ב"גן אלונה" שבנתניה לא רק משחקים בארגז החול. בסרטון מיוחד שיצרו בהנהלת הגן והפך לוויראלי, נראים הילדים כשהם מגישים לעצמם ארוחה. ב"חדשות הבוקר" קיימו דיון בעניין וביקשו לנתח האם מדובר באקט חינוכי ראוי או בכזה המעמיס על הילדים כישורי חיים שמוקדם להם מדי להתמודד עימם.

"הגן עובד בשיטת מונטסורי, שמאפשרת להם המון חופש". מסבירה מנהלת הגן, אלונה לביא. "דברים מעולם המבוגרים נשמעים כמו "וואו, איך זה יכול להיות?" אבל הילדים נהנים מהשפע ויכולים לקחת לעצמם בחופשיות מהאוכל בארוחת הבוקר. הם לא משחקים בכאילו, לא מטבחון של בובות, אלא מים זורמים באמת. הם אוהבים לחקות את המבוגרים, אז למה לא לתת להם להתמודד בעצמם?".

בדיון השתתף גם הפרופסור עמוס רולידר שציין: "אני חושב שזה נפלא, אנחנו מאכילים את הילדים ומנקים אחריהם, גם כשהם יכולים לעשות את זה לבד. אנחנו מגדלים דור של מפונקים, אווירה כזו כמו בגן, בה מגדלים ילד עצמאי, מראה שאפשר גם אחרת". ומה קורה אם הילד לא מצליח לסדר לעצמו את ארוחת הבוקר כמו החברים שלו? "לקח זמן עד שהם הגיעו לשלב הזה, זה נעשה בהדרגה ולא בבת אחת", מבהירה המנהלת אלונה. רולידר מוסיף: "צריך לכוון, לחזק, ולאט לאט להוריד את הסיוע. יותר קל להלביש את הילד במהירות כי לחוצים בבוקר, אבל הסרטון הזה מוכיח שגם בגיל 3-4 ילד יכול לרכוש מיומנויות חיים, אם ניתן לו את השקט. זה הגיל שהכי חשוב להשקיע בו". ומה אומרים ההורים? "יש כאלה שמתגאים בילד על העצמאות ויש כאלה שיש להם פחות זמן", מסכמת אלונה.

"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין, א'-ה' ב-06:15, ערוץ 12