אשר מנחם (צילום: pinterest.com, צילום מסך)
"גרמתי לבן שלי להרגיש רע לגבי משהו שאין לו סיבה להתבייש בו". אשר מנחם | צילום: pinterest.com, צילום מסך
לפעמים נראה שההגדרות המגדריות שאנו חיים בתוכן ממש שולטות בחיינו. מרבית הילדים נכנסים לתוכן באופן כמעט אוטומטי, ומתחלקים לוורוד וכחול, נסיכות ולוחמים, שמלות ומכנסיים. יש ילדים שמבקשים לשבור את הדוגמה הזו, ומאתגרים את הסביבה שלהם. פעמים רבות, הקושי הגדול ביותר סביב ילד שדורש ללבוש דווקא שמלות ולא מכנסיים, יהיה דווקא של אביו, שאמור לסמל את הגבריות בבית. סת' מנחם האמריקני, שבנו אשר בן השנתיים מתעקש ללבוש חצאיות ושמלות בלבד, דווקא מפגין סובלנות רבה בנושא, ופוסט אישי שכתב על העניין באתר xojane.com ושותף באתר האפינגטון פוסט זוכה לתפוצה ויראלית בימים האחרונים.

>> לעמוד פייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

"שמלה היא הלבוש הכי נוח"

"כל בוקר בתי בת הארבע בוחרת שמלה מהארון. אני מנסה להפנות אותה לעבר המכנסיים הקצרים, שיהיה לה יותר נח, אבל היא מתעקשת", מספר מנחם. "דווקא אשר בן השנתיים, כשאני מציע לו חולצה ומכנסיים, מרשה לי להלביש אותו, אבל אז מיד מתפשט, וצועק: שמלה! שוב ושוב. אחר כך הוא מטפס לארון של אחותו ונהנה מהחופש בלבחור שמלה. רוב הימים בני לבוש כמו הנסיכה סופיה או נסיכת דיסני אחרת. מעבר לעניין הסוציולוגי שמעיב על הנושא, הוא נראה נהדר בשמלות, ובחום של לוס אנג'לס, שמלה היא כנראה הלבוש הכי נוח שיש".

עוד כתבות בערוץ בית ומשפחה:

אשר מנחם (צילום: pinterest.com, צילום מסך)
"אני לא רוצה שהוא ירגיש שהוא לא יכול לבטא את עצמו כי ההורים שלו לא תומכים בו" | צילום: pinterest.com, צילום מסך

לא תמיד היה האב הפלורליסטי כל כך נינוח עם העניין. "בהתחלה זה קצת הביך אותי כשהוא לבש שמלות בפומבי", הוא מספר. "זה לא כי אכפת לי מה אנשים חושבים, או שמוזר להם שהבן שלי לובש שמלה, אלא כי אכפת לי שיחשבו שאני בחרתי להלביש אותו ככה. כאילו אני עושה דווקא לנורמות החברתיות או, כמו שאמא של חבר שלי אמרה, דתיה מבוגרת, יהודיה-ספרדית: 'מה, רצית עוד בת?'. זה היה במסיבת יום הולדת שלפניה ניסיתי לשכנע את אשר להחליף לבגדים 'של בנים' כדי להימנע משאלות לא נגמרות. הוא היה במצב רוח לוחמני במיוחד באותו היום, וכשניסיתי להחליף לו בגדים הוא צרח ובכה, ומחה עם נזלת שיורדת מהאף, והבנתי פתאום שאני לא יודע למה אני נלחם בו. גרמתי לבן שלי להרגיש רע לגבי משהו שאין לו סיבה להתבייש בו. עצרתי הכל, נתתי לו חיבוק גדול והתנצלתי. הלבשתי לו שוב את השמלה הסגולה ואת הנעליים הנוצצות של אחותו".

אשר מנחם (צילום: pinterest.com, צילום מסך)
"אולי זה שלב בהתפתחות שלו, ואולי לא" | צילום: pinterest.com, צילום מסך

במסיבה המדוברת, בלוס אנג'לס, היו לא מעט ישראלים, מסתבר, והם הפגינו ישירות ישראלית מוכרת. "אתה חושב שזה מצחיק?", אמר אחד מהם למנחם. "יש פה ילדים. אתה רוצה שהם יראו את זה? אתה רוצה שהוא יהיה גיי?". מנחם הצליח לשמור על קור רוח והסביר שהוא לא מוצא קשר בין ילדים שלובשים שמלות לבין נטיות מיניות, ושאם הילד אכן הומוסקסואל, זה לא יהיה בגלל משהו שהוא עשה לו, אלא מכיוון שהוא נולד הומוסקסואל.

"אולי זה שלב בהתפתחות שלו, ואולי לא", אומר מנחם. "בכל מקרה, אני לא רוצה שהוא ירגיש שהוא לא יכול לבטא את עצמו כי ההורים שלו לא תומכים בו. יש גם הרבה אנשים שתומכים בנו בעניין הזה. הם רואים את אשר ואומרים שהם אוהבים את התספורת הקצרה של בתי. אני מסביר שזה הבן שלי והם אומרים שהם מתים על זה שהוא לבוש ככה ומתנצלים על הבלבול. אני תמיד אומר להם לא להתנצל. אני לא מתרגש מבלבול מגדרי".

אשר מנחם (צילום: pinterest.com, צילום מסך)
"בתי אמרה: 'אם אנשים יצחקו אני אגיד להם להסתלק'" | צילום: pinterest.com, צילום מסך

"ברוב הימים אני חוזר הביתה לפני אשתי ואז אני והילדים יוצאים עם הכלב. יום אחד הטיול היה מעט שונה", מספר מנחם. "בתי מתייחסת לאשר כמו לבובה ומלבישה ומאבזרת אותו, והוא משתגע על זה. ואז באותו היום היא ביקשה להלביש גם אותי. 'יצחקו עליי', אמרתי לה לפני שיצאנו כך לרחוב, והיא ענתה: 'אם אנשים יצחקו אני אגיד להם להסתלק'. עם זה לא יכולתי להתווכח ונדחסתי לשמלה הכי רחבה של אשתי שמצאתי. הלכנו לטיול והעונג שילדיי שאבו מלראות את אבא עושה משהו שנמצא הרחק מחוץ לאיזור הנוחות שלו, העפיל על ההשפלה שחשתי. אשתי בדיוק חזרה, ראתה אותנו, צחקה וצילמה. היא ביקשה שלא אקרע את השמלה שלה ואז הלכנו כולנו לאכול פיצה".