אין תמונה
החדר התחיל צחור כשלג

הורים רבים כבר חוו מקרוב את כוח הטבע האימתני של ילדים קטנים כשהם באים במגע עם חדר מסודר ועם חומר כלשהו שיכול לחרב אותו. האמנית היפנית יאיוי קוסמה רתמה את היכולת המדהימה הזאת של ילדים לפרוייקט האמנות החדש שלה, והוכיחה שילדים+מדבקות+חדר לבן=אמנות. התצלומים מהמיצב האינטראקטיבי שנמצא בקווינסלנד, אוסטרליה, כבר משגעים את הרשת.

אין תמונה
עד שהגיעה הילדה הראשונה

"היקום כולו מורכב מנקודות"

החדר המקורי שהציבה קוסמה בגלריה לאומנות מודרנית של קווינסלנד, היה לבן לחלוטין, כולל הרצפה והתקרה, וכלל רהיטים שנותנים תחושה של בית, כמו כיסאות, שולחן ופסנתר, כולם לבנים במאה אחוז. כאשר הסתיימה בניית החדר הצחור, הזמינה האמנית אמנים צעירים, ילדים רבים מהאיזור, וציידה אותם באלפי דפים שעליהם מדבקות צבעוניות עגולות. התוצאה המופלאה, אותה אפשר לראות בקפיצות של זמן, היא פרץ משתלח של צבעוניות חסרת רסן. המדבקות כביכול מחביאות עוד יותר את החפצים שבחדר, אך מצד שני פתאום חושפות את נוכחותם, וההשתלטות הטוטאלית של הילדים על המרחב היתה כנראה צפויה היטב על ידי האמנית, שקראה לעבודתה 'חדר הכחדה'.

אין תמונה
אז היא עוד יכלה לחשוב על קומפוזיציות
אין תמונה
בשלב הזה עדיין נראה כי יש מחשבה סביב ההדבקה

קוסאמה אוהבת נקודות, ומשתמשת בהן הרבה בעבודותיה. "עם נקודה אחת בלבד אי אפשר להשיג דבר", מסבירה אמנית האוונגארד הידועה בארצה כ'מלכת הנקודות'. "היקום כולו עשוי נקודות. יש את השמש, הירח, כדור הארץ ועוד מאות מיליוני כוכבים אחרים. אנו חיים בתחושת אינסוף קיומית, וזו פילוסופיית החיים שלי. אני מכנה את זה 'חזרתיות סטריאוטיפית', והאשליה האופטית שנובעת מריבוי הנקודות היא, עבורי, ההכחדה שלנו בתוך העולם".

אין תמונה
ופה זה כבר נגמר
אין תמונה
ילד, כדאי שתברח כי תיכף יבוא ילד אחר וידביק גם עליך

עוד פירוש פחות מדכדך שאחרים העניקו לעבודה, קשור בשינוי שמחוללים ילדים בחיי המשפחה, בכאוס והשמחה שהם יוצרים בבית בעת ובעונה אחת. התערוכה נמשכת עד מרץ, וידיים קטנות עדיין מוזמנות לטפס על כתפי הוריהם ולהדביק מדבקות בפינות נסתרות שלא כוסו.

_OBJ

>> ומה תגידו על בלוג ביקורת לציורי ילדים?