תינוקת שאושפזה בטיפול נמרץ זמן קצר אחרי שנולדה, הייתה בסכנת חיים בגלל שהאמא סירבה לתת לתינוקת ויטמין K,  כי היא קראה באינטרנט שהזריקה הזאת עלולה לגרום לסרטן. זאת דוגמה איך מידע כוזב שמופץ בוואטסאפ ובפייסבוק ובכלל באינטרנט גורם לאנשים לקבל החלטות שמסכנות את הבריאות שלהם ושל היקרים להם.

"ויטמין K הוא מאוד מאוד חשוב לייצור פקטורי הקרישה, גורמים של קרישת הדם, ללא מערכת הקרישה אנחנו עלולים לדמם, אבל לא רק מפציעה, גם ספונטנית", מסבירה ד"ר כלנית שפורן, מומחית לרפואת ילדים, ילודים ופגים,

הפייק ניוז הזה, מאיפה מגיעה המחשבה שויטמין K שמזריקים לכל התינוקות מיד אחרי הלידה גורם לסרטן, ולמה מזריקים מלכתחילה?

"אז האמת שאין לו שום בסיס, שום אחיזה במציאות. לפני שעשו את זה היו תינוקות שמתו ואז ראו בנתיחה שהיה להם דימום במוח שאף אחד לא ראה, ואז החליטו לתת את הוויטמין הזה".

"אבל אז התחילו קולות שאמרו, 'רגע רגע רגע, מה פתאום מזריקים לתינוקות מיד שאחרי שנולדו'. אבל לפני שבאים אליהם בטענות, יש עניין שהמערכת הרפואית לא תמיד מסבירה להורים הצעירים מה זה הדבר הזה שנותנים."

"אני חושבת שבסך הכל כן יש הרבה הסבר ובפרט על ויטמין K, כי כשלא נותנים אותו קיימת סכנה ממשית ומשמעותית ליקר לנו מכל. ההורים הם שותפים מאוד חשובים, זה הילד שלהם והחוויה של הריון ולידה זה דבר מדהים ומאוד חשוב שהם ילמדו, יחקרו, ישאלו. אבל אנחנו מבקשים שתקראו את המידע במקורות המוסמכים, במקורות המהימנים, כי אחרת  אתה עלול להביא את הילד שלך לסכנה מאוד גדולה".

מה הקשר בין ויטמין K לחשש לסרטן?

"אנחנו בתקופת הקורונה, אנשים כל הזמן באיזו תחושה שמישהו עובד עליהם, שמישהו מספר להם סיפורי סרק. ואז, כל מיני אנשים כותבים כל מיני דברים מופרכים, אבל באמת- אין שום קשר, זה מופרך לחלוטין בעליל, ויטמין K זה חומר טבעי".

"הנקודה מתחילה מכך שהרמה שלו בגוף של תינוקות היא מאוד מאוד נמוכה, ולמה היא נמוכה? כי הכמות שעוברת דרך השלייה היא קטנה, ובנוסף לכך, הכמות שעוברת בחלב אם שהוא מדהים וחשוב ללא ספק היא קטנה. אין לתינוקות את החיידקים הטובים במעי שיש לכולנו שמייצרים גם את הויטמין K, אז הכל מוביל לרמה מאוד נמוכה ולכן צריך לקבל אותו מבחוץ. הזריקה אחרי הלידה מספיקה לעבור את התקופה הראשונה, שלושה-ארבעה חודשים ואחר כך הגוף מסתדר לבד".

קיימת סכנה כלשהי בנטילת ויטמין K?

"ויטמין K בעודף הוא מסוכן מאוד, ויכול להיות שמשם הגיעו הדברים הלא מדוייקים,אבל הפרופיל הבטיחות שלו הוא מאוד גדול. אני סגנית מנהלת הפגייה. בפגייה כשיש תינוקות במועד או פגים שמדממים, אנחנו נותנים מספר מנות של ויטמין K וזה מומלץ וזה חסר תופעות לוואי. למה זה מגיע? זה לא רק הויטמין K, זו איזושהי גישה שתמיד הייתה קיימת, זה לא רק מהקורונה וזה לא רק עכשיו, שנוטה להטיל ספק, או רוצה לחזור אחורה, ולחזור אחורה לרטרו בדברים מסויימים, אבל למה לחזור? כ-20 אחוזים מהנשים היו עלולות למות מהלידה, אז אנחנו רוצים לחזור לשם? זה נכון לחזור לשם?".

ויחד עם זאת, פעם רופאים הרגישו אוטוריטה ולא הרגישו צורך להסביר לאנשים מה הם עושים להם. היו הרבה מקרים שעשו ניסויים על אנשים ונתנו להם תרופות ניסיוניות, והיו בעיות. אי אפשר להתעלם מזה שאנשים מפחדים, צריך להגביר הסברה לכל זוג שמגיע לחדר לידה, "נכון, זה נעשה ויש אפילו עלונים שרוב בתי החולים מחלקים היום. זוג שמסרב לתת ויטמין K זה לא עובר ככה, אנחנו מקדישים המון המון זמן. זה לא פשוט, בזמן הזה אתה אולי לא מטפל בתינוקות אחרים שזקוקים לטיפול, אבל זה מאוד חשוב, אנחנו מקדישים לפעמים שעות".

התינוקת בסדר?

"התינוקת הספציפית הזאת, במזל גדול ובטיפול מאוד מסור ,קיבלה כמובן מיד ויטמין K בבית החולים. היא בסדר, אבל היו לא מעט מקרים בישראל שלא נגמרו בסדר ולא להיגמר בסדר זה או למות או להיות נכה קשה עם פיגור שכלי כתוצאה מנזק מוחי".

מה המסר שלך להורים שחוששים?

 "הורים יקרים, אין ספק שהריון ולידה והורות בכלל זה הדבר המדהים ביותר, כולנו אוהבים את הילדים שלנו והם הדבר החשוב לנו מכל אין לי ספק שכל הורה שבוחר כך או אחרת עושה את זה מתוך רצון להיטיב עם הילד שלו, אבל, תיזהרו מהמידע שאתם קוראים, תקראו מידע מוסמך, יש המון מידע רפואי שחשוב לדעת וזה בסדר, אתם עושים את תפקידכם שאתם חוקרים ושואלים, תקראו באתר של משרד הבריאות, תקראו באתרים של קופות החולים, תיזהרו ממידע שעלול להזיק ליקר לכם מכל".