צה"ל אמנם הודיע הבוקר על תום מבצע "חגורה שחורה" והפסקת אש – אך גם היום הלימודים לא יתקיימו בעוטף עזה ובלכיש. ילדי עשרות המעונות בדרום, שכמעט ולא חוו את שנת הלימודים, יושבים ימים שלמים בבית ולא יכולים לחזור לשגרה. אלא שכאן נכנסות לתמונה נשות החינוך: אתמול (רביעי) מטפלות בתנועת "אמונה" שלחו סרטוני עידוד לילדים – כדי להראות להם שהן שם בשבילם ולחזק אותם בימים הקשים והמלחיצים.

עידית חורב מנתיבות, מפקחת מחוז דרום מטעם ארגון אמונה ואחראית על שני מעונות לילדים בסיכון גבוה, היא יוזמת פרויקט שליחת ההודעות. "חשוב שהמטפלות ישמרו על הקשר והילדים לא ירגישו נתק", אמרה בשיחה עם mako הורים. "זכור לי מקרה בו ילדה קטנה שמעה שהפעילו מיקסר, נכנסה מתחת לשולחן ולא הסכימה לצאת.

"אני ממליצה לכל ההורים לחבק את הילדים, להיות איתם ולהפעיל אותם, לא להיות בטלוויזיה למרות הרצון להתעדכן, ולהפוך את הכניסה למרחב המוגן למשחק. זה חשוב שההורים ישתפו את הילדים בקושי ובפחד האישי שלהם, למשל בעזרת בובה. אפשר לתת לילד להוביל ולספר על רגשות הבובה, ולחשוב ביחד איך היא תתגבר על הפחד. בשעת חירום הילדים זקוקים לנו פיזית ונפשית, צריך להיות חזקים בשבילם".

רביד לוי מנתיבות, אם לשישה העובדת כמטפלת במעון במושב שוקדה שבעוטף עזה, סיפרה גם היא על חוויותיה כמטפלת. "אני רוצה להראות לילדים שאני פה ושאני מתגעגעת אליהם. אתמול שרתי להם והשארתי להם הודעות חיזוק בווטסאפ. אמנם הם בני שנתיים, ילדים קטנים ורכים, אבל הם התחילו להכיר אותי ולהתחבר אליי ופתאום אני נעלמת להם. דרך ההודעה אני עדיין איתם ומחוברת אליהם. הם חוזרים ורואים את הדברים שוב ושוב".

תהילה איבגי ממושב מעגלים מספרת שגם מנהלת המעון של בתה שלחה סרטון. "הבת שלי, אורי, בת שנתיים וחמישה חודשים, והיום מנהלת המעון שלה שלחה מסר מוקלט מהמטפלות. כשהבת שלי שמעה את ההקלטות היא זרחה מאושר וביקשה לחזור עליהן כמה פעמים. זה היה ממש מרגש והוכיח את עוצמת הקשר בין המטפלות והילדים".