סוף טוב הכל טוב, כמו שאומרים, והמשפט הזה נשמע קצת כמו אנדרסטייטמנט במקרה שלפנינו. משפחה שחררה סרטון וידאו מבעית שצולם לפני כעשור, בו צולם בנה הצעיר, היום בן 17, כשהוא משחק, ומתוך משחק נתלה מצווארו על ידי חוט תריסי החלון, וכמעט מת בתלייה. בחרנו שלא להראות את הסרטון כי הוא קשה מדי לצפייה אבל כן נשמח לספר שהבן, גאווין וואלה, שרד למרבה המזל, את התאונה הכמעט קטלנית. כעת החליטה המשפחה שהיא חזקה ומאוששת מספיק על מנת להתמודד עם מה שקרה ולהתריע בפני הורים נוספים על הסכנה המאוד מוחשית הזאת שעלולה לקחת חיים בתוך הבית שלכם.

״אני רק יודעת שאיכשהו הורדתי את גאווין מהחוט של התריסים", סיפרה עכשיו האם ניקי לערוץ החדשות של רשת ABC, ״אבל אין לי זיכרון של איך עשיתי את זה״. הסרטון המצמרר מתחיל כמו כל סרטון ביתי תמים ואגבי: התאומים הקטנים בדיוק אכלו והאם התמוגגה מהנעשה בסלון ביתה, עד שלפתע - היא מזיזה את המצלמה ובצד החלון, היא רואה את הדבר הכי נורא שיכול להיות. בנה תלוי, קפוא במקום, ללא כל תנועה. היא מיד החלה לצרוח ״הוא חנק את עצמו, הוא כחול!״ והאב, נייט, צועק: ״גאווין! גאווין!״ לאחר רגע שנראה כמו נצח, ניתן לשמוע את קולות הנשימה החטופה והמאומצת של גאווין. ״היה לנו המון מזל״, אומר האב, ״אם אפשר להגיד את זה ככה״.

מאז המקרה, חוקי הבטיחות השתנו, תקנות חדשות הושמו ומשנת 2009 צנחו מקרי המוות מכבל תריס משמעותית. השינוי הגדול ביותר הוא שאסור למכור תריסים לחלון עם כבל שאורכו עולה על 18 ס״מ, קצר מכדי לאפשר תלייה של ילד. עדיין, מקרי החנק הללו מתרחשים, בעיקר אצל ילדים בני חמש. ״זה לא ייגמר עד שיוציאו מהחוק לחלוטין את הכבלים״, אומר אליוט קיי, מנכ״ל הועדה לבטיחות המוצר האמריקנית. ״זו אפשרות קיימת, אבל לא רווחית. אני רואה את המקרים הללו ומדווח עליהם כבר עשורים. פעם בחודש ילד מת כך בתלייה בארה״ב וזה מוכרח להיפסק. אני חושב שזה מזעזע. הם פשוט משחקים ברולטה עם חיים של ילדים כדי להרוויח יותר. ״חברות הענק איקאה וטארגט כבר הורידו מהמדפים תריסים עם כבלים, והחברות וולמרט, ולואוז הכריזו שעד סוף 2018 לא יימכרו יותר כבלים כאלה.

למשפחת וואלה 8 ילדים היום, וכולם בריאים ושלמים, והם החליטו לפרסם את הסרטון בהסכמתו של גאווין. ״אני שמח שהסרט יצא החוצה״, הוא אומר. ״מבחינתי הוא כבר הציל את חייהם של ילדים אחרים, שההורים שלהם היו ברי מזל מספיק כדי להבין אותה ולמנוע אותה מראש.

>> הראייה החותכת שכסאות בטיחות מצילים חיים