בכחול להשלמת התחושה של חוף ים | צילום: טטיאנה פאוטוב

חוף ים בחדר השינה

יחידת הורים: חדר ההורים הורחב בשני כיוונים: בצד אחד נלקח שטח מהכניסה לטובת פינת איפור, ובצד השני נוצל שטח שנלקח מהחדר הסמוך. כמו כן בוטלה המרפסת בחדר השינה לטובת ארונות בגדים נפרדים לו ולה.

הקונספט של חדר השינה היה קונספט של חוף וים המתבטא ברצפת פרקט בגווני חול-אפרפר, נגיעות של כחולים ותכלת, ותמונות של חופים מדהימים מהעולם נתלו מעל למיטה בתמונות מרחפות ללא מסגרת. רהיטי חדר השינה של ההורים לא הוחלפו ורק נצבעו בגוון לבן מט.

חדר התינוקת: לחדר התינוקת נבחרו גוונים של סגול ושמנת, וגם כאן נשמרו רוב הרהיטים מהבית הקודם לשימוש חוזר, במחשבה שהם יוחלפו בעתיד הקרוב ולכן אין צורך בהחלפתם כרגע. את עבודות האמנות מעל למיטת התינוקות עשינו בעצמנו באמצעות חישוקי רקמה בשילוב ציורי חיות בגוונים תואמים, גם הווילון בחדר תוכנן במיוחד ומעניק תחושה של רכות, שטיח למשחקים ומדפי ספרים.

גילי צוק, מיטת תינוק (צילום: טטיאנה פאוטוב)
גוונים של סגול ושמנת בחדר התינוקת | צילום: טטיאנה פאוטוב
גילי צוק, תמונות חדר תינוק (צילום: טטיאנה פאוטוב)
חישוקי רקמה בשילוב ציורי חיות , עבודת יד | צילום: טטיאנה פאוטוב

גילי צוק, מדפים חדר תינוק (צילום: טטיאנה פאוטוב)
סיפורים לפני השינה | צילום: טטיאנה פאוטוב

שירותי אורחים: שירותי האורחים מרווחים מאוד ועוצבו בצבעוניות נקייה של אפורים ולבנים. ארגז עץ קטן משמש כמעמד לנייר טואלט.

חדר רחצה: גם בחדר הרחצה נבחרה צבעוניות שקטה של אפורים ולבנים, עם כיור כפול, אמבטיה קטנה וארונית בגווני אפור מפוספס. מחדר האמבטיה ישנה דלת הזזה שמובילה למרפסת השירות.

גילי צוק, מקלחון (צילום: טטיאנה פאוטוב)
כיור כפול, אמבטיה קטנה וארונית בגווני אפור מפוספס | צילום: טטיאנה פאוטוב

גילי צוק, שירותים (צילום: טטיאנה פאוטוב)
שירותי אורחים מרווחים | צילום: טטיאנה פאוטוב

דבר המעצב: לשמחתנו קיבלנו יד כמעט חופשית בכל מה שקשור לעיצוב ותכנון הבית, מה שאפשר לפרויקט להתנהל בצורה חלקה, ללא בעיות ולפי התכנון העיצובי המקורי, מה שהוביל אותנו לתוצאה הסופית שאליה שאפנו.

טיפ: כשניגשים לתכנן בית עבור לקוחות, תמיד צריך להבין מיהן הנפשות הפועלות בבית, מה הצרכים ומהן הפעולות היומיומיות שלהן ובכל אלה לשלב תכנון נכן ועיצוב אסתטי שמהווה חלק חשוב מהנראות של הבית. בסופו של היום הם חיים בבית ולכן צריך שיאפיין אותם בצורה המקסימלית ביותר.

גילי צוק, תוכנית הבית לפני (צילום: טטיאנה פאוטוב)
כל הקירות זזו ממקומם. תוכנית הדירה לפני השיפוץ | צילום: טטיאנה פאוטוב

גילי צוק, תוכנית הבית אחרי (צילום: טטיאנה פאוטוב)
הדירה עברה מתיחת פנים. תוכנית הדירה אחרי השיפוץ | צילום: טטיאנה פאוטוב

פריט אהוב: אנחנו אוהבות לתת נגיעה אישית לבתים אותם אנו מעצבות. הפריטים האהובים עלינו בבית הזה הם: האותיות שבכניסה שאותן הכנו בעצמנו וכרכנו חבל סביבן, מפות הוינטג' שמוסגרו בכניסה, האמנות שמעל למיטת התינוקת, האמנות שמעל למיטת ההורים (חיפוש תמונות מיוחדות, פיתוחן ומסגורן במסגרות מרחפות) ואת ראש הצבי שבסלון אותו הכנו לבד מקרטון ממוחזר.

הפריטים שעשינו בעצמנו מעניקים ערך מוסף לבית ולכל חלל בפני עצמו, ובעצם מבדילים את הבית לבין בית רגיל לבית שיש בו ייחוד.

עיצוב: גלי צוק ולימור לריאה, Studio G&L

במדור הקודם: בית צבעוני בוואדי
לכל הכתבות במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית שעבר שיפוץ ואתם רוצים להציג אותו במדור? כתבו לנו