באחד האזורים היפים ביותר בחבל טוסקנה שבאיטליה, בין פירנצה לעיר העתיקה ארזו, שנוסדה על ידי האטרוסקים, בחרו אנדריאה וטיציאה, זוג צעיר, לקבוע את ביתם, בתקווה שיהווה עבורם מקום מגורים שלו ורגוע ומפלט מהמולת העיר. הבית הינו חלק ממתחם מבני עתיק וגדול יותר שנבנה בשנת 1300 ושימש כמנזר, עד אשר במהלך שנות ה-2000 הוחלט להסב אותו לצרכי מגורים.

בית טוסקנה, מדרגות מעקה גובה
חלל מגורים גבוה עם מטבח ופינת אוכל | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, מטבח אי גובה
מטבח הלבן והמודרני תוכנן ברוח עכשווית | צילום: Betty Colombo

שחזור אלמנטים מבניים שנפגמו

פרויקט התכנון  וההסבה בוצע על ידי משרד האדריכלים הפלורנטיני Baroni & Valeriani, אשר תוך היצמדות לרוח המקור השכיל להפוך את הנתונים הקיימים של המבנה העתיק לסביבה ביתית המכילה אזורים מותאמים ייעודית לדייריה. הפרויקט כלל שיקום ושחזור אלמנטים מבניים שנפגמו במהלך השנים, ובמקביל, לצורך הכשרתו למגורים נוחים, גם פריצת פתחים חדשים, התקנת דלתות במיקומים חיוניים, ושילוב פונקציות שמטבע הדברים לא נכללו בגלגולו הקודם, דוגמת חדרי רחצה ושירות.

שטחו של הבית, שחלליו הגדולים משמרים את ארומת עברו והוא עטוף בנופי טבע מלבבים, משתרע על כ-190 מ"ר בפרישה לשתי קומות רחבות ידיים: קומת קרקע המכילה חלל מגורים גבוה, מטבח ופינת אוכל, וקומה עליונה ששטחה כולל חדר מגורים נוסף וחדר שינה גדול.

קומת הקרקע היא מרכז הבית, ונועדה לדברי הדיירים והמתכננים להוות את לב חיי היומיום ומקום להתכנסויות חברתיות ולפעילויות משפחתיות משותפות. חלק משטחה הוא חלל גבוה שבעברו של המבנה שימש כמקום לשמירת חפצי קודש של כנסיית המנזר, ובתכנון החדש שוחזר ונוצל ליצירת קומת ביניים פונקציונאלית. אל חללה מוביל גרם מדרגות ספירלי עשוי ברזל צבוע לבן, ומעבר מקורי מרוצף עץ תחום במעקה ברזל, מוליך אל מרחב מבואה פתוח ואוורירי ואל החדרים שתוכננו בה: חדר קריאה עם ספרייה עשירה וחדר קטן לאירוח.

בית טוסקנה, חלל גלריה
גלריה עליונה המשמשת כחלל לשמיעת מוזיקה | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, חלל כניסה גובה
כולל אוסף עצום של דיסקים ותקליטי ויניל ישנים | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, סלון גובה
קומת הקרקע היא מרכז הבית | צילום: Betty Colombo

כמו לופט ללא דלתות

אל הקומה העליונה המרוצפת באריחי טרקוטה ישנה גישה ישירה גם מבחוץ, ושני חדריה רחבי הידיים פתוחים זה כלפי זה ומקושרים ביניהם בזרימה ישירה כעין לופט חף מדלתות. באזור המגורים של הקומה, מעל פינת טלוויזיה/ הסבה אינטימית, שוב נוצל ממד הגובה ליצירת גלריה עליונה המשמשת כחלל לשמיעת מוזיקה, אהבתו הגדולה של בעל הבית. העלייה אליה נעשית באמצעות סולם עץ פשוט ותלול למדי ששימש בחלל במקור ושוחזר, והספרייה המרשימה ששולבה בה מכילה אוסף עצום של דיסקים ותקליטי ויניל ישנים התורמים תוכן נוסף לייחוד המאפיין את הבית כולו.

בית טוסקנה, חדר שינה פתח
שני חדרים רחבי ידיים פתוחים זה כלפי זה | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, חדר שינה קיר
מצויד במיטב החידושים | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, חדר שינה
קיר אבן חשוף | צילום: Betty Colombo

בחדר השינה משתלב קמין בנוי נוסך חמימות, מהפתחים המקושתים הגדולים שבקירות האבן העבים ניתן להשקיף אל נופה המרהיב של הסביבה, ופרט מעניין בקומה הלופטית הוא כיור אבן מלבני עתיק הממוקם לצד הכניסה לאזור המגורים שבה, שריד מגלגוליו הקודמים של החלל.

בית טוסקנה, חלל
גרם מדרגות ספירלי עשוי ברזל צבוע לבן | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, מדרגות גובה
מעבר מקורי מרוצף עץ תחום במעקה ברז | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, חדר כסאות גובה
קומת ביניים פונקציונאלית | צילום: Betty Colombo

החללים המרווחים, על האווירה הקרירה והסגפנית משהו שעדיין מאפיינת אותם, החומרים המשמשים בהם והפריטים המשתלבים בתוכם, מגלמים סיפור של ניגודים ומפגשים: בין עבר להווה, בין רסטורציה של הישן ל"הי אנד" עדכני, בין הגולמי למלוטש. כך, למשל, קירות לבנים לצד קירות בנויי לבנים האופייניות לאזור, ריצוף מקורי באריחי טרקוטה ועץ לצד ריצוף שחודש, ואלמנטים מבניים ישנים לצד אבזור עכשווי, אנין ומובחר. כרקע למטבח הלבן והמודרני, שתוכנן ברוח עכשווית עם יחידת קיר ויחידת אי כשהוא מצויד במיטב החידושים ובאביזרי נירוסטה מבהיקים, מתנשא קיר לבנים מקורי, ומקורות העץ הכהות של תקרתו המשופעת משתלשלים גופי תאורה תעשייתיים למראה.

בית טוסקנה, ריצוף גובה
ריצוף של אריחי טרקוטה | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, אמבט ברז גובה
כיור אבן מלבני עתיק | צילום: Betty Colombo

פינת האוכל הניצבת בשטחו מורכבת שולחן וספסל עשויים עץ גולמי שהיו חלק מבית המלאכה הישן של סבו של אנדריאה ועברו רסטורציה. פריטי הריהוט בבית אינם רבים, וכמו החלל כולו גם הם מפגישים עולמות: יש מהם שנרכשו בשווקים וגילם נודד שנים אחורה, כמו, למשל, קונזולה וכורסאות שנרכשו בשוק של ארזו, ולעומתם כאלה שרכשו מעמד של אייקון נחשק, דוגמת כסאות יהלום העשויים מתכת בעיצובו של הארי ברטויה או שולחן ומיטה של קפליני בחדר השינה. חדרי הרחצה הם פונקציות חדשות ששולבו בבית, וככאלה הם נעדרים את אותות הזמן ומעוצבים על טהרת העכשוויות, מאובזרים בכל הפינוקים כיאה לבית שנועד להוות עבור דייריו מקום מגורים נוח ומפלט של רוגע ושלווה.

בית טוסקנה, חדר רחצה גובה
חדרי הרחצה הם פונקציות חדשות ששולבו בבית | צילום: Betty Colombo
בית טוסקנה, חדר רחצה מקלחון גובה
מפלט של רוגע ושלווה | צילום: Betty Colombo

תכנון: משרד האדריכלים Baroni & Valeriani, פירנצה

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין "בית ונוי"

סוויטה לכל אחד בדירת קוטג' תל אביבית
בית מזכוכית בלב חצר פראית